Ubuntuda dosya silmek imkansız

Başlatan mcyegen, 01 Ağustos 2011 - 00:03:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mcyegen

Arkadaşlar bilmiyorum belki zaten bildiğiniz birşey belki de inanmayacaksınız ama benim 1 sene önce kullandığım ubuntuda sildiğim dosyalar hala geri dönüşüm kutusunda. ee ne var bunda diyecekseniz ben 1 sene içinde yaklaşık olarak yüzlerce kez format attım ve çok sayıda işletim sistemi ile (ubuntu dahil) diskimi komple baştan siildim format atarken. ki bu bana bir kere daha olmuştu gülmüştüm kendi kendime olmaz demiştim silmiştim o geri dönüşüm kutusundaki dosyaları ama 1 sene sonra tekrar geri dönüşüm kutusuna bakıyorum o 1 sene önceki dosyalar duruyor :D gerçekten silmek imkansız bu dosyaları nereye kaydoluyorlar? hard diskimi defalarca biçimlendirdim farklı dosya sistemleri ile. bana bir açıklama yapın da akıl sağlımın yerinde olduğunu kanıtlayayım kendime :D :D
Hello World!

heartsmagic

Bu nerenin çöpüdür? Normal şekilde biçimlendirip sistemi kuruyorsan, yani ev dizinin ayrı değilse bunun olması imkansız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Büyük ihtimalle kurulum aşamasında ev dizinini farklı disk bölümüne bağladınız  heartsmagic'in dediği gibi... Diğer denediğiniz sistemde Windows ise ext'i göremediği için siz de göremediniz =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

6ng4n

eğer üstteki şartlar mevcutsa .Trash1000 gibi dizinler olması lazım

mcyegen

hayır arkadaşlar anlamıyorsunuz :D benim 1 tane 160gb hard diskim 1 tane de 1tb hard diskim var. ben format attığım zaman 160lıgı komple biçimlendiririm her seferinde. olması imkansızsa buyrun ss orada :D yüzlerce belki daha fazla kez format attım ben 1 sene içinde. çok kez ubuntu windows7 xp pardus kurdum bunların arasında sürekli geçiş yaptım sayısız kere. ama her seferinde 160 lık hard diski tamamen biçimlendirdim. yalnız şu var benim 1 tb hard diskimi asla biçimlendirmedim ve asla ona sistem kurmadım. eger derseniz ki ubuntu ona kucuk bi sistem kurdu içine çaktırmadan :D bunu anlarım ama bu benim kontrolümde olmadı asla o hard diske hiçbi işletim sistemini müdahale ettirmedim. onun dışında sistem hard diskim yani 160gb lık hard diskim sayısız kere çok çeşitli dosya sistemlerinde biçimlendirildi. hala imkansız diyorsanız  ss önünüzde :D oturup ben deli miyim diye 1 dk boyunca düşündüm yani benim açımdan bakın birde olaya :D mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır onu da sizden bekliyorum :)
edit: ek olarak bunlar gerçekten 1 sene önce sildiğim dosyalar cunku o zamanlar x-files izliyordum sonradan sıkılıp bırakmıştım.ki bu dosyaları sildiğim günü de hatırlıyorum.bunlar karşıma 1 kez daha çıktı olmaz oyle iş falan dedim fazla düşünmedim sildim çöp kutusundaki dosyaları yani bunları tekrardan(!) komik geldi. uzun zaman sonra tekrar çıkıyor karşıma. arada kurduğum ubuntularda çıkmamıştı ama şimdi pat diye çıktı :D açıklama bekliyorum :)
Hello World!

eribol

Yanlış görmüyor isem bu çöp. Geri Yüklediğiniz zaman nereye gidiyor acaba? Bir fikir verebilir.

