Nvidia Optimus özellıklı Çift ekran kartına sahip Laptoplar İçin çözüm önerileri

Başlatan apocuk, 12 Ağustos 2011 - 23:42:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

apocuk

Nvidia Optimus özellıklı Çift ekran kartına sahip Laptoplar İçin çözüm önerileri olan arkadaslar yardımcı olabilirler mi acaba?
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

apocuk

Yönlendirmeler var acpi_call yöntemini kullanıyorum şuanda ama sadece intel'in kotu ekran kartına talim ediyorum bu konuya henüz forumdaki ingilizcesi iyi arkadaşlarımız fazla eğilmedi ancak yeni çıkacak tüm Laptoplarda çift ekran kartı olacak bu nedenle bu sorunun çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence artık bizim forumumuz başka yabancı sitelerdeki çözümlere yönlendireceğine bu ise biraz egilmeli ve türkçe bir çözümü sunmalı artık.

apocuk

heartsmagic

@apocuk, evet çift kartlı sistemler var fakat ortada bir çözüm yokken bizler nasıl Türkçe bir çözüm sunabiliriz? Kaldı ki forumda bumblebee için ben kabaca bir anlatım yapmıştım bir başlıkta. Birden fazla kullanıcı denemeden, bize geri bildirim yapmadan durumu anlayamayız ne yazık ki. Bumblebee ile bazı makine ve kartlarda Nvidia ile ilgili sorunlarını çözen var, çözemeyen var.

furkankalkan

Ben biostan Intel i kapatıp ATI için sahipli sürücülerini kurdum. Eğer ekran kartınızın modeli çıkmazsa sudo update-pciids komutunu kullanabilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

apocuk

Asusu N53SN serisi labtopta Biostan intel kartı iptal edip Nvidia kartı aktif etmenin yolu var mı?
Ayrıca Bumblebee denedim fakat sonuç alamadım enazından Bumblebee yöntemini ayrıntılı şekilde verebilir misiniz?
Hepinize ilginiz için tesekkur ederim

aurora

Ben de K53sv var ve aşağıdaki bağlantıda biraz çözüm yolu denemiştik, kodları girmeden önce fan hızı en üst seviyelerde çalışıyordu, kodlardan sonra makine sanki biraz daha rahatladı, fan hızı normale döndü, ısınma birazcık azaldı, fakat yine de ısınma devam ediyor.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28248.0

apocuk

Bende işe yaramadı şuanda acpi_call yöntemini kullanıyorum fan hızı azalıyor sıcaklık 43-44 dereceye dusuyor ama tabı nvida kartı degıl ıntelı kullanıyor.

heartsmagic

@apocuk, işe yaramadı dersen konuyu inceleyemeyiz. Bumblebee kurulumu nasıl gitti, sorun oldu mu, olmadı mı bunları görmemiz lazım. Eğer bunlardan eminsen bir şey diyemem.

apocuk

Bumblebee denedım ıngılızce sayfadakı yonergeyı uyguladım şuanda Nvidia kartlar ıcın deneysel 3d destegı var onu kullanıyorum
boylece gorsel effectleri kullanabılıyorum anacak Bumblebee kurduktan sonra gorsel effectleri kullanamadım ekranda bolunmeler olustu
tekrar eskı halıne getıremedım mecburen format attım

heartsmagic

aurora

Yazılım merkezinde, Bumblebee'ye  ait resimdeki gibi bir program vardı, biraz da çekinerek kurdum. Kurulum 5-6 saniye kadar sürdü sanırım, ek sürücülerde de yine resimdeki gibi aktif değil ibaresi devam ediyor. Sizce Bumblebee ne kullanıyor olabilir?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Ozmo

http://hybrid-graphics-linux.tuxfamily.org/index.php?title=Bumblebee bende bunu buldum deneyip geri dönerseniz sevinirim çünkü bu konu önemli winzort dan eksigimiz ne bizim :D

arama yapmak isteyenler için ip ucu linux hybrid graphics bumblebee şeklinde arayabilirler

http://www.google.com/webhp?hl=en#sclient=psy&hl=en&site=webhp&source=hp&q=linux+hybrid+graphics+bumblebee&pbx=1&oq=Linux+Hybrid+Graphics+&aq=2&aqi=g5&aql=&gs_sm=c&gs_upl=0l0l1l113l0l0l0l0l0l0l0l0ll0l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=82f9f46bc5e7e168&biw=1920&bih=931

aurora

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2011 - 12:06:06
sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render
ne diyor?

