[Önemli] Yetkili Kullanıcı Kipi (su/sudo/gksudo)

Başlatan munirekinci, 27 Mart 2008 - 02:15:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bk-bk

bu makaleyi hazırlayana sonsuz teşekkür ediyorum.
root yetkilerinin tam olarak nerede ve ne zaman,hangi amaclarla, nasıl kullanılması gerektigi cok acıkca ifade edilmiş.
ellerinize saglık.

bana cok şey ögrettiniz  :)
sayenizde ubuntuyu her gecen gün daha da cok seviyorum.
herkes layık olduğu yerdedir

bk-bk

@heartsmagic , 'Ubuntu'da su doğrudan çalışmaz. sudo ile çağırmak gerekir' demişsiniz.

evet ! denedim 'su' komutu gmone masaüstünde   'Yetkilendirme hatası' ! veriyor.Bu komut kde masaüstü * ya da kubuntu icin gecerli sanırım  yanılıyormuyum ?

herkes layık olduğu yerdedir

maxspacemax

Alıntı yapılan: bk-bk - 29 Ekim 2008 - 06:01:00
@heartsmagic , 'Ubuntu'da su doğrudan çalışmaz. sudo ile çağırmak gerekir' demişsiniz.

evet ! denedim 'su' komutu gmone masaüstünde   'Yetkilendirme hatası' ! veriyor.Bu komut kde masaüstü * ya da kubuntu icin gecerli sanırım  yanılıyormuyum ?

sudo su
olarak girilmesi gerekiyor.

heartsmagic

KDE'ye özel değildir sudo kullanmayan dağıtımlara özeldir. Ubuntu'da sudo ile kullanabilirsin yine ancak bu root parolası değildir. Yine kullanıcı parolanı kullanırsın. Eğer isteniyorsa bir su ve root parolası atanabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuhi

Alt+F2 yazıp çıkan kısma gksudo yazıyorum açılan programa ne yazmalıyımki
var/www/ klasorumun içine bir klasor oluşturayım yaa.

heartsmagic

Alıntı yapılan: kuhi - 07 Kasım 2008 - 14:57:40
Alt+F2 yazıp çıkan kısma gksudo yazıyorum açılan programa ne yazmalıyımki
var/www/ klasorumun içine bir klasor oluşturayım yaa.

gksu nautilus

kuhi

Çok teşşekürler  heartsmagic   şimdi başardım :)

kahraman masa esat

mesajım neden silindi? Yanlış bir şey yapmadım galiba ama . . .

heartsmagic

jazzistan

Nefis bir yazı olmuş. Eski işletim sistemimi tamamen silip Ubuntu kullanmaya başladığımdan beri (3-4 gündür) bu konuyla ilgili açıklayıcı bir yazı arıyordum.

Mantık olarak root ve normal kullanıcı arasında bir yetki farkı olması gerektiği tabii ki bilinebilir ancak ben sistemi kurduğumdan beri, kurulum aşamasında özel olarak bir root hesabı belirlenmediği için kullanıcı adımla login olduğum sistemi hep root olarak kullandığımı zannediyordum :)

Sayenizde, şu an bu konularda bilgilenmiş oldum.

Çok teşekkürler.

unsalmd

Yıllardır diğer OS kullanıyordum . Ancak aklımda hep açık kaynaklı Linux kullanmak vardı.Bir kezde denemiş ancak geri dönmüştüm.Ubuntu çok ilgimi çekti ve hem dizüstü bilgisayarıma hemde masasüstü bilgisayarıma 2. sistem olarak kurdum ve 1 haftadırda %100 ubuntu kullanıyorum.Diğer OS yi açmıyorum bile.Ancak kurarken ben su olarak şifre verdim ve bu şifre ile açıyorum.Peki benden başka kişiler nasıl açıp kullanacaklar.Onların su olmasını istemem tabiki.Onlara grant (yetki) ve şifre verme işlemleri nasıl olur?  Birde HDD da bulunan önceki dosyalarıma nasıl erişirim.?
Yani pc açarken 2. 3. kişiler nasıl yetki ve şifre dağıtımı yaparım? (Biraz bozuk oldu bu anlatım )
BİLGİ sahibi olunmadan FİKİR sahibi olunmaz.UM
İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar. KM

