Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

htaslan

arkadaşlar öncelikli amacımın konuyu saptırmak olmadığını söylemekle beraber ufak bir düzeltme yapmak istiyorum. Linux sistemlerine virüs girmez diye bir olay yoktur. En güvenli sistem fişini çekip kutuya koyduğunuz bilgisayardaki sistemdir. Virüs Linux sistemlerine girer ancak barınamaz. Ancak bu demek değildir ki hiçbir virüs barınamaz diye. Barınabilen virüslerde bulunmaktadır. Hatta sırf bu riski sıfırlamak için usb üzerinden çalışan Linux dağıtımları vardır. Bu nebzede şunu da belirtmek istiyorum. Linux üzerine virüs çok popüler değildir ama Linux'ta her daim buglar bulunur. Ha ama eğer iyi bir sistemciyseniz bu bugları sıfıra yine indiremezsiniz bu Linux'un process yapısından kaynaklı bir durum ancak minimuma indirgeyebilirsiniz. Ya da buglarla yaşamayı kabullenirsiniz. Durumun nedeni ise Linux üzerinde bir süreç başladığında en az 3 dosya tanımlayıcısı açılır. Bunlar 0=input, 1=output, 2=bugs(errors) ..
birde pipelarla yeniden yönlendirmeler felan. çok dataya inmiyeceğim.
- Windows'a göre artısı
  * free software, free society!
sloganı sanırım.

Ozmo

tek sebebim kara konsolun daha kullanışlı olması :)

ultimate

Bence tek artısı açık kaynak olması(bu sebeple güvenli olması)

mozhan

Linux bilgisayarınızla iletişime geçmenizi sağlayan bir araçtır :)
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Konuya anketimizden devam edelim bence. Aynı amaca hizmet ediyor kendisi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

brun0_

windowstan bi cacık olmayacağı için..
fatih university computer engineering, #linux, #ubuntu, #freesoftware, #lyk2014

ulak

siber güvenlikle uğraştığım için
BİLGİ GÜÇ DEĞİLDİR  GİZLİ BİLGİ GÜÇTÜR

saral

Bundan yaklaşık 2 sene önce Windows 8 ön yüklü masaüstü bilgisayar aldım.Sonrasın da 8.1 güncellemesi aldıktan  sonra bilgisayarımda hem donanım hem de işletim sisteminde hatalar sorunlar çıkmaya başladı.Donanım sorunlarını çözmek için bios güncellemesi yapmaya karar verdiğim o gün olanlar oldu Microsoft lisansımı iptal edip beni korsan durumuna düşürdü.Windows key in biosa gömülü olduğunu bilmiyordum.Şikayet için forumlarına yazdım, yardım almak için telefonla aradım ama zerre kadar yardımcı olmadılar.Telefondaki zat bana 300 tl civarı para verip yeni bir key alacağımı yapılacak başka birşeyin olmadığını söyledi.Yaptıkları bu haksızlıktan dolayı Linux ile tanıştım ve çok memnunum.Bundan sonra kesinlikle ama kesinlikle Windows ön yüklü bilgisayar almam.

turkerataturk

Alıntı yapılan: saral - 03 Haziran 2015 - 23:41:35
Bundan yaklaşık 2 sene önce Windows 8 ön yüklü masaüstü bilgisayar aldım.Sonrasın da 8.1 güncellemesi aldıktan  sonra bilgisayarımda hem donanım hem de işletim sisteminde hatalar sorunlar çıkmaya başladı.Donanım sorunlarını çözmek için bios güncellemesi yapmaya karar verdiğim o gün olanlar oldu Microsoft lisansımı iptal edip beni korsan durumuna düşürdü.Windows key in biosa gömülü olduğunu bilmiyordum.Şikayet için forumlarına yazdım,yardım almak için telefonla aradım ama zerre kadar yardımcı olmadılar.Telefondaki zat bana 300 tl civarı para verip yeni bir key alacağımı yapılacak başka birşeyin olmadığını söyledi.Yaptıkları bu haksızlıktan dolayı Linux ile tanıştım ve çok memnunum.Bundan sonra kesinlikle ama kesinlikle Windows ön yüklü bilgisayar almam.

