(K) Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) Alpha-4

Başlatan izzetguntalaz, 14 Ağustos 2008 - 16:02:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

https://launchpad.net/ubuntu/+milestone/intrepid-alpha-4

adresinden görüldüğü üzere 15 saat önce çıkmış. Diğer sürümlerin tarihine sağ taraftan bakabilirsiniz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

izzetguntalaz

xxx3

Hayırlısı bakalım sanırım iyi gelişmeler varmış ama içeriğini bilmiyorum çıkınca görücez ubuntu gibisi yok  :D

eren

Wireless sorunu yaşayanların deneme yapma şanları var ise mutlak suretle bu sürümü denesinler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

maxspacemax

Büyük bir merakla Ubuntu 8.10 Alpha 4 ü indirdim cdye çektim. Kurulum hatasız bitti. Tekrar başlatmadan sonra login ekranı gelmedi simsiyah neyse tekrar başlattıktan sonra login ekranı geldi bu seferde çop kutusu uygulaması çöktü sonra firefox çöktü. Ubuntu monitörümü tanımadı. daha ne anlatayım çok sorunlu çok kurmayın derim. Birde düzeltme yapayım bilgisayarıda kapatamıyorum. kapat diyorum. Hiçbir işlem yapmıyor.

munirekinci

Kapanması için halt shutdown -h now shutdown -P now komutlarını deneyebilirsin.

Sypro

:) Tabi bu sorunların genel değil spesifik sorunlar olduğunu unutmamak gerek, en kararsız distro bile bazen sorun çıkarmadan çalışabiliyor. Sizde bu yan etkiler olmuş, atıyorum ben kursam nautilus çöker falan..
Bu tarz topicler o yüzden biraz ürkütücü, insanlar çekiniyor sonra:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

maxspacemax

Alıntı yapılan: Sypro - 16 Ağustos 2008 - 13:33:42
:) Tabi bu sorunların genel değil spesifik sorunlar olduğunu unutmamak gerek, en kararsız distro bile bazen sorun çıkarmadan çalışabiliyor. Sizde bu yan etkiler olmuş, atıyorum ben kursam nautilus çöker falan..
Bu tarz topicler o yüzden biraz ürkütücü, insanlar çekiniyor sonra:)

nautilusta ikide bir çöküyor :D

Alıntı yapılan: munirekinci - 16 Ağustos 2008 - 13:30:21
Kapanması için halt shutdown -h now shutdown -P now komutlarını deneyebilirsin.

Bunları uygulamıştım sistem halt komutu ile kapanıyor. Teşekkürler @munirekinci

atomkarinca

Bu arada bu sürümün Alpha 4 olduğunun farkındasınız değil mi? Alpha'lar geliştirici sürümleridir. Kullanıcıların test etmesi gereken sürümler beta ve rc (release candidate) sürümleridir. Eğer alpha sürüm herhangi bir dağıtım kuracaksanız bunu dual-boot yapınız, herhangi bir sorun olduğunda (ki olması muhtemeldir) geri dönebileceğiniz bir sistem bulunsun.

munirekinci

Yaklaşık 2 saattir Ubuntu 8.10 Alpha 4 kullanıyorum, ilk izlenimlerim, gözüme çarpanlar;

Şimdiye kadar açılışta ağa otomatik olarak ağa bağlanması için ayar çekmek (biraz argo gibi oldu ama) zorunda bırakan Ubuntu, hiçbir şey söylemeden açılışta WPA şifreli kablosuz ağa bağlanarak gözlerimi yaşarttı.
Nautilus 2.3 sürümü ile birlikte geliyor, bence Nautilus iyi yolda ilerliyor, bazı ufak yeni özellikler var. Kullanışlı olmuş.
Bu şekilde bazı gelişmeler falan var, Ubuntu özellikle son kullanıcı için çok ideal bir işletim sistemi.

