Cep telefonunu modem olarak kullanma

Başlatan hikmet Murat, 15 Ağustos 2008 - 14:49:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hikmet Murat

Cep telefonunu modem olarak kullanabilirsem telefonuma  yüksek faturalar getirilebilirmi.Mesela benim bir nokyam var onunla internete bağlanabiliyorum.Tabii görüntüler bilgisayarımdaki gibi olmuyor.Bu telefonumu herhangi bir internet bağlantısı olmayan bir bilgisayarla internet bağlantısı yapabilirmiyim.Ve bu bana fatura olarak pahalıya patlar mı?Bunu deneyen arkadaşlar var mı?Teşekkürler.

izzetguntalaz

Ücretlendirme seninle operatörün arasında olan bişey.

Bir arkadaşım zamanında böyle şeylere çok meraklıydı ve yapıyorduda.
Ama hız konusunda çok yavaş oluyordu o zamanlar. (Bir iki yıl öncesi.)
O zamanlar sağdece gprs vardı şimdi edge (yanlış yazmış olabilirim.) Gibi şeyler var.
Bir dene belki hızlanmıştır.

Bir ara forumda böyle bir konu geçti biraz araştır.

Son olarak o arkadaşım bunları billdows ta yapıyordu.  :)

hikmet Murat

Zaten biraz baktım.Pek fazla yorum yoktu.Hatta yanılmıyorsam 28 Temmuzda bahsedilmişti.

maxspacemax

ADSL'nin yerini tutmaz ücretlerde ADSL'ye göre ucuz değil.

atomkarinca

Diğer operatörleri bilmiyorum fakat şu anda Turkcell'de kampanya var ve 1 GB kotayı 39 YTL'ye veriyor. Edge hızında olduğunu söylüyorlar ve bu gerçekten doğru ise yaklaşık 200 Kbps demektir. Ben önceden (3-4 sene önce) yapıyordum bunu, o zamanlar normal GPRS hızı 64 Kbps falandı ve tarayıcının ayarlarından resimleri göstermemesini ayarladığım zaman 25-30 milyon ekstradan faturaya yansıyordu. Eğer dizüstü bilgisayarınız varsa ve acil internet gerekiyorsa çok cazip ve kolay bir çözüm fakat sürekli internete bağlı kalmak için pek de ekonomik sayılmaz.

eren

Ben yaklaşık 2 aydır EDGE ile İnternet'e bağlıyım. Teorik olarak 512 Kbps hız vaadi olsa bile bu gerçek değil. Maksimum 15 kb/sn ile veri aktarımı yapılabiliyor.

Sürekli olarak kullanmak mantıklı değil çünkü pahalı.

Ayrıca Ubuntu üzerinden şu an bu bağlantıyı kuramıyorum, telefonu Ubuntu modem olarak kullanamıyor.

Dipnot: 3G'nin gelmesi ile cepten 100 Mbit İnternet de gelecek. 2009 da ihalesi yapılacak, muhtemelen 2009 ortalarında 3G başlayacak ve Türk Telekom ADSL artık şart olmayacak.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

kbasaran

Ubuntu Karmic'te cep telefonu ile internete bağlantı işini çok kolaylaştırmışlar. Bluetooth ile eşleştirirken telefonumu, bir menüde "telefonun internet bağlantısını kullan"ı işaretledim ve anında internete girdi bilgisayar telefon üzerinden. Çok pratik olmuş gerçekten.

Telefonum Nokia'nın S40 serisi modellerinden. 10YTL'ye aylık 100MB pakedim var. Oldukça işimi görüyor.

aynshtein

Teşekkür ederim. Harika bir klavuz olmuş. Ben hem bluetooth ile hem de kablo bağlantısı ile cep telefonumu modem olarak kullanıp internete girebiliyorum. Bir de Gnome-ppp kurarsanız bağlantı işlemini daha kolay yapabilirsiniz..
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/