Haber Ekibi Kuralım

Başlatan yakusha, 19 Ağustos 2011 - 23:03:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aurora

Sadece haber başlıkları ve link konusunda uzlaşmaya varıldı ve içeriksiz (sadece linklerden oluşan) iletilerin olmayacağı, Türkçe ya da İngilizce mutlaka konunun içeriğinin iletide yer alacağı konusunda hemfikir olunduğu kanaatindeyim.

Bir de haftalık da olsa haberleri ya da nasıl yapılır yöntemlerini ileti şeklinde bir konunu altına geçmek bana göre uygun olmaz çünkü iletiler biriktikçe (yorumlar da dahil) aranılan konuya ilişkin iletiyi bulmak daha zor olur diye düşünüyorum.

Yine aslında haberlerden ya da nasıl yapılır yöntemlerinden seçilenler konu konu foruma eklense daha iyi olur, hiç değilse aramak da, takip etmek de kolaylaşır.

Nacizane fikirlerim  :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: alquirel - 22 Ağustos 2011 - 06:22:06
Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ağustos 2011 - 04:49:08
...
Buna itirazı olan var mıdır?

Bi de demokratik değilsiniz derler :D

Sadece haber başlıkları paylaşılacaksa forum yeterli olur gibi ancak içerikler de eklenecekse ayrı bir sisteme ihtiyaç bırakır kanaatindeyim.

Öhöm, sormaya soruyoruz da sonra işler değişebiliyor :)

Kendi aramızda değerlendirmeye çalışıyoruz. İçeriden bilgi sızdırayım biraz :D
Durum odur ki, tekrar tekrar konuşunca forum üzerinde bu işi yapmak pek mantıklı görünmedi bize. @cagriemer de konuyu detaylandırmış tesadüfen burada :)
Şöyle topluluğun katılımını ciddi anlamda arkamıza alırsak haricen bir şeyler düşünecek gibiyiz. Tabi bu son değerlendirmeye bağlı, sonuç ne olur, ne aksettirilir buraya tam olarak emin değilim şu an. Kendi içimizde demokratiğizdir :P
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

travego0403

Yeterli insan gücü bulunabilrse bence ayrı bir haber bölümü açılabilir. Çünkü Forum daha çok sorunlara çözüm arandığı yerdir yani haberlerin verilmesi için elverişli değildir.Yukarıdaki iletilerde de bahsedildiği gibi forumda ayrı başlıklar açılması forumu şişirecektir.Bir başlık altından verilmesi ise haberlerin sayısının artmasıyla karma karışık bir hal alacaktır.

Ayrıca Forum devride bitmeye başladı.(Kendi görüşümdür) Onun yerine daha canlı bir portala dönüşüm için ilk adım bir haber sistemi ile olabilir görüşündeyim.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

heartsmagic

Alıntı yapılan: travego0403 - 23 Ağustos 2011 - 00:34:24
Ayrıca Forum devride bitmeye başladı.(Kendi görüşümdür) Onun yerine daha canlı bir portala dönüşüm için ilk adım bir haber sistemi ile olabilir görüşündeyim.

Oh, emeklilik günlerimiz geliyor demek ki :)

alquirel

Alıntı yapılan: travego0403 - 23 Ağustos 2011 - 00:34:24
...
Ayrıca Forum devride bitmeye başladı.(Kendi görüşümdür)
Forum esas itibariyle sorun çözme yeri olduğu için çoğu zaman "şu şudur" şeklinde olmayan veya tam olarak nasıl ifade edileceği bilinmeyen hatalarda işlevini büyük ölçüde koruduğunu düşünmekteyim ben de :)

Alıntı Yap
Onun yerine daha canlı bir portala dönüşüm için ilk adım bir haber sistemi ile olabilir görüşündeyim.
Ama bu cümlen var ya bu cümlen... :D
Hani şuralarda bi yerde Google +1 düğmesi olsa da tıklasak cinsten.

travego0403

Bizler Ubuntu kullandıkça ve sorunlarımız oldukça forumumuz burada olacaktır, sizlerde başında olmanız gerekmektedir.Yani size emeklilik yok!! :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

yakusha

forumların üstündeki ağırlık forumdaki konuları howto belgelerine çevirebildiğimiz oranda azalacaktır... soru sormadan önce howto ile sorunu çözebilir hale geldiklerinde büyük yük ortadan kalkacaktır...

dünün önemli linklerini (artık günler de karıştı iyice bende) http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=25044.msg346952#new ekledim...
Artık bu forumu kullanmıyor.

alquirel

Alıntı yapılan: yakusha - 23 Ağustos 2011 - 02:19:54
dünün önemli linklerini (artık günler de karıştı iyice bende) http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=25044.msg346952#new ekledim...

