masaüstüm donuyor

Başlatan rock4evaaa, 08 Ağustos 2011 - 21:12:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rock4evaaa

merhaba arkadaşlar
2 gündür ubuntu kullanmaya calısıyorum.ilk 11.04 sürümünü windows 7 içersine kurdum.gnome ve compiz olaylarıyla ilgilendim kurmaya çalıstım ve kurdugumda masa ustumde sadece arka plan gorunuyordu bu gun kaldırdım 10.04 sürümünü kurdum.ekran kartını yuklemeye çalıstım bilmedigim bi sürü yol izleyip sonunda kurulu olup olmadıgını tam anlamasamda.compiz olayını yıne yaptım şu efektler falan her sey cok ıyıydi ama pcyı kapattıp actıktan sonra şimdide sadece mouse calısıyo fakat sadece masaustunde bos alanlarda sag tıklayabılıyorum.yani ben şimdi bu kadar turkce ıngılızce kaynak arastırıp hıc bir seyı duzgun yapamamanın verdigi huzursuzlukla pes etmekte istemiyorum.artık son çare size başvuruyorum burdanda sonuc alamazsam ubuntu serüvenim başlamadan bitecek sanırım.bu konu bı yerde daha önce acılmısta ben gormedıysem ınanın araştırmadıgımdan degil artık neyi okuyup yapacagımı şaşırdım binlerce satır yazı okumusumdur.arastırmadam sordugumu düşünmezseniz sevinirim.şimdiden sagolun

speakerXXL

Alt+F2 tuş kombinasyonu ile Uygulama Çalıştırı açıp aşağıdaki kodları kullan.

Aşağıdaki kod ile varsayılan pencere yöneticisi metacity'i aktifleştirirsin.

metacity --replace

Aşağıdaki kod ile Compiz'i yeniden aktif edebilirsin.

compiz --replace

Nerede hata aldığını tespit edebilmek için bu kodları Dontaılar => Uçbirimde çalıştırmalısın.

Ekran kartı sürücünü Ek Sürücülerden yükleyebilirsin.

rock4evaaa

verdıgın kodları girdim hata verdi.ve hala masaüstümdeki hiçbir menü butonuna tıklayamıyorum sadece masaüstü sag tık yapıyor.ayrıca ek sürücülerden yüklemeyi denedim ama hiç bi sürücü bulamıyor.ekrankartım ati radeon x1550.elle kurmayı denemiştim sanırım kuramamısım.küp falanda yukleyıp efektleride calıstırınca sistem pert oldu ya baştanmı kursam acaba.

Kadir Can

ATI X serisine desteği kesti.Buna rağmen açık kaynak sürücüler -bende- işe yarıyor.
Bu sebeple yüklediğin sürücüyü kaldırıp deneyebilirsin.

rock4evaaa

artık kaldıramam sistem çöktü bende sistemi kaldırdım.o kadar cok kod varki hepsini girince sistem bile dayanamadı.3 günde 3. kez sistemi kurucam bi yazıda ubuntuyu kurdugunuzda senelerce sorun cıkarmaz yazıyodu ben böyle bi sistemi nasıl kullanamıyorum ya hayret bi şey.o acık kaynak kodlu driverı bana bulabilirmisin rica etsem yine çökertmeyeyim.

heartsmagic

@rock4evaaa, senelerce sorun çıkartmayacak hiçbir sistem yoktur. Ayrıca yeni bir ortama girdiğin için öncelikle her gördüğünü denememen gerekmekte. Kartın X serisi olduğu için bir şey yapmana gerek yok. Kurulum yaptığında neyse onu kullanmaya devam edeceksin. Açık kaynak sürücüler zaten sistemle beraber gelmekteler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kadir Can

@heartsmagic'in de dediği gibi açık kaynak sürücüler kurulumla beraber geliyor.
Ubuntu'nun yıllarca dayanması söylemi doğrudur.Sistemin işleyişine dokunmazsan veya ne yaptığından tam olarak emin olursan sorun çıkmaz.Fakat bu çökmelerde sorun sende değil.Donanımla alakalı bir durum, biraz da karıştırınca çöküyor.
Bir daha ekran kartı alırsan Nvidia almanı öneririm.Durum biraz daha iyiymiş.

rock4evaaa

o halde küp efekt gibi seyleri kurup yapınca neden bozuldugunu nasıl anlarım.mac os var senelerce tık demez:)3 sene format atmadan kullanmıştım.haklısın sanırım fazla kurcalıyorum sistemi şöyle egitim seti falan bulup iyice araştırayım sistemi daha cok işe yarar sanırım.hepinize teşekkürler

Kadir Can

Neden bozulduğunu ben kısaca anlatayım.
Siz yanlış veya eksik bir sürücü kurduğunuzda işler karışır.
Ubuntu ekran kartını daha etkin kullanmaya çalışır.
Ekran kartına verileri gönderir.
Fakat bir karışıklık vardır.
Ekran kartı beklenilen gibi çıkmaz ve burada bir sorun çıkar.
Masaüstüne ulaşamaz, kara konsola düşersiniz.

rock4evaaa

o halde görsel agırlıklı olaylardan kacınıcam.bakalım umarım bu sefer adam gibi kullanabilirim vazgecmek yok:)sagolun

Kadir Can

Ubuntu dışında dağıtımlar deneyebilirsin.
Mesela Pardus'ta açık kaynak sürücüler ile efektleri kullanabiliyordum.Fedora 15'te de direct rendering etkin.
Yine de Ubuntu'da bir türlü yapamamıştım.Büyük ihtimalle 11.10'da bir düzelme olur.

heartsmagic

Ubuntu'un sorun yapmasında, çökmesinde kendisinin veya kendisine olan desteğin de eksikliği vardır. Bu bağlamda bazı meseleler için bu sorunlar Ubuntu'nun suçudur diyebiliriz gönül rahatlığıyla. Ortada olan bir şey varsa sahiplenmesini bilmemiz lazım. İlgili yerlerde savunmak, ilgili yerlerde de sorunları sahiplenmek lazım. Bu bağlamda sorunlar için illa ki kullanıcının yanlış bir şeyler yapması gerekmez.

@rock4evaaa, elimin altındaki Ubuntu'yu ben de üç sene yeniden kurmadan kullanabilirim belki. Bu biraz kişiden kişiye, sistemden sisteme göre değişir. Ancak sorun yaşanmaz demek çok büyük bir iddia olur. MacOS ile kıyaslama lütfen Ubuntu'yu. MacOS dediğimiz işletim sistemi "sabit" bir donanım üzerinde çalışır ve "sadece onun için" verimli bir şekilde iş görmektedir. Kısacası MacOS'un taşınabilirliği Ubuntu yanında neredeyse sıfırdır. Bunu sorunlara bahane olsun diye söylemiyorum, fakat karşılaştırma yapmak da bir yerde ciddi anlamda hata olur.

Yanlış bilmiyorsam ATI X serisi kartlarla Compiz kullanan arkadaşlar mevcut. Sen neyi yaptığında sorun yaşadığını tespit edersen onun üzerine eğilmen mümkün olur.

rock4evaaa

http://www.youtube.com/watch?v=Y772Zrjwgws&feature=related     şu videoda adamın anlattıklarını yaptım her sey cok guzel oldu kullandım canım sıkılca kapattım pc yi cıktım dısarı sonra gelıp actıgımda ilk önce masa ustumde sadece bos yerlere sag tıklayabılıyordum.birazda düzelteyım dıye ugrasıncada ekran karardı hiç çıkmadı.bende kaldırdım yıne kurdum windows içine kuruyorum bu arada.

heartsmagic

Compiz her kartla, her eklentiyi çalıştıramayabiliyor. Çalıştırsa da afallatabiliyor. Sistemi kurmak yerine Compiz'i sıfırlamayı deneyebilirdin.