[Çözüldü] 2.HDD'ye Ubuntu Kurmak

Başlatan fredx, 15 Ağustos 2011 - 23:53:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fredx

Merhabalar Arkadaşlar Forumu Aradim Taradim Derdime Bi derman Bulamadim. benim sorunum Ubuntu 'yu kuracam Faka 2.HDD ye kurulumu Yapmak İstiyorum . bölümler Şu Şekil :

Bölümlerim Bu şekilde  Ve Resimde Ki Bölüme Ubuntuyu Kuracam inşallah. Kurulum Esnasında Disk Bölümleme Kısmında Neler Yapmam Gerekli Hangi Adımlari izlemeliyim..

Yardımcı Olursaniz Cok Sevinirim...Şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

@fredx, öncelikle her kelimenin ilk harfini büyük olarak yazmazsan çok memnun oluruz.

İkinci diske kurulum yapmak için adımlar çok fazla değişmeyecektir. Wiki'deki veya forumdaki kurulum anlatımlarından birini takip edebilirsin. Dikkat edeceğin en önemli şey kurulumu yapacağın kök bölümü yani / ile gösterilen bölümü Ubuntu için ayırdığın bölüme atamak ve biçimlendirerek yoluna devam etmek. Bu arada kök bölümün yanına bir de takas alanı için 2GB'lik bir bölüm ayırabilirsen gayet güzel olur. Bunu yapmak için önce kurulum için ayırdığın bölümü silip, ardından burada bir adet kök bölüm bir adet de 2GB'lik takas bölümü oluşturman gerekiyor.

Lütfen disk üzerinde işlem yaparken çok dikkatli ol, yanlış bir bölümü silip verilerini kaybetmeni istemeyiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fredx

@heartsmagic  uyarınızı dikkate alacağım üstad.

Anlatım içinde ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum size..şimdi anlattığınız gibi kuruluma geçeceğim hayırlısı ile inşallah temiz bir kurulum yapacağım.

kurulumdan sonra görüşlerimi tekrardan burdan belirteceğim. teşekkürler üstad.

üstad birde

yukarıdaki resimde seçeneklerden hangisini seçmem sağlıklı olur . en alttaki seçenek işimi görür mü?  ben windows 'un yanına kurmak istemiyorum biliyorsunuz.

heartsmagic

En alttaki seçeneği kullanacaksın sen. Fakat bu aşamada disk bölümlerine ne kadar müdahale ediyorduk hatırlamıyorum. Silmek, yeniden bölüm oluşturmak mümkün olmayabilir. Senin kuruluma geçmeden masaüstüne kadar gelip, internet varsa Gparted uygulamasını kurup diskini güzelce şekillendirmen, ardından kuruluma geçmen daha mantıklı olabilir.

fredx

Üstad oraya kadar geldim disklere müdahale edebiliyordum .Fakat herhangi bir yanlışlık yapmamak için emin olmak için sizlere danışmak istedim.Şimdi hayırlısı ile kuruluma geçiyim.Detayları burada paylaşacam üstad.

Bismillahirrahmanirrahim.

decent

Disk bölümleme ekranında iken PrintScreen tuşuna basarak aldığın ekran görüntüsünü buraya ekleyebilirsin.

ViolenTornado

Alıntı yapılan: fredx - 16 Ağustos 2011 - 02:42:13
Üstad oraya kadar geldim disklere müdahale edebiliyordum .Fakat herhangi bir yanlışlık yapmamak için emin olmak için sizlere danışmak istedim.Şimdi hayırlısı ile kuruluma geçiyim.Detayları burada paylaşacam üstad.

Bismillahirrahmanirrahim.

