Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

turkerataturk

PC lerimden windows ları sildim ve tek tek dağılımları kullanmaya başladım.
İlk Başta yabancı geldi zorlandım sonradan alıştım :)
Arkadaş ve akrabalar benden görünce merak ettiler onlarada Ubuntu kurdum ve hepsi kullanmaya başladı.

Güvenlik, hız, kararlılık olsun hepsinde windowsda üstün bir sistem.

Bence Windows Paranla rezil olmaktır. ;)
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

lubuntu

Bir sefer denedim sonra bırakamadım. Peki niye geri dönmedim, çünkü Windows kullanırken yaşadığım sorunların yanında Linux'ta yaşadıklarım bir hiçti.

1Rotten

İnternette gezinirken 2-3 ay önce linux masaüstü fotograflarını gördüm denemek için kurdum bagımlısı oldum. windows ile de hiç bir problemim yoktu şuana kadar hiç problem cıkartmadı ama görüntü linux un daha güzel geldi linuxu tercih ettim.

soldanatar

Alıntı yapılan: seron - 11 Ocak 2016 - 19:12:45
Arkadaşlar, @ata1

linux konusunda oldukça bilgilidir.
sadece terminal ve arch linux hakkında bile kalınca bir kitap yazabilir
terminal ile akla hayale gelmeyecek şeyler yapabilir.
herhangi bir linux sürümünü alır, ellem eder küllem eder, size windows diye yutturabilir.
gözlerinde sorun vardır; eğer gözleri bozuk olmasa daha iyisini yapmaya muktedirdir.
Linux'da kalıcı olmamda ciddi bir paya sahiptir ki buna ben "ata faktörü" diyorum.
yazışmalarımızda rahat konuşuruz, o nedenle bana gücenmez. kendisi de kızınca bana aynı üslupta konuşur.
eğer linux denemiş, beğenmeyip windowsa geri dönmek isteyen bir tanıdığınız varsa ata'ya uğramadan dönmesin; neticede forum yöneticileri yukarıdaki ankete "ata faktöründen dolayı" diye seçenek eklemek zorunda kalabilir.

budur.
BU İLETİ TARAFIMDAN DÜZENLENMİŞTİR

[mention=617568]@ata1[/mention] üstadın yeni başlayanlar için tavsiyeleri varsa seve seve dinleyebiliriz o zaman :)

Qrathan

Sadece merak sanırım, Windows ile güzel geçiniyordum aslında ama Linux tarafını cidden çok merak ediyordum. Birkaç kere deneyip vazgeçmiştim, en sonunda Linux'ta kalıcı olmayı başardım gibi. Yanında Windows 10 da duruyor ama hiç açma ihtiyacı hissetmedim, ilerde hisseder miyim bilmiyorum. Ama Windows'u da silmek istemiyorum nedense. :D

Dropman

Yaklaşık 3 aydır yerleşik PC'mde tamamen Linux Kullanıyorum.
Bir problem yaşarsam da tüm sorunların cevabı burada mevcut.
<Doctus>

moons94

Windows kullanıcısı olsanız bile mutlaka bilgisayarınızda kurulu bir linux olsun. Windowsa giren bir virüs işletim sisteminizin aniden çökmesine sebep olabiliyor. İşleriniz yarım kalabiliyor. Linux kurulu ise linux işletim sisteminizi başlatıp işinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Linux candır
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

hasanmerkit

Sunucu olarak Linux, kullanım olarak Windows 8.1 tercih ediyorum.
Linux sunucu işlerinde gerekse oyun sunucusu gerekse internet sunucusunda daha hızlı performans veriyor.
Fakat Linux, benim gözümde arayüz grafikleri (Ubuntu hariç) ve geniş program kitlesi bakımından Windows'u geçemedi.

