[Çözüldü] Zyxel 630-c1 driver

Başlatan cliff62, 15 Temmuz 2011 - 18:48:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cliff62

Beyler zyxel630c1 driverını arıyorum ve nasıl kuracağımı da öğrenmek istiyorum?

klbecit

cliff62

bi deniyim bakalım yapabilecek miyim? teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2011 - 17:19:18

beyler beceremedim :( yardım... linkte aşağıdaki gibi yazıyor

Now, to find the firmware. One way to do this quickly is to use the drivers provided by the manufacturer of your modem on their website (yes, the windows drivers). Another way is to look for them in the CD that came with the modem. In both cases, we expect the correct filename to be CnxEtU.sys. In the CD that came with my modem, the path was: /media/cdrom1/driver/Wan/CnxEtU.sys. I had a /media/cdrom1/driver/Lan/CnxEtU.sys, but the two files were identical.
To extract the firmware:
cp /media/cdrom1/driver/Wan/CnxEtU.sys ~/
cxacrufw-extract ~/CnxEtU.sys ~/cxacru-fw.bin
sudo cp ~/cxacru-fw.bin /lib/firmware

Make sure that the firmware is installed as /lib/firmware/cxacru-fw.bin or else the modem won't work.

şimdi orada komut satırına yazılacak 2 komut mu var 3 komut mu?  ve oradaki "cdrom1" yazısı bilgisayara göre değişir değil mi, ayrıca zyxel modemin sürücüsünü dvdwrt'a taktığımda "P630-C1/Driver/W2k98Inf/Wan" altında  CnxEtU.sys dosyası var. Şimdi yukarıdaki gireceğim komut değişecek mi?

Not: Ubuntu'ya yeni başladğım aşikar ama alt+f2 ile komut satırına bişeyler yazılabildiğini biliyorum, ingilizcem de yukarıdakileri anlayabilecek seviyede çok şükür :)

cliff62

yardım edecek kimse yok mu ya herkes tatile mi gitti.

confickerbelasi

modem icin surucuye gerek yok ethernet ve wifi icin gerekmiyor.

cliff62

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 30 Temmuz 2011 - 15:55:54
modem icin surucuye gerek yok ethernet ve wifi icin gerekmiyor.
birader bu modemin driverını yüklemeden nasıl internete gireceğimi de yazar mısın peki

confickerbelasi

ehernet ile bağla wep arayüzüne gir iki tıkla tamam.

speakerXXL

Anladığım kadarıyşa usb modem kullanıyorsunuz. Aşağıdaki kodla usb modemin çipseti öğrenin.

lsusb

Eğer modeminiz Conexant çipsetli ise aşağıdaki konudan faydalanarak sürücünüzü yükleyebilirsiniz.

Conexant Usb modem ile İnternet

cliff62

@speakerXXL

birader teşekkürler biraz uğraşayım inşallah yaparım, cevap yazan herkese teşekkürler.

cliff62

ya beyler dosyayı bile bir yere kopyalayamıyorum permission istiyor, bu nasıl işletim sistemi ben zaten administrator'ım.

eribol

Çıktıları aktarın lütfen serzenişle sorun çözülmüyor. lsusb

speakerXXL

Sistemi root olarak açmadıkça yapamazsınız dediğinizi. Yönetici de olsanız dosyaları sistemin ana dizinlerine kopyalamak için sudo komutu ile dosya yöneticisini kullanmanız gerekir. Bu sistemin çalışmasını sağlayan dosyaların güvenliği için böyledir. Aşağıdaki kodla dosya yöneticisini açıp istediğiniz kopyalamayı yapabilirsiniz. Home dizini altında ise isteğiniz dosya taşıma kopyalama işlemlerini yapabilirsiniz.

sudo nautilus

cliff62

@speakerXXL
sağol birader ben tam dediğin komutu buldum sen de vermişsin, herneyse 1 zannettiğim  lsusb komutunu girince

messi@messi-desktop:~$ lsusb
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 0586:330a ZyXEL Communications Corp. ADSL Modem Interface
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 046d:c048 Logitech, Inc.
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

çıkıyor. Conexant usb modem falan demiyor.
edit: ama SpeakerXXL'in verdiği linteki adımları izleyince modemin ışığı yandı :) ama bi yerde takıldım çözemezsem sorarım teşekkürler.

cliff62

beyler sağ click'e "open in terminal"i nasıl eklerim, synaptic'ten oluyormuş ama ben de internet yok yapamadım. onu yaparsam belki modemi çalıştırabilirm.

speakerXXL

Alıntı yapılan: cliff62 - 05 Ağustos 2011 - 20:22:41
beyler sağ click'e "open in terminal"i nasıl eklerim, synaptic'ten oluyormuş ama ben de internet yok yapamadım. onu yaparsam belki modemi çalıştırabilirm.

Aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırın

sudo apt-get install nautilus-open-terminal

Yada aşağıdaki linkten nautilus-open-terminal paketini indirip sağ tıklayın ve Gdebi Paket Yükleyecisi İle Aç diyerek yükleyin

http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/n/nautilus-open-terminal/nautilus-open-terminal_0.18-1_i386.deb

cliff62

@speakerXXL

çok teşekkür ederim birader en çok sen yardımcı oldun diğerleri de sağolsunlar mesajları için, şu an bu mesajı ubuntuda yazıyorum :)
internet sorunu hallolmuştur yuppi.

confickerbelasi

bu modemin resmi koyda görelim neye benziyor.

cliff62

beyler internete girebilmiştim ama güncelleme yapıp restart attıktan sonra internete giremedim, "sudo pppoe-start" komutunu girdim internete girebilmek için ama belli bi zaman sonra "timeout" yazısı çıkıyor, tekrar internete nasıl girebilirim? bi daha aynı şeyleri tekrar mı yapıcam?

speakerXXL

Aşağıdaki şekilde servisi kapatıp açmayı deneyebilirsin.

sudo pppoe-stop
sudo pppoe-start

cliff62

tamam beyler internete tekrar nasıl gireceğimi buldum var>run'daki bazı dosyalar silinoyomuş geri yükleyip interneti açmaya çalışınca oldu.

heartsmagic

Şöyle bir toplayacak olursak, tam olarak neler yaptın modemin çalışması için?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cliff62

@heartsmagic

sadece aşağıdaki linkteki adımları izledim ve internet çalıştı, yalnız terminalde "sudo pppoe-status" komutunu yazınca var>run'daki bazı dosyaların olmadığını söylüyor onları bi kere kaydetmek lazım.
http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,1536.msg11168.html#msg11168