Windows bunları yapmasında ki neden nedir anlamış değilim.
benim toshiba leptobumda windows 7 home  lisans var silinmiş fakat toshibanın yapıştırdığı etiketler hiç silinmiyor,,
Bilgisayarlara yapıştırdığı keyler bir süre sonra siliniyor bios a yükledi key'ler bios update gidiyor..
Windows bu işi kasıtlı olarak yapıyor anlaşılan...!

Ama şimdi Linux Ubuntu'yu çok sevdim,,
Windows'u bedava da verseler kullanmam kullanamam ,)
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

meda

Bundan yaklaşık 2 sene önce Windows 8 ön yüklü masaüstü bilgisayar aldım.Sonrasın da 8.1 güncellemesi aldıktan  sonra bilgisayarımda hem donanım hem de işletim sisteminde hatalar sorunlar çıkmaya başladı.Donanım sorunlarını çözmek için bios güncellemesi yapmaya karar verdiğim o gün olanlar oldu Microsoft lisansımı iptal edip beni korsan durumuna düşürdü.Windows key in biosa gömülü olduğunu bilmiyordum.Şikayet için forumlarına yazdım,yardım almak için telefonla aradım ama zerre kadar yardımcı olmadılar.Telefondaki zat bana 300 tl civarı para verip yeni bir key alacağımı yapılacak başka birşeyin olmadığını söyledi.Yaptıkları bu haksızlıktan dolayı Linux ile tanıştım ve çok memnunum.Bundan sonra kesinlikle ama kesinlikle Windows ön yüklü bilgisayar almam.
Aslında konu muhattabı üretici firma acaba bu yönde çabanız oldu mu ? BİOS güncelleştirme ile key gitmesi normal. Ancak yeni bir key vermemeleri kötü olmuş. :(

Windows bazı anakart üreticilerine baskı yapıp Linux gibi ortamların yüklenmesi yahut randımanlı çalışmaması için baskı yaptığını bazı makalelerde okumuştum.  Hatta son senelerde 2. bir sistem yüklenmemesi için kendi çapında çalışmalar yaptığıda bir gerçek. Zaten güzide Linux çekirdek geliştiricileri çaoğunlukla donanım üreticilerinin hazırladığı BİOS, sürücü hataları yüzünden çoğunlukla düzeltmeler ile uğraşıyor. Bu da gelişimin önünü tıkıyor yeni şeylerin ortaya konulması da güçleşiyor. Dolayısyla telefon teknolojileri bilgisayar teknolojilerinin önüne geçmiş durumda. Örnek vermek gerekirse mobil tarafta Android kadar esnek bir sistem yok.   
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

saral

Alıntı yapılan: meda - 04 Haziran 2015 - 13:57:03
Aslında konu muhattabı üretici firma acaba bu yönde çabanız oldu mu ? BİOS güncelleştirme ile key gitmesi normal. Ancak yeni bir key vermemeleri kötü olmuş. :(

Windows bazı anakart üreticilerine baskı yapıp Linux gibi ortamların yüklenmesi yahut randımanlı çalışmaması için baskı yaptığını bazı makalelerde okumuştum.  Hatta son senelerde 2. bir sistem yüklenmemesi için kendi çapında çalışmalar yaptığıda bir gerçek. Zaten güzide Linux çekirdek geliştiricileri çaoğunlukla donanım üreticilerinin hazırladığı BİOS, sürücü hataları yüzünden çoğunlukla düzeltmeler ile uğraşıyor. Bu da gelişimin önünü tıkıyor yeni şeylerin ortaya konulması da güçleşiyor. Dolayısyla telefon teknolojileri bilgisayar teknolojilerinin önüne geçmiş durumda. Örnek vermek gerekirse mobil tarafta Android kadar esnek bir sistem yok.
Üretici firma ile iki kez telefonla irtibata geçtim. İlk görüşmem de konun muhatabının Microsoft olduğunu söylediler. 1 hafta sonra üretici firmayı tekrar aradığımda, bilgisayarınızı bize kargoyla yollayın Bios'a ücret karşılığında yeni bir lisans yazalım dediler. Yani anlayacağınız hakkım olan lisansımı bana geri vermek konusunda firmalar topu birbirlerinin üstüne atmaktan başka bir şey yapmadılar.

