Android SDK ve Eclipse kurulumu - Ubuntu 11.04

Başlatan Straga, 16 Ağustos 2011 - 09:43:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Straga

Not: Bu yazı Ubuntu 11.04 sürümü  için geçerli bir yazıdır.
Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere android sdk ve eclipse ide sini ve bu ideye entegre ediceğimiz android plugini gösterceğim şimdi başlayalım;

• Sistem>Yönetim>Synaptic Paket Yöneticisi
bu uygulamayı açıyoruz ve arama kısmına java jdk yazıyoruz aşağıdaki resimde seçili olanı seçtikten sonra uygula diyip indirip kurmasını bekliyoruz.

kurulduktan sonra eclipsenin sitesine gidiyoruz ve indirmemiz lazım eclipseyi synapticden kurabilirsiniz arama kısmına eclipse yazmanız yeterlidir ben yinede indirmenizi tavsiye ediyorum zaten kurlu geliyor işte indirme bağlantısı :
Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
eclipseyi indirdikten sonra sıkıştırılmış olan dosyayı buraya çıkart diyin ve eclipse diye klasör oluşacaktır içine girerek eclipse diye uygulama olucaktır. Eclipsemiz kurulmuştur artık geriye ayarlarını yapmak kalıyor.

evet eclipsemizi açıyoruz arkadaşlar ilk açanlar için çalışmalarınızı kaydediceğiniz klasörü belirleminizi istiyor ben direk okeylemiştim. sonra program açıldıktan sonra apd sdk plugini kuruyoruz. bunuda yukarıdaki menüden;

• Help>Install New Software
ve yeni bir pencere açılması gerekicek hemen karşınızda work with yazan yere şu bağlantıyı yazıyoruz arkadaşlar;
https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/

bunu yazdıktan sonra yanındaki Add butonuna tıklıyoruz ve bize bir ad girmemizi istiyor buraya bişey yazmadan ok diyoruz ve karşımza pluginleri sıralıyor. Hepsini seçiyoruz ve next diyoruz sözleşmeyi kabul ediyoruz ve finish diyerek yüklememizi tamamlıyoruz. yükleme bittikten sonra bizden eclipseyi tekrar başlatmamızı isteyecektir ve tekrar başlat dedikten sonra artık eclipse ide'miz hazır hale geliyor geriye artık arkadaşlar android sdk yı yüklememiz kalıyor. Android SDK için aşağıdaki linkten sdkyı indirelim. Link : tıklayın ve indirin.
indirdikten sonra arkadaşlar yüklemeyi yapacağımız için uçbirimi açıyoruz evet şimdi çoğu arkadaş takılmasın diye indirdiğimiz android-sdk_r12-linux_x86.tgz dosyasını

• Ubuntunun üst menüsünden Yerler>Başlangıç Klasörü nü açıyoruz ve içine kopyalıyoruz.
şimdi uç birme geri dönüyoruz ve şu komutu yazıyoruz; tar -xf android-sdk_r12-linux_x86.tgz bir hata vermesse artık sdkımızı kurmuş bulunuyoruz ve açıyoruz. sdk yı açmak için ise şu komutu yazıyruz; android-sdk*/tools/android sdk açıldıktan sonra dosya kontrolü yapıcaktır sonra close butonu gelcektir yada kendisi kapanır.

Evet arkadaşlar artık hangi android sürümünde uygulama geliştirmek istiyorsanız onu yüklemeniz lazım bunun içinde Available Packages bölümünü açıyoruz ben 2.2 yi yükledim çünkü cihazımın sürümü o olduğu için birde yüklenen packageleri göstermiyor yüklediklerinizi installed packages den görebilirsiniz. buradaki işlemi bitirdikten sonra installed packages bölümünde üst tarafta SDK Locations var oradaki path sdknın yüklü olan yeridir. oradaki path'i bir metin belgesine yazın ve eclipseyi açalım şimdi buradanda;

• Window>Preferences
yolunu izleyerek bir yapılandırma sayfasını açıyoruz ve seçenekler arasından Androidi seçiyoruz hemen karşımıza sdk location diye bir yer çıkıyor evet şimdi önceki metin belgesine kopyaladığınız pathi buraya yapıştır diyoruz ve apply diyoruz. Ok a basarak kapatıyoruz artık sdkmızda eclipsede hazır şimdi geldi emulator yaratmaya arkadaşlar eclipse programımızdan Window>Android SDK and AVD manager seçeneğini açıyoruz sdk yapılandırmamız açılacaktır ve açılan yapılandırmada Virtual Devices seçeneğini seçiyoruz New diyoruz ve emulator oluşturma özellikleri penceresi açılıyor buraya istediğiniz ismi yazabilirsiniz target kısmından uygulamanın çalışacağı android sürümünü seçiyoruz yani siz hangi sürümü seçerseniz o sürüm emulatorde çalışacaktır arkadaşlar ve Create AVD diyerek tamamlıyoruz.
Artık  her şey bitti rahatca Eclipsiyi ve Android sdkyı kullanabilirsiniz. Birdahaki yazıda cihaz tanıtmayı göstereceğim görüşmek üzere...

Kaynak: http://yazilim-online.com/2011/08/15/eclipse-ve-android-sdk-kurulumu/

sem

Paylaşım için teşekkürler, sanırım bilahare işime yarayacak bir başlık.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Straga

ne demek paylaşırsak bir takım değerlerimiz artar yoksa herşey yerinde durur :)

cemoli

Linkler uçmuş dostum
Özellikle Android linkleri
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

heartsmagic

Hangi bağlantılardan bahsediyorsun bilemiyorm ancak yazıda görebildiğim iki bağlantı da bende çalışıyor görünmekte. Hem Eclipse, hem de Android uygulamalarını indirebiliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemoli

heartsmagic

@cemoli, sen anlatımı okudun mu? Oradan elle bir şey indirilmeyecek, Eclipse'in içine eklenecek bu bağlantı. Denediysen ve olmadıysa bilemem fakat resimde gördüğüm denememiş olduğun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemoli

Olayı hallettim ancak kurduğum halde Eclipse programında Android seçeneği yok
Gereken herşeyi yaptım ve Android 2.1 sürümünü kurdum hatasız
Ama Eclipse programında olması gereken yerde Android seçeneği yok
Bilmediğim bişeylermi var

ct

Alıntı yapılan: cemoli - 29 Ağustos 2011 - 00:26:20
Olayı hallettim ancak kurduğum halde Eclipse programında Android seçeneği yok
Gereken herşeyi yaptım ve Android 2.1 sürümünü kurdum hatasız
Ama Eclipse programında olması gereken yerde Android seçeneği yok
Bilmediğim bişeylermi var

Android SDK yolunu girdiniz mi eclipse'de? Girdiyseniz ve android emulatörünü de oluşturduysanız, yeni proje oluşturduğunuzda çıkan sihirbazda android seçeneği olacaktır. Hello Android kitabını malum sitelerden indirip başlangıç kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

zeitgeist

@Straga,

Anlatım için teşekkürler. Artık neredeyse kullanılmaz hale gelen Nokia 3220 mi emekliye ayırdım sonunda ve Android 2.2 barındıran bir telefon aldım. Şimdi bu konulara tamamen yabancı olduğum için merak ediyorum; bahsettiğin bu kurulumlar Android işletim sistemini geliştirmek için mi yoksa bir kullanıcı olarak benim faydalanabileceğim unsurlar var mı?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ct

Alıntı yapılan: zeitgeist - 06 Eylül 2011 - 21:45:10
@Straga,

Anlatım için teşekkürler. Artık neredeyse kullanılmaz hale gelen Nokia 3220 mi emekliye ayırdım sonunda ve Android 2.2 barındıran bir telefon aldım. Şimdi bu konulara tamamen yabancı olduğum için merak ediyorum; bahsettiğin bu kurulumlar Android işletim sistemini geliştirmek için mi yoksa bir kullanıcı olarak benim faydalanabileceğim unsurlar var mı?

Android marketteki uygulamalar bu şekilde yapılıyor, yani geliştirme için. Kullanıcı için gerekir mi bilmiyorum ancak paket silme gibi işlemler bu adb  ile yapılabiliyor. Mesela telefonu usb kablo ile bağlayıp sistemin görüp görmediğini adb devices komutu ile öğrenebiliyorum. Eğer görmüyorsa aşağıdaki komutlarla görmesini sağlıyorum.

sudo adb kill-server
sudo adb start-server

adb için daha detaylı bilgi aşağıdaki bağlantıda var:

http://developer.android.com/guide/developing/tools/adb.html

Ben de çok hakim değilim standart java'yı öğrenmem devam ediyor hala ve kendimi yeterli hissedince android'e ağırlık vermeyi planlıyorum , umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi akşamlar

zeitgeist

Teşekkürler @ct şimdi daha iyi anladım meseleyi  :)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sem

Alıntı yapılan: sem0900 - 17 Ağustos 2011 - 06:42:19
Paylaşım için teşekkürler, sanırım bilahare işime yarayacak bir başlık.

Biliyordum böyle olacağını... Çok çok ihtiyacım olan bir şey şu anda bu... Ama önce bir telefon almam lazım orası ayrı =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ahmetturan

Alıntı yapılan: Straga - 16 Ağustos 2011 - 09:43:46
... ve arama kısmına java jdk yazıyoruz aşağıdaki resimde seçili olanı seçtikten sonra uygula diyip indirip kurmasını bekliyoruz.

