[Çözüldü]ATI Radeon HD 5570 Sürücü Kurulumu?

Başlatan hckr, 28 Temmuz 2011 - 22:51:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hckr

Merhaba,

Ubuntu 11.04'ü şimdi kurdum.Ancak ekran kartını kuramadım.Sistem/Ek Sürücüler açılmıyorBu yüzden http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23112.0 burdaki anlatımı uygulayamıyorum. Ne yapmalıyım?

6ng4n

python güncellemeleri yükleyebilir ya da konsolda

export LC_ALL=C
jockey-gtk

çalıştırabilirsiniz

hckr

Normalde indirmesi ne kadar sürer 8mbit ile benimki takıldı kaldı acaba kurulumda mı sorun var çünkü hangi paketi yüklemek istersem aynısı oluyor.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hckr

İndirme sırasında takıldı kaldı ama internet de var dı gayet hızlıydı.Ben de kapattım bilgisayarı.Şimdi tekrar deneyeceğim.
Edit:Evet şimdi 3-4 dakika içerisinde kuruldu.
Ancak şimdi de görüntüyü tam ekran vermiyor monitöre windows ta catalyst centerda bir seçenek vardı onla düzeltmiştim o burda yok ne yapmam gerekiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Temmuz 2011 - 09:45:42

Hala monitörü düzeltemedim çözünürlük 1920*1080 olarak ayarlı ama herhangi bir değişiklik yok.Hala ekranın tamamına yansımıyor görüntü.

zeitgeist

Ekran kartı sürücüleri sağlıklı kuruldu mu?

glxinfo | grep render
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

hayspat

HDMI ile bağladınız herhalde.
Catalyst Control Center -> Display Manager -> DTV-> Adjustments
yolunu izleyerek ayarlayabilirsiniz.

hckr

Windowsta sizin belirtiğiniz şekilde halletmiştim ancak CCC de gözükmüyor o kısım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Temmuz 2011 - 16:18:22

glxinfo | grep render çıktı vermiyor mesa-utils paketi yok diyor.
fglrxinfo düzgün çıktı veriyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Temmuz 2011 - 16:41:16

fglrxinfo çıktısı:
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5570
OpenGL version string: 4.1.10665 Compatibility Profile Context

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Temmuz 2011 - 17:06:12

Catalyst Control Center Windowstaki ile tamamen farklı çoğu seçenek yok sadece renk ayarı ile 3D ayarı var.
glxinfo çıktı vermiyor mesa-utils paketine ihtiyaç duyuluyor o paket kurulu değil.Kurulmuyor da.

hayspat

hckr

O şekildeki sekmeler ve sol taraftaki display settings DTV filan gelmiyor.Windowsta o şekilde ayarlamıştım ancak şimdi yapamıyorum.Sanırım sürücü doğru kurulmamış.Ama iki yöntemle de hata vermeden kurdu.Yalnız glxinfo | grep çıktı vermiyor mesa-utils paketini istiyor. fglrxinfo düzgün çıktı veriyor.Yardımcı olursanız sevinirim. Çıldırmak üzereyim bu arada ;D

hayspat

Glxinfo mesa paketiyle birlikte gelen bir araç, fglrx sürücüsünün hatalı yüklendiği anlamına gelmez. Ben atinin sitesinden indirdiğim sürücüyü kullanıyorum ama ubuntunun deposundanki sürücülerle de bu ayarı yapabilmiştim. O seçenekler sizde neden yok anlam veremedim.
Bir ihtimal atinin sistesidnen indireceğiniz güncel sürücüyü deneyin derim. Yine olmazsa HDMI yerine DVI kullanırsanız sorun kendiliğinden çözülecektir.

hckr

Zaten o sitedeki sürücüyü indirip kurdum.Problemi anlamadım HDMI değil DVI çıkışını kullanıyorum zaten.

hayspat

Bende DVI ile hiçbir sorun çıkmıyor, HDMI ile bağladığımda ise yukarıdaki gibi ufak bir ayar yapmam gerekiyor.
Bir de ben deneyeyim  DVI ile o seçenekler çıkacak mı bakalım

hckr

Windowsta çıkıyordu.Hala da çıkıyor.Bu arada artık Monitörü tanıdı.Ama hala sorun devam ediyor.

hayspat

hckr

Peki o zaman sorun nerede öğrenebilir miyiz?
Bir de bir şey soracam ben bu sürücüyü kurmazsam problem çıkar mı?
cchtml.com'da glxinfo nun çıktı vermesi gerektiği yazılı? siz glxinfo çıktısı alabiliyor musunuz?

hayspat

Ne kadar işe yarar bilmiyorum ancak

sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstal.sh
sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf

komutlarıyla elle kurduğunuz sürücüyü kaldırıp ubuntu depolarındaki sürücüyü deneyebilirsiniz.
Fglrx yerine ise açık kaynak mesa sürücüsünü kullanabilirsiniz.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20283.0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Temmuz 2011 - 19:50:20

Benim çıktım:
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5800 Series
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,

sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render

komutlarıyla çıktıyı alabilirsiniz.

hckr

ubuntu paketlerindeki de aynı sonucu veriyor ilk olarak onu kurdum.
Sistemi güncelliyorum ancak çok yavaş güncelliyor.
Mesa-utils paketini yüklemiyor. Sorun bunda görünüyor bence?

hayspat

Mesa ile alakası yok.
cat /etc/X11/xorg.conf
çıktısını paylaşır mısınız?

hckr

Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

Buyur. Bu arada problemimle ilgilendiğin için ayrıca teşekkür ederim. Bu da fglrxinfo çıktısı
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5570
OpenGL version string: 4.1.10907 Compatibility Profile Context

hayspat

Xorg.conf dosyası da düzgün yapılandırılmış. Şuana kadar sürücüyle alakalı hiçbir yanlışlık göremedim. Catalyst Center'in bir resmini koyabilir misiniz?

hckr

hayspat

LC_ALL="C" amdxdg-su -c amdcccle
Birde bu komutla CC'yi açmayı deneyin.

hckr

Sorun çözüldü :) Python sorunu mu oluyor bu?

hayspat

Evet :) Ben sistemi öntanımlı olarak İngilizce kullandığım için böyle bir sorun yaşamamıştım. Python ile alakalı bir sorun olabileceğini Türkçe CCC resmini gördükten sonra farkettim :)