Intel Wireless aygıtı kurma

Başlatan kulkke, 31 Temmuz 2011 - 02:11:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kulkke

SIOCSIFFLAGS: Operation not possible due to RF-kill

dedi efem. hmfs; belki de yükleme sırasında bir sorun olmuştur, sadece benim sorunum olarak kalmıştır diye düşündüm; ancak birkaç kere bakmıştım, bulabildiğim tek şu oldu ilgili olan şu an bakınca tekrardan;

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1199837

aynı sorun gibi göründü bana, ancak hiçbir çözüm getirememişler. benden başak yaşayan var, ancak sanırım aynı sistemi olup yaşamayanlar da var bu kadar konu azlığı olunca.

bir konu daha gördüm yakın gibi

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1327450

ancak o alakasız göründü sorunum ile bir kere daha okuyunca. o yüzden yazılanları yapmak sonuç vermez diye bulaşmaktan korktum istenmeyen olası sonuçlarını düşünüp.

heartsmagic

İkinci başlık değil de, ilk başlık senin sorununla daha alakalı gibi. Orada söylenenleri bir deneyelim bakalım.
acpi_listen komutundan sonra kablosuzu açan led tuşuna basıp cevap geçip geçmediğine bir bak. Ayrıca şunun da çıktısını buraya bir aktarmayı dene:
cat /sys/class/net/wlan0/device/rfkill/rfkill*/state

Eğer böyle bir dizin yok derse ismi başka olabilecek ancak benzer dizinleri bir ara wlan0 altında.

Son olarak da BIOS üzerinde acaba kablosuz için bir bölüm var mıdır?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kulkke

acpi_listen

dediğimde led tuşuna bastığımda hiçbir yanıt geçmedi uçbirimde. ancak diğer çalışan led tuşlarını denedim, onlarda da yanıt geçmemsine rağmen onlar fonksiyonlarını yerine getirmekteler.

cat /sys/class/net/wlan0/device/rfkill/rfkill*/state

girdisine;

cat: /sys/class/net/wlan0/device/rfkill/rfkill*/state: Böyle bir dosya ya da dizin yok

dedi.

sys/class/net/wlan0 altında device dizini var ancak device dizini altında driver dizi, ieee80211 dizini, net dizini, power dizini ve subsystem dizini var. wlan0 altında bir de wireless dizini var ancak onun altında bir dizin yok.

wlan0'ın altında phy80211 altında rfkill2 dizini var ancak.

bios üzerinde kablosuz için bölüm olup olmasını nasıl öğrenebilirim onu bilmiyorum =/

iceboy

Elinizde ubuntu cd si varmı ? Yada internette hız ve kota problemini yoksa ve bir usb belleğiniz varsa eğer,elementary gibi ubuntu tabanlı bir dağıtım indirip usb ye yükleyin,yada cd ye.Sonra bu cd/usb den sisteme live olarak giriş yapin.Bakalım en başka kurulum ekranında çalışacak mı wireless ?

Yalnız cd/usb 'den başlatmadan önce kablolu bağlantıyı sökün bilgisayardan ki onu algılayıp wireless'i atlamasın.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

kulkke

@iceboy ubuntu kurulum cdsinden başlattım bilgisayarı, kablolu bağlantıyı da söktüm dediğiniz gibi; ve wireless gene aynı şekilde kaldı. disabled olarak görünüyor wireless ve gene anahtar ile kapatıldı yazıyor bluetootha girince.

iceboy

Alıntı yapılan: kulkke - 31 Temmuz 2011 - 15:46:18
@iceboy ubuntu kurulum cdsinden başlattım bilgisayarı, kablolu bağlantıyı da söktüm dediğiniz gibi; ve wireless gene aynı şekilde kaldı. disabled olarak görünüyor wireless ve gene anahtar ile kapatıldı yazıyor bluetootha girince.

Cd yi takıp yeniden başlattığınızda ilk yani dil seçme ekranında sağ üstteki wireless simgesine tıkladığınızda bağlantılar çıkmıyor değil mi ?

Eğer cevabınız hayır çalışmıyor yine wireless ise,elinizde usb bellek varmı acaba ? en az 2 gb

Eğer varsa,ubuntu tabanlı elementary ile deneyelim diyorum birde ? Görünümü aynıdır ubuntu 10.10 ile ve çok kararlı bir dağıtımdır.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

kulkke

çalışmıyor.

wireless seçeneği için disabled yazıyor.

hiç usb belleğim yok efem. olsa denerdim ama. bir de, elementary os ile girdiğimde çalışabilir ancak çalışsa dahi ubuntu için geçerli olabilir mi ki?

heartsmagic

rfkill2 dizini altında neler var?

kulkke

bir rfkill daha varmış, ikisini de yazayım;

biri /sys/class/net/wlan0/device/ieee80211/phy0/rfkill2 dizini

device dizin kısayolu, power dizini, subsystem dizin kısayolu ve claim, hard, index, name, persistent, soft, state, type, uevent var.

