[Çözüldü] Win7'de Oynatılabilen 720p Videonun Linuxta Oynatılamaması

Başlatan barakli, 19 Ağustos 2011 - 01:12:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barakli

Merhaba. Bir süredir bu problemle karşı karşıyayım. Önceden 720p videoları mintte oynatabilirken artık oynatamıyorum. Bir süredir bu problem olduğu için; ne zamandan beri olduğu ve neden dolayı olduğu konusunda cevap veremeyeceğim. Win 7 de aynı videoları oynatabilmekteyim. Üstelik codec kurulu değil win7'de ve vlc ile oynatabiliyorum. Linuxta ise vlc, sm, m, um playerları denedim. Tık yok. Şöyleki görüntü donuyor. Bir dahaki görüntü 7-8 saniye sonra geliyor hemen donuyor. Bu sm de video output kısmını xv'den başkalarına getirerek denedim olmadı. Ayrıca coreavc denemek istedim, başaramadım. Önceden coreavc olmadığı zaman rahat oynattığı için coreavc felan kurmak istemiyorum. DOnanım mı yetmiyor acaba diyecem; ama windowsta oynatıyor.

6ng4n

ekran kartınızın sürücülerini yüklediniz mi acaba? ayrıca arkaplandaki compiz tarzı uygulamalar sisteminizi etkileyecektir. ilgili yazılımların yeni sürümlerindeki bir hatadan da kaynaklanıyor olabilir de.

if

@barakli, forumda "HD video", "720p" ve "1080p" gibi girdilerle arama yaparsanız çözülmüş konular içinde çeşitli öneriler bulacaksanız. Eğer onlar işe yaramazsa bu konuya hangi önerileri denediğinizi ve ne gibi sonuçlar aldığınızın yanı sıra sudo lshw -class display çıktısını buraya yazarsanız sonrası için yardımcı oluruz.

barakli

Ya çözümleri çok aradım fakat beceremedim. Konuları hep inceledim. Sanırım benim ekran kartı 1080p oynatmıyor, çünkü win7'de de oynatmıyor ama 720pler win7de oynuyor. Çözüm yöntemlerini denedim. Özellikle smplayerda video output'u değiştirdim. Şu an xv. Fromda x11'i deneyin denmiş. Bende x11(slow) yazıyor. Onu denedim. Görüntü yavaşlatılmış çekim gibi. Diğerlerini denedim olmadı yine. Şu çözümü denedim: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=19364.msg236742#msg236742

Yine bazen yavaşlatılmış çekim gibi oluyor, ses, görüntü ve altyazı uyumsuzluğu oluyor.

sudo lshw -class display çıktısı:

*-display:0             
       description: VGA compatible controller
       product: Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       version: 03
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: msi pm vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=i915 latency=0
       resources: irq:16 memory:f0a00000-f0a7ffff ioport:1800(size=8) memory:d0000000-dfffffff memory:f0b00000-f0b3ffff
  *-display:1 UNCLAIMED
       description: Display controller
       product: Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2.1
       bus info: pci@0000:00:02.1
       version: 03
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:f0a80000-f0afffff

xrandr çıktısı

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1280 x 800, maximum 4096 x 4096
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS1 connected 1280x800+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 331mm x 207mm
   1280x800       60.0*+
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
TV1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Şimdi soracağım şu: Yukarıdaki değerlere göre benim pc zaten 720p desteklemiyor? Eğer böyleyse sanırım codecler sayesinde win7 de oynatabiliyorum. Eğer ben 720p destekleyen bir pc alırsam bunu win7 oynatır codecsiz. Peki linux oynatır mı? Linuxun eksiği video oynatma mı, yoksa codecler mi? Burayı tam anlamadım.

6ng4n

donanımınız ile kodeklerin pek alakası yok aslında kodekler bir anlamda zipten dosya çıkartıyorlar veya şifrelenmiş veriyi çözüyorlar. linuxun yavaş kalmasının sebeplerinden biri ekran kartlarının windows'a özel directx ile çalışacak şekilde tasarlanması başta geliyor o yüzden nispeten donanım desteği windowsta daha fazla oluyor linux mac gibi diğer sistemler opengl tarzı yapılar kullanıyor ve bu destek daha az halilye etkenlerden biri de bu kodekler directx apisine başvurunca daha akıcı görüntü oluşması kaçınılmaz. yeni nesil kartlarda ise hd görüntüyü işlemek için ek ayarlamalar yapılıyor o nedenle daha net ve akıcı görüntüler oluşuyor. kısaca sorun donanımsal sebeplere de bağlı.

barakli

Arkadaşlar şu sorunu çözelim ya hu. Beni en gıcık eden nokta önceden oynatıp, şimdi oynatmaması

iceboy

VLC ile codec kurmadan windows ta da linux ta da izlersiniz cunku vcl player in codecleri kendisi ile birlikte gelir,Eger siz bu kadar program deneyip hala izleyemiyorsaniz biraz ekran karti uzerine yogunlasilmali diye dusunuyorum ben..Bende arsivciyim elimde +50 tane 720P Video var ve hepsini rahatlikle SMplayer ile izleyebiliyorum.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

speakerXXL

Aşağıdaki kodla VLC'yi sistemden kaldırıp tekrar kurmayı deneyin.

sudo apt-get purge vlc

Eğer Mint 11 ve ya Ubuntu 11.04 kullanıyorsanız, VLC'yi aşağıdaki kodlarla ppa kaynağından yüklemeyi deneyin.

sudo add-apt-repository ppa:n-muench/vlc
sudo apt-get update
sudo apt-get install vlc

if

@barakli, forumdaki önerilerden denediğiniz oldu mu?

Bu konuyla alakalı pek bir şey bulamadım. http://www.ubuntugeek.com/intel-graphics-performance-guide-for-ubuntu-904-jaunty-users.html bağlantısında 3 ayrı öneriden 'güvenli' olanı deneyip, faydasını gören olmuş, sizinle aynı karta sahip kullanıcılardan. Fakat eski bir çözüm, 11.04 sürümünde işe yarar mı bilmiyorum. Bize ilk gerekli bilgi lspci -vv komutunun çıktısı, sonrasını ben anlatırım.

Saavedro

Alıntı yapılan: 6ng4n - 19 Ağustos 2011 - 01:20:49
ayrıca arkaplandaki compiz tarzı uygulamalar sisteminizi etkileyecektir.
Compiz açıksa devre dışı bırakıp dene.

heartsmagic

Ayrıca bir:
glxinfo | grep render çıktısını görebilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

barakli

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Format attım. Mint kurdum yine. Henüz bir kaç program kurduktan sonra mplayer ve vlc ile denedim. İkisi de oynattı. 1 seneye yakın format atmıyordum. Herhalde çok program kurduğum için ve oynatıcılarla çok fazla uğraştığım için bir yerde bozmuşum demekki.