Ubuntu 11.10 Alpha 3

Başlatan ekopc, 05 Ağustos 2011 - 04:04:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekopc

Mozilla Firefox 6.0 under Ubuntu 11.10 Alpha 3

ALT+Tab has been replaced with CTRL+Tab on Ubuntu 11.10 Alpha 3
Oneiric-desktop-i386.iso   ---- (712MB, torrent
Oneiric-desktop-amd64.iso - --(709MB,  torrent
Kubuntu ----       download   release notes         
Edubuntu------    download
Lubuntu----------download
Mythbuntu------- download

http://cdimage.ubuntu.com/releases/oneiric/alpha-3/

eribol

@ekopc; iletiyi biraz düzenlemen gerekecek :)

ekopc

Tamam şimdi düzeldi...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ağustos 2011 - 10:39:47

Harika şimdi sorunlar hepten düzelmiş hiçbir hatayok enönemlisi ubuntu-one  tamam şimdi baglanıyor harika.

heartsmagic

Kırk yıllık alt+tab'ı da değiştirmişler :) Yine kızacak arkadaşlar çıkabilir elbtte, ben kızmadım ancak mesela hoşuma gitmedi :) Önümdeki seçeneklere bakacağım:

a. alt+tab'a dönüşü araştıracağım.
b. Alışacağım
c. Başka bir masaüstüne/dağıtıma geçeceğim.

c şıkkını seçiyorum. Olmaz, kırk senelik alt+tab değiştirilemez :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

decent

@heartsmagic,
Peki Alt+Tab yerine fare ile köşelere dokunuş mu kullanılıyor ?
____
Düzenleme:
İlk iletide İngilizce cümleyi şimdi dikkat edince gördüm.

heartsmagic

Evet dikkat edince ctrl+tab'a geçildiği görünüyor. Gerçi ben çok uzun zamandır Compiz'in senin belirttiğin özelliğini kullanıyorum fakat ara ara el alt+tab'a gitmiyor değildi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmtk

Opera'nın kendi içindeki sekmeleri değiştirmek için kullanılan komut zaten <Control><Tab>, buradaki çakışmayı nasıl gidereceğiz?

eribol

Ekte gösteriliyor ama not düşeyim Alt-Tab hâlâ bir işlev yürütüyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ironic

Geç de olsa Thunderbird' e geçmeleri iyi olmuş. Hem bilinirliği yüksek hem de geniş belgelendirmeye sahip.

Unity'yi henüz denemedim ama görünüşe bakılırsa Unity, GNOME'dan ayrışmaya devam edecek. Önce Shell şimdi özel efektler..

decent

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Ağustos 2011 - 11:06:47
Kırk yıllık alt+tab'ı da değiştirmişler :) Yine kızacak arkadaşlar çıkabilir elbtte, ben kızmadım ancak mesela hoşuma gitmedi :) Önümdeki seçeneklere bakacağım:

a. alt+tab'a dönüşü araştıracağım.
b. Alışacağım
c. Başka bir masaüstüne/dağıtıma geçeceğim.

c şıkkını seçiyorum. Olmaz, kırk senelik alt+tab değiştirilemez :)

ubuntu@ubuntu:~$ uname -a
Linux ubuntu 3.0.0-7-generic #9-Ubuntu SMP Fri Jul 29 21:24:57 UTC 2011 i686 i686 i386 GNU/Linux
ubuntu@ubuntu:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu oneiric (development branch)
Release: 11.10
Codename: oneiric
ubuntu@ubuntu:~$

Neyin değiştiğini tam anlamamakla beraber USB üzerinden çalışan Alpha 3 ile gözlemlediğim sonuç...
Hiçbir ayar değiştirmeden varsayılan haliyle ALT+TAB ve CTRL+TAB tuş bileşimlerinin her ikisi de çalışıyor:
Bu arada CTRL+TAB bileşimiyle çıkan tasarım hoşuma gitti.

