Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

heartsmagic

Yorum yapabilirsiniz.

Sonradan yeni seçenekler ekleyebiliriz. Seçeneklerde olmayan bir sebebiniz varsa Diğer şıkkını kullanın ve sebep belirtin. Makul bir sebepse yeni seçenek olarak ekleriz. Daha sonra oy değiştirebilirsiniz, veya şıklara eklenmesini bekleyebilirsiniz.

Not: Görüldüğü üzere seçim hakkınız oldukça fazla.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

Beni korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı ve bu şekilde başkalarının haklarını yememi engellediği için.

Bir işletim sistemi nasıl kullanıcılarını korsan yazılım kullanmaya zorlar? Bir örnek vereyim: müzikle uğraşıyorum ve müzik yapmayı da seviyorum. Windows'da işe yarayan kaç tane bu işi yapabileceğim düzgün program var? Aklıma şu anda 2 tane geliyor; Sibelius ve Finale. Peki hangisi ücretsiz? Hiçbirisi. Pekala herhangi bir geliri olmayan bir öğrenci bu programları nasıl kullanacak? Ya da bilgisayarda istediği zaman müzik yapamayacak mı? Bu dünya sadece paralılar için mi var? Hepsine de tabi ki hayır.

Bir gün bilgisayarıma baktım ve kurulu olan programların toplam değerinin yaklaşık 30,000 $ olduğunu gördüm. O an bilgisayara format attım ve sonunda şu anda tamamen ücretsiz programlar kullanarak müzik yapıyorum ve tamamen ücretsiz müzikler dinliyorum (bkz: Jamendo.com).

eren

Güzel anket. Birden fazla seçenek işaretledim :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sypro

Yazılıma dair bir şeyler de eklense güzel olur:)
Diğer i seçmem gerekti:P

Python , LAMP falan diğer seçeneklere girmiyor kanımca. Onları da seçecekler olacaktır elbet.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

WarGasm

Ben meraktan basladim acikcasi. Kutsal bilgi kaynaginda (ek$i) gezerken Ubuntu'ya rastladim ve communitysinin cok iyi kullaniminin cok kolay oldugunu gordum. Kendi kendime firsat bu firsat diyerek gectim;)

null

Aslında beni Windows'a bağlayan sadece işim için kullanmak zorunda olduğum birkaç program...Onun dışında hiçbir şekilde kullanmak istemediğim sevmediğim bir sistem.
Şu an bilgisayarımda xp de var (maalesef) ama zamanımın %90'ını ubuntu ile geçiriyorum.
Programların muadillerini keşfedersem ve işimi görürlerse xp'ye sonsuza kadar elveda diyeceğim :)
AutoCAD için Qcad var ama benim için yeterli değil.NetCAD için muadil programa henüz rastlamadım.Wine ile denemek istiyorum ama netcad'i zaten windowsta yalvar yakar bir ton uğraş sonucu çalıştırabliyoruz linux da wine ile çalışacağını hiç sanmıyorum.

erginemr

Benim için yukarıdaki seçeneklerin yarısından çoğu Linux'e geçişimin nedenleri arasında. Ancak, asıl neden, sanırım Patagonya'da konuşlu bir firmanın tekelci ve kullanıcı özgürlüğünü kısıtlayıcı yaklaşımı ve uygulamaları.

Bir anlamda Linux'u, diğer pek çok muhteşem özellikleri yanında, kalitesiz işletim sistemlerini fahiş fiyatlarla satmaya çalışan, bunları masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara önyüklü olarak sattırıp Patagonya halkının burnuna dayayan, ve korsan kullanıma karşı haklı aslında bir sebebe dayansa da, aktivasyon, habersiz yazılım kontrolü vb. kullanıcı mahremiyetini hiçe sayan son uygulamalarıyla beni kendinden iğrendiren malum firmayı, kendimce protesto etmek için de kullanıyorum. (Bkz: Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış.)

Bence politik anlamda tek kutuplu bir dünya nasıl tehlikeliyse, bilişim sektöründe de fiyat ve uygulama konusunda her aklına eseni yapabilen, tekel konumundaki tek bir firma da aynı şekilde tehlikeli. Patagonya konuşlu bu malum firmanın karşısında MAC gibi, Linux gibi sağlam alternatiflerin olması rekabeti ve hizmet kalitesini arttıracak ve bu sonuçta biz kullanıcılara yarayacaktır.

(Not: Niye Patagonya'da bulunan bir firma diye sormayın. Anlayan anladı.)

LaneX

:)

Anketi öneren kişi olarak aşağıdakileri işaretledim..

>Wİndowstan bıktığım için
>Windowsun sorunlarından ötürü
>MS/windows u sevmediğim için

Microsoft bu mesajımı görse ne yaptım ben bu çocuğa der :D
sudo apt-get install ozgurluk

atomkarinca

Alıntı yapılan: LaneX - 14 Ağustos 2008 - 14:28:43Microsoft bu mesajımı görse ne yaptım ben bu çocuğa der :D

Emin ol eğer Microsoft öyle bir şirket olsaydı biz burda olmazdık.

j1647

guzel anket  :D ben windort hakkında susmak istiyorum  ;D

Contempt

Hep merak etmişimdir. Acaba Ms çalışan görevli yetkili kısacası Ms üreticileri linux kullanıyormu ?
Bence istisna da olan elbette kullananı vardır diye düşünüyorum yada linuxu tanımak adına kullanmaktalardır ki eğer kullanıyorlarsa onlarda çok iyi biliyordur ki hızla gelişen linuxla yarışmaları yada bu gelişimi durdurabilmeleri imkansız.
Ankete gelince çoğu sebeb bana hitap ediyor. Yani
Contempt = linux  :)
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Alıntı yapılan: Sypro - 14 Ağustos 2008 - 02:45:45
Yazılıma dair bir şeyler de eklense güzel olur:)
Diğer i seçmem gerekti:P

Python , LAMP falan diğer seçeneklere girmiyor kanımca. Onları da seçecekler olacaktır elbet.

Aslında sayılanların Windows portu var, fakat son eklediğim seçenek sanırım bu isteği kapsıyordur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubunturk

Bill Amca'ya para kazandıracagıma  Linus Torvalds'ın Linux'uyle param cebimde kalır.

Bence pencere ve elma penguene karşı gelemez:D
_,-O
O(_)) ubuntu
 `-O

MeBuNtU

Alıntı YapÜcretsiz olduğu için

Hariç Hepsi...  :D

maxspacemax

Linux ile kendimi güvende hissediyorum. :D

En büyük sebep bu :)

eren

Microsoft zaten Linux ile ilgileniyor. Novell ile ortaklar, ayrıca Linux üreticisi irili ufaklı firmaları satın aldılar. Bunun dışında MS'in Linux üzerine çalıştığı bir bölümüde mevcut. Microsoft, uygulamalarının Linux sürümlerini çıkartmak ve Linux dağıtımlarına da MS ürünlerini sokmak için Novell ile birlikte çalışıyor, kısa zaman içerisinde MS Office Linux sürümü çıkartılacak.

Söylentilere ve sağlam kaynaklara göre MS Linux sürümü çıkartılacak, bu çalışmanın yine Novell ile birlikte yürütüldüğü söyleniyor. (2010 ya da 2011 gibi)

Özellikle MS, ABD'de Linux üzerine kurumsal destek veren firmalarıda bünyesine katmaya başladı. Bütün bunlar gösteriyor ki MS, Linux'a önem veriyor ve ciddi bir rakip olarak görüyor.

Dipnot: Ubuntu'nun arkasındaki esas gücün MS olduğu söylenip durur, hatta espri konusu bile olur. Diğer popüler dağıtımların arkasında MS'in olmadığını kim biliyor?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xaph

Microsoft'un Linux ile ilgilenmesinin başka sebepleri var. Microsoft işletim sistemi pazarına genel olarak hakim olsa da bazı  konularda Linux'un gerisinde kalıyor. Mesela üniversitelerde bilgisayar mühendisliklerinde verilen "Operating Systems"(işletim sistemleri) dersinde kodları kapalı olduğu için Microsoft kullanılamıyor, çoğu yerde Linux kerneli üzerinden veriliyor bu dersler.
Sadece bunu engellemek için olsa da Microsoft Açık kaynak koda geçiş yaptı/yapmak zorunda kaldı. Üniversitelerde kullanım için bir araştırma kerneli yaptılar. Ayrıntılı bilgi de burada,
http://www.microsoft.com/resources/sharedsource/licensing/researchkernel.mspx