Mesela (yanlış anlaşılmasın) ben bu başlıktaki haberlerin hiçbirine tıklamadım, çünkü bu şekilde alt alta dizilim benim takibimi bozuyor. Özel ilgisi olmayan kullanıcıların çoğunun da böyle olacağına eminim. Bu yüzden ayrı bir sistem veya tanıtım yazılı paylaşım demiştim ben (yukarıdan aşağı okumada görsel takibi zorlamaması ve gözü yormaması için)

Belki başlık sonra bağlantı yerine bağlantıyı başlıkla birleştirme yapılabilir forum üzerinden devam edilecekse.
(Yani [ url="bağlantı" ]Başlık[ /url ] şeklinde)

heartsmagic

Bu konuda @alquirel'e katılıyorum, samimi olarak ben de tıklamadım hiçbir bağlantıya. Haberler bölümünü haricen açsak da böyle olacaksa projeye hiç başlamasak yeridir :) Çünkü hep söylenen rss ile takip etme fikri çok daha makul. Ancak, arada haberler süzülerek ne olduğuna ilişkin irili ufaklı metinler de girilecekse bizim istediğimiz proje hayata geçmiş olur. Vakti olan kaynaktan veya kendi denemelerinden resim de ekler mesela. Gibi...

umutubuntu

İstenen www.omgubuntu.co.uk tarzı bir şey olabilir mi acaba ?

ersinkandemir

Where there's a shell, there's a way.

yakusha

tamam... haber ekibi kalsın...

yeni bir portal meselesinde domaini seçtim... wordpress ile bir portal kurar oradan devam ederiz...

gufabe

Bildiğiniz gibi, işi eninde sonunda link toplamak olan bir çok  uygulamala var, Kullanıcılar birbirlerine bağlanabiliyorlar, linkleri, beslemeleri, paylaşılabiliyorlar. Yalnızca bu başlığı okuyunca, belki yeni bir ilham verir diye (naçizane) linki eklemek istedim.

http://www.pearltrees.com/

heartsmagic

@yakusha, konu beni de diğerlerini de heyecanlandırmıştı. Fakat çoğunluğun yorumlarından da gördüğümüz gibi sadece bağlantı geçmek cidden pratik olmaz. Bu şekilde portal da açılsa, site de açılsa bir nevi çöp olur. Takip edilen yerlerden bir şeylerin süzülüp aktarılması herkesin hemfikir olduğu üzere çok daha güzel olacaktır. Yapacağın projede bence bunu göz önünde bulundur.

yakusha

Prosedür şöyle işliyor...

Yazılar Değerlendirme İçin Toplanır
-> linkler

Toplanan linkler incelenir
-> incelenip seçilir

Uygun görülenler tercüme ekibine bildirilir
-> bildirim

Ekip tercüme ettiklerini
-> portala, foruma, wikiye -> neresi uygunsa, doğruysa ekler...

ben link toplama işini üstüme alıyorum diyorum :)

heartsmagic

Peki, bir kararlaştıralım biz meseleyi.

sem

Konu dışı:

@yakusha; başlıktan anlaşıldığı üzere; böyle haber, takip, besleme konularında sen yetkili bir abiye benziyon... O nedenle konu dışı olsa da başlıkla alakalı olduğu için bu başlıktan sana sormak isterim; acaba şöyle haberleri düzenli olarak mail ile takip edebileceğim (mail birincil tercihimdir ama olmazsa olmaz da değil hani farklı yollar da olabilir) bir kaynaktan haberdar mısınız?

* GCC yeni sürümü çıktı
* C & C++ & Python ile ilgili tüm her şey
* Eclipse CDT 8 çıktı
* Ubuntu 10.04.2 çıktı yakında 3  ü gelecek
* GCC XXX bug'ı giderildi... Gerçi bundan haber olmaz ya neyse =) yeni sürümde bunlar not olarak verilir zaten
gibi gibi programlama, IDE, yukarıdaki diller, ile ilgili bilgiler birincil olmak koşulu Debian, Ubuntu, Suse gibi dağımtıların yeni sürüm haberleri de ilgi alanım dahilindedir... İhtiyacım oluyor gerçekten, ayrıca bunlara vakit harcamaktansa bir kaynağı taramak daha iyi olacak benim için...

ohuyom ben yha!... Ondan gerekli =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

alquirel

sem

=)=)=)

Harbiden öyle durmuş bu başlıkta bu ileti =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

eribol

Çok ihtiyaç duyduğumu söyleyeyim öncelikle. İhtiyaç duyduğum şeyleri yazmam gerekirse;

