11.10 için bilinen hatalar/sorunlar/çözümler

Başlatan heartsmagic, 31 Temmuz 2011 - 13:59:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@Jagura, klavye ile aşağı yukarı yaparsan sorun düzelecektir muhtemelen, tabi bu geçici çözüm sadece. Fare orada işlevini yitiriyor sanırım geçici olarak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Yaptığım tek iş kubuntu-desktop paketini kurmak oldu ve şimdi nvidia bir türlü aktif olmuyor. Adam akıllı bir kubuntu denemesi yapamadım henüz. Nvidia sorunu yaşayan varsa sebebini doğal karşılayıp bekleyeceğim yok eğer bana has durum ise bir kaç deneme yapmaya çalışacağım.

decent

Alıntı yapılan: decent - 24 Ağustos 2011 - 00:46:59
...

Bahsettiğin çözüm yöntemini bundan sonraki sorunlarda uygulamak üzere kaydediyorum.

Sorunun çözülmesi yeni çekirdek sürümü güncellemesinden sonraya rastlıyor.

Başka bir sorundan dolayı yukarıdaki sistem aynı şekilde göçtü ve yenisini yükleyeceğim.
...

Alıntı yapılan: decent - 27 Ağustos 2011 - 07:21:04

Dün akşam fglrx yüklemek için uğraştım, Synaptic hariç  (Komut satırı, Ek sürücüler, Yazılım Merkezi vs. vs.) hiçbir yerden yükleme yapmadı..
Synaptic üzerinden kurulum yapabildim ve ATI 5770 serisi kartı xorg:fglrx sürücü ile kullanmaya devam ediyorum.

En son göçmezden önce yaptığım işlemi bildiğim için şimdilik o işlemi yapmadan devam edeceğim.

İşte o işlem kubuntu-desktop yüklemesidir.

eribol

@decent, bende ki sorun kubuntu ile ilgili değil sanırım. Şu an jockey-gtk(EK Sürücüler) paketi de sorunlu ve sorunun asıl kaynağı dbus diye düşünüyorum. Emin olmak için sıfır kurulum yaptım ve nvidia paketini kurduktan sonra jockey-gtk gitti. Bununla beraber bir türlü nvidia aktif edilemiyor.

eribol

Hata kaydı sanırım şu; https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/jockey/+bug/657829

Şu an nvidia sürücüsü düzgün çalışan sistemde yükseltme yapılmaması yerinde olur diye düşünüyorum. Bu hata beta 1 ile birlikte giderilebilir deniyor, yanlış anlamadıysam.

decent

Benim takip ettiğim kadarı ile kubuntu-desktop yüklemesinden sonra sistemi açamıyordum.

Şu anda 11.10 yüklü değil; bundan önceki iletilerde belirttiğim sebeplerle Beta 2' ye kadar da yüklemeyi düşünmüyorum.

eribol

Bu sabah yaptığım güncelleme de telepathy-indicator paketi kurulmuştu, belki de gnome-shell kurduğum için bu paket kurulmuş olabilir. Bunun sonucundan olsa gerek şu anda empathy çekmeceye yerleşiyor.

heartsmagic

11.10 ve Unity kullanan arkadaşlara iki şey sormak istiyorum, gerçi Unity olaydan bağımsız olabilir fakat aynı ortamı kullananların geri bildirim yapmaları benim için daha iyi olacaktır. İki sorunum var:

1. Bu oldukça can sıkıcı bir sorun benim için. Sistemdeki bazı uygulamalarda "Alt Gr" tuşu çalışmıyor. "@" gibi karakterleri bastıramıyorum bir türlü. İngilizce klavye ile de durum farksız. Mesela hangi uygulamalar? Mesela Gedit, Xchat. Uçbirimde, tarayıcılarda sorun yok.

2. Daha az can sıkıcı sorun. Bunu belki geri bildirim yaparım diye soruyorum. Uçbirimden:

gksudo gedit /falanca/dosya
ile bir dosya açtığınızda Gedit açılan dosyanın yanında bir tane de Boş Belge açmaya çalışıyor mu?

özgürubuntu

İlk sorun için değil ama ikinci sorunu yaşıyorum yani gksudo ile bir belge düzenlemek istediğimde aynı pencerede sekmede boş bir belge daha açılıyor

decent

@heartsmagic,
Xchat ile bakmadım.
Onun haricindeki sorunlar bende yok.

özgürubuntu

Brasero ile Ses CD'si yaratmak istediğimde "Şarkı Adı.mp3 is not suitable for audio or video media" uyarısı veriyor.

Launchpad'de şöyle bir hata kaydı girilmiş ama sanırım henüz çözümü yok Anladığım kadarıyla hata kaydı 1 sene evvel girilmiş, benzer hatayı alan var mı?;
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/brasero/+bug/562311
https://answers.launchpad.net/ubuntu/+source/brasero/+question/96269

heartsmagic

Alıntı yapılan: decent - 05 Eylül 2011 - 17:26:18
@heartsmagic,
Xchat ile bakmadım.
Onun haricindeki sorunlar bende yok.

Gedit ile normal yani durum?

decent

Evet.
Alt Gr + Q yapınca @ karakteri çıkıyor.

ve sudo gedit /dsya_yolu/dosya

işleminde de sorun yok.

heartsmagic

sudo ile değil de, gksudo ile dener misin @decent?
AltGr meselesine bakacağım müsait bir zamanda. Şu çıktı sende ne diyor acaba?

gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd

decent

sudo gedit /..
ile sadece belgeyi açıyor,

gksudo gedit /..
ile belgeyi açıyor, yeni bir sekmede de yeni dosya açıyor.

gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd
çıktısı yok, alt satıra geçiyor.

heartsmagic

Alt satıra mı geçiyor? İlginç bu durum. 11.10 kullanan herkeste böyle mi acaba?