/sys/class/net/wlan0/phy80211/rfkill2

onun da altında aynı şeyler var /sys/class/net/wlan0/device/ieee80211/phy0/rfkill2 dizini ile.

heartsmagic

state dosyasının içeriği ne diyor?

kulkke

2

şeklinde tüm içeriği dosyanın efem.

heartsmagic

sudo -i
echo "1" /sys/class/net/wlan0/device/ieee80211/phy0/rfkill2/state
rfkill list

ne diyor?

kulkke

sudo-i

ardından root olarak devam ettim;

echo "1" /sys/class/net/wlan0/device/ieee80211/phy0/rfkill2/state

girdisine

1 /sys/class/net/wlan0/device/ieee80211/phy0/rfkill2/state

çıktısı verdi.

rfkill list

ardından ise;

0: hp-wifi: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: yes
1: hp-bluetooth: Bluetooth
2: phy0: Wireless LAN

dedi.

heartsmagic

Eh, komutta ufak bir şeyi atlamışız:

echo "1" > /sys/class/net/wlan0/device/ieee80211/phy0/rfkill2/state

şeklinde dener misin?

kulkke

tekrar yaptım yerine deneyerek,

rfkill list

kodu ardından;

0: hp-wifi: Wireless LAN
1: hp-bluetooth: Bluetooth
2: phy0: Wireless LAN

çıktısını verdi.

speakerXXL

Aşağıdaki kodları kullanmayı deneyiniz.

rfkill unblock all

rfkill unblock wifi

Aşağıdaki konuda yazanları deneyebilirsiniz.

http://pario.no/2011/04/10/enable-wireless-in-ubuntu-11-04-beta1-on-a-hp-8540p/

heartsmagic

İşe yaramış gibi görünmüyor. Gerçi tek bir dosyaya işlemeyle düzelir mi ondan da emin değilim, biraz bodoslama deneme yapıyoruz.
Şu an pek öneri kalmadı bende.

kulkke

@speakerXXL denedim kodları ancak bir değişiklik olmadı. yazılanlar 11.04 için linkteki, ancak gene de deneyeyim mi ki?

@heartsmagic sanırım sorun doğrudan leddeki, anahtarın kapalı olması gibi. ancak, nasıl yapılabilinir webi taramama rağmen tekrar tekrar, hiçbir sonuç yok =/

belki kısayol tuşu atarsak çözülür gibi geliyor, ama tuş nasıl atanır  yahut atanabilinir mi bilememekteyim.

ubuntuforums'a baktım şu an tekrar tekrar, hp pavillion dv5 1050ep'de ve 1138lerde sorun 10.04'den 10.10'a yükseltmede çözülmüş. ama diğer dv5ler için aynı sorun ile ilgili, hiçbir çözüm önerisi getirilmemiş başlıklar buldum 2010da yazılmış. xubuntuda da aynı sorunu olanlar varmış.

konuların altında "Someone please help here!"dan başka birşey yok ancak.

heartsmagic

Sorun zaten kablosuzun o tuş üzerinden açılamıyor olması, fakat bu iş elle nasıl yapılır biraz (biraz değil çokça) bakınmak gerekiyor gibi. Ben makine üzerinden biraz bakındım da, çok fazlaca bilgi yok gibi.

cagriemer

Bilgisayar acilirken BIOS menusune girdiginizde "Restore to defaults" gibi bir secenek goruyor musunuz? Hangi BIOS'u kullandigini bilmedigimden tam olarak yerini soyleyemiyorum. Eger elle yapilandirdiginiz bir ayar yoksa, overclock yapmadiysaniz, varsayilan ayarlara donmek sorunu cozecektir diye dusunuyorum.

kulkke

@cagriemer denedim efem ancak değişen birşey olmadı.

ancak fakrettiğim birşey olarak, bilgisayarı yeniden başlattığımda, leddeki wireless tuşu sanki basılmış gibi mavi oluyor. aynı zamanda grub menusunde de wireless tuşuna değdiğimde hiçbir tepki vermese de tuş (normalde değince mavi [aktif haldeyken] ya da maviyken değince kırmızı [kapalı halde iken] olamsı gerek ancak ki açılış ekranında hiç işlemiyordu windows varken de) sanki herhangi bir tuşa basmışım gibi o an seçili olan seçeneği algılayıp ilerliyor.

hmfs.

TBCMagic

--- Tarafımdan silindi, konuyu sonuna kadar okumamışım -----

poerto

intel wireless kartları ubuntu son sürümlerinde problem yaratıvor. aynı sorun bende de var sanki ubuntu wireless kapalı. açılmıyor aşagıda ki linkte çözüm için bir yol var ama her defasında tekrar yapmak gerek. benim makinamda her zaman linux (ubuntu  mint gibi ) kurulu olurdu. ancak bu sorun sebebiyle artık windows kurlu usb imde porteus linux var. hem hızlı hemde wireless sorunsuz.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26603.0

heartsmagic

Her açılışta yapmaya gerek olmayabilir. Oradaki komutları bir dosyaya yazar, betik yaparsın. Bunu çalıştırma yollarından bir tanesine kopyalarsın, örneğin /usr/local/bin, çalıştırma hakkı verirsin. Ardından da /etc/rc.local dosyasının son satırına bu betiğin ismini yazarsın.

kulkke

@poerto denedim efem. Ancak bende sonuç vermedi.

Yani önce widc network managerı kurdum, sonra öntanımlı ağ yönetimini kaldırdım, kodları girdim, hiçbir değişiklik olmadı. Baştan başlattım denedim tekrar kodları, gene bir değişiklik olmadı. Atladığım birşey yok ise, bendeki sorunu çözmüyor.

Olsa idi, @hearsmagic'in dediği gibi bir metin düzenleyiciye kaydedip sonra onu betik yapıp, çalıştırma hakkı verip başlangıç uygulamalarına atacak idim. yahut sonradan da çalıştırmak için, gerekince kullanmak üzere gözönünde bir yere atabilirdim.

Sorun sanırım hp ve intel kombinasyonuna özgü bir uyumsuzluk; bazı hp'ler yükseltmelerde sorunlarını aşmışlar Ubuntu ingilizce forumlarında dendiğine göre, ancak bazı bilgisayarlarınki sürmüş sorun olarak.