Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

erginemr

acemiyim91

...

hossohbetli

linux'e özgürlük, paylaşım, güvenlik, hız, dayanışma, vb gibi sebeplerle 3 yıldır çeşitli dağıtımlarla dahil olmaya çalıştım, en son ubuntu 8.10'da bulunuyorum. her dağıtım ve her sürüm yeni bir macera benim için. sürekli linux ile uğraşıyor olmakla ve bu paylaşımdan yararlanmak, bilmeyen arkadaşlara da tanıtımı överek yapmakla da kendi çapımda katkıda bulunmaya çalışıyorum.

böyle bir dayanışma ağına dahil olan her bireye ve oluşturulan bilinçli tüm özgür yazılım topluluğuna teşekkür ediyorum.

AbkHaZiaN

Meraktan başladım
Şuan için Linux kullananlar 2 sene sonrası için bence çok şanslı Microsoft pazar payını büyük bi hızla kaybetmekte. 2 sene sonra  işletim sistemlerinin %50'si bence linux tabanlı işletimsistemleri oluşturacak. Erken Kalkan yol alır. bizde erken başladık ve yol alıyoruz.

atomkarinca

@abkhasian, çok çok çok çok çok iyimser bir değerlendirme olmuş.

AbkHaZiaN

Bence olucak Windowsun sonu yakındır. Linux böyle gelişmeye devam ederse tabi.

ArdentAnarchY

Windows'un sorunlarından ötürü
Hızlı ve kararlı olduğu için
Politik nedenlerle
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Güvenlik

Ayrıca keşif ve yeni birşeyler deneme isteği.

jawes

inanırmısınız lınux a geçmeden once  1 haftada   4 defa pc i  formatladığım olurdu
hata uzerıne hata  bu hatalar yuzunden pc ile aramız açılmıştı ama linux gerçekten  bana pc yi sevdirdi
linuxla  bılgisayarımı kullandığımı anlıyorum

LİNUX KULLANMAK AYRICALIKTIR

KÖTÜ İLE DOST OLAN UMURSAMAZ GÜNAHI
HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

silverdevil

Hepsini işaretledim hata verdi... :) En fazla 10 tane işaretlenebiliyormuş :)
YAKINMAMA BAKMAYIN GÖNLÜMDEKİ YARADAN
MUTLULUK SOFRASINDA BENİMDİR ASLAN PAYI
FERYAD-I FİGANIMA ÖDÜL VERDİ YARADAN
AŞKIMA ÂŞIK ETTİ BİR ORHAN GENCEBAYI...

Eren

Alıntı yapılan: silverdevil - 05 Ocak 2009 - 15:05:37

Artık hepsine oy verebilirsiniz.

silverdevil

Alıntı yapılan: Eren - 05 Ocak 2009 - 15:18:06
Alıntı yapılan: silverdevil - 05 Ocak 2009 - 15:05:37

Artık hepsine oy verebilirsiniz.

teşekkürler :)
YAKINMAMA BAKMAYIN GÖNLÜMDEKİ YARADAN
MUTLULUK SOFRASINDA BENİMDİR ASLAN PAYI
FERYAD-I FİGANIMA ÖDÜL VERDİ YARADAN
AŞKIMA ÂŞIK ETTİ BİR ORHAN GENCEBAYI...

garafatma

Çökmesi, güvensizliği, basit monoton bir işletim sistemi olması, tekelleşmesi..
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ozgun

program yazmama izin veriyor.! en onemlisi bu daha sonra ise windows'un korsan yazilm kullanmaya zorlamasi ve linux'un ozgur ve acik kaynak kodlu olmasi dir.

penguen, elmayi yer  pencereden gecer :D

budun

Alıntı yapılan: ozgun - 19 Ocak 2009 - 05:44:13
program yazmama izin veriyor.! en onemlisi bu daha sonra ise windows'un korsan yazilm kullanmaya zorlamasi ve linux'un ozgur ve acik kaynak kodlu olmasi dir.

Windows porgram yazmanı kısıtlamıyor ki.
Levent

btermeli

Alıntı yapılan: budun - 19 Ocak 2009 - 13:14:39
Alıntı yapılan: ozgun - 19 Ocak 2009 - 05:44:13

Windows porgram yazmanı kısıtlamıyor ki.

