AC-Battery güç problemi

Başlatan cnrblm, 09 Ağustos 2011 - 09:37:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cnrblm

Arkadaşlar merhaba ubuntuda yeni sayılırım.Ubuntu 10.10 u kullanıyorum.Bilgisayarım HP pavilion dv6-1300st. Bilgisayarım Fişe takılı iken belli bir süre sonra bir tiz sesi alıyorum sanırım harddiskin olduğu yerden geliyor. Yalnız bilgisayarı battery powerda kullandığım zaman hiçbir ses gelmiyor hatta ac güçte kullanırken ses geldiği zaman fişi çıkardığımda ses kesiliyor ve bidaha hiç gelmiyor. Bilgisayarımda windows 7 de kurulu ve onda ne AC güçte ne de Battery güçte hiçbir problem çıkmıyor. Ubuntuda proje yapacağımdan dolayı ubuntu kullanmak zorundayım ama bu ses problemi yüzünden doğru düzgün çalışamıyorum . Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Bilgisayarı AC güçteyken powersave modda çalıştırmayı denedim bir çok forumda gezdim uzun zamandır uğraşıyorum ama nedenini bulamadım .Fiş takılı değilken bilgisayarı performansta çalıştırdığımda bile hiç bir ses gelmiyor. Bilgisayar AC güçteyken sanki fişe takılı değilmiş gibi battery gücünde kullanmanın bir yolu var mı ? Sanırım bu sorunu çözecektir. Yardım ederseniz çok sevinirim . Şimdiden Teşekkürler.

heartsmagic

Güç ayarlarında bir yerlerde disk boştayken dönmesini durdur gibi bir şeyler olacaktı. O seçenek sende ne durumda? Gerçi sistem boşta kalmayacak ancak neyin seçili olduğunu merak ediyorum şu anda. Genel forumda pek bilgi yok bu konuda, kimse bir şeyler yazıp çizmemiş. Son sorduğun şey de sanırım pek mümkün değildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cnrblm

Merhaba ;
Disk boştayken dönmesini durdur seçeneğini de seçili ve ya seçili olmayan biçimde daha önce denedim ama problemin çözümüne yaramadı. Dediğim gibi şuan pil modunda çok rahat bir şekilde çalışıyorum ama fişe takılıyken ses alıyorum . Sanırım böyle çalışmam gerekecek. Normal Ubuntu dışında xubuntu gibi daha az sistem gereksinimleri olan ubuntu versiyonlarını da denedim ama sonuç alamadım. Daha önce Pardus kurmuştum ama onda bir sorunla karşılaşmamıştım. Gayet iyi çalışıyordu. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim .

heartsmagic

Ya başkalarında bu sorun yok ya da fark eden ilk sen oldun :) Pardus'ta sorun yoksa aklıma bir iki şey geliyor.
1. KDE'nin güç yönetimi
2. Çekirdek farklılığı.

Daha önce Kubuntu'yu veya Ubuntu üzerinde KDE'yi denemiş miydin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cnrblm

Merhaba ;
Evet Kubuntuyu denedim . Ondaki güç yönetimi daha detaylıydı sanırım ama ondanda bir sonuç alamamıştım. Sorununum donanımsal olup olmadığı konusunda süpheleniyorum ama diğer linux dagıtımlarında fedora ve pardusta sorun çıkmadı. Daha bilgisayarım yeni sayılır . Sorunu birde yabancı forumlarda sormayı deneyeceğim bir sonuca ulaşırsam buraya yazarım ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

cagriemer

O tiz ses cok buyuk ihtimalle adaptorunuzden geliyor. Bilgisayarin anlik olarak cektigi akim ile alakali. Duzeltilmesi mumkun mu bilmiyorum ama Fedora, Pardus ya da Windows ile calisirken duymuyorsaniz, kendinize ait bir kernel derlemesi ve acpi yapilandirmasi ile sorunu cozmek mumkun olabilir. Ise http://tldp.org/HOWTO/ACPI-HOWTO/ adresinden baslayabilirsiniz.