mcyegen

bir tane klasör geri getir dediğimde 1tb lık hard diskin içine gitti. fakat başka bi dosya geri getir dediğimde şu uyarıyı verdi. sanırım nereye gideceğini bilmiyor :D sizce 1tb lık hard diskte tutulmuş olabilir mi bu dosyalar? tek mantıklı seçenek o görünmesine rağmen saçma degil mi ? :D çünkü ben o hard diske hiçbir müdahale istemedim herhangi bir işletim sisteminden film kopyalamak okumak dışında. gerçi oradan dosya sildiğimde boyut kücük ise otomatik geri donusum kutusuna gidecek ama ben bu geri donusum kutusu bellegini sistemin içinde düşünürdüm. ek olarak şundan şaşırdım senelerce windows kullandım windowsta hiç böyle * bir şey başıma gelmedi çöpteki bir dosyayı formattan sonra tekrar görmek çok garip geliyor şuan :D ki üstüne ne formatlar geçmiş. aradaki ubuntularda çıkmayıp sadece şuan çıkması da ayrı olay. sizce en mantıklı açıklama ne ? :) bence gayet ilginç bir durum
edit: daha fazla ayrıntı göster dediğimde şunu diyor:
'/media/Arşiv/Filmler/Fringe/Fringe.Season.02.720p.HDTV.X264-Zamunda.NET' dosyası durumlandırılırken hata: Böyle bir dosya ya da dizin yok
Hello World!

serkanburda

Peki ama bu 1 tb'lık diski sisteme ne olarak gösteriyordunuz? Benim bir senaryom var ama alacağım cevaba bağlı :)

Media altında Arşiv olarak göstermişsiniz, üstteki iletiden öyle anlaşılıyor. Şimdi şöyle olmuştur bence deyip başlıyorum hikaye yazmaya :)  Sisteme bağlanan disk ya da herhangi bir bellekten bir şey silindiğinde o disk ya da belleğin içinde .Trash-1000 adı altında bir klasör oluşturuluyor. Silinen şeylerle ilgili bilgiler de oraya depolanıyor. Çöpü boşaltmadığınız sürece ve bu klasör orada kaldığı sürece dosyaları geri getirmek mümkün. Siz her ne kadar asıl sisteme format atarsanız atın bu disk olduğu gibi kaldığı için silinen dosyalar ve onlara ait bilgiler de orada kalmışlar. Yalnız zaman içerisinde disk içerisinde değişiklikler yaptığınız için çöpteki dosyaların bazılarının ait olduğu klasörler artık yok. O yüzden geri getir onlarda işe yaramazken ait olduğu klasör halen duranlar ait olduğu yere gidiyor. Bence böyle olmuştur.

mcyegen

hiçbirşey :) yani ben 1tb üzerine ubuntuya baglı bir dosya sistemi kurmadım. windows varken almıştım o hard diski sadece film depoluyorum. normal medya olarak görüyor sanırım. başka nasıl açıklayabilirim bilmiyorum deneyimli değilimi ubuntuda :) ama sunu diyeblirim 1tb üzerine asla sistem kurmadım
Hello World!

eribol

Daha fazla ayrıntı göster kısmında ne yazıyor? Ve bir de şu komutun çıktısını aktarır mısınız?sudo cat /etc/fstab

serkanburda

Hatta şu anda deneme amaçlı bir flash bellek taktım ve içinden bir şey sildim. Sonra da flash belleğin içinde oluşan .Trash-1000 klasörünün içerisine baktığım da gördüm ki files ve info adlı iki alt klasör var. Ve tahmin edebileceğiniz üzere info'nun içinde silinen dosya ile ilgili bilgiler files klasörü içinde ise sildiğim dosyanın ta kendisi var. Şimdi ben ubuntu'ya format da atsam kaldırıp bu pc'yi çöpe de atsam bu sildiğim dosya flash belleğimde kalmaya devam edecek. :) Aynı dosya sistemine sahip bir başka sistem altında bu silinen dosyalar çöpte görünecek. Çünkü çöpü boşaltmadım :)

mcyegen

haha gülüyorum resmen. biraz önce çöpü açtım o eski kalan dosyaların hepsi kaybolmuş geçen senekiler,sadece bugunküler var. klasik gnome ile giriş yaptım ondan mı bilmiyorum ne alaka diyeceksiniz ama :D şuan o eski dosyalar yok. önceki ubuntu sürümlerinde de yoktu sadece geçen sene bi ara daha çıkmıştı :D ama deli degilim ss sini aldım kanıtladım :D hayalet gibi gelip gidiyor resmen  :o