Resim-1 :  [ALT+TAB]

Resim-2  [CTRL+TAB]

if

ALT+TAB'ı değiştirmişler mi?! Yetti artık, Arch Linux'a geçiyorum:P

OnurK

Ubuntu'da anlamsız değişiklikler yapmaktan zevk aldıklarını düşünmeye başladım.
We are silenced by the night.

decent

Alıntı yapılan: OnurK - 07 Ağustos 2011 - 11:32:35

Örnekler verebilir misin ?

hayspat

Yıllardır kullandığımız alt+tab kombinasyonunu değiştirmek nereden çıktı? Ctrl+tab kombinasyonunu ben internet tarayıcımda sekmeleri değiştirirken kullanıyorum mesela. Birçok uygulama içinde ctrl+tab önemli işlev görüyor. Ctrl+tab'a alındığında uygulamalarımda bu özelliği nasıl kullanacağım? Aslında bunu niye düşünmem gerekiyor ki? Alt+tab'ı, 40 yıllık alışkanlığı niçin değiştirme ihtiyacı duyarsınız? Ctrl+tab olsa pencereler arası geçiş sanki daha hızlı olacak. Tamamen saçmalık.

neneki

kırk yıılık alışkanlıklar değiştirilmiş demek ki ... bence güzel olmuş.. en azında kör kuyuya atlar gibi ezbere bilgilerle saatler geçmiyecek.. tabi bu dediğim alt + tab için pek geçerli değil. aslında yapılan tüm değişikliklere bakmak lazım. gnome 3 varsayılan olarak geliyor değil mi?

decent

Oturum açma ekranının son hali:

Kadir Can

@decent;
GNOME 3'ü paket olarak kurdun mu?Yoksa kurulu mu geldi?

özgürubuntu

Dağıtım değiştirmeyin Ubuntu tabanlı elementary OS'e geçin geçin, henüz Alfa, Kasımda çıkacak yeni sürüm. Linus mesela GNOME3'ü hiç beğenmemiş, Google+'da Dave Jones'un başlattığı bir akışa, şöyle yorum yapmış Linus Torvalds ;

Alıntı YapLinus Torvalds - +Cyrill Gorcunov: it's not that I have rendering problems with gnome3 (although I do have those too), it's that the user experience of Gnome3 even without rendering problems is unacceptable.

Why can't I have shortcuts on my desktop? Why can't I have the expose functionality? Wobbly windows? Why does anybody sane think that it's a good idea to have that "go to the crazy 'activities'" menu mode?

I used to be upset when gnome developers decided it was "too complicated" for the user to remap some mouse buttons. In gnome3, the developers have apparently decided that it's "too complicated" to actually do real work on your desktop, and have decided to make it really annoying to do.

Here's an example of "the crazy": you want a new terminal window. So you go to "activities" and press the "terminal" thing that you've made part of your normal desktop thing (but why can't I just have it on the desktop, instead of in that insane "activities" mode?). What happens? Nothing. It brings your existing terminal to the forefront.

That's just crazy crap. Now I need to use Shift-Control-N in an old terminal to bring up a new one. Yeah, that's a real user experience improvement. Sure.

I'm sure there are other ways, but that's just an example of the kind of "head up the arse" behavior of gnome3. Seriously. I have been asking other developers about gnome3, they all think it's crazy.

I'm using Xfce. I think it's a step down from gnome2, but it's a huge step up from gnome3. Really.
https://plus.google.com/106327083461132854143/posts/SbnL3KaVRtM

Açıkçası GNOME 3 arayüzünü Fedora ile denemiş ve beğenmemiştim. Bana göre kullanıcı deneyimi olarak kullanışlı ve pratik değil, Linus'ın da dediği gibi. Korkarım Gnome 3 arayüzü KDE 4 benzeri bir  hayalkırıklığına neden olacak. Ubuntu neden "Unity" arayüzünü geliştirdiğini şimdi çok daha iyi anlıyorum. :)

Ancak dediğim gibi elementary OS "Luna" arayüzü daha pratik ve kullanışlı görünüyor. Daniel P.Fore'un ekran görüntüsü belki fikir verebilir ;

Üstteki "Wingpanel" Apps menüsünden Unity ve OSX Lion Launcher benzeri bir menü ekranı kaplıyor ve üst kısımda kategorileri mevcut, Postler oldukça iyi bir Mail programı, Dosya tarayıcısı Marlin, KDE Dolphin'in bazı özelliklerine sahip.. Beatbox, Slingshot, Pantheon, Dexter, Plank gibi kendi uygulamaları da mevcut, şahsen ben Kasımda Luna'dayım :)

eribol

@özgürubuntu; 11.10 ile gelen nautilus ve bir kaç özelleştirme bana elemantary os'u andırıyor, bunu söylemekte fayda var :) Ayrıca bu Ctrl+Tab olayının kalıcı olduğunu düşünmüyorum. Halihazırda Alt+Tab çalışıyor ise bu Unity'nin bir çok konuda gnome temelini kullanmasından kaynaklı. İleriki süreçte bu gnome bağımlılığı kaldırılırsa Ctrl+Tab kısayolu Alt+Tab olarak değiştirilir diye düşünüyorum. Yine de çok saçma bir değişiklik olmuş diyebilirim zira yarım saat boyunca blender'da bir kısayolun niçin çalışmadığını bu başlıklardan öğrendim.

