Kubuntu ayriyetten kurmak ya da.. ?

Başlatan omergex, 30 Temmuz 2011 - 18:40:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omergex

Kde kullanmak istiyorum bu aralar. ubuntu kullanıyorum memnunum ancak arada bir kde'nin de zevkini tatmak istiyorum. Aslında hangi kde'li dağıtımı kuracağım da tam olarak kesinleşmemikle birlikte daha çok kubuntu, pclinuxos arasında gidip gelmekteyim. mageia ile pardus'u eledim sayılır.

şayet kubuntu kullanmaya karar verirsem hiç uğraşmadan ubuntu üzerinden kde paketlerini mi kursam ya da kubuntuyu ayrı bir bölüme mi kursam. aslında merak ettiğim kde paketlerini ubuntu üzerine kurmak kde'nin kararsız çalışmasına falan neden olur mu?. Hangisi daha iyidir. hiç kuşkusuz gdm ekranında olması hızlı bir şekilde iki masaüstü arasında gidip gelmem son derce cazip ancak kararsızlık yaşarsam buna değmiyecektir..

bu sorunun dışında pclinux os mu kubuntu mu diye de küçük bir soru da sormak isterim tabi?
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

empax

KDE icin soyle bir anket var.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12116.125

Sifirdan kurulum ya da sonradan KDE paketlerini kurma konusunda net cevabi daha once denemis arkadaslar soylerdse daha iyi olur. Ama ayni anda Gnome+KDE uygulamalari biraz kalabaliklik yapacaktir.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

omergex

o ankette PClinuxOs un o kadar düşük değer alması ve pardusun o kadar büyük bir değer alması bence dünya ölçeğini yansıtmıyor. o yüzden pek kaale almak istemiyorum ki yüzde 25 de arch çıkmış. ben o kadar uğraşmak istemiyorum

empax

Alıntı yapılan: omergex - 30 Temmuz 2011 - 20:08:48
o ankette PClinuxOs un o kadar düşük değer alması ve pardusun o kadar büyük bir değer alması bence dünya ölçeğini yansıtmıyor. o yüzden pek kaale almak istemiyorum ki yüzde 25 de arch çıkmış. ben o kadar uğraşmak istemiyorum

Onun disinda son 3-4 sayfadaki(en guncele yakin) yorumlari okudunuz mu? Kullanicliarin deneyimlerini dikkate almak daha mantikli olur, bunu ilk mesajimda belirtmeliydim kusura bakmayin.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

omergex

yok estafurullah
valla bu forum insanı kubuntudan soğutur :) şaka maka son yorumlar gerçekten de işin aslını dökmüş ortaya. mandriva öneriliyor. Aslında mandriva ile ekran kartı problemi yaşamıştım bir zamanlar o yüzden pek kurmak istemiyorum. daha çok onun çatallaması olan mageia ve pclinuxos üzerinde duruyorum şu an. Hadi bakalım kotaların yenilenmesini beklicez 1 gün daha :)

BayboraKaan

Mageia tavsiye ediliyor. Ayrica forum olarak destegi var.

omergex

kurcaladıkça daha fazla dağıtım çıkıyor şu kde olayında, gnome olsa tek ve belli zaten fazla araştırma yapmak gerekmiyo :)

şimdi de opensuse çıktı. benim liste oldu magia, opensuse, pclinuxos.

eribol

sudo apt-get install kubuntu-desktopBu şekilde bir defa deneyin beğenmezseniz kde paketlerini silmek zorunda kalırsınız. Kde masaüstü ortamı çok fazla değişkenlik göstermez. Gnome gibi değil, önceleri sadece çok sayıda böcek olduğu için ve bazı dağıtımlar bu böcekleri daha minimize ettiği için seçim yapılıyordu ama şimdi neredeyse hepsinde kde aynı performans ile çalışıyor.

omergex

evet anlıyorum. aslında daha önce bu şekilde kurarak kde kullandım fakat şimdi içebakş yöntemiyle kendime baktığımda:) aslında pek de menülerde iki dağıtımın da programlarının olmasından hazetmediğimi anlıyorum. ve de ubuntuda tarayıcımda yazı tipi bi garip olmuştu falan, çaresini de bulamamıştım. kısacası başka bir dağıtım kuracağım @eribol. aslında başlık da anlamını yitirdi, hatta konu anlamını yitirdi:)

decent

Ubutu üzerine kurulum değil, ayrı kurulum;
Dağıtım olarak Mageia veya Fedora 15 öneriyorum.

eribol

Ben hep üstüne kurarım hiçte sorun yaşamam.

heartsmagic

o ankette PClinuxOs un o kadar düşük değer alması ve pardusun o kadar büyük bir değer alması bence dünya ölçeğini yansıtmıyor.