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
/dev/sda1       /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=9e80466d-c794-4656-ab37-6ec71822f043 none            swap    sw              0       0

@sersang haklısınız fakat bu daha önceki ubuntu sürümlerinde o dosyaların niye gözükmedigini ve benzer şeylerin niye windows7 de olmadığını da açıklamıyor. ki briaz önce kendi kendine o dosyaların kaybolmasını da açıklamıyor :D benim tahminim o dosyaların gözükmemesi gerekiyordu fakat bir bug gibi birşey yüzünden gözüküyor nasıl olduğunu anlamış degilim. bir de benim 1tb lık hard diskim sıfıra sıfır dolmuştu yani o anda bile 1 sene önceki linuxtan kalan çöp kutusuna yer açma nezaketini gösterdiyse vay be derim :D
Hello World!

serkanburda

Siz bence bir Arşiv dediğiniz 1 tb'lık diskin içindeki gizli dosyaları göster seçeneğiyle .Trash-1000 klasörünü bulup kurcalayın; kendiniz de anlayacaksınız.

mcyegen

@sersang dediğiniz gibi .Trash-1000 klasöründe o gizemli dosyalar gözüktü :D fakat yine de bazı mantık almayan noktalar var. bunlar biraz önce niye kayboldu çöpten hala orada dururken? ubuntu kafasına göre onları gösterme ya da göstermeme kararı alıyor. bu bana biraz bug gibi göründü. yine de o dosyaların hayalet olmadığını görünce rahatladım şimdi :D :D hayalet klasör haha :d
Hello World!

cagriemer

dosyalarinizi geri dondurulemeyecek sekilde sildiginizden emin olmak istiyorsaniz shred[1] ya da wipe[2] gibi programlar kullanabilirsiniz.

[1] http://linux.die.net/man/1/shred
[2] http://linux.die.net/man/1/wipe

eribol

Alıntı yapılan: sersang - 01 Ağustos 2011 - 04:53:18
Siz bence bir Arşiv dediğiniz 1 tb'lık diskin içindeki gizli dosyaları göster seçeneğiyle .Trash-1000 klasörünü bulup kurcalayın; kendiniz de anlayacaksınız.
Katılıyorum yalnız anlamadığım arkadaş normal çöpü açtığını söylüyor oysa flash diskteki Trash dizini kullanıcının diskini gösteriyor olamaz. Benim aklıma da ilk bu sebep gelmişti ama normal çöp deniyor ve bunu anlayamıyorum ben.

serkanburda

.Trash-1000 klasörünü komple silerseniz bir daha asla görmezsiniz :) Onları görüp görmemeniz de diskin bağlı olup olmamasıyla alakalı olabilir. Orasını bilemem ama dediğim gibi o klasörü silerseniz bir daha asla görmeyeceğinizi söyleyebilirim. :)

mcyegen

evet normal çöpü açtığımda görünmüştü fakat şuanda sadece yakın zamanda sildiklerim var normal çöpte o 1 sene önceki şeyler kayboldu kendi kendine. diğer konuda yaptığımız işlemler ile mi alakalı bilmiyorum( http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28553.0;topicseen ) ama sanmıyorum da çünkü dediğim gibi bu dosyalar bir kez daha görünüp daha sonra hiç görünmemişti uzun bir süre ubuntuda.nedenini bilmiyorum ama işletim sisteminin bir yerinde önemsiz bir açık olabilir mi? çok bu büyüttüm yoksa bu durumu :D
Hello World!

serkanburda

Şimdi bir deneme daha yaptım :) Flash belleği çıkardım ve sistemi yeniden başlattım. Sistem açılınca çöpü boşalt dedim ve boş olduğundan emin oldum. Sonra içersinde .Trash-1000 klasörü olan flashı tekrar taktım ve mucizevi(!) bir biçimde çöp tekrar doldu. Flash takılıyken boşaltsaydım bu olmazdı. Ya da @mcyegen örneğindeki gibi flashı çıkarıp sisteme format atsaydım ve sonra tekrar flashı taksaydım dosyalar yine çöpte olacaktı ve beni şaşırtacaktı.