heartsmagic

Diğer disk bölümleri meselesi bu başlığa ait değil. Forumda disk bölüm türüne göre arama yapabilirsin. Birden fazla konumuz mecut bu problem için. Kaldı ki aslında kurulumda bu bölümleri bağladıysan erişebiliyor olman lazım. Eğer bölümler ntfs ise, ntfs-3g ve ntfs-config diyerek forumda bir arama yapabilirsin.

Diğer kullanıcılar meselesine gelirsek. Onlar için yönetim bölümünde bir misafir (8.10'da yok muydu bu hesap) veya istediğin bir başka isimle kullanıcı açabilirsin. Yeni açılan kullanıcılar sudo kullanamazlar, ta ki sen ayarlayana kadar.

unsalmd

Heartsmagic teşekkür ederim .Ubuntu 8.10 yüklemiştim.Yazmayı unutmuşum. Evdeki diğer kullanıcılar Sudo kullanmasınlar zaten. .Sadece pc kullanıcısı , yetki vermeye ,sudo kullanmalarına gerek yok .
Birde desktop da yine diğer OS üzerine kurdum .Şimdi ubuntu kalarak diğer OS kaldırabilirmiyim.O HDD 3 bölüm var C,D ve E diye Dve E deki dosyalarıma erişim ntfs ile olurmu?Kurulum da bağlamadım.Kurulumda çok fazla soru sormadan kısa sürede tamamlandı.

unsalmd

heartsmagic

Diğer işletim sistemini kaldırmak senin elinde elbette. Eğer hiç kullanmayacağım diyorsan Gparted ile kurulu olan bölümü silip, istediğin şekilde biçimlendirip Ubuntu altına bağlayabilirsin.

unsalmd

@heartsmagic   ben  ubuntuyu windows icine kurmuşum.. acılışta soruyor ,nereye kuruyum diye..bende win içine kurmuşum  ..masaüstü bilgisayarımda kurulusta elle kur secmesinden hdd ın 1 . bolumune windows xp de silerek UBUNTUYU kurdum.. o mesele halloldu ve hdd daki diğer dosyalarımıdA  gördüm....
gelelim dizüstüne, burda hdd tek parca  yani C..  burdaki ubuntu da win içine kurulmuş ,kaldırdım ancak vistalisanslı olduğu için bozmadan ubuntu kurmak istiyorum. Nasıl???

heartsmagic

Lisansa bir şey olmaz. Yapacağın şey basit, Windows disk yöneticisi ile Ubuntu için bir miktar diskten yer ayırmak ardından bu bölüme Ubuntu'yu kurmak.

unsalmd

Vista da  Operating System kurulu tek parçalı HDD da shirink (küçültme ) komutuyla HDD  bölümleme mümkün değil.Partitition magic  de vista da çalışmıyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: unsalmd - 06 Şubat 2009 - 11:03:17
Vista da  Operating System kurulu tek parçalı HDD da shirink (küçültme ) komutuyla HDD  bölümleme mümkün değil.Partitition magic  de vista da çalışmıyor.

