Kendi Linux Dağıtımımı Yapmak İstiyorum

Başlatan Nano68, 20 Ağustos 2011 - 10:13:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nano68

;)
Bana göre hiçbir linux dağıtımı benim istediğim microsoft ile kıyaslanacak değil ben kendi linux dağıtımımı yapıp microsoft ile kıyaslamak istiyorum hepsi hazır paketleri kullanıyor biz kendi paketimizi mesela Gnome Player yerine .... Medya Oynatıcı bunun için bir yol varmıdır
bugüne kadar fikir almak için 40'a yakın linux dağıtımı kurdum :)

bu arada ubuntuda autoplay media studionun dilini kullanmak mümkünmü?

ben tek başıma değilim benimle bu yola baş koymuş birsürü arkadaşımız var
çünkü bu işleri windowsta çok yaptım ve baya tutuldu ama kendi kendime dedimki bu yolun sonu var ben ne kadar modifiye etsem de sonuçta kaçak bi yerden sonrasına gidemez ama benim kullandığım dil lua dili linuxta varmı yokmu bilmiyorum linuxta yoksa başka dil öğrenecem

cagriemer

Forumda linux from scratch, beyond linux from scratch, lfs, blfs anahtarlari ile arama yaparsaniz istemediginiz kadar cok kaynakla karsilasacaksiniz.

Ikinci sorunuzu anlamadim.

Nano68

Alıntı yapılan: cagriemer - 20 Ağustos 2011 - 10:22:20
Forumda linux from scratch, beyond linux from scratch, lfs, blfs anahtarlari ile arama yaparsaniz istemediginiz kadar cok kaynakla karsilasacaksiniz.

Ikinci sorunuzu anlamadim.
ben windowsla çok uğraştım orda hep lua dilini kullanıyodum :) o yüzden

hckr

lua adlı birpaket mevcuttu ancak lua derleyicisi mi tam hatırlamıyorum.

eribol

İstediğiniz her dil her imkan mevcut. Bu konuda sıkıntı yok. Varsayılan bir paketi değiştirmek bu konuda en basit olay diyebilirim.

cagriemer

Nano68

cagriemer

Ubuntunun programlarinin/paketlerinin tutuldugu arsiv kategorilerden olusuyor. Universe de bunlardan biri. Topluluk tarafindan bakimi yapilan ancak resmi olarak desteklenmeyen paketleri iceriyor.

Nano68

Alıntı yapılan: cagriemer - 20 Ağustos 2011 - 10:44:39
Ubuntunun programlarinin/paketlerinin tutuldugu arsiv kategorilerden olusuyor. Universe de bunlardan biri. Topluluk tarafindan bakimi yapilan ancak resmi olarak desteklenmeyen paketleri iceriyor.
o depoya nasıl girebilirim

cagriemer

Ubuntu kuruluysa zaten o depoya erisiminiz vardir. Yazilim merkezinden kurmak istediginiz programi arayip yuklemeniz yeterli.

alquirel

Eğer sıfırdan linux tabanlı bir dağıtım yapmak istiyorsanız tebrik ederim.

Ancak eğer kendi geliştirdiğiniz yazılımları barındıran bir dağıtım yapacaksanız, yani dağıtımın işletim sistemi kısmıyla değil de içerdiği yazılımlar kısmıyla ilgileniyorsanız bence ayrı bir dağıtımla falan uğraşmayın, sizi kısayoldan Ubuntu Yazılım Geliştirme Ekibine alalım, siz üretin biz kullanalım olmaz mı? :)

umutubuntu

Sıfırdan bir Linux dağıtımı oluşturmak hiç te kolay bir iş değil, örneğin Tübitak onca senedir uğraşır ancak halen tepkiler alır o olmamış bu olmamış diye.

Ubuntu tabanına programlar ekleyerek (clean XP, Royale XP gibi) bir dağıtım oluşturalım derseniz minimal ISO sizin için yeterli olacaktır.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=16959.0

Nano68

Alıntı yapılan: alquirel - 20 Ağustos 2011 - 11:01:14
Eğer sıfırdan linux tabanlı bir dağıtım yapmak istiyorsanız tebrik ederim.

Ancak eğer kendi geliştirdiğiniz yazılımları barındıran bir dağıtım yapacaksanız, yani dağıtımın işletim sistemi kısmıyla değil de içerdiği yazılımlar kısmıyla ilgileniyorsanız bence ayrı bir dağıtımla falan uğraşmayın, sizi kısayoldan Ubuntu Yazılım Geliştirme Ekibine alalım, siz üretin biz kullanalım olmaz mı? :)
Merhaba  ben linuxta hiç program yapmadım :(
Bu zaman windowsla uğraştım ama sistem yapıyodum ama sonuçta kaçak nereye kadar gidebilirki
yazılım geliştirmeyide bilemiyorum autoplay media studioyay benzer bişi varsa linuxta program yapabilirim
Şu anda gerçek anlamda windowsa en az 100 program yapmışıdır internet tarayıcısından arşivliyecisine rss okuyucusuna :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2011 - 11:20:19

Alıntı yapılan: umutubuntu - 20 Ağustos 2011 - 11:09:56
Sıfırdan bir Linux dağıtımı oluşturmak hiç te kolay bir iş değil, örneğin Tübitak onca senedir uğraşır ancak halen tepkiler alır o olmamış bu olmamış diye.

Ubuntu tabanına programlar ekleyerek (clean XP, Royale XP gibi) bir dağıtım oluşturalım derseniz minimal ISO sizin için yeterli olacaktır.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=16959.0
hocam bi yerden başlasak yoksa suse falan tabanlı mı bişi yapsam ?

umutubuntu

Bir yerden başlamak için öncelikle normal bir Linux dağıtımı kullanarak mantığını çözmek gerekir diye düşünüyorum. Öteki türlü yüzme bilmeden okyanusa atlamak olur sizin yapmak istediğiniz. Bu gün Guru diyebileceğimiz Linux konusunda bilgi birikimi sahibi bir çok arkadaş bile çekinir yeni bir sistem oluşturmaktan. Gözünüzü korkutmuş gibi olmayım ancak bu şekilde.

Ayrıca şöyle bir şey de mevcut : http://susestudio.com/

alquirel

Biraz bakındım da google'da, zaten AutoPlay Media Studio benzeri pek bir şey yokmuş bizim tarafta.

Bu durumda dağıtım da yapsan, en basit bir uygulamayı da geliştirsen lua'yı metin düzenleyici bir uygulamada yazıp uçbirimden lua oyun.lua tarzında kullanmak durumundasın gibi görünüyor.

Eğer başka bir dil öğrenmeye azimliysen gördüğüm kadarıyla çoğu uygulama Python ile yazılıyor. Ben onu tavsiye ederim.

Nano68

Alıntı yapılan: umutubuntu - 20 Ağustos 2011 - 11:28:11
Bir yerden başlamak için öncelikle normal bir Linux dağıtımı kullanarak mantığını çözmek gerekir diye düşünüyorum. Öteki türlü yüzme bilmeden okyanusa atlamak olur sizin yapmak istediğiniz. Bu gün Guru diyebileceğimiz Linux konusunda bilgi birikimi sahibi bir çok arkadaş bile çekinir yeni bir sistem oluşturmaktan. Gözünüzü korkutmuş gibi olmayım ancak bu şekilde.

Ayrıca şöyle bir şey de mevcut : http://susestudio.com/
hocam ben onu biliyorum ve kullanıyorum ama beni kesmedi çok yaptım onunla şimdi şöyle deniycem onu indircem içine bi güzel gömülcem :) bu arada  birsürü linux dağıtımı kullandım mantık için ilk başta da yazdım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2011 - 11:35:30

Alıntı yapılan: alquirel - 20 Ağustos 2011 - 11:28:17
Biraz bakındım da google'da, zaten AutoPlay Media Studio benzeri pek bir şey yokmuş bizim tarafta.

Bu durumda dağıtım da yapsan, en basit bir uygulamayı da geliştirsen lua'yı metin düzenleyici bir uygulamada yazıp uçbirimden lua oyun.lua tarzında kullanmak durumundasın gibi görünüyor.

Eğer başka bir dil öğrenmeye azimliysen gördüğüm kadarıyla çoğu uygulama Python ile yazılıyor. Ben onu tavsiye ederim.
merak ettim de python ile hangi taraflara (linux.win,mac) program yazabiliriz ve dersleri varmı bide hangi pro ile yazılıyor
*biraz fazla oldu sanırım

alquirel

Alıntı Yap
Python runs on Windows, Linux/Unix, Mac OS X, and has been ported to the Java and .NET virtual machines.
http://www.python.org/

Sanırsam bizde AutoPlay tarzı hazır program yapma programı yok, genelde bu tarafta metin editörlerle işler yürütülür :)
Forumda bu konularla ilgili yeterli ve detaylı bilgiler bulabilirsin.

