Veri Kurtarma İşlemi Ama Nasıl?

Başlatan Mitsukuni, 17 Ağustos 2011 - 15:27:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mitsukuni

Olayı tam olarak anlatıyorum, acilen tavsiyelerinize ihtiyacım var:
Ubuntu 11.10 alpha 3 üzerinde Başlangıç Diski Oluşturucu ile USB diski kurulum diskine dönüştürmeyi planlıyordum. Kuracağım CD görüntüsü harici hard dsikimde bulunuyordu. Seçimi yaptım. Daha sonra USB diski seçtiğimi sandım. (11.10'da -en azından bende- başlangıç diski oluşturucuda 3-4 benekle neyi seçtiğim görünmüyordu dolayısıyla hard diski seçtiğimi fark etmedim. En kötüsü de kurulum yapacağım USB diski bilgisayara takmadığım için başıma bu olay geldi. Program kurulum diski yapamayıp hata verdi haliyle. İşte o an ne olduğunu anladım ama iş işten geçti tabi. Neyim var neyim yok her şeyim bu diskteydi (telâfisi yapılamayacak dosyalarım da dahil) ve şu an resmen travma geçiriyorum tabiri caizse.  :'(

Diskin özelliklerinden bakıldığında kullanılan ve boş alan olarak görünen yerlerin miktarında bir değişme olmamış. Ubuntu üzerinde disk tamamen boş görünüyor. Gizli dosyalar dahil. Windows üzerinde ise bir sürü anlamsız dosya şeklinde görünüyor ve hiç bir dosyaya giriş yapılamıyor. Resmini aşağı iliştirdim.

Forumda arattığım üzere bu işlerde (diskin yanlışlıkla silinmesi durumlarında) kullanılan testdisk isimli programı kurdum ancak bir türlü dosya biçimi seçme ekranına düşemedim. Silme değil de böyle bir durum olduğu için görmüyor mu acaba? Ya da başka alternatiflerim mevcut mu?

gufabe

cagriemer

Live CD ile oturum acip testdisk'i oradan kullanmayi denediniz mi?

Mitsukuni

Canlı CD ile deneme yapmadım. Hemen denemeye başlayayım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2011 - 16:19:38

sudo apt-get install testdisk ile kurmayı başaramadım. Depoda görmedi. Dışarıdan yükledim ben de. Ancak aynı durum canlı CD üzerinde de geçerli.

TBCMagic

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 17 Ağustos 2011 - 15:52:26
Canlı CD ile deneme yapmadım. Hemen denemeye başlayayım.

Herhangi işlem yapmadan önce 'bozulan' partisyonun bir kopyasını almanı tavsiye ederim!

Şansın varsa partisyonun sadece '$Upcase' tablosu (karakter dönüştürme tablosu) bozulmuş olabilir.

Canlı CD kullanırsan şu komutları dene:

ntfsinfo -i 0 /dev/sda1
(sda1 kendi partisyonuna göre değiştirmen gerekiyor)

Çıktıyı bize gönder.
Bu komut ile '$MFT'nin (Master File Table) ne durumda olduğunu görebiliriz (Sağlam olmalı yoksa klasör listesini göremezdin)

Ardından
ntfsinfo -i 10 /dev/sda1

Bu şekilde '$Upcase' tablosunu okuyabilirsin. Çıktıyı görelim sonra devam ederiz.

Mitsukuni

Yedekleme gibi bir durumum ne yazık ki söz konusu değil, 1.5 TB'lık bir diskti.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo ntfsinfo -i 0 /dev/sdc1
Failed to startup volume: Invalid argument.
Failed to mount '/dev/sdc1': Invalid argument.
The device '/dev/sdc1' doesn't have a valid NTFS.
Maybe you selected the wrong device? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/hda, not /dev/hda1)? Or the other way around?
Failed to open '/dev/sdc1'.

İki komutta da aynı şekilde hata veriyor maalesef.

Kategorize ettiğim tüm dosyaları ana dizine çıkardıysa bilemem ancak o kadar dizin olmaması gerekiyordu.

TBCMagic

Klasörlerin tarihlerine baktım. Tarihler birbirlerine girmiş  :-\  MFT yapısı kısmen / tamamen zarar görmüş

Sanırım photorec / foremost ile şansını denemek zorundasın. Kurtarma işlemi için 2.ci bir disk gerekli.

Mitsukuni

Photorec'le işleme başlamıştım ama disk yetersiz olduğu için hata verdi. 2 TB'lık bir diski geçici olarak (ödünç) aldım. 11.10 da sürekli hata verdiği için baştan 10.04 kurup işlemi öyle yapmaya karar verdim. Şu an kurulum devam ediyor. İnşallah başarılı olur. Destekleriniz için sağ olun.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2011 - 07:31:02

Bazı dosyaları kurtarmayı başardı ama genelde gereksiz dosyaları kurtarmış (mp3'lerin içindeki resimler vb.) onların da sayısı fazla değil, üstelik isimleri rastgele oluşturulmuş.
Foremost'la da çok fazla şansım yok gibi geliyor.