Sanirim, acik kaynak kodlu olmasindan dolayi programlarda istedigi degisiklikleri yapabilmeyi kastetmis.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

omerismail

selamlar,
benim notebookumda xp ve ubuntu var.
xp kullanmamın sebebi daha evvelden aldığım dersler ile ilgili programların xp ve ie istemesi. programlar linux ta çalışmıyor.
peki xp yeterlimiydi benim için?
her zaman hızlı kullanabileceğim ikide bir sorun çıkarmayacak işletim sistemi kullanmak istemişimdir, hep linux u zor olur belletildik. 98-me-win2000-xp-vista-office xp-office 2003 bunların hepsi lisanslı kullandıklarım
xp kullanırken hız konusu ortadan kalktı. 3 ingilizce dersler programı-macromedia-homesite-html4.0 kurmaya kalktım. tabi antivirüs dvd-rw yazılımı download programı windvd ve creator derken açılışı acaipleşti. notebookun açılış tuşuna basıyordum sonra namaz a duruyordum. 4 rekat namazı kılıyordum xp hala tam anlamıyla * masaüstü ortamına geçmiyordu.
ubuntu kurdum
20-25 e kadar sayıyorum açılıyor 17 ye jadar sayıyorum kapanıyor
çalışması hızlı dahada hızlı olabilir gentoo kurabilirsem gibi. örnekleri çoğaltılabilir.
apple kullanmak isterim ama çok pahalı
şu an geçinip gidiyoruz.
internet ortamı güvenliğinden dolayı zamanımın çoğu ubuntu ile beraber geçiyor
ve destek çokluğu
selamlar

xwes

@omerismail neden apple (mac) kullanmak istiyorsunuz? (sadece merak)

empax

Feslsefe yaparsak;
Linux u Linux Oldugu icin Tercih Ettim !
ApAyri Bir Dunya..
Para verilerek degil, Gonul verilerek yapilmis!
vs. vs. ornekleri cogaltabiliriz =)

Felsefeyi bir kenara birakirsak;
HDD'de xp ve Ubuntu yuklu. mecbur kalmadikca XP'yi acmiyorum.. 1 1haftadir hic mecbur kalmadim cok sukur :D (Not. 1 haftadir linux kullanmaya basladim)
Yukarida ki seceneklerin cogu bana uyuyor. bir sebeb daha, Sistem Saglamligini ve temelini Belli ediyor ve bu benim cok hosuma gitti.Saglam Temeller uzerinde durdugumun farkidayim :D

Umarim Ubuntu Bu cizgisini Bozmaz..
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

plnks

Bilgisayarı genelde oyun için açıyorum ve doğal olarak XP kullanıyorum, ubuntu'yu meraktan kurdum ama ekran kartımın (9600GT) sürcüsünü bulamadım, Nvidia' nın çıkardığı son sürücü paketinde 9600GT yoktu :(

heartsmagic

Alıntı yapılan: plnks - 20 Ocak 2009 - 08:01:49
Bilgisayarı genelde oyun için açıyorum ve doğal olarak XP kullanıyorum, ubuntu'yu meraktan kurdum ama ekran kartımın (9600GT) sürcüsünü bulamadım, Nvidia' nın çıkardığı son sürücü paketinde 9600GT yoktu :(

@plnks, problemin bu başlığa ait değil ancak kartının desteği Linux üzerinde mevcut. Envyng ile kurulum deneyebilirsin. Eğer problem yaşarsan lütfen başka bir başlıkta meseleyi konuşalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omerismail

xwes kardeşim,
selamlar
macosx işletim sistemi ceo sunun yaklaşık 2 seneden beri anlamsız kaprislerinden veya iphone yatırımları yüzünden her ne kadar öksüz kaldı gibi isede kullanıcı bakımından tercih edilen windozdan bence 5-10 sene ileride bir sistemdir.bir bilgisayar kullanıcısının neyi lazım ise hazır bulduğu bir sistem. fakat maalesef son senelerde üzerinde bir çalışma olmadığından bayağı gözden düştüler. aradığını ücretlide olsa bulabiliyorsunuz windoz gibi. linux ise desteklense çok makbul olacak fakat mesela benim notebookumun kamerası çözümü yok. gömülü kamerayıda sökecek halim yok. üzerinde kamera varken harici kamera hiç takmam. anlıyacağınız linux donanım desteği bakımından çok yol alması gerekiyor. apple öyle değil. zaten birde kurcalamasını bilmediğinden kurcalamadığın için (zırt pırt kur kaldır kur kaldır) kolay kolay göçmüyor. inşaallah macbook air 2.0 rw.li bol portlu çıkarda ve benimde parasal sıkıntılarım sona ererde alır kullanırım.