Pardus, kendisini deneyen birçok dünyalı arkadaş tarafından KDE'yi en iyi kullanan ve özelleştiren dağıtımlar arasında yer alıyor. Ecnebilerin dağıtım incelemelerinde görebiliriz bunu. Ecnebilerden bana ne diyebilirsin, Pardus sende sorunlu da olabilir, bunu anlarım fakat tutup da "dünya ölçeğini yansıtmıyor" demek doğru değil ne yazık ki. Kaldı ki o anket özgür bir anket, kimse zorla oy kullanmamıştır sanırım. Ortada Pardus'un %54'lük başarısı varsa bu cidden bu oranda beğenildiği içindir.

Konuyu çok fazla dağıtmak, yine bir Pardus/KDE tartışması oluşturmak da istemiyorum. Fakat forumumuzda yapılan bazı eleştirileri cevaplamayı vazife edindim sanırım kendime, dayanamıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omergex

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Temmuz 2011 - 09:58:25
o ankette PClinuxOs un o kadar düşük değer alması ve pardusun o kadar büyük bir değer alması bence dünya ölçeğini yansıtmıyor.

Pardus, kendisini deneyen birçok dünyalı arkadaş tarafından KDE'yi en iyi kullanan ve özelleştiren dağıtımlar arasında yer alıyor. Ecnebilerin dağıtım incelemelerinde görebiliriz bunu. Ecnebilerden bana ne diyebilirsin, Pardus sende sorunlu da olabilir, bunu anlarım fakat tutup da "dünya ölçeğini yansıtmıyor" demek doğru değil ne yazık ki. Kaldı ki o anket özgür bir anket, kimse zorla oy kullanmamıştır sanırım. Ortada Pardus'un %54'lük başarısı varsa bu cidden bu oranda beğenildiği içindir.

Konuyu çok fazla dağıtmak, yine bir Pardus/KDE tartışması oluşturmak da istemiyorum. Fakat forumumuzda yapılan bazı eleştirileri cevaplamayı vazife edindim sanırım kendime, dayanamıyorum.

sizi anlıyorum. ancak benim demek istediğim şu: o listede pardusun birinci çıkması cidden yanlılık. tamam pardus güzel, yurtdışında da beğenilen bir dağıtım ancak hiç bir zaman için o listede birinci gelmez. bence türkiye dağıtımı olduğu için birinci oldu. sosyal yanlılık var ankette yani. ama dediğim gibi amacım pardusa laf atmak değil, prestijli bir dağıtım olduğunu kabul ediyorum ancak o kadar da değil diyorum. Amacım sadece sosyal bir yanlılığı ortaya çıkarmak ki bence söylediklerim sosyolojik yönden gayet bilimsel. Amacım bu yazımla yanlış anlaşılmayı önlemek. yoksa ben de pardus tartışması yapmak derdinde değilim.

heartsmagic

Bilimsel olan nedir ben anlayamadım. Senin düşüncen yanlılık üzerine benim düşüncem yanlı falan olmadığı yönünde. Kaldı ki Türkiye dağıtımı olduğu için Pardus kayrılsaydı önüne gelen acımasızca eleştirmezdi değil mi? Eleştiren de var, beğenen de. Şimdi sen "yanlılık" diyerek açık ve net olarak o ankette oy kullanan arkadaşlara "Aslında KDE özelleştirmelerini beğenmediğiniz bir Pardus var ortada, fakat sırf Türkiye'den olduğu için kendisine oy vermişsiniz. Kısacası anket vasıtasıyla 'yalan söylemektesiniz'" dediğinin umarım farkındasındır.

Bilimsel olan şeyi tekrar sorayım? Nedir o bilimsel olan elindeki bilgi? Sosyolojik olarak insanların yanlış oy kullanması mı? Katılmadığımı tekrar belirteyim.

omergex

kişisel yanlılık hatası diye bir hata türü vardır, araştırmanızı öneririm. dediğim gibi tartışma yapmak derdinde değilim @heartsmagic. benim ordakilere de yalancı falan dediğim yok. olayı bu boyuta getirmeyin. yanlılık farklı bir şeydir, bile bile yapılan bir şey değildir. ancak yalancılık bilerek yapılır.

heartsmagic

Araştırmayı severim, sık sık da yaparım zaten. "Sosyal yanlılık" denen bilimsel olayın Google'da aynen bu şekilde aratıldığında kaçıncı sayfada çıktığını söyleyebilir misin bana? Zira ilk beş sayfa içerisinde yok.

Yalancılık bilerek yapılır, yanlılık bilmeden? Peki, bu durumda oy kullanan o kadar kişi bilmeden Pardus'u beğenmiş oluyorlar, sense yanlı değilsin ve bilerek beğenmiyorsun? Tamam, bilerek beğenme ne şekilde oluyor? O kadar oy kullanan insanın ne düşündüğünü, nasıl karar verdiğini nereden biliyor ve ne şekilde onları yanlı olmakla etiketleyebiliyorsun?