Arkadaşım ben yardımcı olmaya çalışayım elimden geldiği kadar da anlatayım. Çünkü bende sen gibi harddiskimi bölümlendirip sistem kurulumu yaptım.

ubuntu kurulum ekranından sonra Başka Bir Şey seçeneğini seçtikten sonra ilerle orada harddisk bölümlerini göreceksin. Sen 39,06'lık bölüme kurmak istediğini göstermişin. Bunun için o bölümler alt alta sıralıdır yanlarındada dosya sistemlerinin ne olduğunu görürsün. Bölümde 39,06'lık bölümlenmiş alanın üzerine gelerek orada yeni bölüm oluşturmak için Ekletıklayacaksın o alandaki rakamlar çıkar onu silersin oraya 2000 yada 4000 gibi bir rakam girersin tamama tıklarsın ve bu bölüm oluşur. Daha sonra geriye kalan örneğin 4000 vermişsen 35,06'lık bölümü göreceksin bunuda direk yeni bölüm oluşturmak için tıkla ve hiç değişiklik yapmadan tamama tıkla. Gelelim son aşamasına. Bu bölümleri oluşturdukdan sonra 4000 olarakayırdığın alanı değiştir de ve ardından oradaki dosya sistemi bölümünde Takas Alanı yazacaktır bunu seçerek tamama tıklarsın. Daha sonra 35,06'lık kalan bölümün üzerine gelirsin ve oradaki kök dizin yazar onuda tıklarsın yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibide sadece " / " şeklinde olanı tıklarsın ve bölümlendirme alanında istersen kurulum yapılacak hardiskin yanındaki kutucuğa biçimlendirme yapması için tik atabilirsin. Daha sonra burası ile ilgili bir işlem kalmıyor direk sistem kurulumuna gereçebilirsin eğer takıldığın yer olursa yardımcı olmaya çalışırız. Kolay gelsin :)

Bu arada bir link buldum istersen incele faydalı olur diye düşünüyorum

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27024.0

fredx

ViolenTornado   hocam su anda kurulum asamasindayim ve bolumlemeleri su sekilde ayarladim dogrumudur..

bir de hocam  *Deviece for boot loader installation * kisminda ubuntuyu kuracagim HDD yimi yoksa Windows un oldugu HDD yimi secmem gerek  Eke resim biraktim hocam

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ViolenTornado

Alıntı yapılan: fredx - 16 Ağustos 2011 - 04:18:34
ViolenTornado   hocam su anda kurulum asamasindayim ve bolumlemeleri su sekilde ayarladim dogrumudur..

bir de hocam  *Deviece for boot loader installation * kisminda ubuntuyu kuracagim HDD yimi yoksa Windows un oldugu HDD yimi secmem gerek  Eke resim biraktim hocam

1938'lik bölüm takas alanı olarak ayırdığın bölümmüdür?Eğer öyle ise doğrudur.

Deviece for boot loader installation bu kısma dokunma sen. Son olarak kurulum tamamlandığında windows yada ubuntu seçim menüsünü göreceksin ve ordan istersen ubuntuyu istersende windows 7 işletim sistemine geçebilirsin.

fredx

1938 lik bolum takas alanidir hocam dogrudur . hersey tamamsa kuruluma tam manasi ile geciyorum

ViolenTornado

Alıntı yapılan: fredx - 16 Ağustos 2011 - 04:46:32
1938 lik bolum takas alanidir hocam dogrudur . hersey tamamsa kuruluma tam manasi ile geciyorum

Geçebilirsiniz bir sorun olacağını sanmıyorum. Olursada buraya yazarsınız elimizden geldiğince yardımcı olmaya açlışırız.

fredx

@heartsmagic
@decent
@ViolenTornado

Üstadlarım yardımlarınız için çok teşekkürler temiz bir şekilde sorunsuz olarak sistemi kurdum ve herhangi bi problem yok şuanda.Çok teşekkürler  emeğinize sağlık .

Not: Sistemi USB bellek ile kurdum..

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ViolenTornado

Hayırlı olsun. Sorun yaşamadığına sevindim. Dİğer sorunların için forumda aramalar yapabilirsin ve çözüme ulaşabilirsin. Konunun başlığına çözüldü ibaresini ekle istersen @heartsmagic, @decent gibi yönetici arkadaşlarımız konuyu kilitlerler.

fredx

Teşekkürler Üstad  .hayırlı forumlar

heartsmagic

@ViolenTornado'ya etiket hatırlatması, @fredx'e de etiket için teşekkürler. Etikette ufak bir düzeltme yaptım forum düzeni adına.