Ve kesinlikle geliştirilmekte olan sürüm olması sebebi ile hatalarda mevcut, gözüme çarpanlar;
Sistemi kapatmaya ve yeniden başlatmaya yarayan GUI işlev görmüyor. Reboot, Halt programları konsoldan kullanılabilir.
Açılışta görüntü biraz çıldırıyor, ama splash düzgün açıldığında bu problem olmuyor.

Şimdilik bu kadar hata gördüm, bu hata yüzünden kötü mü oldu? Hayır. Atomkarınca'nın da dediği gibi Alpha 4 sürümü bu.

atomkarinca

Ben kaç aydır kullanıyorum farkında değilim ama abartılacak bir sorun la karşılaşmadım. Kapanma sorunu son güncellemelerle oluştu bunu biliyorum daha önce yoktu. Fakat ben kdm kullanıyorum bunda bir sorun yaşamıyorum. Kapatmak için önce logaut olup sonra kapatılabilir bir denemek lazım. Kesin kullanmaya karar verdiğinizde sorunları bir şekilde hallediyorsunuz ve gerçekten mennun kalıyorsunuz.

izzetguntalaz

Evet ben de alpha 4 trenine binenlerdenim.

1. Kapatma sorunu ! (shutdown -h now birhayli kullanır oldum  :) )
2. Kurulduktan sonra benim eski monitörle pek iyi geçinemedi. (Hallettim.)

Bunlar kesinlile düzeltilebilir.

Birde iyi yönlerinden bahsedeyim.

Kuruluma oto login seçeneği eklemişler.

Bunlar ilk gözüme çarpanlar biraz daha kurcalıyayım.

munirekinci

Bir diğer gözüme çarpan güzelliği;

8.04 ve 8.04.1 sürümlerini Live CD modunda açtığımda kablosuz ağı görebiliyordum ancak bağlanamıyordum, bağlantı kurarken sistem kilitlenebiliyordu. Ve sonuçta hiçbir şekilde bağlantı kurulamıyordu. 8.10 Alpha 4'ü Live CD modunda açtığımda son derece problemsiz ve oldukça kolay bir biçimde kablosuza bağlanabildim.

Kablosuz konusunda da ilerleme var, heleki şu meşhur WPA problemi çözülürse çok iyi olacak. Hadi hayırlısı olsun.

munirekinci

Alıntı yapılan: munirekinci - 18 Ağustos 2008 - 02:14:21
Bir diğer gözüme çarpan güzelliği;

8.04 ve 8.04.1 sürümlerini Live CD modunda açtığımda kablosuz ağı görebiliyordum ancak bağlanamıyordum, bağlantı kurarken sistem kilitlenebiliyordu. Ve sonuçta hiçbir şekilde bağlantı kurulamıyordu. 8.10 Alpha 4'ü Live CD modunda açtığımda son derece problemsiz ve oldukça kolay bir biçimde kablosuza bağlanabildim.

Kablosuz konusunda da ilerleme var, heleki şu meşhur WPA problemi çözülürse çok iyi olacak. Hadi hayırlısı olsun.

Duzeltme:

Live CD ile internete baglanamama eski bilgisayarim ile ilgiliymis, su an ayni adaptoru yeni bilgisayarimin uzerinde Live CD ile rahatlikla kullaniyorum. (Sanirim ram yetmemesi ile alakali bir durummus.)

ihtiyar said

Live Cd olarak açmış bulunmaktayım. Sorunsuz bir şekilde açıldı, ekran kartımda bir sorun yaşatmadı -öncesinde çok fazla sorun yaşamıştım, ama çözüme ulaştım elbet forumumuz sayesinde :)-, görüntü kalitesinden midir yoksa daha mı güzel görünüyor bana bilmiyorum :)

Live Cd olarak açıldığında yapılabilecekler nelerdir, bilmiyorum. Türkçe'yi seçmiştim ama ing. Ama yine de daha bir güzel gözüktü gözüme :) Kapatma sorunu live cd de yaşanabilir mi bilmiyorum. Daha kapatmadım :) İleriki izlenimlerimi yine yazarım.