Bu şekilde devam edecekse ben düşüncemi savunur ve tartışmaya bu çizgide güle oynaya devam edebilirim.

Bkz:

"sosyal yanlılık"
4 sonuç (0,10 saniye)

Bana hiç bilimsel görünmedi. Bir tane Almanya kaynaklı, üç tane Intel belgelendirmeleri kaynaklı bir tabir.

omergex

kişisel yanlılık demek istemiştim sonradan da değiştirdim zaten ancak sizin araştırmanıza yetişememişim. ya ne derseniz deyin adına ben şöyle bir şey olduğuna inanıyorum. örneğin mandriva atıyorum almanya'da geliştirilen bir dağıtımsa orada birinci sırada mandriva çıkar. atıyorum opensuse italyada mı orada birinci opensuse çıkar, pclinuxos ingilterede geliştiriliyorsa oradaki ankette de pclinuxos birinci çıkar. ben bunu savunuyorum.

anketlerin bir şeyi tüm gerçekliğiyle yansıttığını savunabilir miyiz? hayır, çünkü hata türleri karışır ve anketler bir dolaylı ölçme aracıdır zaten. mutlaka hatalar olacaktır bütün testlerde olduğu gibi. bence bu karışan hatalardan bu anketimize en fazla karışan hata türü de yukarıda açıkladığım adına ne derseniz deyin bir yanlılık hatasıdır, her ülkede olduğu gibi

eribol

Nasıl yani? Araştırın dediğiniz şey sizin daha az önce ortaya attığınız bir şey miydi?
Alıntı yapılan: omergex - 31 Temmuz 2011 - 16:56:25
kişisel yanlılık hatası diye bir hata türü vardır, araştırmanızı öneririm. dediğim gibi tartışma yapmak derdinde değilim @heartsmagic. benim ordakilere de yalancı falan dediğim yok. olayı bu boyuta getirmeyin. yanlılık farklı bir şeydir, bile bile yapılan bir şey değildir. ancak yalancılık bilerek yapılır.
Bu kadar kesin ve bilimselvari bir yorumdan sonra savunma yapmamanız daha evla olacaktır, kanaatimce.

omergex

Alıntı yapılan: eribol - 31 Temmuz 2011 - 17:40:23
Nasıl yani? Araştırın dediğiniz şey sizin daha az önce ortaya attığınız bir şey miydi?
Bu kadar kesin ve bilimselvari bir yorumdan sonra savunma yapmamanız daha evla olacaktır, kanaatimce.

bi üstte atıığım mesajı okudun mu? savunduğum şeyi anladın mı? ülkelere göre yanlılık var diyorum, olay bu kadar basit. ilk başta sosyal yanlılık demekle kavramları karıştırdım belki de kavramlardan hiç bahsetmemem gerekirdi. kavramlara boğulmayalım. amaç savunduğum şey ki yukarıda açıklamasını ülkeleri örnek göstererek yaptım. üstelik savunma yapmamamın daha evvel olacağına siz karar veremezsiniz kanımca?

nasıl bir durumdur ki bu özgür irademle inandığım bir şeyi dile getiriyorum ve bana savunma yapmayın deniyor, acımasızca eleştirliyorum. yapmayın Allahaşkına.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Temmuz 2011 - 17:51:02

bakın yurtdışındaki bir anketten örnek vereyim: http://blogs.kde.org/node/3016/results

şimdi söyleyebilir misiniz bana bu bizim anket mi daha objektif yoksa verdiğim anket mi.
objektifliği nereden anlıcaz peki? ankete farklı ülkelerden ne kadar fazla kişi katılmışsa, yani örneklem ne kadar iyise objektiflik o kadar artar.

peki hangi ankete daha farklı ülkelerden kişiler katılmıştır? bizim ankete mi bu ankete mi? sonuçlar neden değişik? bu soruların yanıtını verin önce.

öyle bir şekilde davranıyorsunuz ki insana.. neyse şimdi

heartsmagic

Peki @omergex, ben sana, senin verdiğin bir bağlantıyla cevap vereyim en iyisi.
Kendi iletin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12116.msg342933#msg342933
Bağlantı: http://blogs.kde.org/node/3016/results

Pardus 877 oy alarak Mandriva, Debian, Archlinux'u geride bırakmış. Bizim yanlılar orada da olacak ki Mandriva Pardus'un gerisinde kalmış. Bu durumda şöyle sormak lazım, Kanotix'i hangi yanlıları birinci yapabilmiş?

Madem anketler güvenilmez, niye konuşuyoruz biz? Anketlere güvenemediğimiz yerde bana nasıl güveneceksin? Ben sana nasıl güveneceğim?

