[Çözüldü]Klasik gnome seçili olmadığı halde açılıyor

Başlatan Rbbt, 31 Temmuz 2011 - 18:54:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rbbt

1- Normalde giriş ekranında user defined session seçili, ama kimi zaman neden bilmiyorum klasik gnome açılıyor reset atınca kendine geliyor, bazen birden fazla kez reset atıyorum ancak eski haline geliyor.

Bu sorun genelde windowsu kapatıp ubuntuyu açtığımda oluyordu önceleri onunla alakalı bir şey var sanıyordum, ama şimdilerde  ubuntudayken reset atmak zorunda kaldığımda da arada bir klasik gnome ile açıldığı oluyor.

2- Bazense masaüstündeki belgeler klasörler kayboluyor ve conky nin kenarlarında siyah bir gölge oluşuyor ve conky sürekli üstte yer almaya başlıyor (sayfaların üstünde). Bunun içinde önce compizden reload yapıyorum olmazsa reset atmak zorunda kalıyorum.

3- Giriş ekranımda şifremi girdikten sonra çok fazla bekletiyor (önceden 3 saniyede açılıyordu şimdi 10-15 saniye falan bekletiyor) açıldığında yine klasik geliyor, bekletmezse sorun olmuyor genelde.

Ubuntuda hala bilmediğim çok şey var, çok fazla kurcalamamaya çalışıyorum ama yine de bir şeyler yanlış gidiyor, bir sorunu halledince başka biri patlak veriyor (:

What happens when I become main source of a pain!!!

heartsmagic

Normal sorunlar değil bunlar. Şu ana kadar neler yaptığını, neler değiştirdiğini bilemeyeceğimiz için doğrudan yorum yapmak zor haliyle. Eğer klasik Gnome geliyorsa grafik kartı sürücüleri ile sıkıntı oluyordur bir ihtimal.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Rbbt

Valla bende bilemiyorumki sürekli garip sorunlar çıkıyor (:

Ekran kartım nvidia 8600 gt 1 GB 128 bit ondan sorun yapar mı ki? Ben işlemcim düşük ve eski model diye ondan şüpheleniyordum.

Bilgisayarım yarım saat kapalı kaldı tekrar açtım yine klasik açıldı reset attım yine klasik.

Aslında pek fazla bir şey yapmıyorum zaten kurmam gerekenleri ilk başlarda yaptım şimdi normal kullanıyorum en fazla conkyrc ve lua dosyalarıyla uğraşıyorum o kadar. Güncellemelerden sonra daha sık olmaya başladı. 

Yeniden başlattım bu kez normal açıldı bu seferde dediğim gibi masaüstündeki dosya ve klasörler yok conky de gölgeli geldi :S

heartsmagic

Bu masaüstü geldiğinde:

glxinfo | grep render ne diyor?

Rbbt

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 8600 GT/PCI/SSE2
    GL_NV_blend_square, GL_NV_complex_primitives, GL_NV_conditional_render,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info, GL_OES_depth24,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer,

heartsmagic

Sürücüler devrede. Girişte kullanıcı tanımlı olanı değil de, Ubuntu olanı seçer misin bir sonraki sefere.

Rbbt

Daha önce öyle giriş yapıyordum onda da oluyordu; ama yine de denemekten başka çarem yok.

Rbbt

Açılışta ubuntu seçili 2 gündür herhangi bir sorun yoktu (windows açılmadı bu süre içinde), ancak önce windows açlırsa sonrasında bilgisayarı kapatıp veya yeniden başlatıp ubuntuyu açarsam yine klasikle başlıyor. Yani benim yaptığım seçimin hiç bir etkisi olmuyor.

gufabe

Unity ortamında bulunan üst panelin konumlandığı alanda, herhangi bir dock, screenlets, ya da benzeri bir uygulamanın eklentisi, paneli vb. var ise oturum açılmayabiliyor. (başıma gelmişti) Eğer gnome paneli kaldırdıysan ve sonra başka bir nedenden dolayı bozuk paketleri onar talimatı verdiysen, kaldırdığın panel geri gelmiş; ve yine panelleri üst üste getirmiş olabilirsin diye de düşünüyorum. (resimde gnome paneli görmediğim için)

Rbbt

Üst kısımda panel var aslında sadece gizli. Dock olarak sadece alttaki Avant var. Screenlets kullanmıyorum, bir ara aktifleştirdim ama beğenmedim ve kaldırdım.

Siz nasıl aştınız bu sorunu anlatır mısınız?

speakerXXL

Yönetim => Girş Ekranını açınız.
Giriş Ekranı Ayarları penceresinde Kilidi Aç düğmesine tıklayınız. Sizden şifrenizi isteyecek.
........'i ön tanımlı oturum olarak seç kısmından varsayılan oturum ayarlarını belirleyebilirsiniz.

Rbbt

Alıntı yapılan: speakerXXL - 02 Ağustos 2011 - 15:06:45
Yönetim => Girş Ekranını açınız.
Giriş Ekranı Ayarları penceresinde Kilidi Aç düğmesine tıklayınız. Sizden şifrenizi isteyecek.
........'i ön tanımlı oturum olarak seç kısmından varsayılan oturum ayarlarını belirleyebilirsiniz.

