Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

.py

linuxtan windowsa geçtim nedeni neydiki? video çekerken çok gürültülü çekiyor 3 ay uğraştım sorunun çözümü için ama çözüm bulamadım.!

kali2018

arka planda program çalıştırmaması dolasıyla güvenlik açısından kullanıyorum tabi biraz zor oluyor :)

eronis

Yeni bir seçenek eklenmesi doğru olabilir. Hatta 3 seçenek.
- Sözümü dinleyen bir işletim sistemi istediğim için
- Bana salak gibi davranan bir işletim sistemi kullanmak istemediğim için
- Bana kendi yolunu dayatmaya çalışan bir işletim sistemi kullanmaktan bıktığım için.

("Hatta daha iyisi, Microsoft hesabınızla giriş yapın") - Kurulumdaki hesap oluşturma
("Şimdilik dene yine de değiştir") - Chrome'u varsayılan tarayıcı yapma muhabbeti
Daha bir sürü örnek veririm.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Coder#

panicx90

En büyük sorunum güvenlik ve windowsun klasik sorunları.

aderinkaya

Windows'dan linux'a geçmemin en büyük nedeni diye birşey diyemem sanırım biraz maceraperestim. Bir kaç yıl önce intelden ve microsoftdan donanım ve windows uzmanlığı almış olmama rağmen linux hep bende bir ukte idi özellikle pardus kullanmak. Web güvenliği ile ilgilendiğim için ikinci bir sistem olarak hep backtrack daha sonra kali kurulu idi. Tasarım işlerini bırakınca bir gün artık windows'a ihtiyacımın kalmadığını fark ettim. windows+office+tasarım programlarım hepsinin lisansına sahip olmama rağmen macera olsun dedim linuxa geçtim. 1 hafta içinde bir çok dağıtımı denedim :D linux benim gibi şanssız insanlar için gerçekten bir macera :) şuan tek sistem olarak ubuntu kullanıyorum bakalım ne olacak.

ShangriLa

Ubuntu Mate Trusty

igunes

özgürlüğü tatmaya geldik :) öğrenmeye çalışıyoruz

alicilin

Linux her işimi fazlasıyla görüyor. Virüs derdi yok. Özelleştirilebilirliği çok iyi, açık kaynak, ve winzorta göre daha kararlı. Özellikle de ubuntunun ara yüzü çok hoş. Terminali kullanmayı öğrenirseniz linuxa tamamiyle hakim olabilirsiniz. Çoğu programın linux versiyonu var ve hemen hemen her programın linux alternatifi mevcut. oda yoksa wine çoğu zaman çözüm oluyor. Ben dual boot kullanıyorum sebebi ise windowsta oyun oynuyorum. Zaten linuxa alıştıktan sonra asla bırakamıyorsunuz. Ben çok uzun zamandır linux kullanıyorum ve çok memnunum. Yıllar önce bir defa denemek için geçtim ve bir daha bırakamadım
<Developer/>

Ubuntuuser

windows un sorunlarından dolayı

windows 10 çok yavas ve disk kulanımı çok fazla arkada saçma sapan hizmetler çok sistem yiyor ve birde microsoft un agrasif pazarlama stratejilerinden sıkıldım

Ubuntuuser

windows un sorunlarından dolayı

windows 10 çok yavas ve disk kulanımı çok fazla arkada saçma sapan hizmetler çok sistem yiyor ve birde microsoft un agrasif pazarlama stratejilerinden sıkıldım

ubuntu beyefendisi

Öncelikle merhabalar.
Forum içerisinde ilk paylaşımım olduğu için bir selam vermek istedim.

Linux ve Ubuntu'yu ilk duyduğum zamanlar bu başlığın açıldığı yıllara denk düşüyordur sanırım. Ve merakla hemen kurduk ettik, samimiyetle diyebilirim ki başka bir dünyaya geçmiş gibi hissetmiştim. Alıştığımızın aksine çok sıra dışı gelmişti. Bir merak ve tutkuyla kurculamaya başladıkça içine çekmeye başlasa da beni o yıllarda vakit ayırmam gereken başka önceliklerim olduğu için o zaman Ubuntu ile yolculuğum kısa soluklu olmuştu maalesef.
Gel zaman git zaman derken koşullar merak duygumun önüne geçer oldu ne yazık ki. Bilgisayarı temel ihtiyaç diye adlandırabileceğimiz durumlardan dolayı kullanır hale gelmiştim ve yalan yok bu yüzden alışık olduğumdan devam etmek istedim. Çünkü gerçek anlamda bilgisayarda kapsamlı vakit geçirmiyordum.