@mcyegen; sistemde açık falan yok, içiniz rahat olsun. Büyütülecek bir şey değil. Sadece çöpü boşaltmadan bağlı diskleri ayırmayın sistemden, yeter. :)

mcyegen

evet mantıklı bir cevap :D yine de bazı sorular cevapsız kalacak. niye durup dururken bu akşam çöpteki o gizemli dosyalar kayboldu ya da bunca zaman nerdeydi xd gibi :D
Hello World!

Rbbt

Alıntı yapılan: mcyegen - 01 Ağustos 2011 - 05:07:41
evet mantıklı bir cevap :D yine de bazı sorular cevapsız kalacak. niye durup dururken bu akşam çöpteki o gizemli dosyalar kayboldu ya da bunca zaman nerdeydi xd gibi :D

Hepsi zaten harddiskteydi (: harddiski ne kadar biçimlendirsekte yaptığımız bütün işlemler bir şekilde kaydediliyor ve bazı programlarla geri getiriliyor.

Siz format attığınızda windows kurarsanız hem 160 gblik hem de 1 tblik diskte rycecler ve system volume information klasörleri oluşur. Rycecler geridönüşüm kutusundaki olayları kaydeder, system volume ise  genelde program yükleyip kaldırma işlemleri kaydeder ve sistem geri yüklemede oradaki verilerden faydalanılır. Klasörler hep gizlidir ve yetkili olmadan erişemiyorsunuz.

Ubuntuda aynı işi yapan trash klasörü mevcut bu da geri dönüşüm kutusuna attığınız dosyaları ve klasörleri bir şekilde depoluyor. Sistem kurulduğunda hem 160 gblik hem de 1tb lik diskte yerini alıyor hemen. Siz 1 tblik alana dokunmadığınız için her hangi bir zararda görmemiş oldu (:

Ayrıca eminim windowstan kalma sayısız gizli klasör de vardır şu an 1TBlik diskte
What happens when I become main source of a pain!!!

GNUbuntu

The X Files (Gizli Dosyalar) olayı olmuş :) Ajan Mulder ve Scully ikilisine göre bir iş.
Önce Saygı...

speakerXXL

Aşağıdaki linkten Hiren's BootCD'yi indirp CD/DVD'ye yazdırın.

http://www.hirensbootcd.org/download/

Hiren's BootCD içinde bulunan aşağıdaki 2 araç harddiskinizdeki silinmiş ve ya silinmemiş tüm verileri temizleyecektir.

Active Kill Disk 4.1.2393 => Securely overwrites and destroys all data on physical drive.
Darik's Boot and Nuke (DBAN) 1.0.7 => Completely deletes the contents of any hard disk it can detect.

mcyegen

Alıntı yapılan: GNUbuntu - 01 Ağustos 2011 - 17:08:46
The X Files (Gizli Dosyalar) olayı olmuş :) Ajan Mulder ve Scully ikilisine göre bir iş.

evet :D bu gizemli olayın silinen x-files dizisi altyazılarıyla ilgili olması daha komik  ;D
Hello World!

cemale

Alıntı yapılan: speakerXXL - 01 Ağustos 2011 - 17:47:13
Aşağıdaki linkten Hiren's BootCD'yi indirp CD/DVD'ye yazdırın.

http://www.hirensbootcd.org/download/

Hiren's BootCD içinde bulunan aşağıdaki 2 araç harddiskinizdeki silinmiş ve ya silinmemiş tüm verileri temizleyecektir.

Active Kill Disk 4.1.2393 => Securely overwrites and destroys all data on physical drive.
Darik's Boot and Nuke (DBAN) 1.0.7 => Completely deletes the contents of any hard disk it can detect.

bunun son sürümünün tükçe versiyonu,yada içindeki programların özellikleri ile
kullanılmasını anlatan bir belge varmı..
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !