Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

WhiteScars

Benimki bir tutku. Anlatamam yaşıyorum  ;D
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

carisma

Asıl sebebi Virüs :)
Sonrasında ise Tutku.

ismailperim

Güvenlik, Özgürlük, Politika, Hırs, Merak ve PHP :)
Belki hiç birşey yolunda gitmedi; Ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!

juggle

Bir gün önce yeni alınan gıcır  görüntüdeki bilgisayarın ertesi gün kaplumbağ hızına düşmesi benim için en büyük sebeplerden biri oldu diyebilirim. Yeni bir gıcırım olursa bu sefer üzerinde windows değil sadece linux olacak. O günü dört gözle bekliyorum.
what goes around comes back around

microanaliz

Bendede gitgide yeni çıkan şeyleri yükleme deneme merakı sardı yeni bir sürüm çıkdı denedinizmi denildiğinde kendimi eksik hissediyorum hemen sarılıyorum yeni sürümü yüklemeye.Sanırım windows bu hastalığımı yenedecek kadar aktif olmadığından linux derim...
MicroAnaliz

Rbbt

Benim linux ile tanışmam ve kullanmaya başlamam biraz meraktan oldu. Masaüstü yarışması düzenliyorduk Windows kullanırken, biraz özelleştirme yapmak için farklı tema arayışına girdim önce mac osX daha sonra ubuntu temasını buldum denedim hoşuma gitti. Sonra araştırmaya başladım önce aklımda macosX kurmak vardı ama sonra vazgeçtim ve ubuntuya yöneldim sorunsuz kurdum denedim. Hoşuma gitti kullanmaya başladım daha sonra Arch'a geçtim ve  hala kullanıyorum (:
What happens when I become main source of a pain!!!

confickerbelasi

isabetli karar vermişsin eğer amd işlemcin varsa maxosx kurmaya kalkman eziyete dönerdi hatta şansız azınlıktaysan donanımlarınada zarar verebilirdin macos sadece apple ürünlerinde yasal ve performanlı olur.

Btuna

Alıntı YapUbuntu, bir yıldan fazladır Windows 7 altında kurup çalıştırdığım bir os'tu. Ta ki geçen hafta, aylardır pc'ye ayırdığım vaktin %90'ını Ubuntu'da geçirdiğimi farkedince windows 7'ye tekmeyi vurup tertemiz bir 11.10 kurulumu yaptım.

Temiz, hızlı, sorunsuz... Ee daha ne olsun!

arpia

Alıntı yapılan: Rbbt - 20 Nisan 2012 - 18:44:17
Benim linux ile tanışmam ve kullanmaya başlamam biraz meraktan oldu. Masaüstü yarışması düzenliyorduk Windows kullanırken, biraz özelleştirme yapmak için farklı tema arayışına girdim önce mac osX daha sonra ubuntu temasını buldum denedim hoşuma gitti. Sonra araştırmaya başladım önce aklımda macosX kurmak vardı ama sonra vazgeçtim ve ubuntuya yöneldim sorunsuz kurdum denedim. Hoşuma gitti kullanmaya başladım daha sonra Arch'a geçtim ve  hala kullanıyorum (:

Bu güzel işte :) 150cc lik motordan 600cc yarış motoruna geçiş gibi olmuş. Birde bu kadar iyi uyum sağlamışsın, genetiğinde varmış kaçarın yok :)

tasarimshow

hem ücretsiz hem de windowsdan sıkılanlar için birebir ve açık kaynak olmasıda bir başka güzellik katıyor üstelik güvenli.

Ubuntu sever

Açık kaynağın bir yararını görmedim şimdilik  :-\
Açıkça sebebim windows'dan bıkmak ! herşeye hata veriyordu, hayatı rezil ediyordu  ;D

Lütfen imzama bak!

tux

Ben ilk linux'u 2003 yılında babam bilgisayarına mandriva yüklendiğinde kullanmıştım. Ben o zaman küçük olduğumda super tux'dan başka birşey bilmiyordum  :) Aradan yıllar geçti ben de bir kurayım dedim ve çok hoşuma gitti. Şimdi windows'u sadece oyun oynamak için kullanıyorum.

firetux

İnternette şu video'ya rastladım
http://www.youtube.com/watch?v=BPn0OhKxVBc
1 ay sonrada meraktan (Özellikle mac os x'e benzediği için) geçtim, memnunum. Şimdi Mac os x'ten bile daha hoş geliyor gözüme 8)

italyan1983

bir de ek neden yazayım,

windowsta exe dosyasına çift tıklar ve program yüklersiniz driverlar ıvır zıvır her şey pakettir çift tıkla kur

linuxta karşılaştığınız sorunları araştırarak, terminalden kod girerek ve sonuçalarını kendiniz görerek, bizzat kendiniz çözmeye çalışıyorsunuz

bunlar size gerçekten bilgisayar kullandığınız hissi veriyor

linux evde yemeğini istediğin gibi kendin yapmaksa, windows McDonalds dan menü almaya benziyor.

firetux

Alıntı yapılan: italyan1983 - 27 Aralık 2012 - 17:39:56
linux evde yemeğini istediğin gibi kendin yapmaksa, windows McDonalds dan menü almaya benziyor.
Ama ben hazır yemeği daha çok severim :D

heartsmagic

Alıntı yapılan: aducama - 27 Aralık 2012 - 21:39:25
Ama ben hazır yemeği daha çok severim :D

Bunun için de Ubuntu ve benzer katagoride bir sürü dağıtım var :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tosun

önce virüslerden bıktığım için geçmiştim.daha sonra alışkanlık oldu.windows atıl durumda bir köşede öyle duruyor.alışkanlık yaratmasının en büyük sebebi "linux gerçekten emek istiyor".
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

okuryazar

Bilgisayarla ileri yaşta tanışmama rağmen windowsa alternatif olarak pardusu duyunca bende linux merakı başladı.pardus ,ubuntu,mint favorilerim oldu.birazda meraklı olmam sayesinde kendi çapımda kullanıyorum.tüm linux emektarlarına teşekkürler.

monthy_python

Bana farklı bir bakış açısı kazandırdı bir, çok feci alışkanlık yapıyor iki.

firetux

Alıntı yapılan: monthy_python - 28 Aralık 2012 - 15:17:53
Başından ayrılmakta güçlük çekiyorsun  :)

monthy_python

Alıntı yapılan: aducama - 28 Aralık 2012 - 16:03:48
Alıntı yapılan: monthy_python - 28 Aralık 2012 - 15:17:53
Başından ayrılmakta güçlük çekiyorsun  :)

e bağımlılığın doğal sonucu bu  :)

empax

Alıntı yapılan: aducama - 27 Aralık 2012 - 17:17:31
1 ay sonrada meraktan (Özellikle mac os x'e benzediği için) geçtim, memnunum. Şimdi Mac os x'ten bile daha hoş geliyor gözüme 8)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=BPn0OhKxVBc#t=80s
Fully Customizable mmm  ??? Sanirim bu Unity ortami icin biraz abarti olmus.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

tlg

İşletim sistemleri ve Sistem Programlama dersleri için :D

Ayrıca

Alıntı yapılan: italyan1983 - 27 Aralık 2012 - 17:39:56
bir de ek neden yazayım,

windowsta exe dosyasına çift tıklar ve program yüklersiniz driverlar ıvır zıvır her şey pakettir çift tıkla kur

linuxta karşılaştığınız sorunları araştırarak, terminalden kod girerek ve sonuçalarını kendiniz görerek, bizzat kendiniz çözmeye çalışıyorsunuz

bunlar size gerçekten bilgisayar kullandığınız hissi veriyor

@italyan1983, yorumun baya güzeldi :)

grayloop

hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

firetux

Alıntı yapılan: empax - 01 Ocak 2013 - 00:33:17
Alıntı yapılan: aducama - 27 Aralık 2012 - 17:17:31

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=BPn0OhKxVBc#t=80s
Fully Customizable mmm  ??? Sanirim bu Unity ortami icin biraz abarti olmus.
Başlatıcının boyutunu değiştirme, Başlatıcıyı gizleme, isteiğin temayı yükleme, Arkaplanı değiştirme gibi şeyleri kastetmiştir eminim. :D