[Önemli] Yetkili Kullanıcı Kipi (su/sudo/gksudo)

Başlatan munirekinci, 27 Mart 2008 - 02:15:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ChaMuR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2009 - 01:29:57
Alıntı yapılan: ChaMuR - 13 Mart 2009 - 18:15:52
benim gibi ilk defa ubuntu kullanan insanlar için çok önemli bilgiler..
iki gündür başaramadığım bir işlemi yapabildim sonunda buradaki bilgiler sayesinde..
daha çok döküman okumam gerekecek zannımca..

Okuma isteğin var olduktan sonra birçok problemin üstesinden gelebilirsin @ChaMuR. Eğer okuyup da çözemediysen biz zaten buralardayız.

teşekkür ederim ilginiz için..

unsalmd

HP dizüstü bilgisayarımı acronis ile HDD ı bölümlemeyi başardık. Vista sesiz sessiz yatıyor .ben hem ubuntu hemde pardus kurdum . Ancak pardusuda kullanmıyorum .Ubuntu ile şimdilik sorunları aştım ,yanlız jdownloader  sorunu var onuda okuyorum.Firefox da java yüklü ancak pc de java yokmuş gibi davranıyor.

Herkese teşekkürler
BİLGİ sahibi olunmadan FİKİR sahibi olunmaz.UM
İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar. KM

bruno

Root olarak erişemiyrum.
gksu nautilus
yazdıgımda <<<'Root adlı kullanıcı mevcut değil'>>> yazıyor

sorunu nasıl çözebilirim

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bruno - 26 Haziran 2009 - 15:02:03
Root olarak erişemiyrum.
gksu nautilus
yazdıgımda <<<'Root adlı kullanıcı mevcut değil'>>> yazıyor

sorunu nasıl çözebilirim

Uç birimde,

sudo su

yazdığınızda sonuç nedir?

bruno

geçici olarak geliyor ama kalıcı nasıl yaparım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Haziran 2009 - 14:37:41

bilgisayar kullanıcıları görmüyor dün de böyle olduformat atttım. yardıma ihtiyacım var

[IMG]http://img514.imageshack.us/img514/3516/ekrangrntsb.th.png[/img]

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bruno - 26 Haziran 2009 - 15:24:19
geçici olarak geliyor ama kalıcı nasıl yaparım?

users-admin

sudo users-admin

Komutlarını ayrı ayrı ver ve hata çıktısı varsa buraya aktar, olanlar hakkında bir bilgilendirme geç buraya.

groups

id

Komutlarının çıktılarını da aktar bakalım.

bruno

Alıntı YapI have no name!@Bruno:~$ users-admin

(users-admin:7760): GLib-WARNING **: getpwuid_r(): failed due to: Permission denied.
[WARN  7760] Cannot lookup information for pid 7760: Permission denied
[WARN  7760] polkit-caller.c:121:polkit_caller_unref(): caller != NULL
Not built with -rdynamic so unable to print a backtrace
I have no name!@Bruno:~$ sudo users-admin
sudo: /var/run/sudo writable by non-owner (040775), should be mode 0700
[sudo] password for bruno:

** (users-admin:7761): CRITICAL **: Unable to lookup session information for process '7761'

** (users-admin:7761): WARNING **: Wrong permissions for /tmp/orbit-root

** (users-admin:7761): WARNING **: Wrong permissions for /tmp/orbit-root-a8e84898
Alıntı YapI have no name!@Bruno:~$ groups
bruno adm dialout cdrom plugdev lpadmin admin sambashare

Alıntı Yap
I have no name!@Bruno:~$ id
uid=1000 gid=1000(bruno) gruplar=4(adm),20(dialout),24(cdrom),46(plugdev),106(lpadmin),121(admin),122(sambashare),1000(bruno)
I have no name!@Bruno:~$

Bu kodlardan sadece sudo users-admin de kullanıcı hesaplarında kilitsiz gördüm ama terminal den girince gözüküyor. Sistem> yönetim > kullanıcı ve gruplar ' da gözümüyor.

ihtiyar said

Çok ilginç, hiç böyle bir hata ile karşılaşmamıştım. Kullanıcı adınızı "I have no name!" sandım başta, sonradan anladım. Her neyse,

whoami

çıktısı nedir?

Bir de, LDAP protokolünü mü kullanıyorsunuz?

Çözüm için http://www.ducea.com/2008/03/07/ldap-troubleshooting-i-have-no-name/ adresini buldum lakin ben anlayamadım son adımları. Belki siz ya da başka bir arkadaş anlayabilir. :)

bruno

abicim kusura bakma bilmiorm protokolumu falan da reset atıyım dedim simdi açılıs ekranında kitlendi mouse da klavyede işlemiyor. Dün de aynısı oldu format attım delirmek üzereyim.. :(

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bruno - 26 Haziran 2009 - 16:26:22
abicim kusura bakma bilmiorm protokolumu falan da reset atıyım dedim simdi açılıs ekranında kitlendi mouse da klavyede işlemiyor. Dün de aynısı oldu format attım delirmek üzereyim.. :(

Dur biraz, sakin ol. Her sorunla karşılaştığımızda format atmak bize -linux kullanıcılarına- göre değil. ;) Buluruz bir çözüm, az sabret. Bir de, söylediklerimizi aynen uygulamaya gayret göster. ;)

Ctrl+Alt+F1 ile konsola düşebiliyor musun?

bruno

o da yaramıyor hiç birşeye klavye calısmıyor mouse da calısmıyor :( abi 2kez oldu bu formatsız kurtarabilir miyim?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bruno - 26 Haziran 2009 - 16:32:33
o da yaramıyor hiç birşeye klavye calısmıyor mouse da calısmıyor :( abi 2kez oldu bu formatsız kurtarabilir miyim?

