Ubuntu 11.10 Alpha 3

Başlatan ekopc, 05 Ağustos 2011 - 04:04:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

@MrKowalski,
En azından beta sürüm -hatta sürüm adayı (RC)- gelmeden yorum yapmak için erken sayılır..

heartsmagic

Gnome2 isteyenler, bu isteğinizi cidden tekrar düşünün. Zira Gnome ile devam edecek hemen hiçbir dağıtım tam anlamıyla 2 serisine destek vermez, veremez. Çünkü Gnome2/Gnome3 melezleşmesine giden bir sistem kararsız olacaktır. Dağıtımların hemen hepsi bir şekilde sıyrılmaya çalışacaklardır Gnome2'den.

Bu arada her açılan alfa/beta başlığında tekrar şu neden oldu, bu neden oldu tartışmasını bir kenara bıraksak fena olmayacak. Bu başlıktaki ilk iletimi de gayet "ironi" içersin diye geçmiştim, zira gidişatın nasıl olacağını biliyordum. Mesele tuttu yine Unity'ye falan geldi. Bakınız, birçok kullanıcı Ubuntu'yu terk ediyorsa, yine birçok kullanıcı Ubuntu'ya geçiyor. Birileri memnun, birileri değil. Eğer memnun değilseniz elbette başka dağıtıma geçebilirsiniz. Hatta memnun değilseniz yine bir masaüstünü eleştirebilirsiniz, fakat bu eleştiri "Neden değiştirildi" üzerine olmasın lütfen. Çünkü siz değişikliği sevmezken, başkaları seviyor olabilir.

Bu sözlerim @OnurK üzerinden genele söylenmektedir. Tekrar ediyorum, beğenmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz, sizin sisteminizde doğru düzgün çalışmaz veryansın edebilirsiniz. Ancak tutup da "Neden değiştirdiler" demeyin. Zira KDE kendini değiştirdi, Gnome kendini değiştirdi, dağıtımlar da kendini değiştirebilir. Dünya "değişim" üzerinde yürüyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MrKowalski

haklısınız seven olur sevmeyen olur.unity'e alışamadıgım için kendimce bi çözüm bulmaya çalıştım onunda yeri burası degildi.konuyu dagıttıgım için kendi adıma kusura bakmayın.

TahaKaradeniz

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 08 Ağustos 2011 - 04:36:23
ATI ekran kartıyla olan problemleri devam ediyor mu Gnome 3'ün  ? Mesa kullanmak istemiyorum.

...
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

DoGuKaN

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 08 Ağustos 2011 - 21:17:32
ATI ekran kartıyla olan problemleri devam ediyor mu Gnome 3'ün  ? Mesa kullanmak istemiyorum.

...

ATI hiçbir zaman çözemedi ki sorunlarını...

Kadir Can

ATI X serisi ekran kartı ile Fedora 15 GNOME 3 kullanıyorum.Sürücü otomatik olarak yüklendi ve direct rendering etkin durumda.

TahaKaradeniz

Alıntı yapılan: Kadir Can - 08 Ağustos 2011 - 23:33:41
ATI X serisi ekran kartı ile Fedora 15 GNOME 3 kullanıyorum.Sürücü otomatik olarak yüklendi ve direct rendering etkin durumda.

Ek sürücüler kısmından aktifleştirdiniz yani  ?

Sistemi yoruyor mu ? Fan sesi ne alemde ?

Atı radeon hd 4570 var bende de. Sorun olur mu acaba ?

Özgürlük için LİNUX !

ekopc

Benim Ekrankartı Ati  Ubuntu 11.10 kurdum Ekran sorunlu idi
Şurdaki Anlatımı uyguladım sorun çözüldü  şimdi hiçbir sorun yok Ubuntu-one baglanıyor
Anlatım Burada
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26944.msg323403#msg323403

Kadir Can

@TahaKaradeniz;
Fedora kullandığımı belirteyim.GNOME 3 ile ilgili fikir vermek için söylüyorum.
Hiçbir etkinleştirme veya kurulum yapmadım.
Sistemi yormuyor, ki beş senelik bir sistemdir kendisi.Fakat RAM kullanımı biraz yüksek.Tampon miktarını saymazsak 350 MB( Firefox'ta 5-6 sekme açık. ) civarında geziniyor.
Fan sesi biraz daha azaldı.
ATI HD serisinde fglrx sürücüleri kullanılabiliyor diye biliyorum.Yani sahipli sürücüyü kurabilirsiniz.
Hafta sonu indirebilirsem 11.10 Alpha'yı da canlı olarak deneyip sonucu yazarım.
Bana sorun yaşamazsınız gibi geliyor. :)

TahaKaradeniz

@ Kadir Can

Yükledim ve ne yazık ki girişte ve ekranda sorunlar yaşıyorum. Konu da açtım, umarım çözümleri vardır.

Teşekkürler ilginiz için.