Yapabileceğimiz başka bir şeyler var mı bildiğiniz?

heartsmagic

Bölüm Ubuntu'nun olduğu bölüm müydü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mitsukuni

Aktarmaya çalıştığım bölüm mü? Eğer oysa ayrı /home dizini olarak bağlayıp oraya kurtarmaya çalışmıştım.

heartsmagic

Verilerin silindiği bölümü sormuştum. Eğer bölüm Ubuntu bölümüyse bizim tarafta en güzel yazılım Testdisk. O da çare olmadıysa ne yazık ki başka ne yapılabilir bilmiyorum. Belki Windows ortamında çalışan uygulamalara yönelebilirsin. Fakat onların da ext3/4 desteği olması gerekebilir.

Mitsukuni

Silinen bölüm ne yazık ki harici hard disk. Testdisk'le photorec'i denedim. Testdisk'te dosya formatı seçme ekranına bir türlü düşemezkem photorec'te bir miktar dosya kurtarmayı başardım fakat önemli dosyaları kurtaramadım. Bir arkadaş Windows tarafı için Recuva isimli bir programı önerdi, çaresiz ona da yöneldim. Sabahtan beridir o sürüyordu daha yeni bitti. Dediğine göre yaklaşık 12 milyon dosyadan 3800 tanesini kurtarabilmiş. Onların içinden de 3-5 tane telafisi olmayanlardan çıktı. Sadece resimleri kurtarabilsem yine kâr. Ama gittikçe azalıyor umudum. Zira sıradan bir silinme olayı değil, keşke öyle olsaydı.

heartsmagic

Anladım, bölüm NTFS yani. Recuva alternatifi olarak farklı uygulamalar da mevcut ancak serbest olarak dağıtılabilen var mıdır bilemiyorum. Bir iki arkadaşım şu ücretli uygulamayı kullanıyordu:
http://www.recovermyfiles.com/

Mitsukuni

Bakabilirsem ona da bir bakayım. Kurtarsın yeter ki. :)

nasilolcekbuisler

merak etmeyin windows altında çalışan verikurtarma yazılımları sorunsuzbirşekild hepsini geri getirir.recover myfiles i bende kullandım çok iyi olmasa da iyidir.o&o disk recover var bunu kullnıyorum ben gayet iyi.ama sağı solu belli olmuyor.genel olarak bu programlar çok uzun zamanlarda kurtarım yapıyor ben 160 gb diski 4-5 saatte kurtarmıştım core2 işlemci 4gb rem ile.

önemli tavsiyem :asla 1 program yükleyip deneyip kurtarmadı diyip format atmayın.4-5 prgram deneyin .çünkü birinin bulamadığını diğeri buluyor

Mitsukuni

İlginçtir ki RecoverMyFiles diğerleri kadar kurtaramadı. Henüz pes etmedim, değişik programlar deniyorum bulacak mı diye.

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 18 Ağustos 2011 - 19:40:22
asla 1 program yükleyip deneyip kurtarmadı diyip format atmayın.
Format atsam işlem ne kadar zorlaşır? Sonuçta yine silinen veri silinen veri olarak (en eskiler hariç) durmayacak mı? Bu saçma dosyalar bana işlemi karıştırıyormuş gibi geliyor.  :o

heartsmagic

Yeniden biçileme diski, ne kadar fazla oynarsan üzerinde verilerin tamamen gitme ihtimali o kadar artıyor. Diskten dosyalar normalde silinmezler, üzerlerine bir şeyler yazılarak, yani ezlilerek sillinmiş gösterilirler. Zaten geriye getirme, veri kurtarma mantığı da bu nedenle işliyor. Sen ne kadar üzerinde oynarsan, dosyaların üzerine yazılma ihtimali artıyor.

Mitsukuni

Peki hard disklerdeki yazma işi sırayla olmuyor değil mi? Fi tarihinden kalma bir kaç dosyayı kurtardı da o yüzden soruyorum. :)
Çok da lâzım şeyler kurtaramadım ama acaba hani bu veri kurtarma işini yapan kurumlar oluyor, onlar benim yaptığımdan çok da farklı şeyler yaparlar mı yoksa aynı şekilde onlar da bir tane veri kurtarma programı mı kullanıyor? (Artık o raddeye geldim diyeyim, bad sektorler yüzünden kurtarma işlemleri küçük bir miktarda kalıyor hep.)

heartsmagic

Muhtemelen sırayla olmuyordur, gerçi belirli bir düzeni var da olabilir. Çok fazla bilgim yok o konuda. Veri kurtarma şirketleri kendi uygulamalarıyla çalışıyor olabilir, ancak etrafta söylenen, kurtarma işlemi için oldukça yüklü meblağlar istedikleri.

Mitsukuni

Henüz bir fiyat araştırması yapmadım ancak çok yüklü meblağlar istemiyorlarsa diye düşünmüştüm. Zira veri kurtarma programlarının fiyatlarından daha fazla isteyemezler herhalde. Gerçi verdikleri garantiye göre de değişir sanırım. Bu işte ne kadar garanti varsa artık. :)
Pek çok program denedim ancak yine en fazla dosya kurtarmayı Recuva ve Photorec ile yaptım sanırım. Bazı profesyonel programlar diskin tamamına bad sektor dedi. Bir tanesi 25 saat süren bir işlem yaptı, kurtaracak diye ümit ederken boşa bekletmiş beni. Daha fazla denemek de istemiyorum, istesem de istemiyorum, bıkkınlık verdi artık. Bu sebeple firma işini düşünmeye başladım ama bir araştırma yapayım en iyisi fiyat konusunda. Belki beni geri döndürürler kaldığım yere. :)

Mx0Ub

merhaba windows da denemelerimde get back data nın hızlı ve verileri bulduna karar verdim
linuxda ise photorec önemli dosya uzantılarını desteklemiyo
ben suan bedeva olan r-linux u deniyorum uzantı konusunu yazarım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2011 - 05:03:59

tekrar ben r-linux a baktım da harika bise cok fazla uzantı destegi var.hatta uzantısını bilmesede gosteriyor
sonunda aradımı buldum
avi ,mp3,flv,office dokumanlar fln kesin bakın hatta bir sunum yapılmalı bence
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 21 Ağustos 2011 - 10:36:34
İlginçtir ki RecoverMyFiles diğerleri kadar kurtaramadı. Henüz pes etmedim, değişik programlar deniyorum bulacak mı diye.

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 18 Ağustos 2011 - 19:40:22
asla 1 program yükleyip deneyip kurtarmadı diyip format atmayın.
Format atsam işlem ne kadar zorlaşır? Sonuçta yine silinen veri silinen veri olarak (en eskiler hariç) durmayacak mı? Bu saçma dosyalar bana işlemi karıştırıyormuş gibi geliyor.  :o

format çok çok zorlaştırır.mesela format attınız daha sonra herhangi birşey kurdunuz yada işletim sistmi kurdunuz.kurduğunuz programın verilerin kurtarma yapılması gereken bir sektöre rastlarsa artık kurtarma yapılamıyor.o yüzden hiç dokunmadan işlemleri yapın.firmalardan %100  sonuç alırsınız ama!kolpacı firmaları iyi araştırın .profesyonel firmalar %100 kurtarım yapar.ama fiyatları çok yüksek.siz programların cracklilerini mi deneme sürümlerini mi kullanıyorsunuz.genel olarak veri kurtarma yazılımlar performanslı çalışmıyor.saçma sapan dosyaları çıkarıyor,lazım olnaları çıkarmıyor.mesela recuva bende hiç kurtarım yapmamıştı.ingilizceniz varsa ingilizce forumlarda arama yapın onlar süprizler olabiliyor.türkçe forumlarda bir numara çıkmıyor genelde.hem aynı işe yaramayan yüz yıllık progmalar kopyala yapıştr başlıklar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2011 - 15:01:07

Alıntı yapılan: Mx0Ub - 23 Ağustos 2011 - 04:08:18
merhaba windows da denemelerimde get back data nın hızlı ve verileri bulduna karar verdim
linuxda ise photorec önemli dosya uzantılarını desteklemiyo
ben suan bedeva olan r-linux u deniyorum uzantı konusunu yazarım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2011 - 05:03:59

tekrar ben r-linux a baktım da harika bise cok fazla uzantı destegi var.hatta uzantısını bilmesede gosteriyor
sonunda aradımı buldum
avi ,mp3,flv,office dokumanlar fln kesin bakın hatta bir sunum yapılmalı bence

programı kullanıp aldığınız sonuçlarla veri kurma yazılımları diye bir başlık açarmısınız?linuxda varsa ekranın videosunu çeken yazılım sayesinde videolu anlatım da yapabilirsiniz.o yoksa ekran görüntülerinden oluşan bir sunuç cidden hoş olur.

gufabe

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 23 Ağustos 2011 - 14:57:44
linuxda varsa ekranın videosunu çeken yazılım sayesinde videolu anlatım da yapabilirsiniz.
Mesela depolarda bulunan Xvidcap bunu yapabilen araçlardan biridir.