10.10 emerald tema aktivasyonu

Başlatan nasilolcekbuisler, 14 Ağustos 2011 - 19:50:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nasilolcekbuisler

merhaba

emerald de indirdiğim temaları aktif edemiyorum.emerald tema yöneticisini açıyorum. import ile temayı yüklüyorum.tema yı seçiyorum ama birşey olmuyor.acaba yapmama gereken başka birşey mi var?
replace komutunu girince pencereler kırmızı uyuz eklentiye dönüşüyor ama benim istediğim eklenti kesinlikle olmuyor.sorun nerede dir acaba nasıl çözebilrim?

tazmanyak

Alıntı Yap

Bu anlatımda Ubuntu'da Emerald programı ile nasıl tema yükleriz ve Ubuntu'da görsel efektleri nasıl kullanırız onu anlatmaya çalışıcam.

Temayı kurmak için gerekenler:

a) CompizConfig-Settings-Manager
b) Fusion-Icon
c) Emerald

Tema Sitesine Gitmek için Tıkla

Şimdi Ubuntu'da masaüstüne geliyoruz boş bir alana sağ tıklıyoruz. Sağ klik yaptıktan sonra en altta "Masaüstü Artalanını Değiştir" var ona tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekran geliyor.

Evet yukarıdaki ekran geldikten sonra bakınız resime orda en üstte sağda "Görsel Efektler " var. Bir tık yapıyoruz ve karşımıza 3 seçenek gelicek bunlardan en altta olan "Ekstra" seçeneğine tıklıyoruz ve kapat dedikten sonra görsel efektler aktif oluyor.

Şimdi ise tema kurma işlemine geçiyoruz.

Öncelikle bize gereken 3 programı kurucaz sırasıyla bunlar ;

CompizConfig-Settings-Manager
Fusion-Icon
Emerald

Bu programlar Synaptic Paket Yöneticisin'de. Bu bölüme ulaşmak için ise, Ubuntu masaüstüne geliyoruz yukarıdan Sistem > Yönetim > Synaptic Paket Yöneticisi'ne tıklıyoruz. Bizden parola isticek kurulumdaki parolayı giriyoruz enter yapıyoruz ve aşağıdaki ekran karşımıza geliyor.

Evet yukarıdaki ekran geldikten sonra hızlı arama bölümünden yukarıda vermiş olduğum 3 programı sırasıyla kuruyoruz.

Programları kurduktan sonra tekrar Ubuntu'dan üst menüden Uygulamalar > Sistem Araçları > Compiz Fusion Icon'u bulun.  Ona tıklıyoruz bir kere.

Tıkladıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde mavi bir simge belirecek.

Evet şimdi o gördüğünüz mavi simgeye sağ tıklıyoruz ve karşımıza menü geliyor. O kısımdan Select Window Decorator'u buluyoruz. Üstüne geldiğiniz yan tarafa bir menü daha gelicek oradan ikinci kısımdaki Emerald seçeneğine tıklıyoruz..

Bu işlemi yaptıktan sonra simgeye terar sağ tıklıyoruz ve ikinci sırada bulunan Emerald Theme Manager'a tik yapıyoruz bi tane ve aşağıdaki ekran gelicek karşımıza..

Evet şimdi yavaş yavaş sona geliyoruz.

Neyse yukarıdaki ekran geldikten sonra sağ köşede bulunan Import butonunu tik yapıyoruz bir kez ve Emerald temamızı seçiyoruz daha sonra Emerald programına tema yüklenıyor ve üzerine bir tik yapıyoruz tema otomatik kaydoluyor.

Bu siteden alıntıdır.

Sitede bu şekilde anlatım varmıydı bilmiyorum ben bulamadım. Emerald ile bende uğraşıyodum ve internette araştırdım. Konuyu anlatan bi arkadaşı bulabildim. Burdaki işlemleri yaptım ve sorunsuz şekilde çalıştırdım.

heartsmagic

@tazmanyak, alıntının nereden olduğunu da eklersen güzel olur.
Teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nasilolcekbuisler

yanıt verenlere teşekkürler şu kod ile yeniden yükleme yapınca sorunum düzeldi

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager fusion-icon

ama şimdi başka bir sorunum var canlandırma efektleri işretli olduğu halde çalışmıyor.compiz ayarlrından efektler ------ canlandırmalar a girdim.açma canlandırması için alev kapatma için patlama falan seçtim ama  yine hiç bir değişiklik olmadı.bunları kullanmak için de birşeyler mi yüklemem gerekiyor?

gufabe

Kısayol Tuşları

Super denilen tuş, klavyedeki Windows tuşudur.

1. Küp kullanarak diğer masaüstüne geçiş: Ctr + Alt + Klavye Sağ Tuşu/Sol Tuşu

2. Küpü döndürme çevirme: Ctrl + Alt basılı iken Fare Sol Tuşla masaüstü tutulur ve döndürülür.

3. Masaüstlerini tek zemine toplama: Ctrl + Alt + Klavye Aşağı Tuşu

4. Pencere yakalayıcı: Shift + Alt + Klavye Üst Tuşu

5. Ring tab: Super + Tab

6. Pencere Taşıma: Alt + F7

7. Alev çizme Super + Shift basılı iken farenin sol tuşu ile yazılır. Super + Shift + C temizler.

8. Su efekti: Shift + F9 açar ve kapatır. Shift + F8 sileceği açar kapatır.

9. Ekrana kırmızı çizim (Annonate) Alt + Super + Fare sol tuşu ile çizilir Alt + Super + k temizler.

10. Expo Super + E

11. Animasyosyonları Yavaşlatma Shift + F10

Eğer ekran kartınızın 3d desteği yoksa ilgili özellikler çalışmayacaktır.

nasilolcekbuisler

kısa yollar için teşekkür ederim.ekran kartımda problem yok bu yazdıklarınızı sorunsuz yapabiliyorum.sadece dediğim gibi  aladdin in sihirli lambasına benzeyen ikondan ayarladığım pencere açılma ve kapanma efektlerini çalıştıramıyorum.mantıken onları işretleyince çalışması lazım ama bende olmuyor

fatih gündüz

Sihirli lambaya tıklayın. Open için seçtiğiniz efecti işareleyin. hemen yukarıda new butonunu göreceksiniz. Buna tıklayın.seçtiğiniz efecti burada da seçin. Efekt düzeyini 800 seviyelerine getirin. efect düzeyinin altındaki kutucuğa (type=normal) yazın ve altaki cansel butonu ile seçimi tamamen kapatın. Üst kısımdaki listenin en altında efectiniz isim olarak belirecektir.  Up butonunu kullanarak seçtiğiniz efecti en üste taşıyın efectin çalıştığını göreceksiniz.