Özgürlük için LİNUX !

Kadir Can

Rica ederim.
Umarım bir çözüm bulunur.

decent

Bildiğiniz gibi Ubuntu 10.10 sürümünden 11.04 sürümüne yükseltme yapan bazı kullanıcılar ciddi sıkıntılar yaşamıştı.

Yükseltme işlemini Oneiric Alpha 3 sürecinde iken görmek istedim ve Natty' den Oneiric' e yükseltme yapmaya karar verdim.

Bakalım aynı sıkıntılardan geriye kalanlar var mıdır?

Kadir Can

Bittikten sonraki durum nedir @decent?
Umarım sorunsuz geçmiştir. :)

decent

Şu an itibariyle sonuç  yok.

Her şey iyi güzel gitti, fakat yeniden başladığında tam oturum açma ekranına geleceği sırada görüntü gidiyor.

Bildiğim birçok çareyi denedim, şimdilik açılmama inadı sürüyor.
Biraz daha inatlaşıp halletmeyi planlıyorum.

eribol

Ben denemiştim ve ilk defa sıfır kurulum yaptığım Natty'den olduğu gibi Oneiric sürümüne yükselttim ama buna rağmen bir sürü sorun çıktı. O yüzden şu sıralar sık sık kurulum yapıp duruyorum. Oneiric kuracaklara yükseltme tavsiye etmiyorum şahsen.

decent

@eribol,
Benimkisi tamamen deneme-yanılma ve maceradan ibaretti.
Aynı söylediğin gibi yükseltmeyi ben de tavsiye etmiyorum.
Sonuçta zaman dışında hiçbir kaybım yok, onu da yeni edindiğim bilgilere sayıyorum.

eribol

Oneiric aslında şu an ki haliyle benim için daha avantajlı. Ubuntu one sorunu yok daha doğrusu meşhur python-türkçe sorunu yok bu sürümde. Unity biraz daha gelişmiş halde. Bir kaç sorun var ama hani bu sorunlar sağlam sürüm duyuruluncaya kadar giderilir diye tahmin ediyorum çünkü ahım şahım sorunlar değiller. Bu nedenle bazı kullanıcılar deneme amaçlı değilde benim gibi sürekli kullanma niyetinde olabilirler. Bu kullanıcılara yönelikti tavsiyem. Zamanı olan tabii ki istediği dağıtımı istediği kadar deneyip kurabilir :)

Kadir Can

@eribol;
Peki temiz kurulumda durum nedir?
Galiba birkaç sorun çıkıyor, onlar da kullanıma engel değil.

ekopc

Son hali iyi bol güncelleme yapıyor sorun yok sadece unity  tarafında yeniden başlat yok  oturumu kapat var kapat var  oturumu kapatıp giriş ekranında yeniden başlat yapıyorum.başka hiç bir sorun yok gayet güzel  betası gelmeden gayet güzel.

eribol

decent

Ve geçtim günlük iso dosyası ile temiz kuruluma..
Daha önce görmediğim yeni bir özellik;

Super tuşu ile açılan uygulamalar menüsü üst panelden unity panel üzerine kaydırılmış..

heartsmagic

Yeniden Başlat ayrı bir menü olarak gelmeyecek artık. Kapat derseniz sol tarafta yeniden başlatma için seçenek sunuyor size. Yakında menünün ismi Kapat/Yeniden Başlat olarak değiştirilebilir.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekopc

Evet kısmı yükseltme yaptım dediginiz gibi  super tuş ile açılan uygulamalar  unity panelin üzerine geldi ve synaptic paket yönetiçisi gözüküyor üzerine tıkladıgımda açılmıyor kalktımı açaba super tuş ile açılan uygulamalar önçe çalışıyordu şimdi  işlem görmez oldu  programları açmak için arama ile açılıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ağustos 2011 - 12:01:39

Alıntı yapılan: decent - 12 Ağustos 2011 - 22:14:34
Ve geçtim günlük iso dosyası ile temiz kuruluma..
Daha önce görmediğim yeni bir özellik;

Super tuşu ile açılan uygulamalar menüsü üst panelden unity panel üzerine kaydırılmış..

super tuş ile açılan uygulamalar önçe çalışıyordu şimdi  işlem görmez oldu  programları açmak için arama ile açılıyor

ferat_tes

Arkadaşlar Ubuntu 11.10 u kurmak istiyorum. Buradan sonra Gnome3-desktop ı kurup gnome paneli disable etmek (hiç başlamamasını sağlamak) istiyorum. Unity yi de sistemden kaldırmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ?

ekopc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Ağustos 2011 - 05:20:17
Yeniden Başlat ayrı bir menü olarak gelmeyecek artık. Kapat derseniz sol tarafta yeniden başlatma için seçenek sunuyor size. Yakında menünün ismi Kapat/Yeniden Başlat olarak değiştirilebilir.
Evet böyle daha iyi olmuş tşk.