özgürubuntu

Evet alt satıra geçiyor
ozgur@ozgur:~$ gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd
ozgur@ozgur:~$

Jaguar

@heartsmagic, Aynı şekilde bende de alt satıra geçmekte.

heartsmagic

Ben neleri kurcaladım acaba bir ara :) Neyse, orası demek ki bol olacak, fırsat bulunca bakayım tekrar.

decent

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27997.msg336534#msg336534

Alıntı yapılan: decent - 26 Haziran 2011 - 01:08:59
Aynı yazıcı, aynı sorun bende de mevcut..
Belki de yazıcı ihtiyacım olmadığı için şu ana kadar çözüm arayışına girmedim.

Bu sorun Oneiric ile tarihe karıştı. Hiç bir şey yapmama gerek kalmadan Brother HL-2040 sorunsuz çalışıyor.

kanzakande

11.10'da synaptic açılmama sorunu yaşayan var mı? Var ise, System Settings-->Universal access--> "on screen keyborad" ve "screen reader" off veya on off yapmayı deneyebilirsiniz. Bende synapticin tekrar çalışmasını sağladı. (Bug Report)

maxsimus07

arkadaşlar ben 11.10 beta1 i386  live  cd olarak da açamıyorum masa üstü bembeyaz üst panel var ses var fakat, yandaki panelde falan birşey yok ne firefox açılıyor nede başka program ,açılmıyor yükleyelim  ve deneyelim dedik ama hevesimiz kursağımızda kaldı. öyle tam 2 saat durdu herhangi bir değişiklik yok acaba  pc sistemimi beğenmedi. :P
bilgisayar özellikleri :

core 2duo 4500e işlemci
ddr ram 2 gb
ekran kartı . gforce fx5500

decent

@maxsimus07,
Ctrl+Alt+Delete tuşlarına birlikte basarak oturumu kapatmayı deneyin, Kullanıcı giriş ekranından Gnome klasik ile giriş yapın.

Kullanıcı Adı: ubuntu
Şifre yok

maxsimus07

Alıntı yapılan: decent - 19 Eylül 2011 - 14:27:57
@maxsimus07,
Ctrl+Alt+Delete tuşlarına birlikte basarak oturumu kapatmayı deneyin, Kullanıcı giriş ekranından Gnome klasik ile giriş yapın.

Kullanıcı Adı: ubuntu
Şifre yok

Ctrl+Alt+Delete yaptım uzun süren bir seslikten sonra  :) giriş ekranı geldi denedim gnome klasik falan yok sadece ubuntu ve ubuntu2D var başka seçenek yok her ikisinden de giriş yapılmıyor, iso'damı bozukluk var diye ms5 kontrolü yaptım sorun yok ve kalıp yazdırırken cd' demi problem oldu diye açılışda da" diski hatalara karşı kontrol edilsin  dedim oradanda sorun çıkmadı demekki finali bekleyeceğiz, yada aynı sorunu yaşan biri çıkar ve sorun halledilirse o zaman deneyeceğiz

özgürubuntu

Alıntı yapılan: eribol - 11 Ağustos 2011 - 13:10:08
Alıntı yapılan: eribol - 02 Ağustos 2011 - 15:45:55
Ben de bir kaç sorun geçeyim. Kurulan bazı uygulamalar(hatta sonradan kurulan tüm uygulamalar desem daha doğru olur) hızlı erişim kısmına eklenmiyor. Bunun sebebi de menülere yerleşmemiş olmaları. Bu nedenle alacarte ile bu uygulamaları uygun yerlere ekleyince hızlı erişimden açabiliyorum aksi halde Alt+F2 ile komutu çalıştırmam gerekiyor.

İkinci bir mevzu sistem çekmecesi konumu. Misal empathy çalıştırdığım zaman sistem çekmecesine yerleşiyor ama hem görüntü olarak hem de çalışma olarak ortalığı bozuyor. Görüntü olarak simge büyük boyutta çekmeceye yerleşiyor. Çalışma olarak ise artık panel bir uygulama olarak davranıyor ve bu nedenle fareyi sola götürdüğümde bizim unity menüsü açılmıyor illa bir defa panele tıklamak gerekiyor.

3. ve benim için en sinir bozucu olanı banshee multimedya tuşlarıyla kontrol edilemiyor.
Birinci sorun şu an için kalkmış durumda ya da yeni kurulum yaptım onunla düzeldi.

Sistem çekmecesi için durum baya değişik. Gnome'un varsayılan sistem çekmecesi ya kullanılmıyor ya da ben göremiyorum. Artık pidgin, empathy, amsn gibi uygulamalar sistem çekmecesine yerleşmiyor. Anladığım kadarıyla bir programın sistem çekmecesine yerleşebilmesi için application indicator(appindicator) eklentisinin olması gerekiyor(deluge ve banshee paketlerinde var). Unity panelinin sorun vermesi hâlâ devam ediyor diyecektim ki blender için ortadan kalkmış görünüyor :)

3. sorun hâlâ aynen devam ediyor. Eklentisi var aktif ediyorum ama bir türlü işlev görmüyor.

Son bir ekleme, ffmpeg olayı da halloldu.

Pidgin'in kapat tuşuna bastığımda program kapanıyor. Empathy ise çok kullanışsız, alt panelde sürekli beliriyor. Fare sağ tuş çalışmıyor (yapıştır) Dosya gönderemiyoruz hala... Umarım düzelir