Çıktı aşağıdaki gibi;
aurora@aurora-K53SV:~$ sudo apt-get install mesa-utils
[sudo] password for aurora:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  mesa-utils
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 1, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 30,3 kB
Bu işlemden sonra 152 kB ek disk alanı kullanılacak.
Alınıyor:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ natty/universe mesa-utils amd64 8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2 [30,3 kB]
0sn'de 30,3 kB alındı (69,4 kB/s)
Önceden seçilmeyen mesa-utils paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor... 174516 files and directories currently installed.)
Unpacking mesa-utils (from .../mesa-utils_8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2_amd64.deb) ...
Processing triggers for man-db ...
mesa-utils (8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2) kuruluyor...
N: Ignoring file 'mj-casalogic-bumblebee-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
aurora@aurora-K53SV:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile GEM 20100330 DEVELOPMENT
aurora@aurora-K53SV:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ağustos 2011 - 14:04:19

@Ozmo

Ben bunları denemiştim, aşağıdaki adreste yer alan anlatımı uyguladığımda compiz efektleri çalışmadı, bir türlü de çalıştıramadım, ayrıca ''optirun'' komutları da çalışmadı, başka bir konuda geçmişti, bu yüzden format attım. (Belki uygulamada bir hata yaptım, bilemiyorum)
Adres: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1791081

Daha sonra heartsmagic'in alıntıdaki yolu izledim, şu anda daha stabil çalışıyor.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Temmuz 2011 - 23:04:31
Bumblebee meselesi biraz karışık. Zor bela bir şeyler buldum.
Öncelikle, sisteminde varsa elle kurduğun Nvidia sürücüsü kaldır. Sonra şu komutları yürüt:
sudo bumblebee-uninstall
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo ppa-purge ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-add-repository ppa:mj-casalogic/bumblebee
sudo apt-get update
sudo apt-get install bumblebee

Bu komutlarla, varsa daha önceden kurulu bumblebee kaldırılacak, x-updates ve xorg-edgers ppa'ları kaldırılacak, ardından bumblebee deposu eklenecek, son olarak da kuruluacak. Kurulumdan sonra sistemi yeniden başlatırsın. Eğer sorun yaşarsan kurtarma kipinde bumblebee'yi kaldırırsın.

Kurulumdan sonra hem Intel hem de Nvidia için 3b etkin olacak deniyor. Öntanımlı olarak Intel devredeymiş. Ağır işler için Nvidia kullanmak istiyorsan:
optirun32
veya sistemin 64 bitse:
optirun64
komutlarını kullanacakmışsın.

apocuk

Aynı işlemleri bende yaptım sizinde dediğiniz gibi bende fortmat atmak zorunda kaldım ne yazık ki bu konuda henüz
aydınlatıcı bir bilgi yok

heartsmagic

@aurora, benim istediğim çıktı gereksiz olmuş biraz, şu an fark ettim. Sistemdeki kartı Nvidia'ya çevirmedikten sonra zaten sürekli Intel görürüz o çıktıda. Bizim asıl meselemiz aslında optirun32 veya sistem 64bit ise optirun64 komutlarının iş görmesi. Eğer iş görürse kart değişecektir. Sizde neden iş görmüyor, neden yeniden kuruluma ihtiyaç duyuluyor bilemiyorum. Özellikle yeniden kuruluma ihtiyaç olmaması lazım, biraz tecrübeyle sistem ayağa kaldırılabilir. Bumblebee ile ne kuruluyor, neler değiştiriliyor diye takip etmeniz lazım ancak.

