[Çözüldü] Vikipedi ''İşletim sistemi'' maddesinin düzeltilmesi

Başlatan gufabe, 02 Ağustos 2011 - 12:44:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gufabe

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0%C5%9Fletim_sistemi

Görüldüğü gibi düzeltilmeye ihtiyacı var. Bu ve benzeri maddeler sabitlenebiliyor mu yoksa sürekli kontrol mü edilmeli tam olarak bilmiyorum ama, google üzerinden ''işletim sistemi'' aramasında ilk sırada yer alması can sıkıcı. Hem de ortada bu denli bi' özveri, bu kadar emek varken... >:(

heartsmagic

@gufabe, iki şeyi anlamadım :)

1. Bahse konu Vikipedi, genel Vikipedi :)
2. Google aramasında ilk sırada yer alması neden can sıkıcı?

İlgili maddeyi sen de düzenleyebilirsin, düzenlemeye açık kendisi gördüğüm kadarıyla.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gufabe

Maalesef eski üyeliğim olan @gufabe'yi, hesap ayarlarını düzenlemek isterken, kazara sonsuzluğa yolladım.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ağustos 2011 - 14:25:52

Haklıydın. Ama başlığın taşınmış olabileceğini gözden kaçırdığın için bu hakkını kaybettin. :)

2. Google aramasında ilk sırada yer alması neden can sıkıcı?

İlgili maddeyi sen de düzenleyebilirsin, düzenlemeye açık kendisi gördüğüm kadarıyla.

Yapabilseydim, google vurgusuyla kendimi ve forumu kışkırtmaya tenezzül eder miydim hiç? :) Açıkcası genel bilişim bilgimin sınırlarını zorluyor o madde.

heartsmagic

@gufabe'ye ne oldu? Genelde eski üyeliklerden devam ediyoruz, bir şekilde halledebilirsek fena olmaz.

Başlık nerede açılmıştı? Burası pek uygun değil, gerçi nereye alırız onu da bilmiyorum şu an.
Tamam, sen yapamıyorsun ancak seni rahatsız eden bölüm neresi?

bytan

Alıntı yapılan: bcaner - 06 Ağustos 2011 - 00:50:10

Haklıydın. Ama başlığın taşınmış olabileceğini gözden kaçırdığın için bu hakkını kaybettin. :)

Güncel Haberler/Duyurular bölümünü seçmekle de baştan hatalı olduğundan itiraz noktası geçerlidir. :)

Geçerli bir eposta adresi ver ki, @gufabe tekrar hayata dönsün.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

gufabe

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ağustos 2011 - 02:49:45
@gufabe'ye ne oldu? Genelde eski üyeliklerden devam ediyoruz, bir şekilde halledebilirsek fena olmaz.

Başlık nerede açılmıştı? Burası pek uygun değil, gerçi nereye alırız onu da bilmiyorum şu an.
Tamam, sen yapamıyorsun ancak seni rahatsız eden bölüm neresi?

Mail adresini değiştirmek isterken oldu. @gufabe için aktivasyon kodu şimdiki (@bcaner) mail adresine gönderilirse hallolur. (herhalde)

Tam bir yer bulmak zordu, açıp açmamakta tereddüt etmiştim. Güncel haberler/duyurular bölümüne açmıştım. Başlık forum dışı da olabilr, bilmiyorum.

@bytan, iletini görmemiştim. Ama düzeltmeme bile gerek kalmamış aslında. :)

Vikipedi maddesinden yayılan ilk algı ''eğer sunucu değilseniz, linux tabanlı dağıtımlara mesafeli yaklaşın'' minvalinde, yanılıyor muyum? Bir de linux'u ''işletim sistemi'' olarak değil; bir ''çekirdek'' olarak tanımlamak daha doğrudur diye biliyorum.

Sonuç olarak; başlık silinebilir ya da gönüllü biri maddeye el atabilir.

bytan

Şu an @gufabe ile giriş yapabiliyor olmalısın. Bunu doğrularsan yeni üyeliğini kapatalım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

İşte, Vikipedi'deki madde değişime açık. Dileyen herkes el atabilir. Gerçi bazı konular tartışma çıkartacaktır. Linux iki türlü algı içerir:
a. Çekirdek
b. Bu çekirdeği kullanan işletim sistemleri.

Kısacası Linux aslında işletim sistemi olarak da algılanabilir, kimi buna katılır kimi katılmaz. Ancak maddenin aslı Linux olmadığı için orada bunların yazılması, çizilmesi doğru değil. Kaldı ki ana maddede bile yazıldığında olay çıkabilir. Evet, o maddedeki Linux bölümü cidden hiç uygun değil, kaldı ki ortada biçim hataları bile var. Fakat, benim söylemek istediğim değişime açık olduğu. Sen "ben ehil değilim, olan birisi yapsın" mı diyorsun @gufabe?

gufabe

Evet. Tam olarak söylemek istediğim bu @heartsmagic. Özellikle senin de içinde bulunduğun tüm etkin gönüllülerin emeğine binaen.

heartsmagic

Tamamdır, şimdi anlaşıldı :) Hani el atalım diyeceğim bir ara ancak vakit vakit vakit....
Favoriler aldım.

gufabe

Maddenin, Linux/GNU İşletim Sistemi bölümü eskisine göre çok güzel bir hal almış.

@heartsmagic,

bunu kim/kimler sağladı bilmiyorum ama bunu bir vesile sayıp; eğer vakit ayırabildinse mutlaka ilgilendiğini, katkıda bulunduğunu düşündüğüm için sana teşekkür ederim.

(Konuyu [Çözüldü] olarak etiketlemek çok mu mantıksız oldu? :D)

heartsmagic

Ne yazık ki yapılan katkıda benim payım yok, düzeltenin eline sağlık. Gerçi ben hâlâ eksik olduğunu düşünsem de o madde için sanırım bu kadarı yeterli sayılabilir. Madem etiketlendi :)