[Çözüldü] Donma problemi ve açılışta klavyenin çalışmaması

Başlatan spectertiger, 17 Ağustos 2011 - 14:47:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spectertiger

Merhaba,

Libreoffice'i açtığımda bilgisayar donuyor. Mause'u kontrol edebiliyorum fakat hiçbir işlem yapamıyorum. 2 gündür sorunsuz kullanıyordum dün akşam sorun çıkardı ve hala açılmıyor. Temayı ve Compiz ayarlarını değiştirmekten başka bir şey yapmadım, onunla alakası var mı bilmiyorum. Bu konuda ne yapabilirim? Bir de şu var: açılışta bazen klavye çalışmıyor. Sanal klavye kullanarak sisteme giriyorum sonra düzeliyor nedeni ve çözümü ne olabilir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2011 - 14:52:42

Donma problemini aştım: temadan kaynaklanıyormuş. Temayı ilk kurduğumda hiçbir sorun çıkmadan kullanıyor olduğumu da belirteyim.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

spectertiger

Hayır hallolmadı, bazen kullanabiliyorum bazen kullanamıyorum :)

heartsmagic

Klavye çalışmıyor dediğin yer GDM ekranı mı? Ayrıca bu Mint mi, Ubuntu mu?

spectertiger

Linux Mİnt, girişte şifreyi yazdığımız ekran; GDM'den kastınız o galiba.

heartsmagic

Konutu taşıyalım o halde. Tema ve compiz ayarları kullanıcı ile alakalıdır. Eğer sorun giriş ekranındaysa daha başka şeyler olmalı. İki gün kullandın, peki güncelleme aldın mı?

spectertiger

Evet güncelleme aldım. Sorun açılışta klavyenin algılanmaması. Açıldıktan sonra hiçbir sorun kalmıyor.

heartsmagic

Güncellemelerde nelerin olduğunu hatırlıyor musun peki?
Açıkçası sorun GDM'de olduğu için irdeleme de yapamıyoruz. Aramalarda da bir şey çıkmıyor pek karşımıza.

spectertiger

Hayır güncelleştirmelerde neler var hatırlamıyorum. 250 mb civarı güncelleştirme vardı, bu yüzden hatırlamam imkansıza yakın.

heartsmagic

spectertiger

Büyük ihtimalle gelmiştir. Aslında 2 gündür sorunsuz çalışıyor. Sürekli olan bir şey değil.

heartsmagic

Bu durumda iş daha da sarpasarıyor ne yazık ki. Eğer silmediysen bir önceki çekirdekle sistemi kullanmayı dene.

spectertiger

Diğer çekirdek duruyor ama kurulumdan hemen sonra güncelleştirmeleri yapmıştım. Çekirdek değiştirmenin sisteme nasıl bir etkisi olacağını bilmiyorum. Doğrusu daha önce çok fazla sorun yaşadığım için pek de sıcak bakmıyorum çekirdek değişimine.

Sistemin sorunsuz olması için sormuştum; ekran klavyesinde Caps Lock tuşuna çift tıkladığımda sorun düzeldiğini fark ettim. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Bu arada, neredeyse 2 haftadır sorun yaşamadan Linux kullanıyorum(ufak tefek sorunlar hariç). Okuduklarıma hak verdim. 2 haftadır Windows 7'yi sadece 2 defa açtım o da sadece oyun için. Linux'u ise defalarca. Linux sadece hızlı açılıp kapanma süresi için bile kullanılabilir, fakat çoğu kişinin bundan haberi bile yok.
İnternettte bazı teknoloji sitelerini takip etmesem benim de haberim olmayacaktı. Bu konuda bir şeyler yapılmalı bence, diğer insanlar da bundan yararlanmalı.

heartsmagic

Alıntı yapılan: spectertiger - 27 Ağustos 2011 - 18:52:53
Çekirdek değiştirmenin sisteme nasıl bir etkisi olacağını bilmiyorum. Doğrusu daha önce çok fazla sorun yaşadığım için pek de sıcak bakmıyorum çekirdek değişimine.

Olayı yanlış anlamışsın. Çekirdek değişimi derken sadece eski çekirdeğin kullanımından bahsetmiştim ben. Kurdun diyelim ki Linux'u, bir çekirdekle kullanıyorsundur o anda. Aradan bir süre geçer ve yeni çekirdek sürümü çıkar, sistem de bunu alır ve artık sen yeni çekirdeği kullanmaya başlarsın. Grub listesinde de görürsün eski ve yeni çekirdeği. Yeni çekirdekte sorun olup olmadığını anlamak içinse sadece bir önceki çekirdeği seçer ve sistemi açarsın, tabi silmediysen. Hepsi bundan ibaret kısacası.

Kaldı ki yeni çekirdek güncellenmese ve sen bir şekilde elle kursan bile olabilecek en kötü şey yeni çekirdekle sistemin açılmaması olur. Eski çekirdeğin listede durduğu sürece onunla sisteme yine girebilirsin.

Konu çözülmüş, geçmiş olsun diyerek etiketliyorum. Çözülen başlıklarını kendin de etiketleyebilirsin, ilk iletini değiştirerek [Çözüldü] eklemen yeterli.