Bumblebee her makineye, her karta destek veriyor mu bu da önemli tabi. Şu aşamada çok fazla aydınlık değil önümüz.

sudusleri

Bumlebee'yi kurduktan sonra optirun firefox komutunun çıktısı
sudusleri@sudusleri-laptop:~$ optirun firefox
lsof: status error on /usr/lib/nvidia-current/libnvidia-glcore.so*: No such file or directory
lsof 4.81
latest revision: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/
latest FAQ: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/FAQ
latest man page: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/lsof_man
usage: [-?abhlnNoOPRtUvVX] [+|-c c] [+|-d s] [+D D] [+|-f[gG]]
[-F [f]] [-g [s]] [-i [i]] [+|-L [l]] [+m [m]] [+|-M] [-o [o]] [-p s]
[+|-r [t]] [-s [p:s]] [-S [t]] [-T [t]] [-u s] [+|-w] [-x [fl]] [--] [names]
Use the ``-h'' option to get more help information.
* Stopping Bumblebee X server bumblebee                                 [fail]
GFX._OFF Disabling nVidia Card Succeded.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2011 - 12:18:05

sudusleri@sudusleri-laptop:~$ optirun glxgears
* Starting Bumblebee X server bumblebee                                        GFX._ON Enabling nVidia Card Succeded.
FATAL: Error inserting nvidia_current (/lib/modules/2.6.32-33-generic/updates/dkms/nvidia-current.ko): Cannot allocate memory
... * The nvidia driver was not loaded and the nouveau module should be deactivated                                                                              * Try: sudo rmmod nouveau && sudo modprobe nvidia-current                       * The Bumblebee Xserver failed to start. Please check /var/log/Xorg.8.log                                                                               [fail]
bumblebee could not be started - optirun cannot be executed.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2011 - 12:23:16

önerilen sudo rmmod nouveau && sudo modprobe nvidia-current komutundan sonra tekrar optirun glxgears komutunu verdim:

sudusleri@sudusleri-laptop:~$ optirun glxgears
lsof: status error on /usr/lib/nvidia-current/libnvidia-glcore.so*: No such file or directory
lsof 4.81
latest revision: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/
latest FAQ: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/FAQ
latest man page: ftp://lsof.itap.purdue.edu/pub/tools/unix/lsof/lsof_man
usage: [-?abhlnNoOPRtUvVX] [+|-c c] [+|-d s] [+D D] [+|-f[gG]]
[-F [f]] [-g [s]] [-i [i]] [+|-L [l]] [+m [m]] [+|-M] [-o [o]] [-p s]
[+|-r [t]] [-s [p:s]] [-S [t]] [-T [t]] [-u s] [+|-w] [-x [fl]] [--] [names]
Use the ``-h'' option to get more help information.
* Stopping Bumblebee X server bumblebee                                 [fail]
ERROR: Module nvidia does not exist in /proc/modules
GFX._OFF Disabling nVidia Card Succeded.
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

aurora

Sanırım ben komutu yanlış giriyormuşum, komuttan sonra program isminin yazılması gerekiyormuş :D @sudusleri'ne teşekkür ediyorum bunun için, bende çıktı şu şekilde oldu ve anladığım kadarıyla tarayıcıyı kapatınca da program otomatik olarak nvidia kartı devre dışı bıraktı.
aurora@aurora-K53SV:~$ optirun firefox
* Starting Bumblebee X server bumblebee                                        _PS0 Enabling nVidia Card Succeded.
DGPS Enabling nVidia Card Succeded.
.                                                                        [ OK ]

(firefox-bin:3140): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "aurora" içinde bulunamadı,

(firefox-bin:3140): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "aurora" içinde bulunamadı,

/home/aurora/.themes/Arbeit Macbuntu 1.1/gtk-2.0/gtkrc:838: Resim dosyası pixmap_path içinde konumlanamadı: "Scrollbars/scrollbar_horizontal_insens.png"
/home/aurora/.themes/Arbeit Macbuntu 1.1/gtk-2.0/gtkrc:842: Background image options specified without filename
/home/aurora/.themes/Arbeit Macbuntu 1.1/gtk-2.0/gtkrc:946: Resim dosyası pixmap_path içinde konumlanamadı: "Scrollbars/scrollbar_vertical_insens.png"
/home/aurora/.themes/Arbeit Macbuntu 1.1/gtk-2.0/gtkrc:950: Background image options specified without filename
/home/aurora/.themes/Arbeit Macbuntu 1.1/gtk-2.0/gtkrc:1176: Murrine configuration option "gradients" is no longer supported and will be ignored.