heartsmagic

@omerismail kişisel olarak tanımadığın üyelerimize lütfen gerektiği şekilde hitap et. Kimin hangi hitap şeklinden hoşlanıp, hoşlanmayacağını bilemeyiz. Bu nedenle "kardeşim" gibi hitap şeklini kullanmamanı rica ediyorum senden.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

packerd

Alıntı yapılan: omerismail - 20 Ocak 2009 - 21:23:10
xwes kardeşim,
selamlar
macosx işletim sistemi ceo sunun yaklaşık 2 seneden beri anlamsız kaprislerinden veya iphone yatırımları yüzünden her ne kadar öksüz kaldı gibi isede kullanıcı bakımından tercih edilen windozdan bence 5-10 sene ileride bir sistemdir.bir bilgisayar kullanıcısının neyi lazım ise hazır bulduğu bir sistem. fakat maalesef son senelerde üzerinde bir çalışma olmadığından bayağı gözden düştüler. aradığını ücretlide olsa bulabiliyorsunuz windoz gibi. linux ise desteklense çok makbul olacak fakat mesela benim notebookumun kamerası çözümü yok. gömülü kamerayıda sökecek halim yok. üzerinde kamera varken harici kamera hiç takmam. anlıyacağınız linux donanım desteği bakımından çok yol alması gerekiyor. apple öyle değil. zaten birde kurcalamasını bilmediğinden kurcalamadığın için (zırt pırt kur kaldır kur kaldır) kolay kolay göçmüyor. inşaallah macbook air 2.0 rw.li bol portlu çıkarda ve benimde parasal sıkıntılarım sona ererde alır kullanırım.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Ocak 2009 - 00:57:45
@omerismail kişisel olarak tanımadığın üyelerimize lütfen gerektiği şekilde hitap et. Kimin hangi hitap şeklinden hoşlanıp, hoşlanmayacağını bilemeyiz. Bu nedenle "kardeşim" gibi hitap şeklini kullanmamanı rica ediyorum senden.

Ya da duygu ikonu kullan
'Kardeşim'  :)   :D
>KARDEŞİM<  >:(  >:(
=kArDeŞiM^'  :P  ;D
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,Tekdir ile yola gelmeyenin hakkı kötekdir.

rihal

Ben de bir XP kullanıcısıydım.Bir ara bilgisayar ,şifremi bir türlü kabul etmedi .Aksilikten de o hafta bilgisayarda değişiklikler yapmıştım ve o yüzden de tüm fotoğraf ve önemli belgelerimi rastgele bir yere atmıştım.Format atarak onları kaybetmemek için de araştırmaya başladım.İşte o zaman Ubuntu ile ilk karşılaşmam gerçekleşti. Ubuntu yüklediğim bir CD,bilgisayarımın beyni oldu ve normalde hiçbir şekilde kullanamadığım bilgisayarı, sadece bir CD ile gayet normal bir şekilde ve hatta internete de bağlanarak kullanmaya başladım.Kısacası Ubuntu yüklü CD takılıyken bilgisayarım sorunsuz çalışıyor,CD yokken tık bile etmiyordu.Onunla da kalmayıp tüm fotograf ve belgelerimi de kurtarmamı sağladı.Nihayetinde de tüm hayranlığımla bilgisayarıma kesin olarak Ubuntu yükledim.Hatta bununla da kalmayıp Ubuntu şerefine dizüstü bilgisayarımı tamamen turuncuya boyayarak renk ahengini de yakalamış oldum:) Tüm parçaları çıkarıp itinayla boyamak ve kurumasını beklemek 3 günümü alsa da sonuç: Mükemmel : )