2GB disk kapasiteli Netbook'a Ubuntu mümkün mü?

Başlatan knnmmdv, 05 Ağustos 2011 - 17:52:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

knnmmdv

Merhaba arkadaşlar. Acilyardımıza ihtiyacım var. Elimde bir netbook var 2gb hafızası var. Buna ubuntu kurmak istiyorum ama 4 gb hafıza gerek. Ubuntunun içinden gereksiz şeyleri cıkartıp boyutunu küçültek mümkün mü? yada bana önerebileceğiniz başka işletim sistemleri var mı.

heartsmagic

@knnmmdv, iletini düzenledim. Sorunlarını tarif edecek ileti başlıkları seçersen seviniriz.

Bu Netbook sadece 2GB diske mi sahip? Üzerindeki işletim sistemi nedir şu an?

Ubuntu'yu özelleştirmen mümkün fakat 2GB alan sana yetmeyecektir sanırım. Zira Ubuntu zaten mümkün mertebe küçük boyutta geliyor. Daha farklı masaüstleri içeren dağıtımlara bakabilirsin. Örneğin Lubuntu gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

knnmmdv

xp ile gelmişti. tamam lubuntuya bakıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ağustos 2011 - 18:16:28

11.04 Minimal Disk Space
Ubiquity (The installer programme for all the Unbuntu family) requires a lot more disk space to install Lubuntu than Lubuntu needs to run. A community install has been created that will install on 2.7GB of hard disk space. You will still have a 'full' Lubuntu, this install simply keeps Ubiquity from eating a chunk out of your hard drive whilst installing.

bende sadece 2gb. bu 2.7gb istiyor.

fthzcn

2gb disk kapasiteli netbook olabileceğine ihtimal vermiyorum. Bellek ile karıştırılıyor bence.

ersinkandemir

Where there's a shell, there's a way.

knnmmdv

sem

O zaman 4 GB lik bir Flash'a kurmak daha makul gibi duruyor. Sistem USB'den çalıştırırsınız.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

özgürubuntu

knnmmdv

mgokay

knnmmdv

TBCMagic

Şu şekilde deneyebilirsin: Kurulum yapmadan 'Canlı CD' olarak çalıştır ve
sudo fdisk -l
komutunu kullanarak flash disk hakkında bilgi ver.

Sanırım Ubuntu'yu kurabilirsin (2GB kendi dosyaların için kalır ve Ubuntu'yu 8 GB alana yüklersin)

Aslında önce 'Canlı CD' olarak denemen daha mantıklı olur (sürücü[ler] eksik yada henüz mevcut olmayabilir)

Warlord

Sana Peppermint kurmanı öneririm. Linux Mint tabanlı otomatik oalrak ubuntu tabanlı. LXDE masaüstü ortamıyla bilgisayarını hiç kasmayacaktır.
Buradan indirebilirsin;
http://peppermintos.com/download/

knnmmdv

bakayım bi olursa cevap yazarım. teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ağustos 2011 - 16:26:54

olmadı beyler başka önerisi olan?

Kadir Can

Yalnız senin gösterdiğin, günlük kullanım amaçlı bir bilgisayar değil.
Eğitim amaçlı bir bilgisayar.Bu sebeple dağıtım arama konusunda bayağı uğraşmak zorunda kalabilirsin.
Sana Slax öneriyorum.Çalışan dağıtımdır; fakat kurulumu yapılabilir.
Arch olabilir.
Gentoo olabilir.
Kolay gelsin. :)

knnmmdv

denerim onları. birazdan chrome os deneyeceğim.

Warlord

Arkadaş Arch veya gentoo kurabilecek kadar Linux bildiğini düşünmüyorum.
@Kadir Can arkadaşımın önerdiği SLAX tam sana göre o halde. :)

Kadir Can

@Warlord;
Doğru.Arch ve Gentoo'yu siliyoruz, SLAX kalıyor. :)
@knnmmdv;
Chrome OS, efektif olarak kullanabileceğin bir Linux dağıtımı değil.Genel olarak internet işlerini halledebilirsin.

knnmmdv

ben aslında linux bilmem windows`cuyum. o pc`yi de kullanmayacağım. satmak istediğimden içine birşeyler yüklüyorum.

Kadir Can

@knnmmdv;
İlk iletinde söyleseydin, hiç uğraşmak zorunda kalmazdık.
Sen Linux ile hiç uğraşma.
Bilgisayarı alan adam için Linux'un olması veya olmaması fark etmez.

kalkan1973

Zaten o Netbook'a ya XP ya da WİNDOWS 2000 olur. Hafıza küçük. Linux yüklesen de randıman alabileceğini pek sanmıyorum.
Evde İşte her yerde Linux

knnmmdv

Abiler bu slax`ı flash diske kurdum ordan nasıl netbooka kuracağım?

Kadir Can

Karışık bir iş.
http://hankarun.blogspot.com/2008/04/slax-6-hdd-kurulumu.html
Linux tecrüben yok.Hiç uğraşma.
Yanlışlıkla Windows'u silebilirsin.

knnmmdv

Kadir Can