Sonra zaman benim için değişmeye başladı ve bilgiye erişim kolaylığı sağladığı için tekrar bilgisayar teknolojisine sarılmaya başladım. Ancak beni çok rahatsız eden durumlar oluşmaya başladı. Istanbul'da yaşayanlar daha iyi bilir, kurulu düzen bireyi sanki girdap gibi içine çeker.
Malum sistemde bu düzenin sanallaşmış hali! Yok şunu satın al yok bunu satın al, üstüne bir ton hata, yok bu güvenlik açığı derken ciddi anlamda çok tepki göstermeye başladım çünkü günlük yaşamımın aksine şu aletin başına oturunca birilerinin kısıtlayıcı şekilde sunduğu özgürlük içinde çalışmaya başlamak huzurumu kaçırır oldu.
Burada birçok seçeneği işaretleyebilirdim ancak sadece "politik nedenlerle" demek istedim. Çünkü yaşadığımız toplumsal yapı, kültürel kodlarımız ve tarihimiz aslında paylaşma üstüne kuruludur. Önemli olan bunları yaşatabilmek. Ve bu forum sayesinde gördüm ki çok güzel, özverili bir biçimde bunu yaşatabilen güzel insanlar var. Karşılık beklemeden bir insana fayda sağlayan insanların olduğunu görmek büyük mutluluk verici.

PardusPars

Kendi adıma şöyle bir sebepler listesi sıralayabilirim:

- Windows' un yavaşlaması
- Eski bir bilgisayar
- Özelleştirilememesi
- Farklılık arayışı
- Ücretsiz ve bol miktarda seçenek olması vb.

İlk linuxü 7-8 sene önce masaüstü bilgisayarıma kurmuştum. Windows 7 kuruluydu ve ben de bol bol program yükleyip kaldırdığım için zamanla zaten o gün için bile eski olan pc iyice yavaşlamıştı. Sonra onu kenara aldık ve dizüstüne geçtim(yine windows). Birkaç sene kenarda uyudu pc. Laptop da yavaşlamaya başlayınca zaten pc eski beceremezsem tamamen ıskartaya çıkarırım deyip DVD yazdırıp kasaya ilk kez Ubuntu yüklemiştim. PC eski olduğu ve ben doğrudan ubuntudan başladığım için bunda da yavaşlık yaşadım. Bir süre sonra Elementary OS kurdum. O da yavaş falan çalıştı. Sonra pc yi tamamen kenara alıp laptopla devam ettim bugüne kadar. Fakat laptopun HDD öldüğü için yeni SSD taktım(128 GB) ve aklıma ilk linux geldi ve Lnux Mint XFCE yükledim ve şimdi mutlu ve mesuduz. :D

hwpplayer1

özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum

ahmettepe

vps firmaları ücretsiz olarak linux sundukları için. Yoksa yüzüne bakasım gelmeyen bir işletim sistemi. El mecbur

HABAR

Eski bir bilgisayarım vardı, Blender gibi programlarda çok zorluk çekiyordum. Linux'ta çok daha hızlı çalışıyor. Ama bir süre kullandıktan sonra alıştım diyebilirim, iyice ısındım, farklı dağıtımları denemeye başladım. Yeni bir bilgisayarım olduğu zaman da Windows tarafına pek uğrayacağımı düşünmüyorum. :)
GNU/Linux hakkında bilgi sahibi olmak isteyen biri, öğrenci ve oyun geliştiricisi

mek19053

Arkadaşlar ben arasıra linux kuruyorum. Ama Windows tan linux a tam olarak geçemiyorum. Bunun nedeni windows taki programları ve oyunları açamamasıdır. Eğer bunu %100 şekilde kesin açabilme imkanı linux ta olsaydı muhakkak ki geçerdim. Ama maalesef oyunlarımı ve programlarımı linux ta açamıyorum. Bana tabiiki de diyeceksiniz ki wine var. Wine var ama herşeyi %100 ihtimalle açamıyor. Ya hata veriyor yada açamıyor. Programların alternatifi var. Bunu biliyoruz. Ama oyunların bir alternatifi asla olamaz. (BENCE). Ama içimdeki ses linux diyor ama oyun oynamadan da edemem. :)) . İşte durum budur. Eğer bana bir tavsiyede bulunacaksanız sizin için bir konu açabilirim.(Burayı meşgul etmemek için). Yada burda kouşabiliriz. Ama burda konuşursak daha iyi olur çünkü buraya gelen benim gibi bir sorunu olursa o zaman linux a geçer. Diye düşünüyorum.

ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM  ::)

mek19053

.py kullanıcısı için bu mesajı yazıyorum. Neden özelden atmadın derseniz kendisi beni yanlışklıkla engellemiş. Bu yüzden buradan iletmek zorunda kaldım ;

Bir sorun söylemişsiniz windows için mi yoksa linux için mi linuxta aynı sorun bendede vardı. Size yardımcı olabilirim. Ben bu sorunu çözdüm.

keremcan

Alıntı yapılan: mek19053 - 19 Mart 2021 - 12:58:51
Arkadaşlar ben arasıra linux kuruyorum. Ama Windows tan linux a tam olarak geçemiyorum. Bunun nedeni windows taki programları ve oyunları açamamasıdır. Eğer bunu %100 şekilde kesin açabilme imkanı linux ta olsaydı muhakkak ki geçerdim. Ama maalesef oyunlarımı ve programlarımı linux ta açamıyorum. Bana tabiiki de diyeceksiniz ki wine var. Wine var ama herşeyi %100 ihtimalle açamıyor. Ya hata veriyor yada açamıyor. Programların alternatifi var. Bunu biliyoruz. Ama oyunların bir alternatifi asla olamaz. (BENCE). Ama içimdeki ses linux diyor ama oyun oynamadan da edemem. :)) . İşte durum budur. Eğer bana bir tavsiyede bulunacaksanız sizin için bir konu açabilirim.(Burayı meşgul etmemek için). Yada burda kouşabiliriz. Ama burda konuşursak daha iyi olur çünkü buraya gelen benim gibi bir sorunu olursa o zaman linux a geçer. Diye düşünüyorum.

ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM  ::)

oyunları çalıştırmak için lutris denediniz mi? benim sorunsuz çalıştırdığım oyunlar ; starcraft 2 , need for speed: most wanted 2012 version , rise of tomb raider.  diğer oyunlarda durum ne bilmiyorum. lutris programının web sayfasında hangi oyunların çalıştığı gözüküyor. daha derin araştırma yapmanızı tavsiye ederim.  olay sadece wine değil.

mek19053

Öncelikle tavsiyeniz için teşekkür ederim hemen şimdi bakıyorum haberdar edeceğim.

mek19053

Gayet güzel ama bu platform neden ücretli olmasın bir sürü oyunu çalıştırabiliyor. Ücretsiz midir acaba?

mek19053

Herhangi bir oyun yüklediğimde şu hatayı alıyorum.

No file provided.

Bana yardımcı olur musunuz?

Hhk78

yakınzamanda linux kuracam
neden?
çünkü windows boş hiç bi haltı rahat yapamıyon bi hata oluyor nereye sorarsan sor tek ve yegane çözüm "FORMAT" ne denersen dene format cevabı
linux sorusalı az olan işletim sistemleri
o yüzden linux başka nedeni yok hemde wirüsten koruma yazılımının ram ve cpu yemesinden kurtulmuş oluyoruz ;D

Liseli60

valla benim eski bir pc vardı. ben bunu win7 den win10'A çektiyfdim sonra başka bi forumda geri alayımmı diye sorduydum onlarda linuxa bak dediydi.bi baktım efsane lan efsane taktım flashı  attım flasha geçtim.şuanda memmunum fakat güncellemeleri yapmamak gerek bişeyler kayboluyor

nxjoseph

Laptopum oyunlarda düşük fps alıyordu ve oyun oynamama kararı almıştım. GNU/Linux işletim sistemini nasıl keşfettim bilmiyorum ama kurduktan sonra beğenmeyip geri Windows kurdum ama sonra Windows'u beğenmeyip tekrar GNU/Linux kurmuştum.  ;D ;D
O günden beri GNU/Linux kullanıyorum. İlk Xubuntu kurmuştum şimdi ise Ubuntu kullanıyorum.