Ubuntu Türkiye E-dergisi SUDO’nun 32. sayısı

Başlatan bytan, 16 Ağustos 2011 - 19:05:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Ubuntu Türkiye E-dergisi SUDO'nun 32. sayısı.

ETKİVİZYON    Aysel AKSU
SUBVERSİON    Çağrı EMER
GİMP'te Renklendirme/Gölgelendirme    Muhittin BACI
Programcı İpuçları    Semetey COŞKUN
SQLite    Semetey COŞKUN
TMUX - Kuvvetli Uçbirim Yönetimi    Serkan ÇALIŞ
Linux Dünyasından Haberler    Ezgi DOĞANAY
En Güzel Masaüstü/Ağustos    if

İndirmek için: http://sudo.ubuntu-tr.net/?file_id=35
Blog Sayfası : Ubuntu Türkiye E-dergisi SUDO'nun 32. sayısı
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Tuxie

Çok güzel bir sayı olmuş.Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler. ;)

yakusha

Artık bu forumu kullanmıyor.

sem

Ben de katkı sağlayan herkese teşekkür ederim, ama dışarıdan destek veren Çağrı EMER'e ayrıca teşekkür etmek istiyorum...

Yeni ekip arkadaşımız Ezgi'ye de hoş geldin diyeyim bu vesile ile.

En önemlisi ise; yoğunluktan dolayı dergiyi önce fırsatım olmadı; biraz bakınma fırsatım oldu da bu ara, tasarım ekibine teşekkürden ziyade, kendilerini tebrik ediyorum. Enteresan...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

travego0403

@sem0900
Yazılarını severek takip ediyorum. SQLite yazısının devamı gelecek mi? Şöyle C/C++ ile nasıl kullanılacağını da anlatırsan seriyi devam ettirmiş olurdun. :)

Emeği geçen diğer arkadaşların da Ellerine sağlık.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

matisse

Alıntı yapılan: sem0900 - 16 Ağustos 2011 - 22:38:36

En önemlisi ise; yoğunluktan dolayı dergiyi önce fırsatım olmadı; biraz bakınma fırsatım oldu da bu ara, tasarım ekibine teşekkürden ziyade, kendilerini tebrik ediyorum. Enteresan...
Tebriklerin için teşekkür ediyorum  Semetey. Herkesin emeğine sağlık...:D
güzel bir sayı oldu....
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

sem

Alıntı yapılan: travego0403 - 16 Ağustos 2011 - 23:47:21
@sem0900
Yazılarını severek takip ediyorum. SQLite yazısının devamı gelecek mi? Şöyle C/C++ ile nasıl kullanılacağını da anlatırsan seriyi devam ettirmiş olurdun. :)

Emeği geçen diğer arkadaşların da Ellerine sağlık.

Azıcık da olsa faydalı olabiliyorsa yazılarım çok sevinirim.

SQLite için aslında devam düşünmüyor"d"um. Önümüzdeki ay UGT'den bir başka arkadaş mongodb ile ilgili yazı yazacaktı.  MySQL'den bahsetttik, bu ay SQLite sonraki ay mongodb gibi böyle bir seri düşünüyorduk aslında.

Ama istek olduğuna göre yapılacaklar listeme alıyorum, fırsatım olduğunda mutlaka böyle bir yazı hazırlayacağım.  C & SQLite bağlantısı.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

pur

cagriemer

Alıntı yapılan: sem0900 - 16 Ağustos 2011 - 22:38:36
Ben de katkı sağlayan herkese teşekkür ederim, ama dışarıdan destek veren Çağrı EMER'e ayrıca teşekkür etmek istiyorum...

Tesekkur ederim ben de. Aslinda bu sayiya yetistirmek istedigim bir yazi daha vardi ama is dolayisiyla onu tamamlayamadim henuz. Elimden geldigince yazi gondermeye devam edecegim SUDO'ya.

Derginin bu sayisi ozelinde eklemek istedigim bir sey var. Programci ipuclari, SQLite, TMUX ve subversion yazilari az ya da cok, uc sutun yapisi ve iki yana hizali metinler dolayisiyla kod kisimlarinda biraz sorunlu gorunuyor. Acaba bunu duzeltmek icin neler yapabiliriz? Kodlar resim olarak gonderilse dergi tayfasi icin daha mi iyi olur? Ya da derginin gereken kisimlarinda iki sutun, sola dayali yapiya donulebilir mi? Bunlari soylemisken dergi ekibine de emekleri icin tesekkur etmeyi ihmal etmeyeyim. Elinize saglik.

querme

@cagriemer benim gözümede hoş gelmedi aslında. ama resim olarak konmamalı. kopyala yapıştır yapacak kişiler olabilir. 2 sutün olayını düşünebiliriz. =)

travego0403

@sem0900
Sadece bir teklifti. Sadece ben istiyorum diye dergiye yazı hazırlayıp koymak olmaz. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

kulkke

Dergiyi ben edinemiyorum.

Zip içerisinde yanlış sıkıştırılmış sanırım. "filename not matched:  32. say\?\?.pdf" diyor. Bir tek bende mi diyor böyle...

bytan

Hangi uygulamayla açmaya çalışıyorsun? Az önce windows üzerinden indirip winrar 3.71 ile sorunsuz açabildim.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

kulkke

Ubuntu'nun arşiv yöneticisi ile, File Roller 2.32.0; ki diğer sayıları indirebiliyorum.

bytan

Ubuntu üzerinde hiç sorun olmaması lazım. Şu an deneyemiyorum ama sunucuya yükledikten sonra indirerek açıp kontrol etmiştim. Pakedin tam olarak indiğinden emin misin?

PF @ ST

kulkke

Eminim; birkaç kere indirdim, hepsinde aynı sorun ile karşılaştım.

Arşiv yöneticisi altında "32. sayı.pdf" olarak görüneceğine "32. say??.pdf" olarak görünüyor dosya. Sanırım bundan kaynaklanıyor.

ersinkandemir

@kulkke,
Arşiv içerisindeyken çalıştırmaya çalışınca ben de hata aldım ama bir yere çıkarınca sorunsuz açılıyor.
Where there's a shell, there's a way.

kulkke

@ersin kandemir ben de öyle yapayım diye düşündüm, ama "dosyalar çıkartılırken bir hata oluştu" diyor gene çıkartmaya çalışınca da, açarken olduğu gibi.

"filename not matched:  32. say\?\?.pdf" hatası değişmiyor.

Saavedro

@kulkke zip dosyasına sağ tıkla buraya ayıkla veya çıkar seçeneği ile dene.

kulkke

@saavedro işe yaradı, başarı ile çıkarttım; teşekkür ederim.

Dosyayı edinebilme hırsını ekleyerek okuyacağım belgeyi. =P