Bir de, sanki daha hızlı :)

Ek: Forumumuz demişim. Nasılda sahipleniyorum :) Daha dünkü penguenim halbuki :P

eren

Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) Alpha-5 birazdan sunuculardaki yerini alır. Alpha 5 ile yeni özelliklerde ilk kez görücüye çıkacak.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ihtiyar said

Alpha 4'te wireless sorununu çözmüşler gibi geldi bana. Hiç göremediğim ağları götüyorum şimdilik. Ve görmek istediğim ağı görüyorum en önemlisi :) Modem yanımda ama onu görmüyordu. Üst katta bağlı olan modemimden çekiyordu :S -2 hat var-

Şu anda kurulum yapmak üzere Live CD olarak açtım ama @Eren, yazını gördüm ve durakladım. Bekleyeyim mi yoksa :) Sanırım güncelleştirmeler neticesinde Alpha 5 ve daha sonra Alpha 6'ya geçiş yapabiliyoruz, değil mi? Ona göre kuracağım bak :)

eren

Güncelleştirmeler ile kararlı sürüme bile geçebilirsiniz. Alpha 5'den önce yayınlanan sürümleri kullananlar güncelleme ile bu sürüme geçebilir. Bundan sonra Alpha 6 var ve Alpha 6 son Alpha sürümü.

Dipnot: Kararlı olmayan sürümler geliştirici (hata bildirici, uzman kullanıcı v.b.) sürümüdür. Bu sürümleri yüklediğiniz takdirde sisteminiz düzgün çalışmayabilir ya da veri kaybına uğrayabilirsiniz. Lütfen bu uyarıları dikkate alınız.

ihtiyar said

Normal olarak kurdum. Yapmam gereken ayarlar var gözüküyor. Ama güzelliklerinden birisi wireless'te mesafe kat edilmiş. Nvidia ekran kartlarında mesafe kat edilmiş. Ellerine sağlık :)

erginemr

Yazdıklarınızı okuyunca bende de Ibex Alpha'yı kurmak için kaşıntılar başladı. Dur oğlum sakin ol, sinirlerine hakim ol, hehe  :P

ihtiyar said

@erginemr; dur dur, sakin ol :) Nvidia kartlarında mesafe kat edilmiş dedim ama sorun tamamen çözülmemiş. Çözünürlük gayet iyi de sanırım 3D ayarlarını kullanamıyorum. Ekran kartı ya eksik kurulu, ya da kurulu değil -kurulu olmasa böyle çalışır mı bilmiyorum-.

Ama kim ne derse desin benim hoşuma gitti :)

atomkarinca

@erginemr, kota sorunun yoksa kurabilirsin. Hergün 50-60 MB güncelleme var. Bir paketin aynı gün içinde 3 defa güncellendiğini gördüm, el insaf.

heartsmagic

Güncellemelerin olması Alpha için çok normal. İlk 'tribe'dan beri yükselterek Intrepid'e ara ara bakıyorum. İki gün önce bayağı bir aradan sonra güncellemediğimi fark ettim, şöylece bir güncelledim ve artık açılmıyor :D Daha önce de başıma gelmişti, az keyfim gelince uğraşıp çözmüştüm. Bakalım bu sefer ne netice verecek. Bu nedenle alpha sürümü kuracak arkadaşlar @tanzer'in dediği gibi güncellemelere hazır olsunlar ve çok aksatmasınlar :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Menüler arası geçişlerde kasıyor nedense. Menüden kastım, Uygulamalar-Yerler-Sistem. Program kurmakta hayli zorlanıyorum, paketler bozuk diyor, eksik diyor, diyor da diyor :) Kapanma sorunu hâlâ giderilmedi -güncellemeler oluyor ya :)- Açılırken ekran yanıp sönüyor, sanki sinyal veriyor ben geliyorum diye masaüstü :P Böyle bir özelliği olacağını sanmıyorum, olsa olsa hatadır. Pidgin de msn açık şu anda. Orada yeni bir ileti olduğunda buradaki yazı kasılıyor, garip. Hata olarak şimdilik bu kadar.