sezgin122

Arka plan'da sürekli windows search çalışıyordu sürekli güncelleşme ve harddisk'de yer doldurması virüs bulaşması Net framework sıkıntıları  Windows defender sürekli arka plan'da çalışması bunlar ram i etkiliyor *stabil degil

furyzer0

Alıntı yapılan: sezgin122 - 17 Mart 2017 - 22:15:47
Arka plan'da sürekli windows search çalışıyordu sürekli güncelleşme ve harddisk'de yer doldurması virüs bulaşması Net framework sıkıntıları  Windows defender sürekli arka plan'da çalışması bunlar ram i etkiliyor **kararlı degil
Arkaplanda search ün çalışma sebebi arama yaptığınızda arşivlenmiş sonuçları daha hızlı göstermeyi sağlaması geri kalanlara ben de katılıyorum.

moons94

Alıntı yapılan: sezgin122 - 17 Mart 2017 - 22:15:47
Arka plan'da sürekli windows search çalışıyordu sürekli güncelleşme ve harddisk'de yer doldurması virüs bulaşması Net framework sıkıntıları  Windows defender sürekli arka plan'da çalışması bunlar ram i etkiliyor **kararlı degil

Kullandığınız sabit sürücünüz yavaş ise windows search tam bir bela. Zaten arama kısmını kullanmıyorum ama o sürekli çalıyor.
Birde yakın zamana kadar windows otomatik güncelleme indirir bilgisayarı güncelleme yapmadan yeniden başlatamaz veya kapatmanıza izin vermezdi. İllaha bilgisayar kapanırken o güncellemeyi size yaptıracak. Artık güncelleme yapmadan kapat seçeneği var.
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

semm

Win crack kullanıyordum bir sıkıntım yoktu :D  ama hem oyunları bırakmak hemde Linux ögrenmek için geçtim.

hasanmerkit

[mention=620995]@furyzer0[/mention]
[mention=620778]@sezgin122[/mention]
[mention=621046]@moons94[/mention]

Bu saçma Windows özellikleri Başlat + R, services.msc'den kapatılabiliyor.
Linux'e alıştıysanız da Windows'u boşverin :)
Windows kullanmak isteyen herkese yardımcı olabilirim.

plazma

[mention=621086]@hasanmerkit[/mention] Windows kullananların bu forumda neden yardım alsın, aynı şekilde yardımcı olunacaksada gnu/linux forumları yerine windows forumlarda yardımcı olunur.

BaranC62

kullanımı zor ama oyunlarda iyi performans :D

hasanmerkit

Alıntı yapılan: plazma - 20 Mart 2017 - 16:49:10
[mention=621086]@hasanmerkit[/mention] Windows kullananların bu forumda neden yardım alsın, aynı şekilde yardımcı olunacaksada gnu/linux forumları yerine windows forumlarda yardımcı olunur.
Linux'a bu sebeplerle geçen ve Windows'a geri dönmek isteyen var sa hani.
Of bu forum cidden çok sıkıcı olmaya başladı.

Terkediyorum.

Source

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 20 Mart 2017 - 22:15:23
Alıntı yapılan: plazma - 20 Mart 2017 - 16:49:10
Linux'a bu sebeplerle geçen ve Windows'a geri dönmek isteyen var sa hani.
Of bu forum cidden çok sıkıcı olmaya başladı.

Terkediyorum.

Birşeyleri anlayamaman o şeyin sıkıcı olduğunu göstermez. Ne kadar süredir bu forumdasın ki forumu eleştiriyorsun. Kullanıcıları eleştirsen bu anlaşılabilir olur fakat forumun temeli ubuntu'yu kapsıyor.Wİndowsa geri dönmek istiyorsan bir tane windows isosunu yazdırır windows kurarsın ve windowsa dönmüş olursun o saatten sonrada bu forumda bulunmanın bir anlamı olmaz çünkü ihtiyacın yoktur o nedenle gider windows forumlarında soruları üzerinde tartışma yaparsın.Hayır ne bekliyorsun bir linux forumunda windows üzerinde yaşadığın problemlerin çözümlenmesinimi? Burdaki insanlar değerli zamanlarından bir kısmını sana yardım etmek için harcıyorlar biraz saygı lütfen.