Biraz beklersen daha tecrübeli arkadaşlar da cevap verecektir. ;) Tam emin olmadığım bir şey söylemek istemiyorum.

bruno

peki abi çok teşşekkür ederim ilgilediğin için ...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Haziran 2009 - 16:46:47

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 26 Haziran 2009 - 16:30:08
Alıntı yapılan: bruno - 26 Haziran 2009 - 16:26:22

Dur biraz, sakin ol. Her sorunla karşılaştığımızda format atmak bize -linux kullanıcılarına- göre değil. ;) Buluruz bir çözüm, az sabret. Bir de, söylediklerimizi aynen uygulamaya gayret göster. ;)

Ctrl+Alt+F1 ile konsola düşebiliyor musun?

Bize göre değil ama ben de dayanamadım atıyorum suan format ama yine aynı sorunla karsılasacagım cünkü benim hedefim lampp server kurmak ve root olarak giriş yapam izinler mevzusuna girince böyle oluyor 2seferdir bir daha tam kesin ve net bir bilgiye ulasmadan uygulamaya geçirmeyecegim. bununla ilgili bi konu acmıstım cözdüm sandım konu kapandı ama yeni detaylı bir konu acacagım ve topladıgım tüm bilgileri sizlerle paylasacagım . Siz UBUNTU ailesininde desteklerinizide bekliyorum tekrar tesekkür ediyorum .

ihtiyar said

Benim tavsiyem beklemeniz olurdu lakin siz kararınızı vermişsiniz. Her zaman desteğe hazırız, elimizden geldiğince.

munirekinci

İşletim sistemi açılmıyor ise, live cd ile açıp, bahsi geçen işletim sisteminin bulunduğu disk bölümünü sisteme bağlayıp libnss-ldap.conf dosyasının bulunduğu klasörde şunu deneyebilirsiniz.
sudo chmod 644 libnss-ldap.conf

Yada bir başka çözüm yolu olarak; live cd ile açıp, bahsi geçen işletim sisteminin bulunduğu disk bölümünü sisteme bağlayıp, bağladığınız disk bölümünde şu komutları verebilirsiniz;
sudo chmod 755 *
sudo chmod o+w
sudo chmod o-r

Bir diğer çözüm yolu olarak ise;
sudo service ypbind restart

Not: Bu çözümleri internetten buldum. Ve Linux kullanmıyorum.

bruno

bunları kaydettim sağol. Bunların bulungu kaynagıda paylasabilir misin?

munirekinci

http://www.linux-tutorial.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=122&view=next

http://www.ducea.com/2008/03/07/ldap-troubleshooting-i-have-no-name/

http://www.bose.res.in/~rudra/linux.html

bruno

heartsmagic

Yetki meseleleriyle hatalı bir şekilde oynamadıktan sonra bu şekilde sorunlar yaşamazsın. Yapmay çalıştığın şeyi önce foruma sor ki, eksik mi yanlış mı olduğunu sana söyleyelim.

chmod 755 * eğer dikkatli kullanılmazsa bazı sorunlara yol açabilir. Kök dizin -R ile bu şekilde ayarlanırsa sistem mızmızlanabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bruno

aynen öyle oldu ufak erişim hatalarından kaynaklandı, ama bu da tamanen benim suçum sabırsız davrandım.

deeperhkn

benim sorunum 2 adet makinam var birinde ubuntu kurulu onda sorun yok bahsi geçen işlemleri yaptığımda sisteme root olarak giriş yapabiliyorum diğerinede kubuntu kurdum ama onda root olarak giriş töntemi farklı heralde bulamadım kubuntuda root olarak giriş için ne yapmam lazım

Teşekkür Ederim

bytan

Tam olarak nerede nasıl bir sonuç aldın? Ubuntu ile Kubuntu arasındaki farklar birisinde gedit diğerinde kate, birisinde nautilus diğerinde konqueror kullanılabilecek oluşu.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

deeperhkn

Özür dilerim anlatım bozukluğu yaptım heralde ben kubuntuda sisteme root olarak açılışta giriş yapmak istiyorum ubuntuda bunu yapıyorum kubuntuda nasıl yaparım onu sormak istemiştim yoksa sudo veya su komutlarında bir sorun yok

Teşekkür Ederim

bytan

Root hesabını aktif ettiniz mi? Ona bir parola atadınız mı? Ubuntu'da nasıl yapıyorsunuz? Ben tam olarak anlayamadım sanırım. Ama anladığım kadarıyla aşağıdaki ile root hesabına şifre atanarak etkinleştirilebilir:

sudo passwd root
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

deeperhkn

Root hesabı aktif ve kullanabiliyorum.Benim anlatmak istediğim bilgisayarı açtım kubuntuyu başlattım sisteme giriş için kullanıcı adı ve şifre ekranı gelince root ve xxxx girip sistemde tam yetkili oturum açmak yani bu topikte sisteme root olarak ubuntu için yapılan anlatımı kubuntuda nasıl yapacağım