Contempt

Alıntı yapılan: xaph - 14 Ağustos 2008 - 23:50:02
Microsoft'un Linux ile ilgilenmesinin başka sebepleri var. Microsoft işletim sistemi pazarına genel olarak hakim olsa da bazı  konularda Linux'un gerisinde kalıyor. Mesela üniversitelerde bilgisayar mühendisliklerinde verilen "Operating Systems"(işletim sistemleri) dersinde kodları kapalı olduğu için Microsoft kullanılamıyor, çoğu yerde Linux kerneli üzerinden veriliyor bu dersler.
Sadece bunu engellemek için olsa da Microsoft Açık kaynak koda geçiş yaptı/yapmak zorunda kaldı. Üniversitelerde kullanım için bir araştırma kerneli yaptılar. Ayrıntılı bilgi de burada,
http://www.microsoft.com/resources/sharedsource/licensing/researchkernel.mspx
verdiğiniz kaynağı okuyamadım ingilizcem kötü ama söylediklerinizden anladıgım kadarıyla Ms acık kaynak kodlu bir kernel mi üretti ? ve bunu yayınladımı?
Herşeye Rağmen...

atomkarinca

Hayır, yayınlanan kernel'in sadece belli bir bölümü. Microsoft'un açık kaynak koda geçeceğini düşünmek bile komik geliyor bana. Açılan bölümünün de açılmasının sebebi belirtildiği gibi derslerde Microsoft'un (ve sadece Microsoft'un) kernelinin okutulmasının istenmesi.

xaph

Alıntı yapılan: atomkarinca - 14 Ağustos 2008 - 23:58:42
Hayır, yayınlanan kernel'in sadece belli bir bölümü. Microsoft'un açık kaynak koda geçeceğini düşünmek bile komik geliyor bana. Açılan bölümünün de açılmasının sebebi belirtildiği gibi derslerde Microsoft'un (ve sadece Microsoft'un) kernelinin okutulmasının istenmesi.

ben de aynısını diyecektim :) yoksa ne işi olur MS'in açık kaynakla  ;D

eren

MS kendisine rakip istemediği için bu alanı da ele geçirmeye çalışıyor, işi olmasının sebebi bu.

fotomusa

Linuxa asıl geciş sebebim (bu arada bilgisayarın yarısı hala xp ye ait mecburen daha dogrusu iş icabı) meraktan dolayı. Ben şahsen hiç linux kurulu bir bilgisayar görmemiştim kendim kurana kadar. Bir diger sebebide ücretsiz yazılımlara olan ilgim artmıştı özelliklede açık kaynak kodlu olanlara, bu iki ana sebeb bir araya gelince ubuntuyla tanıştım ve iyikide tanışmışım.

vercetti

Meraktan  :)

Ne zamandır gazetelerde ve internette Pardus ile ilgili haberler duyuyordum. Bir gün kurup bir deneyeyim dedim ve benim Linux maceram bu şekilde başladı.

Gerçekten stabil ve güzel bir sistem olduğunu gördüm. Diğer dağıtımları da sırasıyla denedim.
Şu an tercih etme sebebim hemen hemen anketteki tüm seçenekler.  :)

efa

Almış olduğum bilgisayarda windows seti yoktu.mecburi linux kullanmamız gerektiği yazıyordu.Ben de ubuntu yükledim.MEcburiyetten yani.Ubuntuyu yüklememden bir gün sonra diğer bilgisayarıma da ubuntu yükledim:)(lisanslı windows olduğu halde)

ns

ubuntu da  özlediğim 3 program var itunes, safari ve gom player.( birde wlm var ama mercury aratmıyor kendisini).bazen windowsumu açinca halime şükrediyorum iyiki ubuntuyu kurmuşum diye(compiz yeter aslinda tek başina ) yani janjanlı olduğu için

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...