/home/aurora/.themes/Arbeit Macbuntu 1.1/gtk-2.0/gtkrc:1386: Resim dosyası pixmap_path içinde konumlanamadı: "Combobox/option-menu-ins.png"
/home/aurora/.themes/Arbeit Macbuntu 1.1/gtk-2.0/gtkrc:1389: Background image options specified without filename

Gtk-Message: (for origin information, set GTK_DEBUG): failed to retrieve property `GtkTreeView::odd-row-color' of type `GdkColor' from rc file value "((GString*) 0x7f31bf3bfd80)" of type `GString'
Running global cleanup code from study base classes.
* Stopping Bumblebee X server bumblebee                                        _DSM Disabling nVidia Card Succeded.
_PS3 Disabling nVidia Card Succeded.
DGPS Disabling nVidia Card Succeded.
                                                                         [ OK ]

Ayrıca;
optirun glxgears
çıktısı da şu şekilde;
aurora@aurora-K53SV:~$ optirun glxgears
* Starting Bumblebee X server bumblebee                                        _PS0 Enabling nVidia Card Succeded.
DGPS Enabling nVidia Card Succeded.
.                                                                        [ OK ]
1724 frames in 5.0 seconds = 344.601 FPS
1567 frames in 5.0 seconds = 313.226 FPS
1444 frames in 5.0 seconds = 288.690 FPS
1467 frames in 5.0 seconds = 293.398 FPS
1493 frames in 5.0 seconds = 298.549 FPS
1608 frames in 5.0 seconds = 321.449 FPS
1529 frames in 5.0 seconds = 305.607 FPS
1447 frames in 5.0 seconds = 289.292 FPS
* Stopping Bumblebee X server bumblebee                                        _DSM Disabling nVidia Card Succeded.
_PS3 Disabling nVidia Card Succeded.
DGPS Disabling nVidia Card Succeded.
                                                                         [ OK ]

KemalALKIN

bir şeyi merak ettim benim ne laptop var ne de çift kart veya farklı çift kart :)
windowsta 2li çalışmakta galiba ve mac os x te de öyle (orijinallerde ama)
linuxta neden çakışıyor inşallah çözerler kernel ile :)
birde siz neden inteli kullanıyorsunuz daha mı üstün özellikleri var acaba
www.tckemal.ist

heartsmagic

@sudusleri'nin sayesinde komutun uygulamalara özel çalışacağını ben de yeni öğrendim :) Ancak biraz garip bir durum sanki bu. Sistemi tümden nasıl kullanırız diye düşündürüyor insanı. Belki de bu işin yapısı şu an uymuyordur bizim istediğimiz şeye.

@sudusleri, sende Nouveau devrede sanırım, onu devre dışı bırakıp Nvidia'yı kurman gerekiyor muhtemelen.

@KemalALKIN, bu konuyla ilgili diğer başlığımızda neden Linux'ta bu iş olmuyor diye konuşmaya çalışıyoruz zaten.

aurora

@heartsmagic,
Gittikçe daha çok bilgiye sahip oluyoruz, şu durumda en azından biraz fikir sahibiyiz. Gelişmeleri merak ediyorum. Bu arada yazılım geliştirme ekibi ne durumda? Konu sizin tarafınızdan kapatılmış, o yüzden oraya yazamadım. Ben de python 3 öğrenmeye başladım, aslında şu optimus-hybrid konularında bir çalışma yapılabilir diye düşünüyorum. Tabi içeriği bilmediğimden bu ''yapılabilir mi?'' diye bir soru aslında  :)

heartsmagic

aurora

Buradaki konu kapatılmış, biraz baktım da sanırım aktif ve gündemde olan bir proje yok, o yüzden acaba(?) yazılım geliştirme tayfası şu ikili kart sorununda bir çalışma yapar mı/yapabilir mi diye düşündüm.