Nano68

Alıntı yapılan: alquirel - 20 Ağustos 2011 - 11:40:03
Alıntı Yap
Python runs on Windows, Linux/Unix, Mac OS X, and has been ported to the Java and .NET virtual machines.
http://www.python.org/

Sanırsam bizde AutoPlay tarzı hazır program yapma programı yok, genelde bu tarafta metin editörlerle işler yürütülür :)
Forumda bu konularla ilgili yeterli ve detaylı bilgiler bulabilirsin.
hocam autoplay göründüğü gibi basit değil
ordaki hazırlarla bir yere gelebilirsiniz
baya kod bilmek lazım mesela en basitinden Apllication.Exit();  mesela bu programı kapat kodudur

alquirel

Ben AutoPlay'e basit demedim :) yanlış anlaşılmasın.

Hiç dil bilmeyen birinin program geliştirebilmesini sağlayan bir program yoktur herhalde.

Demek istediğim, linux camiasında uygulama geliştirmek isteyen birinin en çok kullandığı uygulamalar derleyicili editörlerdir.
Hatta önemli bir kısım direk uçbirimde yazar uçbirimde derler. Yani geliştiricinin omuzlarındaki yük daha fazla.
AutoPlay'in yaptığı iş sitesinden anladığım kadarıyla (kullanmışlığım yok) geliştiricinin omzundaki yükü hafifletmek.

barış

Linux'un çekirdeği C ile yazılmıştır. Hala da C ile geliştirilmektedir. Vim gibi bir metin editörü ile AutoPlay tarzı bir şey (IDE demek uygun olmaz galiba) ile program geliştirmek arasında bir çok fark vardır.

Windows özelleştirmek ile Linux tabanlı sistem yapmak arasında dağlar kadar fark var. Öncelikle Windows'un kaynak kodu kapalı olduğundan yapacağınız özelleştirmeler mutlaka sınırlıdır... Linux'un ise kaynak kodu açık olduğundan, sistem çekirdeğine bile müdahale edebilirsiniz kanımca.
Diğer bir yönden Slackware, Arch, Gentoo gibi Linux'ları kullanmayı deneyin, daha sonra bu konuda fikir sahibi olun bence.
Ayrıca Linux üzerinde yazılan bir uygulama kaynak koddan doğrudan çalıştırılabilir. Şöyle ki python ile bir uygulama yazdıysanız dosyayı
dosya.py şeklinde kaydedip ondan sonra terminale,
python dosya.py yazarak çalıştırabiliyorsunuz.
Biraz Türkçe'ye benzetirim ben bu mantığı. Yazıldığı gibi okunan bir dil :)

Mesela @alquirel yazılım konusunda güzel bir açıklama yapmış. Örneğin ben Java öğrendiğim için Netbeans IDE kullanıyorum derleyiciden hemen bakıyorum.
Google Go çalışırken bir IDE mevcut olmadığından Vim'de yazıp konsoldan derleyip o şekilde bakıyorum :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: Nano68 - 20 Ağustos 2011 - 11:33:40
bu arada  birsürü linux dağıtımı kullandım mantık için ilk başta da yazdım

Dağıtım denemek Linux'u öğrenmek demek değildir. Yazdıklarından çıkarttığım kadarıyla da çok hakim değilsin bu dünyaya :) Bu nedenle ciddi anlamda vakit kaybetmeden önce (ki şu aşamada dağıtım oluşturmak, hele hele sıfırdan oluşturmak senin için vakit kaybıdır) bir dağıtımda karar kıl, üzerinde çalışabileceğin bir dil seç (Python, C, vs) arından Linux'u ve bu dili öğren. İlerleyen zamanlarda dağıtım oluşturma fikrini tekrar değerlendirirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Nano68

Alıntı yapılan: alquirel - 20 Ağustos 2011 - 12:09:00
Ben AutoPlay'e basit demedim :) yanlış anlaşılmasın.

Hiç dil bilmeyen birinin program geliştirebilmesini sağlayan bir program yoktur herhalde.