Ubuntu ve diğer dağıtımlar hakkında önemli gelişmeleri takip etmek istiyorum. Ubuntu hakkındaki gelişmlerde durum daha da esnek olabilir ama önemli olan bir yenilik içermesi yani ilgi çekmesi. Mesela Mark Shuttleword bazen çok önemli açıklamalar yapıyor  bütün GNU'dan olumlu veya olumsuz bir tepki oluşuyor ve fakat bu konuyla ilgili hiç bir Türkçe haber göremiyorum. Bu haberler benim için önemli. İşin doğrusu Blender konusunda da istekte bulunmak isterdim ama biraz şahsi olur diye es geçiyorum. Ancak yine de Blender, Inkscape veya Gimp gibi önemli yazılımlar hakkında önemli gelişmeler olursa bunları da okumak isterim. Bence bir çok kişi de bu haberleri okumak ister.

Öte yandan Gnu ve Gnu/Linux dünyasında önemli bir yeri olan şahısların günlükleri ve/veya varsa siteleri takip edilerek ingilizce içeriğin aktarılmasını isterim.

OMGUbuntu güzel ama açık söyleyeyim çok basit konuları ele alıyor. Bir müddet sonra takip etmek sıkıyor beni. Kaldı ki OMGUbuntu sitesinde ki bir çok konu esasında Yazılım Sunumu olarak ele alınabilecek şeyler.

Neyse konu dağılmasın. Kısaca olay şu; 2-3 kişi siteleri takip edip forumdaki ingilizce başlığına haberi geçer ve not düşerse ingilizcesi iyi olan arkadaşlar bunları(biraz seçici davranarak) çevirip Haber olarak foruma aktarabilirler. Olay bence bu.

yakusha

@eribol, konuyu dağıtmak yerine aslında konuyu dallandırıp renklendiriyorsunuz...

mesela ben de olayları son kullanıcı açısından bakıyorum... bu sebeple takip ettiğim ve seçtiğim haberler, howto belgeleri, yeni yazılımlar ve tanıtımları oluyor....

takip etmediğim haberler ise, yeni dağıtımlar, dağıtımların yeni alfa, beta, zeta sürümleri... yazılımların yenilik sunmayan yeni sürümleri oluyor...

bahsettiğiniz gibi olan haberler, linus tovalds'in bloglamaları kimi yerde saçma gelebiliyor: xfce'e geçeceğini duyurması mesela, polemikten başka bir şey doğurmuyor... veya çıkıp virtualization is evil diyebiliyor... bunu türkiyede tartışmanın ne alemi var?

lakin kimi sık kullanılan ortak yazılımlar ile ilgili haberler de ez geçilemez... firefox,thunderbird mesela her yazılım için bir standart... her türlü gelişme önemli oluyor...

yayınladığım rss kaynaklarını eklerseniz bu konularda bir hayli haberi takip edebilirsiniz...

rss listesini güncelledim... .png uzantısını .opml diye değiştirip kullanabilirsiniz veya metini kopyalayıp kullanabilirsiniz...

6-7 tane çalışmayan rss kaynağı düzeltildi, birkaç tane de yeni eklendi.

eribol

Hangilerinin önemli olacağına tabi ki takipçi karar verir ben kendi isteklerimi söyledim.

Linus ve RMS gibi şahısların polemikleri duyulsa da esasında sadece bu konuda konuşmuyorlar fakat biz polemiğe daha çok takıldığımız için sadece bunları duyuyoruz.

Yine de bir öneri bir programın çok kullanılması her türlü gelişmesine haber değeri yüklemez. Bilakis çok önemli gelişmeleri varsa ilgi çekici olur ki bu çokta sık olmaz. Misal gimp; her sürümünde aslında güzel gelişmeler var fakat insanlara 2.7 sürümü tek pencereli olacak dediğiniz anda herkes o habere kilitlenir ötekilere bir göz atacağı bile şüphelidir.

heartsmagic

Biz değerlendirelim diyoruz ancak yine de arada kalıyoruz. Şimdi, eğer istenen şey seçkin haberlerin çevrilmesi ise durum değişiyor. Çeviriye gönüllü olacak birileri lazım. @yakusha, açık açık ben çeviri yapmam, sadece bağlantı geçerim diyor. Çeviri yapacak kaç kişi var?

Sadece bağlantı geçilmesine sıcak bakmıyoruz, ayrı bir bileşen olarak hayata geçirsek de, forumda devam etsek de bu sanırım böyle kalacak.

eribol

Ayrıca dergi için şu yazılım tanıtımları kısmı kullanılabilir. Bunlar hem dergiye daha uygun hem de dergi yazarları için de kullanışlı olur bence.

yakusha

konu, ve başlık yattı gibi...

lakin www.teknohaber.com dan gelen bir teklif ile projelerimi o yöne kaydırıyorum... :)