meda

@saral bilgisayarın markası nedir ? En azından aynı markayı alanlar ya da alacak arkadaşlar bu kötü tecrübenden faydalanır.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

saral

Alıntı yapılan: meda - 06 Haziran 2015 - 17:44:26
@saral bilgisayarın markası nedir ? En azından aynı markayı alanlar ya da alacak arkadaşlar bu kötü tecrübenden faydalanır.
Bilgisayarımın markası Exper.Benim anlam veremediğim başka bir konu ise otomatik telefon sistemiyle etkinleştirme sırasında listelenen yükleme kimliğinin başarılı olmaması, karşı tarafta korsan gözükmesi.Bilgisayarımda üretici firmanın bana verdiği işletim sisteminin kurulu olmasına rağmen hemde. :-\

turkerataturk

Alıntı yapılan: saral - 06 Haziran 2015 - 21:20:14
Bilgisayarımın markası Exper.Benim anlam veremediğim başka bir konu ise otomatik telefon sistemiyle etkinleştirme sırasında listelenen yükleme kimliğinin başarılı olmaması, karşı tarafta korsan gözükmesi.Bilgisayarımda üretici firmanın bana verdiği işletim sisteminin kurulu olmasına rağmen hemde. :-\

windows 8 kurulumu hala ?

saral

Alıntı yapılan: mustangank - 06 Haziran 2015 - 22:06:43
Alıntı yapılan: saral - 06 Haziran 2015 - 21:20:14

windows 8 kurulumu hala ?
Hayır. Bilgisayarımdan kaldırdığım gibi Windows diskini de kırdım attım. Yani anlayacağın senin de dediğin gibi sadece etiketi kaldı.  :)

turkerataturk

iyi yapmışsın :D
windows etiketi de silinir kendiliğinden öyle güzel bi özelliği var :D

kalkan1973

Butür sorunlarla karşılaşmamak için önceden KEY BULUCU programlarla WİNDOWS keyini okuyup bir yere muhakkak not edin.
Evde İşte her yerde Linux

saral

Alıntı yapılan: mustangank - 06 Haziran 2015 - 22:45:05
iyi yapmışsın :D
windows etiketi de silinir kendiliğinden öyle güzel bi özelliği var :D
:))

Nirvana4

heartsmagic

@ByDreaM, cevabın bu konuyla alakası yok ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

feritarslan

Windows da bi program kuruyosun "ileri,next, şunuda yüklesin mi, bunuda yüklesin mi" yanında c++ kuruyor, güncelleme yapıyor vs... hadi diyelim kurdun bide onu kaldırması var, program denetim masasından kalkıyor ama dosyaları falan hep duruyor. CCleaner vs.. hepsi hikaye. Habire güncelleme geliyor, yükle babam yükle ardı arkası kesilmiyor, bilgisayarı kapatırken bekle, açılırken bekle, sürekli bekleme halindesin, oyun desteği olmasa 10 para etmez.
                CloneZilla

fsutil

Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Windows'tan bıktığım için
Güvenlik

ceddiguzel

1999 senesinden beri kullanıyoruz işte
Bu forum dahil kimseye çok bir faydam olmadan ama kendime her daim yetecek bir düzeyde

Önceleri farklı ve özgür olmak gibi duygularda vardı
Galiba bu günlerde alışkanlık olduğu için kullanıyorum

Fakat en önemlisi 3.3 milyon bilgisayarın bulunduğu kamu çalışanı olarak linux kullanmayı vatana bir hizmet gördüğüm için kullanıyorum
Ve hayal ediyorum bir gün bana ekmeğimi veren devletimde inşallah linux kullanır diye

betseg