Intel Wireless aygıtı kurma

Başlatan kulkke, 31 Temmuz 2011 - 02:11:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kulkke

efem şöyle;

wireless'ımı görmüyor ubuntu. bakmıştım sanırım ki yüklü değildi driver olarak zaten; WiFi 5100 AGN olmalı sürücüm. bir ara bakmış idim kod ile, kod ile baktığımda yüklü olmadığını görmşüştüm zaten.

nasıl yükleyebilirim ve nasıl çözebilirim bu sorunu?

intellinuxwireless.org var ancak oradaki dosyaların da nasıl kurulacağını bilemedim; indirdiğimde readme de vardı ancak oradaki tariften de birşey anlamadım, kernele ekleyin gibi birşeyler diyor ama =/ yahut başka bir yolu var mıdır ya da daha iyi bir yolu? nasıl yapmalıyım?

serkanburda

Donanım sürücülerinden sonuç alamadıysanız lspci kodunun çıktılarını verirseniz wireless kartınız hakkında daha detaylı bilgi vermiş olursunuz.

kulkke

çıktısı şöyle;

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 5 (rev 03)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation ICH9M/M-E SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) Thermal Subsystem (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G96 [GeForce 9600M GT] (rev a1)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 5100 AGN [Shiloh] Network Connection
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 02)
06:00.0 FireWire (IEEE 1394): JMicron Technology Corp. IEEE 1394 Host Controller
06:00.1 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller
06:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller
06:00.3 System peripheral: JMicron Technology Corp. MS Host Controller
06:00.4 System peripheral: JMicron Technology Corp. xD Host Controller

speakerXXL

Aşağıdaki kodları uçbirimde çalıştırarak compat-wireless sürücülerini kurabilirsiniz. Bu kodlar compat-wireless sürücülerini indirir, derler, kurar ve gerekli sürücüyü aktifleştirir.

wget http://www.orbit-lab.org/kernel/compat-wireless-2.6-stable/v2.6.38/compat-wireless-2.6.38.2-2-ns.tar.bz2
sudo apt-get install build-essential linux-headers-'uname -r'
sudo apt-get remove lsh-server
tar jxvf compat-wireless-2.6.38.2-2-ns.tar.bz2
cd compat-wireless-2.6.38.2-2-ns
make
yukarıdaki aşamada işlem uzun sürecektir, bitmesini bekleyin
sudo make install
sudo make wlunload
sudo make btunload
sudo modprobe iwlagn bnep btusb rfcomm sco
sudo modprobe iwlagn
sudo modprobe bnep
sudo modprobe btusb
sudo modprobe rfcomm
sudo modprobe sco
sudo /etc/init.d/networking restart

Kaynak

heartsmagic

Bu kart yanlış bilmiyorsam öntanımlı olarak çalışmalı.

iwconfig
iwlist scanning
rfkill list

komutları ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kulkke

iwconfig

dedi ki;

lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11abg  ESSID:off/any 
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Tx-Power=off   
          Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off

iwlist scanning

lo        Interface doesn't support scanning.

eth0      Interface doesn't support scanning.

wlan0     Failed to read scan data : Network is down

rfkill list

0: hp-wifi: Wireless LAN
   Soft blocked: yes
   Hard blocked: yes
1: hp-bluetooth: Bluetooth
2: phy0: Wireless LAN

kurulu ancak ben mi bilmiyorum =/

kurulu değilse @spakerXXL'in dediğini yapayım. kurulu ise ne yapayım onu bilemedim elbet.

bir de efem, @speakerXXL intelwireless'dan indirmekten daha mı iyidir? sanırım intel wireless sürücülerinde birşey var gibi geldi, özel olarak sitesi açılınca intelwirelesslinux diye intel desteği altında.

heartsmagic

Sürücüler kurulu, fakat hem donanımsal hem de yazılımsal olarak kapalı gibi görünüyor kablosuz. Kablosuzla beraber Bluetooth da kapalı. Eğer bunları açıp kapayan bir tuş varsa lütfen önce açmayı dene. Ardından şunu yürütüp çıktıları tekrar aktar:

sudo rfkill unblock all

kulkke

Açma tuşu klavyenin üzerinde bir led ekranda, ancak normalde değdiğimde açılması gerekirken, açılmıyor, tepki vermiyor =/

bu konuda ne yapabilirim ki?

doğru olarak mı yüklemiştir ki? (nasıl bir soru oldu bilmiyorum doğru yüklenme ama)

heartsmagic

Dediğim gibi sürücülerde sorun olduğunu sanmıyorum. Bir önceki iletimde verdiğim komutun sonucu ne oldu?

Bu dizüstünün markası ve modeli nedir?
Ubuntu sürümü 10.10 mudur?

Not: Komut çıktılarını kod etiketi içinde verirsen seviniriz.

kulkke

kodu girdikten sonra tekrar yeni bir satır açtı sadece.

dizüstü hp pavillion dv5-1020et efem. 10.10 ve de ubuntu sürümüm.

elbette ki kod satırında veririm bundan sonra.

heartsmagic

Verdiğin komuttan sonra http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28530.msg342953#msg342953 iletisindeki çıktıları tekrar aktarır mısın?

iceboy

Aynı wireless kartı bende var.Marka ve model de aynı.Hiçbir linux dağıtımının görmediği olmadı ubuntu'da dahil.Hatta şu an ubuntudayim yine.