kulkke

Yüklü olarak gelen bir Gnome 2.x seçeneği olarak yok değil mi açılışta?

ferat_tes

Forumlarda kullanıcılara bakıyorum, herkes hangi masaüstüne geçeceğini şaşırmış durumda. Malesef bu alternatiflerin çok fazla olmasından kaynaklanmıyor. Keşke öyle olsa... Şu andaki durum bence özellikle Gnome 3 ün bu denli değişiklikleri ile vahim bir hal aldı. İnsanlar Ubuntunun eski sürümlerini kullanıyor gnome u eski hali ile kullabilmek için. Masaüstü yöneticisi diyoruz, liuxta esneklik, paketlerin bağımsızlığından bahsediyoruz ama aynı sistemde gnome oturumunda network düzgün çalışırken, başka bir masaüstü yöneticimde çalışmayabiliyor (aynı network-manager paketi). Olabilir gnome değişiklik yapabilir, geçeyim XFCE ye diyorum ama ordada bu son yazdığım gibi sorunlar çıkıyor... Mesela özgür yazılım dünyasında Enlightenment gibi bir cevher varken gnomeun çoğu kısmı sıfırdan yazılıyor. Ne güzel!...

MrKowalski

11.10 un açılışında Gnome 2'yi seçemeyecekmiyiz yani ?

Kadir Can

Maalesef @MrKowalski.
GNOME, 3 sürümüne güncellenmiş olacak.

OnurK

Alıntı yapılan: decent - 07 Ağustos 2011 - 12:27:59
Alıntı yapılan: OnurK - 07 Ağustos 2011 - 11:32:35

Örnekler verebilir misin ?
Örneğin bu Alt-Tab değişikliği, değişiklik olsun diye yapılmış bir değişiklik. Bundan önce yine Unity mevzusu var. Ben 10.04 kullanırken ''Tamam, Ubuntu en ideal, en sağlam, en kullanışlı dağıtım'' diye düşünürdüm. Derken 10.10'a geçildi, hevesle yükledim ve 10.04'te tıkır tıkır çalışan sistem, kapanmaz oldu. Biraz daha zaman geçti, her yerde blog yazıları: 11.04 geliyor. Birçok yenilikten bahsediliyordu bu yazılarda. Unity geliyor, şu geliyor, bu gidiyor. Tamam dedik, heralde hatalardan arınmış bir sistem sunacaklar önümüze (Ki Ubuntu'ya yakışanı, benim yakıştırdığım budur.) Bir de baktık, alpha sürüm gibi bir dağıtım. Biz stabil bir dağıtım beklerken, Unity gibi henüz Ubuntu'ya tam anlamıyla entegre olamamış bir düzeni önümüze sürdüler. Kullanın, habire çöksün ve hata kaydı girin. 3D olmadı mı, 2D kullanın. 2D kullanmanıza rağmen, zaten sistem kaynakları sıkıntıda olan netbook kasıla dursun. Bunun yanında 10.10'daki kapanmama sorunu devam etsin. Ayrıca Unity yüzünden Ubuntu'dan ayrılan çok kullanıcı oldu, Ubuntu kullanıcıları her değişiklikte hangi Ubuntu türevine geçsem diye düşünüyorlarsa, geliştiriciler şapkayı önlerine alıp bir düşünmeliler diyorum.
We are silenced by the night.

MrKowalski

Alıntı yapılan: Kadir Can - 07 Ağustos 2011 - 18:14:30
Maalesef @MrKowalski.
GNOME, 3 sürümüne güncellenmiş olacak.

hiç hoşuma gitmedi.zaten bir türlü alışamadım  :( peki unity'i haricen depodan yüklüyordukya acaba 11.10'da haricen gnome 2 yükleme gibi bir şansımız olur mu ?