Oradan da değiştirip denedim fark eden bir şey yok ne yazıkki :( 

gufabe

@Rbbt, son iletinden sonra yine de faydası olur mu bilmiyorum ama; ben başlangıç uygulamalarında seçili olan cairo-dock'u etkisizleştirdim. Böylelikle ubuntu oturumuyla giriş yapabilmiştim. Zaten daha sonra da o dock'u tamamen kaldırmıştım.

Düzeltme: son ileti değil ondan bir önceki...

Rbbt

Alıntı yapılan: gufabe - 02 Ağustos 2011 - 15:20:05
@Rbbt, son iletinden sonra yine de faydası olur mu bilmiyorum ama; ben başlangıç uygulamalarında seçili olan cairo-dock'u etkisizleştirdim. Böylelikle ubuntu oturumuyla giriş yapabilmiştim. Zaten daha sonra da o dock'u tamamen kaldırmıştım.

Başlangıç uygulamalarında cairo dock yok ama screenlets var gözükuyor onu kaldırıp bir denemeyi düşünüyorum.

heartsmagic

Windows'un açılması böyle bir şeyi nasıl tetikler onu da kavrayamadım aslında ben.

Rbbt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ağustos 2011 - 14:19:47
Windows'un açılması böyle bir şeyi nasıl tetikler onu da kavrayamadım aslında ben.

Ben de anlamıyorum valla (: garip sorunlar çıkarmaya başladı benim bilgisayar (:

Rbbt

Bu arada sistem açılınca masaüstü geliyor sonra bir gidip tekrar geliyor sanki 2 oturup açılmış gibi oluyor. Ben bunun compizden kaynaklandığını düşünüyorum ama emin değilim, sizlerde nasıl açıldığını bilmediğim için.

Felâsife

Kullanıcı (ev) dizini izinleri değişmiş olabilir, kontrol etmelisiniz.
$ ls -all

Ya da kullanıcı izinlerinde bir problem olmuştur.
$ id

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Alıntı yapılan: Rbbt - 04 Ağustos 2011 - 21:43:23
Bu arada sistem açılınca masaüstü geliyor sonra bir gidip tekrar geliyor sanki 2 oturup açılmış gibi oluyor. Ben bunun compizden kaynaklandığını düşünüyorum ama emin değilim, sizlerde nasıl açıldığını bilmediğim için.

Haliyle sende olmaması gerektiği şekilde açılıyor. Benim aklıma hâlâ grafik kartı geliyor ancak sürücüler normal görünüyor. Eğer Compiz'den dolayı olduğunu düşünüyorsan, Compiz'i kapatıp kullanabilirsin sistemi.

Rbbt

Alıntı yapılan: Felâsife - 05 Ağustos 2011 - 01:38:10
Kullanıcı (ev) dizini izinleri değişmiş olabilir, kontrol etmelisiniz.
$ ls -all

Ya da kullanıcı izinlerinde bir problem olmuştur.
$ id

Hocam kontrol edeyim ama neyine bakıcam tam olarak bilmiyorumki  :-\

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Ağustos 2011 - 11:26:43
Haliyle sende olmaması gerektiği şekilde açılıyor. Benim aklıma hâlâ grafik kartı geliyor ancak sürücüler normal görünüyor. Eğer Compiz'den dolayı olduğunu düşünüyorsan, Compiz'i kapatıp kullanabilirsin sistemi.

Açılışta çalışmaması için fusion iconu kaldırmam yeterli mi yoksa sistemden komple mi kaldırayım ?

heartsmagic

fusion-icon sadece bir uygulama. Compiz'i kapatırsan oradan bir sonraki sefer kapalı olarak gelir zaten.

Rbbt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Ağustos 2011 - 12:51:05
fusion-icon sadece bir uygulama. Compiz'i kapatırsan oradan bir sonraki sefer kapalı olarak gelir zaten.

fusion-icon'u kaldırdım masaüstünün başlangıçta gidip gelmesi gitti, normal açılıyor (:

heartsmagic

Normal açılıyor peki Compiz devrede mi, değil mi?

Rbbt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Ağustos 2011 - 17:48:49
Normal açılıyor peki Compiz devrede mi, değil mi?

Compiz devrede sadece fusion iconu kaldırdım başlangıç uygulamalarından. Şu an için hiç bir sorun yok windowsu açıp ubuntuyu açtım her şey normal, sistemi zorladım resetledim yine normal, conky de herhangi bir sorun yok şimdilik, hatta sistem zorlanınca pencere kenarlarının gitmesi ve klavyenin kitlenmesi sorunuda çözüldü. O yüzden çözüldü diyorum şu an için.  (:

Rbbt

Neden olduğunu bir türlü çözemedim gitti, fusion-iconu kaldırdıktan sonra sorun vermiyordu ama yine başladı.(kendi kendine neden gnome klasik açılır anlam veremiyorum bir türlü :S)

Bu arada compizi nasıl devre dışı bırakabiliyoruz anlatır mısınız? bir de öyle deneyeyim :(