Ubuntu 10.04,10.10,11.04 bu dağıtımlarda hiçbir sorun çıkmadı ve driveri ben kurmadım kendisi gördü.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

kulkke

iwconfig

sonrası çıktı;

lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11abg  ESSID:off/any 
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Tx-Power=off   
          Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off

iwlist scanning

için;

lo        Interface doesn't support scanning.

eth0      Interface doesn't support scanning.

wlan0     Failed to read scan data : Network is down

rfkill list

için;

0: hp-wifi: Wireless LAN
Soft blocked: no
1: hp-bluetooth: Bluetooth
2: phy0: Wireless LAN

@iceboy belki de klavyedeki açma kapama tuşumu görmüyordur sadece eğer öyle ise =/

iceboy

Şu an wireless'in zaten kapalı gibi görüyor.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

heartsmagic

Yazılımsal olarak açıldı kablosuz, çıktılarda görünüyor bu, fakat donanımsal olarak hâlâ kapalı. Eğer LED işe yaramıyorsa ve Windows kuruluysa bu makinede, dönerek orada açıp, açık bırakıp, Ubuntu'ya dönmeyi deneyebilirsin.

kulkke

windowsum yok efem.

peki başka bir tuş ile açma olanağım var mı, klavyeden bir tuş kombinasyonu ile ya da grafik masaüstünden bir yerden?

şimdi bluetooth programına girdim, "bluetooth bilgisayarınızdaki bir anahtar ile kapatıldı" yazıyor.

iceboy

Wireless tuşun varmı fn'den bağlımsız olarak ? Ben acer aspire 5735 kullanıyorum wireless tuşum fn kombinasyonlarından bağımsız olarak var.Ona basınca kapanıyor wireless ama kapatınca açması çok zor oluyor :D

Eğer yok ise,mutlaka fx + f serisi tuşlardan birinde vardır..Üzerlerine bakarak ufak bir logo görürsün wireless logosu..İşe yaramıyor mu ?

heartsmagic

@iceboy'a katılıyorum. Eğer LED haricinde bir şekilde açacak Fn tuşu yoksa da durum biraz karışık görünüyor.

kulkke

hmm, sadece bir adet led olarak bluetooth tuşum var bağımsız olarak. normalde değince açıyor bluetoothu, tekrar değince kapatıyor. başka hiçbir tuş yok. ancak o tuş da çalışmıyor, değmeme rağmen öyle hiçbir tepki vermeden hiç değimemişim gibi bekliyor.

fn tuşu ile f kombinasyonlarında hiç bluetooth simgeli bir f tuşum yok efem.

led kısmındaki diğer tüm tuşlar, açma kapama, ses açma kapama, ses ayarlama, video oynat-duraklat, durdur, ileri sar, geri sar tuşları çalışıyor. sadece wireless çalışmamakta.

heartsmagic

Fn ile muhtemelen vardır, zira salt led tuşlara bağlamışlarsa saçmalık olur.

iceboy

Bir arkadaş ta aynı sorunu yaşamıştı wireless'i aktif edemiyordu bir türlü.Sonra bluetooth'u açınca wireless te açılmıştı otomatik olarak..Sizde bu işe yaramaz sanırım,sadece bir ihtimal ?

kulkke

@iceboy bluetoothu açtığımda, "bluetooth bilgisayarınızdaki bir anahtarla kapatıldı" yazısı var program ekranında.

@heartsmagic, tekrar baktım ama, f tuşlarına, f1 yardım, f2 yazdırma, f3 www ama nautilusu açıyor, f5 uyku, f6 kilit, f7 ekranı matlaştırma, f8 ekranı aydınlaştırma, f9 oynat-duraklat, f10 durdur, f11 geri sarma, f12 ileri sarma. =/ sanırım tek tuşa bağlamışlar. başka bir tuş kombinasyonu olma olasılığı var mı ki? ya da belki atanabiliniyorsa atayadabilirim bir tuş elbet ama.

iceboy

Alıntı yapılan: kulkke - 31 Temmuz 2011 - 12:39:36
@iceboy bluetoothu açtığımda, "bluetooth bilgisayarınızdaki bir anahtarla kapatıldı" yazısı var program ekranında.

@heartsmagic, tekrar baktım ama, f tuşlarına, f1 yardım, f2 yazdırma, f3 www ama nautilusu açıyor, f5 uyku, f6 kilit, f7 ekranı matlaştırma, f8 ekranı aydınlaştırma, f9 oynat-duraklat, f10 durdur, f11 geri sarma, f12 ileri sarma. =/ sanırım tek tuşa bağlamışlar. başka bir tuş kombinasyonu olma olasılığı var mı ki? ya da belki atanabiliniyorsa atayadabilirim bir tuş elbet ama.

Bence bluetooth'unuzu kitleyen anahtar neyse,wireless i de o kitliyor.Tabi bu sadece bir görüş.

bu arada Pg up,Pg down,home,end tuşları üzerinde de yokmu wireless ?

kulkke

onların üzerlerinde yani tuşların, hiç* bir şey yazmıyor. ne endin, ne pg dnin, ne pg upın ve dde homeun efem.

o anahtar leddeki wireless tuşu saırım. çünkü açıp kapama anahtarı o. ancak işte çalışmayan tuş da o.

ek olarak; belli bir tuş yok ise, tuş atayarak gibi bir yöntemle çözülebilinir birşey olabilir mi?

heartsmagic

Şu komut ne diyor?

sudo ifconfig wlan0 up

Şöylece bir baktım da genel forumda hiç elle tutulur bir şey yok, sanki kimse bu sorunu yaşamıyor gibi.