ubuntu masaüstü donuyor ,maus imleci hareket ediyor.

Başlatan cmlbrnc, 17 Ağustos 2011 - 00:57:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cmlbrnc

ubuntu 11.04 sürümünü yeni yükledim.fakat donma sorunlarının hepsini araştırdım.benimkine benzeyen bir soruna rastlamadım.ubuntu açtıkdan sonra  yarım saat yada bir saat içerisinde bir donma sorunu ile karşılaşıyom. o anda ekranda ne varsa öyle kalıyor.bir tek  maus imleci hareket ediyor.ctrl +alt+del ya da alt +f2 gibi hiçbir kısa yol çalışmıyor.kapatma tuşuna basılı tutarak kapatmak yeniden açmak zorunda kalıyom.sizce buna neden olan nedir?tavsiye görüşlerinizi bekliyom.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2011 - 01:02:46

bu mesajı yazarken bile dondu gönder tuşuna bastım dondu öyle 5 dakka bile  dayanmadı. bir yardımcı olursanız çok sevinirim...

decent

Hoşgeldin @cmlbrnc

-- Sistem özellikleri nedir ?
-- Fare ve klavye USB midir ?
-- Ekran kartı sürücüsü ne durumdadır ?
-- Donma genellikle hangi yazılımı/donanımı kullanırken oluşuyor ?
-- Donma başlamazdan önce son yaptığınız değişiklikler nelerdir ?
gibi ayrıntılar olursa çözüm daha kolay gelebilir.

Kısaca aşağıdaki çıktıları alabilir miyiz ?

lspci
lsusb
dpkg -l | grep render
/usr/lib/nux/unity_support_test -p

heartsmagic

Mümkünse bir de internete bağlanmadan sistemi kullanıp bir süre gözlemler misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cmlbrnc

Alıntı yapılan: decent - 17 Ağustos 2011 - 01:16:24
Hoşgeldin @cmlbrnc

-- Sistem özellikleri nedir ?
-- Fare ve klavye USB midir ?
-- Ekran kartı sürücüsü ne durumdadır ?
-- Donma genellikle hangi yazılımı/donanımı kullanırken oluşuyor ?
-- Donma başlamazdan önce son yaptığınız değişiklikler nelerdir ?
gibi ayrıntılar olursa çözüm daha kolay gelebilir.

Kısaca aşağıdaki çıktıları alabilir miyiz ?

lspci
lsusb
dpkg -l | grep render
/usr/lib/nux/unity_support_test -p
öncelikle teşekkürler  ;
sistem özellileri:

lspci:
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation ICH9M/M-E SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GT216 [GeForce GT 240M] (rev a2)
01:00.1 Audio device: nVidia Corporation High Definition Audio Controller (rev a1)
05:00.0 Network controller: Intel Corporation WiFi Link 5100
09:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications AR8131 Gigabit Ethernet (rev c0)

lsusb:
Bus 008 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 002: ID 04f3:0230 Elan Microelectronics Corp.
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 004: ID 064e:a117 Suyin Corp.
Bus 002 Device 002: ID 0480:a004 Toshiba America Info. Systems, Inc.
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

dpkg -l | grep render:
ii  gir1.2-pango-1.0                      1.28.4-0ubuntu1                            Layout and rendering of internationalized text - gir bindings
ii  libass4                               0.9.11-1                                   library for SSA/ASS subtitles rendering
ii  libgraphite3                          1:2.3.1-0.2                                SILGraphite - a "smart font" rendering engine
ii  libgtkhtml-editor-common              1:3.32.2-0ubuntu1                          HTML rendering/editing library - editor widget data
ii  libgtkhtml-editor0                    1:3.32.2-0ubuntu1                          HTML rendering/editing library - editor widget
ii  libgtkhtml3.14-19                     1:3.32.2-0ubuntu1                          HTML rendering/editing library - runtime files
ii  libnux-0.9-0                          0.9.48-0ubuntu1.1                          Visual rendering toolkit for real-time applications - shared lib
ii  libnux-0.9-common                     0.9.48-0ubuntu1.1                          Visual rendering toolkit for real-time applications - common files
ii  libpango-perl                         1.221-2                                    Perl module to layout and render international text
ii  libpango1.0-0                         1.28.4-0ubuntu1                            Layout and rendering of internationalized text
ii  libpoppler-glib6                      0.16.4-0ubuntu1.1                          PDF rendering library (GLib-based shared library)
ii  libpoppler13                          0.16.4-0ubuntu1.1                          PDF rendering library
ii  librsvg2-2                            2.32.1-0ubuntu3                            SAX-based renderer library for SVG files (runtime)
ii  librsvg2-common                       2.32.1-0ubuntu3                            SAX-based renderer library for SVG files (extra runtime)
ii  libspectre1                           0.2.6-1build1                              Library for rendering PostScript documents
ii  libxcb-render0                        1.7-2ubuntu2                               X C Binding, render extension
ii  libxrender1                           1:0.9.6-1ubuntu1                           X Rendering Extension client library
ii  nux-tools                             0.9.48-0ubuntu1.1                          Visual rendering toolkit for real-time applications - tools

/usr/lib/nux/unity_support_test -p:
OpenGL vendor string:   Mesa Project
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.10.2

Not software rendered:    no
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  no
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity supported:          no

laptop kullanıyorum.fare usb.daha çok firefoxta gezerken dondu.fakat bunun dışında bie  kere smplayer video izlerken .güncelleştirme ,ubuntu yazım merkezi ve synapticle falan uğraşken donduğu da oldu ne zamn donacağı belli olmuyor.teşekküler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2011 - 02:44:52

internet bağlantısını kestim sistemde biraz takıldım gene dondu aynı şekilde...

Düzenleme not: çıktılar [code ] etiketi içerisine alındı.[ /code]

decent

Son olarak şu çıktıları da aktarabilir misin ?

sudo jockey-gtk --list
sudo jockey-gtk -e xorg:nvidia-current
sudo apt-get install nvidia-settings

cmlbrnc

Alıntı yapılan: decent - 17 Ağustos 2011 - 03:59:14
Son olarak şu çıktıları da aktarabilir misin ?

sudo jockey-gtk --list
sudo jockey-gtk --list

xorg:nvidia_current - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:nouveau - NVIDIA kartlar için deneysel 3D desteği (Özgür, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

Bilinmeyen sürücü: xorg:nvidia-current
Mevcut sürücüleri görmek için --list komutunu kullanınız

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
E: nvidia-setting paketi konumlandırılamıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2011 - 19:03:21

Yeniden yükledim.ve hiçbir program yüklemedim.güncelleştirmeleri yaptım.bakalım gene donacak mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2011 - 19:24:40

firofoxda video izlerken dondu ses gelmeye devam ediyordu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2011 - 20:37:43

sistem-->yönetim-->ek sürücülere girdim ordan . nvidia hızlandırılmış grafik sürücüsü ve nvidia kartlar için deneysel 3D desteğini indirdim. sizce sorun düzelecek mı ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2011 - 20:42:27

usta, bakalım gene donacak mı?inşallah sorun çıkmaz bundan sonra ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2011 - 20:48:53

açılış ekranında ilk defa ubuntu yazısını gördüm ve eskisi gibi  yarından kesili siyah  pembe  bir ekran gelmedi. sol kenardan aşağıya görev  çubuğu geldi.

cmlbrnc

FıratikUS

Araya girmiş oluyorum ama şöyle bir sorunum var;
xorg.conf dosyasını diğer ubuntunun etc/x11 içine yapıştırdım. Diğer ubuntu Lucid, şimdi başlatamıyorum.

Terminal de root olduktan sonra cd komutuyla etc içine düşüyorum, "dir" yapıp "x11' i de gösteriyor dizinde ama bu sefer cd ile x11 klasörüne giremiyorum.Lucid de hiç bir grafik sürücüsü yüklü değil.