Kişisel yanlılık hatasını bana işaret ederken biraz tanımını irdelemeni umardım. Yeni bir şey öğrendim teşekkürler, fakat kişisel yanlılık hatasının çemberi içine acaba sen de giriyor olamaz mısın? Mesela "Aşırı olumsuzluk" bölümüne? Kötü oluyor sanırım böyle bir etiketleme yapmak değil mi?

Kısacası keşke bireyler olarak seçim yapan arkadaşları kendi düşüncelerimiz içerisine hapsetmesek. Beğenen beğenmiş işte, "Pardus kötü nasıl beğeniyorlar acaba" demesek.

heartsmagic

Yeni bir ileti geçmişsin @omergex, aynı bağlantıları vermişiz, farklı noktalara değinmişiz.

Forumda isteyen istediğini savunur elbette, fakat isteyen de benim yaptığım gibi istediği savunmayı eleştirebilir. Unity meselesinde de böyleydi, Pardus konusunda da böyle benim açımdan. Çok basit bir şey söylüyorum "Beğenen sadece Pardus iyi olduğu için" beğenmiş olamaz mı? Bunu düşünmek çok mu zor?

omergex

@hearsmagic verdiğim ankette pardus tabiki iyi bir yerde, ben zaten hiç bir zaman pardus çok kötü, dünyada tutulmuyor falan demedim hatta aksine prestiji var ancak %54 alacak kadar değil dedim. Bu verdiğim anket de bunu doğruluyor ki yine dediğim gibi bu anket de tam olarak gerçeği yansıtamaz ancak gerçeğe daha yakındır çünkü örneklemi daha fazladır.

benim olayım hiç bir zaman o kadar dağıtım arasında sadece pardus değil herhangi bir dağıtım %yüzde 54 alarak birinci olamaz. eğer alırsa yine söylüyorum çünkü buna inanıyorum yanlılık vardır.

eribol

Siz kendi yazdıklarınızı okuyor musunuz?
Bunu söyleyen sizsiniz. Cümlelerdeki o kendinden emin havayı ve bilimselliğe vurguları görmüyor değiliz. Kişisel yanlılık denilen bir hata türü de yok.
Alıntı Yapnasıl bir durumdur ki bu özgür irademle inandığım bir şeyi dile getiriyorum ve bana savunma yapmayın deniyor, acımasızca eleştirliyorum. yapmayın Allahaşkına.
Kişisel yanlılık olmasın sakın?

omergex

verdiğim ankette PCLinuxOS hatırı sayılır bir oy alırken bizim ankette neredeyse çok az olması da biraz düşündürücü değil midir mesela?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Temmuz 2011 - 18:08:36

Alıntı yapılan: eribol - 31 Temmuz 2011 - 18:04:16
Siz kendi yazdıklarınızı okuyor musunuz?
Bunu söyleyen sizsiniz. Cümlelerdeki o kendinden emin havayı ve bilimselliğe vurguları görmüyor değiliz. Kişisel yanlılık denilen bir hata türü de yok.
Alıntı Yapnasıl bir durumdur ki bu özgür irademle inandığım bir şeyi dile getiriyorum ve bana savunma yapmayın deniyor, acımasızca eleştirliyorum. yapmayın Allahaşkına.
Kişisel yanlılık olmasın sakın?

kişisel yanlılık hatası: gözlemi yapan kişinin objektif davranmaması, gözlediklerini kişisel tutum ve değerlerine göre yorumlaması. bknz: http://books.google.com.tr/books?id=jhZdcjXW0OYC&pg=PA26&lpg=PA26&dq=%22ki%C5%9Fisel+yanl%C4%B1l%C4%B1k+hatas%C4%B1%22&source=bl&ots=qul-05DZIv&sig=BrLWkpz67NpaV_4sE_tkLNU4JFg&hl=tr&ei=gm81Tv3rGc3Mswbe7pG6Ag&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CD0Q6AEwBQ

heartsmagic

Farkındaysan benim itirazım bu sözlerinin arasındaki bir cümleydi ve hâlâ arkasındayım. Son söylediklerinle işler biraz değişti haliyle. Zira son söylediklerinle şu üstteki cümlen arasında dünya kadar fark var. Mesela üstteki cümleden "PCLinuxOS Pardus'tan çok daha iyi ancak bizim ankette Pardus daha iyi çıkmış, hiç de doğru değil" anlamı çıkıyor. Dünya ölçeği diyorsan eğer o ölçeğin ne olduğunu merak ederim. Zira anketlerin güvenilmez olduğunu sen söyledin.

Bir ülkede kendi dağıtımını bilip, kullanıp, beğenip, oylamak kadar normal ne olabilir? Elbette PClos kullanıcısı daha azdır, elbette oylamada bu fark görünecektir. Bunun adı "kişisel yanlılık" değildir.