Edimax AR-7084gA arayüz erişim problemi

Başlatan Onur Aytekin, 15 Mart 2012 - 14:05:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Onur Aytekin

Merhabalar arkadaşlar. Konuyla alakalı forumda biraz araştırma yaptım. Çıkan sonuçlardaki önerileri uygulamaya çalıştım ancak tam bir sonuca ulaşamadığımdan yeni bir konu başlatmak istedim. Aslında problem son derece ilginç. Başlıkta yer alan marka modemime internet arayüzü ile ubuntu üzrinden ulaşmaya çalıştığımda malesef başarılı olamıyorum. Girdiğim kullanıcı adını ve şifreyi malesef kabul etmiyor. Aynı sorunu bir önceki yaşayışımda modeme hard reset atarak eski haline getirmeyi başarmış ve suçu modeme bulmuştum. Bu sabah ubuntu üzerinden deneme yaptığımda sorunla tekrar karşılaşınca bir iki deney yaparak sorunun kaynağının ubuntuda gözden kaçırdığım bir nokta olduğuna kanaat getirdim.Deney içeriğimiz şu şekilde :

1- Modeme windows üzerinden ulaşılabiliyor ve standart kullanıcı adı ve şifresiyle yönetim paneline girilebiliyor.
2- Hemen ardından ubuntu ile giriş yapılmaya çalışıldığında modeme ulaşılıyor ( yönetici şifresi isteyen pencerenin açılmasından ulaşılabildiğini varsayıyorum ) ancak kullanıcı adını ve şifresini kesinlikle kabul etmiyor.

Protected Object
This object on the RomPager server is protected

Biçiminde bir uyarı alıyorum

3- Başarısızlıkla sonuçlanan girişimin ardından tekrar windowstan girmeye çalıştığımda modeme yine ulaşılıyor ama aynı ubuntu gibi kullanıcı ad ve şifresini yine kabul etmiyor.
4- Bu adımda modeme tekrar hard reset atmam gerekiyor ve bütün DSL ayarlarını tekrar girmem gerekiyor.
5- Hard resetin ardından yine windowsta modeme ulaşılıyor ve şifre ile yönetim paneline sorunsuz ulaşılıyor.
6- Tekrar ubuntuda deneme yaptığımda 3. adıma geri dönüyorum.

*Modem masaüstü bilgisayara ağ kablosu ile bağlı
*Arayüze android telefonumdan kablosuz ulaşmaya çalıştığımda da durum aynı

Sonuç olarak sanki ubuntu modem arayüzüne ulaşmaya çalışırken birşeyleri bloke ediyor ve bu blokajı modemin kendisine uygulatarak windowstan da girişi etkisiz kılıyor. Kulağa saçma geliyor olabilir ama tecrübe ettiğim sonuç malesef böyle . Modem eski sayılabilecek bir modem bu nedenle firmware update yapmaya çalıştığımda mevcut sürümün en son sürüm olduğunu görüyorum. Bazı postlarda host ayarlarında yapılabilecek bazı değişikliklerden bahsedimiş ama denememe rağmen sonuç alamadım. Bir diğer başlıkta ki modemin ip sini :8080 portuyla açmaya çalışmakta derman olmadı. Tecrübe ve önerilerinizi öğrenmekten memnun olurum. Herkese iyi günler

Nothing is real... Everything is permitted...

heartsmagic

Benzer sorun Vista üzerinde de yaşanıyormuş galiba:
http://www.pcadvisor.co.uk/forums/1/helproom/294054/edimax-ar-7084a-adsl2--router/

Vista'ya destek vermiyormuş deniliyor orada, senin Windows sürümün nedir? Acaba XP sonrası cidden desteklenmiyor, bu desteklenmemeden Linux'ta mı nasibini alıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Onur Aytekin

Evet hocam windows sürümüm XP. Arayüze ulaşmak için hiç ubuntuya teşebbüs etmezsem XPden sorunsuzca ulaşım sağlıyorum. Ancak Ubuntudan denediğim anda hem şifreyi kabul etmiyor hemde artık XP den ulaşımı da engelliyor. Ben sanki başka bir forumda da modemin çekirdeğinin linux tabanlı olduğunu okumuştum. Neden böyle bir sorun yaşadığımı anlamak gerçekten güç. Benim için en makul tahmin şu: Ağ konusunda pek bilgili sayılmam ama browser'a yazılan adresleri sanırım windows da ubuntu da ayrı yöntemlerle çözüyor. Şöyle ki : Ben arayüze ulaşmak için adres olarak 192.168.2.1 yazdığımda windows user arayüzünü algılayıp benim user bilgilerimle arayüze ulaşmamı sağlıyor. Ancak bir ihtimal ubuntu da aynı adrese ulaşmak istediğimde user arayüzü değilde sanki root hakkı olan bir alana yönlendirdiğinden ve user şifresi ile bu root şifresi farklı olduğundan mevcut şifremi kabul etmiyor. Saçmalıyor olabilirim dediğim gibi sadece varsayım ama şu halde başka seçenek aklıma gelmiyor.
Nothing is real... Everything is permitted...

heartsmagic

Modem arayüzünün sistemle alakası yok, o nedenle kullanıcıların ne olduğu önemli değil. Sorun tabi modemle ve ağ meselesiyle alakalı ama tam olarak nerededir cidden bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.