Ekran Kırpması

Başlatan askinj, 14 Ağustos 2008 - 18:27:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cutleth

Alıntı yapılan: Sypro - 24 Ağustos 2008 - 22:15:44
Hmm onun için benim yapabileceğim bir şey kalmadı * maalesef. Pardus kullanıcısı değilim. Varsa pardus kullanan arkadaşlar onlar daha iyi bilebilir. Ne desem yalan olur çünkü. Hele ki tasma pisi falan hiç anlamam :)

Tasma'dır, Pisi'dir, güzel şeyler bunlar :p

yine de teşekkür ederim ;)

Cutleth

Kırpmalar devam ediyor :( Sanırım Pardus'tan Ubuntu'ya geçsem daha iyi olacak...

ihtiyar said

Bu sorunu bende Ubuntu'da yaşadım lakin şu anda böyle bir sorunum yok çok şükür. Ama nasıl çözdüm diye sorarsanız net bir cevabım yok. Ekran çözünürlüğümle ilgili problemim vardı, ekran kartı driver ımı tekrardan kurdum. Ama onun üstüne başka bir şey yaptım mı bilmiyorum. Tabi xorg'ta da hayli fazla değişiklik yaptım :)

Ekran kartın NVidia'mı?
Windows kullanırken hangi çözünürlükte kullanıyordun ekranını?

Bu soruların cevapları doğrultusunda belki biraz yardımcı olabilirim.

Cutleth

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 26 Ağustos 2008 - 22:00:06
Bu sorunu bende Ubuntu'da yaşadım lakin şu anda böyle bir sorunum yok çok şükür. Ama nasıl çözdüm diye sorarsanız net bir cevabım yok. Ekran çözünürlüğümle ilgili problemim vardı, ekran kartı driver ımı tekrardan kurdum. Ama onun üstüne başka bir şey yaptım mı bilmiyorum. Tabi xorg'ta da hayli fazla değişiklik yaptım :)

Ekran kartın NVidia'mı?
Windows kullanırken hangi çözünürlükte kullanıyordun ekranını?

Bu soruların cevapları doğrultusunda belki biraz yardımcı olabilirim.

Sorunlar artınca ben de Ubuntu'ya geçtim artık. Şimdi rahatım. Ekran kartım intel'di. Acer Travelmate 4220 laptopta.

Çözünürlük yine aynı ama pek sorun yaşamıyorum, titreme falan hiç yok zaten:)

ihtiyar said

Ben Ubuntu 8.10 Intrepid ıbex Alpha 5 kullanıyorum. Ekran kartını yüklememiştim, öyle kullanıyordum. Dün, nihayet yükledim. Ardından compiz'i de yükleyeyim dedim. Her şey iyi, güzel. Az önce bahsi geçen sorunla karşılaştım.

xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native

dedim ve üzerinden uzun bir süre geçtiği halde bir şey olmadı. Şimdilik çözülmüş gibi duruyor. Bu yazıyı yazarken bir kez daha kırptı ve beni çok sinirlendirdi. ufff. :(

ihtiyar said

Bu sorun ile arasıra karşılaşıyorum, yeni hiçbir şey yapmadığım halde. Ctrl+Alt+Back Space diyorum. Düzeliyor. :) İlginç.

munirekinci

Sorunun ekran tazeleme hızı ile âlâkalı olduğunu zannediyorum. Arch'ı yeni bilgisayarımın üzerinde kurduğumda birçok kez karşılaştım daha sonra hwd programı aracılığı ile xorg.conf u düzenledim. (Sadece monitör ayarlarını değiştirdim) Şu an sorun yok.

ihtiyar said

xorg ile alakalı olsa hiç düzelmez gibi geliyor bana. Bilmem.

munirekinci

Evet sorun grafik sunucusunda olsa düzelmezdi. Ancak sorun X grafik sunucusunda değil, yapılandırmasında. Bu durumda imkansız değil.

ihtiyar said

Nasıl düzeltebilirim diyeceğim ama şimdi bir şeyleri bozarsam yapmak için uğraşacak takatim yok. :) Yaklaşık 1 saat uykuyla duruyorum, mideme ağrı girdi. Acil dinlenme molası! :)

fremc

Bu problem bende de başladı,15 20 saniyede bir ekran göz kırpıyor.Çözümü yok galiba bunun.

MEOMAN

Ya bendede şöle bişey var küpü çevirirken bide film izlerken arada göz kırpıyor ekran tazele hınızı 75 hz de yaptım driver lar kurulu ama anlamadım inanın bölede mutluyum :D
Mazidenbiri