hasanmerkit

Alıntı yapılan: Source - 21 Mart 2017 - 00:09:04
Birşeyleri anlayamaman o şeyin sıkıcı olduğunu göstermez. Ne kadar süredir bu forumdasın ki forumu eleştiriyorsun. Kullanıcıları eleştirsen bu anlaşılabilir olur fakat forumun temeli ubuntu'yu kapsıyor.Wİndowsa geri dönmek istiyorsan bir tane windows isosunu yazdırır windows kurarsın ve windowsa dönmüş olursun o saatten sonrada bu forumda bulunmanın bir anlamı olmaz çünkü ihtiyacın yoktur o nedenle gider windows forumlarında soruları üzerinde tartışma yaparsın.Hayır ne bekliyorsun bir linux forumunda windows üzerinde yaşadığın problemlerin çözümlenmesinimi? Burdaki insanlar değerli zamanlarından bir kısmını sana yardım etmek için harcıyorlar biraz saygı lütfen.

Anlamadığım birşey falan yok. Yeniyim, zaten Windows kullanıyorum, sanal PC'de tam Linux öğrenmeden Linux'e geçmeye niyetim yok.
Windows'u terketmek istemeyip Linux kullanan varsa yardımcı olabilirim anlamında cevap yazdım. Son 2 gündür aşırı can sıkıcı cevaplar alıyorum.
Ayrıca bu forumda belki yeniyim ama ben çoğu forumu kullanırım. Zamanında bende forum kurdum. Bu forumu değil kullanıcıların can sıkıcı huylarını eleştiriyorum.

Example istersen;
Konuda hiçbir tartışma yok iken gelen şu cevap;
Alıntı yapılan: ghostwho
Bu başlık altında tam olarak hangi konu ele alınmış acep ? Hadi başlığı açan yeni yetme onu anladık. Diğerlerine ne haller oluyor ? Bana forum kurallarından bahseden sözüm ona yönetici arkadaşlar da bir zahmet forumu çöplüğe döndüren başlıklara bir ara el atsınlar.

Durup dururken DDOS hakkında bilgi verdiğimde gelen cevap;
Alıntı yapılan: ghostwho
Ancak bir fikir fukarası burada DDOS hakkında bilgi verir. Zira bu bilgi ile harekete geçen ergenus 5-10 dolar gibi bir düşük meblağ karşılığında botnet kiralayabildiğini görünce heyecanlanıp, sonunun ne olacağını düşünmeksizin harekete geçecek ve zamanla bunu bir nevi oyuna dönüştürecektir. Galiba konuyu biraz uzatıyorum... Lakin düşüncesizce bu tarz konularda bilgi verenler; gençlere iyilik falan yaptığını düşünmesinler.

ve
Windows'a dönmek isteyen varsa yardım edebilirim dediğimde gelen Burası Windows forumu mu cevapları.

Mitsukuni

Öncelikle merhaba,
Bu tarz durumlara çok müdahil olmasam da bir kaç şey söylemeden geçemeyeceğim.

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 21 Mart 2017 - 18:49:24sanal PC'de tam Linux öğrenmeden Linux'e geçmeye niyetim yok.
Bu durum oldukça doğal, ki buradaki pek çok kullanıcı daha önce başka işletim sistemlerini kullanırken GNU/Linux dağıtımı kullanmaya başlayan insanlar. Ne buradaki kullanıcıların sizinle, ne de sizin buradaki kullanıcılarla bu durum üzerinden bir husumet yaşaması beklenmez. Buna ek olarak, burada insanlara söylenen bir husus -kim hangi işletim sisteminde rahat ediyorsa, hangi işletim sisteminde işini görüyorsa o işletim sistemini kullansın-dır. Neticede "işletim sistemi" kavramı bir amaç değil araçtır.

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 20 Mart 2017 - 12:54:24Windows kullanmak isteyen herkese yardımcı olabilirim.

Bazı durumlarda iyi niyet gösterseniz bile bir takım kurallar çerçevesinde işleyen bir topluluğa girdiğinizde o topluluğun kurallarını peşinen kabul etmiş olursunuz. Burada bu kurallar forumun yazılı genel kuralları olabileceği gibi, çeşitli açık kaynak, özgür yazılım ya da başka GNU/Linux dağıtımlarının topluluklarında edinilmiş yazılı olmayan görenek bâbında kurallar da olabilir. Bu hususta bir uyarı alırsanız (yönetici olması gerekmez, herhangi bir üyeden olabilir), kişisel algılamayıp bu uyarıyı dikkate almanız öncelikle topluluk ortamı adına, sonrasında da sizin adınıza önem arz etmektedir.

Alıntı Yap3- Forumla ve GNU/Linux ilgili olmayan (konu dışı) başlıkların açılması kurallara aykırıdır.

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 21 Mart 2017 - 18:49:24Windows'u terketmek istemeyip Linux kullanan varsa yardımcı olabilirim
Forumda GNU/Linux harici konu açılmasının kurallara aykırı olması bir yana, kullanıcının kullandığı işletim sistemiyle ilgili konularını / yaşadıklarını / düşüncelerini yine o işletim sisteminin kendi forumunda paylaşması oldukça net bir durumdur ve gri bölge barındırmamaktadır. Ne bir GNU/Linux forumunda Windows konusu konuşulması, ne de bir Windows forumunda GNU/Linux konuşulması yerinde olmayacaktır.

Ayrıca yasadışı içerik konusu yine forum kurallarında belirtilmiş olup, bu tarz içeriklerin sizden önce forumu tehlikeye soktuğunu da belirtmek isterim.

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 21 Mart 2017 - 18:49:24Bu forumu değil kullanıcıların can sıkıcı huylarını eleştiriyorum.
Buradaki durum kullanıcıların can sıkıcı huylarından ziyade forumdaki düzenin sağlanmasına katkıda bulunan üyelerin hâl ve hareketleridir. Eleştirecekseniz bu üyelerin yol - yöntemini eleştirebilirsiniz ki bunda sonuna kadar hakkınız var, herkesin üslubu aynı olmayabilir ancak anlatmaya çalıştıkları şey temelde aynıdır. Dolayısıyla iğneyi önce kendinize batırmanızda her zaman yarar var.

Son olarak, bu yazdıklarımın şahsî olarak algılanmamasını temenni ediyorum. Her ne kadar bir konu altında başka bir konudan bahsetsem de bazı şeylerin yanlış anlaşılmasının önüne geçilmesinde katkı sağlar umuduyla düşüncelerimi paylaşmış bulunuyorum.

hasanmerkit

[mention=621247]@Mitsukuni[/mention]
Teşekkürler. Dikkatli olacağım.
Konu uzamasın.

fsutil

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 21 Mart 2017 - 18:49:24
Example istersen;

Beni yanlış anlamayın lütfen ama keşke "example" demek yerine "örnek" deseydiniz. Dilimizi korumaya özen göstermeliyiz :).

xuxx

1 yıl önce sanal pcye kurup 1 gün sonra silmiştim bir bakmıştım nasıl diye daha sonra Windows'ta oluşan saçma sapan sorunlar nedeniyle dün itibari ile kullanmaya başladım gecelere kadar araştırma yaptım program nasıl kuruluyor ne gibi olumlu olumsuz yönleri var derken gece 12 de uyuyan insanım dün 3'e kadar uyumadım. Şu an yavaş yavaş lazım olan programları kurmayı başardım terminalde basit 3-5 komut yazabiliyorum. Oluşan sorunların çoğunu bu foruma bakıp çözdüm teşekkür ederim. Üye olup bilgi edineyim dedim :)

KALEMLİK100

Açık kaynak ve özgür yazılım olduğu için geçmeye çalışıyorum bugünlerde.

baversaglam

Yok yok ki :) Sadece bazı programları destekleyemiyor onun için de wine çözüm olabiliyor.

turkcoinsnet

Ubuntu bence az çok bilişim sektöründen anlayan herkesin kullanması gereken bir platformdur.