Tek parçalı olması neyi değiştirir ki? Vista kurulu dizüstümde diski 60GB'ye kadar küçülttüm. Geri kalan bölümlere de 3 farklı Linux bölümü bir tane de yedek bölümü açtım. Bu işlemleri de Vista üzerinden yaptım. Diskim iki parçaydı, bir tane C ve küçük bir tane de D bölümü mevcuttu. Ancak tek parça olması neyi değiştirir?

unsalmd

Elbette  değiştirmez niye tek parça lafına takıldın ben HDD yi bölmeye çalışıyorum ki ubuntu kurabileyim.Ama ubuntuyu vista içine kurmuştu sildim .Şimdi yenibaştan ubuntu kuracağım kurulumda da elle kur kısmında kendine partitition açamıyor.Vista disk managment da da shrink yapamıyorum ve internette aradım böyle bir ton insan var .http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/resize-a-partition-for-free-in-windows-vista/  sayfasına bakarsan .Bir çözüm bulamıyorum .Yani velhasılı  vistaya format atmadan ubuntu kurmak hayal.

erginemr

@unsalmd,

Vista'nın arayüzüne pek aşina sayılmam. Ama bunun nedeni, kullandığınız Vista'nın kısıtlı bir sürüm (home, starter, vb.) olması, MS'in bazı sürümlere bu özelliği eklememiş olması olabilir. Bir diğer olasılık da, bazı dizüstü markalarının üreticilerinin yaptığı gibi, sabit diski kilitleyerek sadece Vista kurulumuna izin vermeleri, akılları sıra Linux'e yasak koymaya çalışmaları.

Her neyse... Disk bölümlemeyi GParted Live CD ile yapmayı deneyebilirsiniz. Ama daha önce, Vista aldında "Disk Birleştirme" (defrag) yapmalısınız:
http://gparted.sourceforge.net/livecd.php

Geçmişte bu işlemi bir kez Win XP ile, bir kez de Vista Starter ile yapmıştım. XP'de başarıyla diski bölümleyebilmiştim ama Vista göçmüştü. O yüzden, bu işlemi yapmaya karar verirseniz, Vista'daki önemli belgelerinizin yedeğini aldığınızdan emin olun.

En kötü senaryo gerçekleşir ve Vista göçerse bile, İnternet'te bazı sitelerde, Vista'nın kendi kurulum CD'si ile onarılabildiğini, ardından basit bir Grub kurulumu işlemi ile de Ubuntu'nun geri getirilebildiğini okumuştum. Yeter ki, sabit disk üreticisi diski yeniden bölümlemeye karşı kilitlememiş olsun...

heartsmagic

@unsalmd, o cümleye takıldım zira senin ifadende tek parça meselesi baskın durumdaydı. @erginemr bunun neden olabileceği üzerine ihtimalleri söylemiş. Sorun olan insanlar mevcuttur doğrudur ancak şu an birinci ağızdan ben bu işi yaptım diyebiliyorsam sorunu olmayanlar da mevcut demektir. Umalım da arkadaş sorunu olmayanlar arasında bulunsun. Ben sadece söylediğinin kesin olarak herkes için geçerli olmadığını belirtmek istedim.

unsalmd

@heartsmagic ve@erginemr
Dizüstü bilgisayarım HP pavillon 6000 serisi Vista home edition .Benim bütün derdim format atmadan HDD bölmek veya ubuntuya yer açmaktı.Şimdi Acronis ile HDD yedeğini alıp işlemi öyle gerçekleştirmek .Ne yaptıysam shrink  durumunu aktif hale getiremedim .Her ikinizede teşekkür ederim .

ChaMuR

benim gibi ilk defa ubuntu kullanan insanlar için çok önemli bilgiler..
iki gündür başaramadığım bir işlemi yapabildim sonunda buradaki bilgiler sayesinde..
daha çok döküman okumam gerekecek zannımca..

heartsmagic

Alıntı yapılan: ChaMuR - 13 Mart 2009 - 18:15:52
benim gibi ilk defa ubuntu kullanan insanlar için çok önemli bilgiler..
iki gündür başaramadığım bir işlemi yapabildim sonunda buradaki bilgiler sayesinde..
daha çok döküman okumam gerekecek zannımca..

Okuma isteğin var olduktan sonra birçok problemin üstesinden gelebilirsin @ChaMuR. Eğer okuyup da çözemediysen biz zaten buralardayız.