buradaki resim görünmüyor galiba kaynak olarak verilen sitede bir sıkıntı var. acaba yüklememiz gereken paket hangisidir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Eylül 2011 - 05:43:43

ubuntu üzerine android sdk ve eclipse kurulumunu anlatan bir döküman buldum.
kurulumu bu dökümandaki gibi yaptım şimdilik hiç bir sıkıntı yok.
dileyenler buradan da faydalabilir.
http://www.mdl4.com/2011/06/how-to-install-the-android-sdk-and-eclipse-in-ubuntu/
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

uaslan52

Alıntı Yap
    Help>Install New Software

ve yeni bir pencere açılması gerekicek hemen karşınızda work with yazan yere şu bağlantıyı yazıyoruz arkadaşlar;
https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/

bunu yazdıktan sonra yanındaki Add butonuna tıklıyoruz ve bize bir ad girmemizi istiyor buraya bişey yazmadan ok diyoruz ve karşımza pluginleri sıralıyor. Hepsini seçiyoruz ve next diyoruz sözleşmeyi kabul ediyoruz ve finish diyerek yüklememizi tamamlıyoruz. yükleme bittikten sonra bizden eclipseyi tekrar başlatmamızı isteyecektir ve tekrar başlat dedikten sonra artık eclipse ide'miz hazır hale geliyor geriye artık arkadaşlar android sdk yı yüklememiz kalıyor. Android SDK için aşağıdaki linkten sdkyı indirelim. Link : tıklayın ve indirin.indirdikten sonra arkadaşlar yüklemeyi yapacağımız için uçbirimi açıyoruz evet şimdi çoğu arkadaş takılmasın diye indirdiğimiz android-sdk_r12-linux_x86.tgz dosyasını

Bunu yaparken ikinci adımda hata veriyor. developer seçeneğini buluyo ama yüklemiyor. ikinci adımda sadece back ve cancel tuşları aktif oluyor. next tuşu aktf olmuyor. ve bundan dolayı sdk yolunuda giremiyorum. bunu nasıl çözebilirim

krwlng

@uaslan52, aşağıda verdiğim ekran görüntüsündeki bölümü kendi sisteminizde görebildiniz mi? Ayrıca Next tuşunun aktif olması için, bir lisans sözleşmesi var onu görüp onayladınız mı?

http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

uaslan52

@krwlng lisans sözleşmesini nerden onaylayacağım. verdiğiniz ekran görüntüsünü aldım bu ekranda next aktif oluyor ancak bundan sonraki ekranda aktif duruma gelmiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Şubat 2012 - 22:58:26

@krwlng aşağıdaki gibi bir ekran geliyor ve mecburen cancel demek zorunda kalıyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

krwlng

Dikkat ederseniz orada zaten yüklenmiş yazıyor, yüklü olarak görünüyor yani, o yüzden Next veya Finish görünmüyor.

uaslan52

orada sadece "ANDROİD DDMS" yüklü yazıyo diğer 3 seçenek yüklenemiyo maalesef tek tek yüklemeyide denedim ama sadece o DDMS olanı yükledi. diğerlerinde hata verdi.

krwlng

Bende de aynı şekilde oldu ama yüklemede sorun çıkmadı, hatta şuan android sanal makine ile eclipse üzerinden bir uygulama deniyorum, yani sorun yok.

uaslan52

bende yüklenmedi silip yeniden deneyeceğim.

emrah-ozel

Eclipse sitesinden son sürümünü indirdim zip dosyasındanda çıkardım eclipse isminde bir dosya çıktı içinde ki eclipse uygulamasına tıklıyorum hiç bir tepki vermiyor. Nerde yanlış yapıyorum ?

krwlng

@emrah-ozel farklı bir başlık açarsanız daha kolay yardım alabilirsiniz, o başlığa eclipse dizininde uçbirim açıp ./eclipse komutunu yazıp çıktısını eklerseniz daha da iyi olur.

emrah-ozel

Uğraştım yapamadım bende mecburen yazılım merkezinden yükledim. İlginiz için teşekkürler

lawubuntu

Verilen bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Anlatım doğrultusunda programı kurdum, "https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/" yazıp add diyerek devamındaki kurulumu da yaptım. Ancak ubuntuda ve bu programda yeni olduğum için ne olduğunu açıklayamacağım bir yüklemeyi yaparken internetin gitmesi sonucu işlem yarım kaldı. Duraklat, durdur gibi bir seçenek de yoktu, sadece iptal yazıyordu. Mecburen iptal ettim. Tekrar açtığımdaysa o işlemi tekrar yapamadım. "https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/" yazıp yükleme işlemini tekrar yapmaya çalıştığımda zaten yüklü dedi. SDK Manager açamıyorum. Açılmaya çalışırken şu hatayı veriyor:
"2013-05-04 11:08:49 - SDK Manager] [SDK Manager] Error: Expected verb after global parameters but found 'sdk' instead."
Eclipse'i Yazılım Merkezi'nden kaldırıp tekrar kurdum ancak aynı şeyi yapıyor. Bu sorunu nasıl giderebilirim acaba?
Ayrıca anlatımda "Available Packages"tan bahsediliyor ancak bunu da bulamadım..
Ubuntu'ya 1 hafta önce başladım, belki sorum saçma veya basittir bilmiyorum ancak bilmeyen insana her sorun büyük sorun oluyor :)
Şimdiden teşekkürler...
An it harm none, do what ye will.