Hangi komutlarla etc/x11 içinde ki xorg.conf dosyasını silebilirim acaba?
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

cagriemer

Alıntı yapılan: FıratikUS - 18 Ekim 2011 - 00:02:08
Araya girmiş oluyorum ama şöyle bir sorunum var;
xorg.conf dosyasını diğer ubuntunun etc/x11 içine yapıştırdım. Diğer ubuntu Lucid, şimdi başlatamıyorum.

Terminal de root olduktan sonra cd komutuyla etc içine düşüyorum, "dir" yapıp "x11' i de gösteriyor dizinde ama bu sefer cd ile x11 klasörüne giremiyorum.Lucid de hiç bir grafik sürücüsü yüklü değil.

Hangi komutlarla etc/x11 içinde ki xorg.conf dosyasını silebilirim acaba?

sudo rm /etc/X11/xorg.conf

FıratikUS

Alıntı Yaprm:cannot remove.........
........no such file or directory

Dosyanın orda olduğunu biliyorum zaten dir komutunda orada gözüküyor.

Ubuntu 11.10' da yüklü, oradan
Alıntı Yapsudo gksu /gpedit
yapınca girebilirim diye düşündüm ama olmadı.
11.10 dan lucid' in içine yönetici hakları alarak girme şansım var mı.
Bu arada ilgin için teşekkürler @cagriemer :)

decent

* Nautilus penceresinde girmek istediğin bölüm bağlı değilse bağla.

Uçbirimden
sudo nautilus

komutu ile istediğin bölüme giderek değişiklik yapabilirsin.

FıratikUS

:)oh be süper masaüstüne gelebildim teşekkürler @decent.

Bir sorum daha olacak.
Lucid diyorum ama aslında içine bt oturtulmuş, ders çalışmak maksadıyla öğrenmeye çalışıyorum:D

etc/x11 içinde xorg.conf.failsafe isimli bir dosya var içeriği şu şekilde.Oraya 1024 x 768 gibi bir satır eklesem ekran çözünürlüğü değişir mi?
Alıntı YapSection "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver      "fbdev"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   Device      "Configured Video Device"
EndSection

decent

Çözünürlüğü değiştirmek için ekran kartının yapılandırma aracını da kullanabilirsiniz.

nvidia x settings

env LC_ALL=C amdcccle

FıratikUS

Yanlız bu dağıtımda sistem menüsünde bulunan donanım sürücüleri eklenmemiş.
O yüzden çözüm bulmakta zorlanıyorum?!
Alıntı Yaproot@bt:~# nvidia x settings
nvidia: command not found
root@bt:~# env LC_ALL=C amdcccle
env: amdcccle: No such file or directory

decent

Sürücü yüklü durumdaysa bu araçlar çalışır.
Az önce sürücü yapılandırma dosyalarından birini (xorg.conf) sildiyseniz çalışmaz.

sudo jockey-text --list
çıktısı nedir ?

FıratikUS

xorg.conf dosyası yoktu, ben kendim 11.10'da ki ni "Lucid" için kullanarak şansımı denemek istedim; sonrasında x başlamadı ben de o yüzden sildim kopyaladığım dosyayı:)
Alıntı Yaproot@bt:~# sudo jockey-text --list
sudo: jockey-text: command not found
root@bt:~# jockey-text --list
The program 'jockey-text' is currently not installed.  You can install it by typing:
apt-get install jockey-common
root@bt:~#

FıratikUS

root@bt:~# lspci
00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc RX780/RX790 Chipset Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RD790 PCI to PCI bridge (external gfx0 port A)
00:0a.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RD790 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port F)
00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [IDE mode]
00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 3c)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 IDE Controller
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge
00:14.5 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G71 [GeForce 7300 GS] (rev a1)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 03)

decent

Önce Nvidia sürücüsünü yükleyebilirsiniz.

Synaptic ile veya Sistem>Yönetim>Donanım Sürücüleri

FıratikUS

Sistem>Yönetim>Donanım Sürücüleri mevcut değil ne yazık ki :)
Ben uygun sürücü bulup sonucu bildiririm.

Şimdilik iyi sabahlar:)