Demek istediğim, linux camiasında uygulama geliştirmek isteyen birinin en çok kullandığı uygulamalar derleyicili editörlerdir.
Hatta önemli bir kısım direk uçbirimde yazar uçbirimde derler. Yani geliştiricinin omuzlarındaki yük daha fazla.
AutoPlay'in yaptığı iş sitesinden anladığım kadarıyla (kullanmışlığım yok) geliştiricinin omzundaki yükü hafifletmek.
Hocam doğru anlamışsınız ama ben sizi anlayamamaışım özür dilerim :) hocam bana gambas2 hoşuma gitti şu anda onunla bişiler yapmaya çalışıyorum :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ağustos 2011 - 01:04:13

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ağustos 2011 - 16:47:23
Alıntı yapılan: Nano68 - 20 Ağustos 2011 - 11:33:40
bu arada  birsürü linux dağıtımı kullandım mantık için ilk başta da yazdım

Dağıtım denemek Linux'u öğrenmek demek değildir. Yazdıklarından çıkarttığım kadarıyla da çok hakim değilsin bu dünyaya :) Bu nedenle ciddi anlamda vakit kaybetmeden önce (ki şu aşamada dağıtım oluşturmak, hele hele sıfırdan oluşturmak senin için vakit kaybıdır) bir dağıtımda karar kıl, üzerinde çalışabileceğin bir dil seç (Python, C, vs) arından Linux'u ve bu dili öğren. İlerleyen zamanlarda dağıtım oluşturma fikrini tekrar değerlendirirsin.
HHocam işte ben bi yerden başlamak istiyorum nasıl olsada winde bir yerden sonrasına gidemessin :) işte bu yüzden ben linux'u tam çözemedim daha yavaş yavaş mesela daha programı nereye koyuyor onu bile bulamadım :)

bytan

Acemiler için İlk Durak bölümümüzde güzel kitaplarımız var @Nano68. Başlangıç ve temeli oturtmak için çok işine  yarayacaklarından eminim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Ben senelerdir kullanıyorum kendisini, hâlâ çözemediğim bir sürü şey var. Öğrendiklerim muhtemelen bilmediklerimin %1'idir.
@bytan'ın söylediği üzere önce ABC'den başlayacaksın, kullandıkça zaten gerisi gelecek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

6ng4n

En son sorudan gidelim linux'ta program öyle tek bir yere yazılmaz. Derli toplu olsunlar diye her amaca yönelik klasör vardır ve bu klasörlerin sınıflandırma biçimi dağıtıma göre değişkenlik gösterir.

Dil kısmında ise scripting tarzı dillerle programlama dilleri arası farkı ayırmak lazım. Script dilleri ya da Türkçesi ile betik dilleri sadece belli bir yazılımla yazılır belli ortamlarda veya şartlarda çalışır. Kendine ait hazır fonksiyonları tasarım şablonları üzerinden gidersin. Ancak programlama dilleri böyle işlemez bunlarda da hazır fonksiyonlar olmasına rağmen betik dilleri kadar rahat değildirler. Derleyicisinin bulunduğu her ortamda derlenebilirler. Kendi sınıf, fonksiyon veya yapılarını oluşturabilirsin yani ipleri elinde tutarsın.

Betik dillerinin avantajı çok fazla bilgi bilmeden sadece belli başlı komutlarla yazılım yazmanızı yani kısa sürede program yazmanızı sağlar. Ezberlenecek pek fazla sözdizim, gramer ayrıntıları yoktur.Ve ayrıntı istemeyen yazılımlar yazmada kullanılabilirler. Ancak taşınabilir olmayabilirler.

Linux üzerinde oynamak için en az 2 dil -biri orta seviye sistem dili biri de daha yüksek seviyeli bir dil- bilmeniz lazım ki bir şeyler yapabilesiniz. Ki bu da yetemeyecek üstüne kütüphane bilgisi de gerekecektir eğer ki kastettiğiniz linux üzerinde değişiklik yapmaksa işin tek başına oldukça zor. Gerekli eğitim bile yıllar alacaktır ve projenin boyutu zaten değil bir kişi birçok kişiyi bile aşacak boyuttadır. Bunun yanında hazır bir dağıtımı kişiselleştirmek çok daha kolaydır istediğiniz veya yazdığınız yazılımları ekleyebilirsiniz. Ubuntu Customization Kit vb yazılımlarla dağıtım kişiselleştirmek oldukça kolay.

Ne kadar derine inmek istediğinizi bilmek lazım.Eğer çok derine inmeyecekseniz python tarzı bir dil oldukça kullanışlıdır ve sistem ayrıntılarına fazla takılmadan rahat rahat yazılım yazabilirsiniz.

Ancak programlamaya giriş için @bytan belittiği gibi bazı temelleri oturumanız lazım. Programlama ile alakalı edineceğiniz kitaplar işinizi görecektir.