[Önemli] Yetkili Kullanıcı Kipi (su/sudo/gksudo)

Başlatan munirekinci, 27 Mart 2008 - 02:15:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hamit

ubuntudan bi türlü yetki alamıyorum yada ben öyle zannediyorum.ekran temasını değiştirmek için ev dizininde dosya açmam gerekiyor ama sağ tuşu tıkladığımda hepsi pasif

arpia

heartsmagic

Alıntı yapılan: hamit - 22 Ağustos 2012 - 18:24:11
ubuntudan bi türlü yetki alamıyorum yada ben öyle zannediyorum.ekran temasını değiştirmek için ev dizininde dosya açmam gerekiyor ama sağ tuşu tıkladığımda hepsi pasif

Ev dizini dediğin /home dizini mi yoksa /home/kullanıcı_adın dizini mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Unicode

Yararlı bir döküman benim gibi acemiler için  :P

kuzgun_

Alıntı yapılan: ufuk_k - 20 Haziran 2008 - 12:04:18
Root hesabının şifresini sudo passwd ile değiştirseniz bile, sudo kullanılarak açılan uygulamalarda, kullanıcı şifresi istenecektir. Ubuntu buna göre ayarlanmış. Eğer sudo ile sorulan şifrenin de değişmesini istiyorsanız, kullanıcı şifresini de değiştirmeniz gerek.
o zaman fark eden bişey olmayacak ki.. sudo ile kullanıcı şifresini farklı bir şifre yapamıyor muyuz peki?
BSD >> Bilmediğin Sulara Dalmıcan!!

arpia

Yapabilirsiniz tabii ki. Kullanıcı şifrenizi değiştirmeniz yeterli.

Başka bir kullanıcının şifresini değiştirmek isterseniz sistem sizden yetkili kullanıcı isteyecektir, aynı komutun başına yetki almak için sudo komutunu koymanız yeterli olacak.

Örn;

sudo passwd kuzgun

heartsmagic

@arpia galiba soruyu yanlış anlamış :)

@kuzgun_, hayır o parolayı farklı yapamazsın, zira esasında ortada farklı bir sudo parolası yok. sudo ile işlem yapmak demek, yönetici grubundaki kullanıcı ile işlem yapmak demektir. Kısacası sudo apayrı bir olay değildir. Sisteme kurulum esnasında eklenen her kullanıcı yetkili kullanıcıdır ve yönetimsel işleri yapabilir. Fakat bunun için kendisine parolası sorulur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuzgun_

@heartsmagic teşekkürler gayet açıklayıcı oldu.

arpia

Kusuruma bakma @kuzgun_ yanlış anlamışım, kendi parolanız ve diğer kullanıcılardan bahsettiğinizi düşündüm ama @heartsmagic toparlamış :)

kuzgun_

Alıntı yapılan: arpia - 17 Şubat 2014 - 08:23:52
Kusuruma bakma @kuzgun_ yanlış anlamışım, kendi parolanız ve diğer kullanıcılardan bahsettiğinizi düşündüm ama @heartsmagic toparlamış :)
Öneli değil, düşünmen yeterli :)

kahraman47