ubuntu güncellemesinden sonra grub kayboldu

Başlatan starrk, 12 Ağustos 2011 - 10:28:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

starrk

dizüstü makinemde hem win 7 hemde ubuntu 10.04 lts vardı. askere gittim ve gelince ilk işim ubuntumu 10.04'den 10.10'a yükseltmek ve 10.10'dan 11.04'e yükseltmek oldu. bu şekilde güncelleme yaptığım için grubda eski çekirdekler gözüküyordu bende synaptic package manager yardımıyla eski kernelleri kaldırdım. eskiden yüklemiş olduğum ve ubuntu 10.04'den 11.04 e kadar yaptığım güncellemelerde sistemden silinmemis adını şu an hatırlamadığım açılış yöneticisi vardı. bunula grub listesini otomatik dünzenliyor default işletim sistemini seçip grubdaki geri sayımı düzenliyebiliyorduk. geri sayım sayacını 3 sn yaptım ve varsayılan işletim sistemi olarak win 7 seçtim. daha sonra denemek maksatlı bir kaç sefer makineyi kapatıp yeniden açtım bir sıkıntı yoktu.
sabah makineyi açtığımda grub gelmiyor direkt olarak win7 ile makine açılıyor. bu sorunumu nasıl çözüme kavuşturabilrim?

ekopc

starrk

grub orada bir yerde var açılırken ben buradayım der gibi bir mor ekran geliyor ama windows 7 açılmaya başlıyor. geri sayımı 3 sn. düşürdüm diye göremiyorumdun diyerekten yön tuşlarına sürekli basıp durdum ama banamısın demiyor. şimdi tek çözüm live cd ile açıp yeniden grub kurmak mı?

bytan

Shift'e basılı tutarak yakalamaya da çalışabilirsin. Ayrıca Grub'u yeniden kurarken de update-grub komutunu yürütüp öntanımlı hale getirmeye çalışabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST