Kurulum yaparken kök dizin farklı seçilirse hata oluşma şansı var mıdır ?

Başlatan emreseckin, 07 Ağustos 2011 - 21:11:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emreseckin

Arkadaşlar merhaba

C ve D toplam 320 gbtı ve ntfs idi
C ye Ubuntu D ye Win Xp kuracaktım oyun için
Ubuntu cdsi ile açılış yaptım kurulum yaparken Bölümü Elle Belirt dedim ntfsyi ext4 günlük dosya sistemi olarak değiştirdim kök dizini ise / olarak belirttim
D ise NTFS olarak kaldı xp kuracağım için ellemedim d yi şimdi kök dizin tam olarak ne işe yarar ne görev görür hddnin tamamını sil ve kurulum yap deseydim hangi kök dizini seçecekti ?

Kadir Can

Kök dizin, / olarak gösterilir.
Sistemle ilgili dosyalar, ayrı bir ev bağlamadıysan senin dosyaların vb. burada tutulur.
HDD'nin tamamını sil deseydin, HDD'nin tamamını biçimlendirirdi, yani C ve D kalmazdı.
Ayrıca XP'yi önce kurup sonra Ubuntu kurmak önyükleyici sorunlarını önlediği içintavsiye edilir.

6ng4n

Linux'ta dosyalar tek bir hiyerarşi içersinde tutularak dağınıklık engellenir bütün klasörler eninde sonunda / altına bağlanır ve bunun üzerinden yönetilir windows gibi ayrı bölümler için ayrı kökler yoktur hepsi sistemin bir parçasıdır bunun çeşitli yararları var bir tanesine örnek verirsek bütün linux klasörlerini ayrı ayrı hddlere yazıp / altına bağlayabilir bu sayede bazı kritik bilgilerin ve yapılandırma dosyalarının diğer bölümlerden bağımsız olarak hatta farklı dosya sistemlerini(/home ntfs, / ext, /usr xfs olabilir misal) kullanarak saklayabilirsin. ne  yaparsan yap kök dizin oluşur ve unix türevlerinin(linux, mac os, minix, solaris, hp-ux.....) temel ögelerindendir.Bunun dışında kalan tek alan swaptır.