Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

nowheretohide

Açıkcası Windows'da sürekli virüs programı kurup bir de onun yükünü sisteme yansıtmam, lisans sorunları, driver sorunları, bir de özgürlük yani gerçekten özgürlük bir kuruma bağlı kalmıyorsunuz ve dünyanın birçok yerindeki gelişimciler yardımcı oluyor. Bu nedenle de ofisteki tüm cihazları da ubuntuya çevirdim.

ercnynr

Alıntı yapılan: nowheretohide - 14 Mart 2014 - 10:53:31
Açıkcası Windows'da sürekli virüs programı kurup bir de onun yükünü sisteme yansıtmam, lisans sorunları, driver sorunları, bir de özgürlük yani gerçekten özgürlük bir kuruma bağlı kalmıyorsunuz ve dünyanın birçok yerindeki gelişimciler yardımcı oluyor. Bu nedenle de ofisteki tüm cihazları da ubuntuya çevirdim.

Katılıyorum, bende özellikle driver ve lisans sorunları için geçmiştim. Dönmeyide düşünmüyorum :)

Altaylardan_Gelen_Atlı

Bilgisayar ile ilk tanışmam 1984 yılı kursa gittim Ankara/ Maltepe düz kullanıcı olarak başladım hala düz bir adamım fazla gelişmedim mesleki düz kullanıcı işte kursun ilk günü karıştırıken oda ne Blackjack buldum oyunan başladım hoca hem kızdı hem gülmüştü o gün mesleki olarak kullanıcı sonra 1991 de admin demeyin sadece kalıplaşmış şeyler... sonra 2000+ li yıllardı çocuklarım için XXXXX markadan bir masaüstü almıştım ( bazı değişimlerle monitör ve kasa bugün hala kullanılıyor:)  şimdi o tür cihaz çıkmıyor maalesef ) ve promosyon olarak kitap ; açık renk mavi kapaklı Gelecek bireysel Linux tu sanırım öncesi de teknoloji dergilerinin PC exstra ve Chip vs...promosyonları vardı işte o cdler hala elimde opensuse, fedora, mandrake, pardus, knoppix çalışan cd   ve iş güç arasında fazla ilgilenemedim ama merak işte okuyordum ...işyerinde zaten işe özgü yazılımlar üzerinde işimizi görüyorduk pasif kullanıcı tabii  bilgi az olunca randıman düşük oluyor o zamanlar.... ama 2005 di sanırım yigenin eski PC sine o promasyon 4 CD'i kurmuştum :) nasıl ettim başardım bilemiyorum karıştıra karıştıra nete de bağladım tabii o zamanlar bu kadar görsellik / grafik yok onu başarmam bende özgüven yarattı :)
ayrıca windosw'a oldum olası gıcıktım; ( kurumların bir monitöre 3500$ verdiği  yazılım için dışarı akan paralar cabası ) resmen para tuzağı, virüs ve sorunları bitmeyen kasan, ısınan, donan ayrıca devamlı göçen üstelik format atılmaktan harddiski nane mollaya çeviren abesle iştigal sistem, mantığa aykırılıklar kervanı her şeyiyle çelişkiler yığını  yada ben öyle düşünüyordum işte bu arada kendi dizüstüme ki dos değildi ...sanırım 2007 / 8 idi yine linux makaleleri okuduğum bir yazı ile ubuntuyu Wubi okuyunca balıklama daldım sanırım ubuntu 8.10 / 9.04  ve hemen peşinden ubuntu  serileri tanıdıkça sevdim ve uzun süredir 2009 olabilir yaşlılık hafıza kaybı diyelim ubuntucu oldum ha ubuntu ile nemi yapıyorum ;
nete giriyorum müzik dinliyorum fotograf düzenliyorum, film seyrediyorum yazı yazıyorum gmail, face, twit, hotmail vs.. e posta atıyorum vs... yani windows ta ne yapılıyorsa yapıyorum ekstraları da var.. ubuntu yazılım merkezi ve nette arayıp kodlarla arada karıştırıyorum yüklüyorum siliyorum ekliyorum daha nolsun cihaz benim kontrolüm de

sözün özü ;
açık yazılım olması özgür olma fikri ve önemlisi Türkiye'mizin asgari ücreti malum durumlarda, bilginin beleş olması bana cazip geldi eee 6 ayda bir yeni sürümü artısı sahi siz evinizi keyfinizce 6 ayda bir yenileye biliyor musunuz? işte özgür açık yazılım bu yeniliği hep sunuyor :)

linux ailesine emeği geçen her bireye teşekkürler

saygılar

biraz uzun oldu ama idare edersiniz
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

Barış55

Güvenli olması. Malum işletim sistemini korumanız için(?) para saçmanız lazım. Öğrenci adam nasıl o kadar lisans bedeli ödesin? Niye ödesin? Verilerim yine onların eline geçiyor. Onlar yazıyor hep bu virüsleri.

Kararlı olması.

Windowstan bıkmış olmam. Yok disk birleştir yok kayıt defteri birleştir yok disk temizle. Kaçımız uğraşıyor bunlarla?

İnsanların çoğu yavaşlamasının normal bir şey olduğunu zannediyor. Halbuki normal olan, kararlılığını sürekli koruyor olmasıdır.

Tek sorunum var şimdilik o da nvidia optimus sorunu. Laptop sürekli nvidia gpu yu kullanıyor sanırım. :(

Atamertes

Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

eronis

Merak, Masaüstünün hoşuma gitmesi, Cool olması :) , windowsun aşırı kasması ve linuxun eski makinelerde sorunsuz çalışması, zor durumda wine olmadı virtual box'un yardımıma koşması, virüs girmemesi, arkadaşlarımın verdiği gaz :D sonuç mu ? hem ev kullanıcısı olarak hemde programlama öğrenen birisi olarak linux'a bayıldım. Bundan 7 sene önceki notebookta gayet iyi çalışıyor. Tabii virtual box ta oyun oynayabilmek için biraz daha güçlü bir makine alacağım ama olsun sanki windows açacak bu sistemde oyun vs... :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Altaylardan_Gelen_Atlı

http://www.omgubuntu.co.uk/2014/05/china-bans-windows-8-government-computers
ve görülüyor ki haklı bir geçiş yapmışın ek link de Çİn de Windows yasaklandı diyor sanırım yakın zaman içinde başka ülkelerde sırada :)

Alıntı yapılan: DedeLanD - 15 Nisan 2014 - 16:36:45
Bilgisayar ile ilk tanışmam 1984 yılı kursa gittim Ankara/ Maltepe düz kullanıcı olarak başladım hala düz bir adamım fazla gelişmedim mesleki düz kullanıcı işte kursun ilk günü karıştırıken oda ne Blackjack buldum oyunan başladım hoca hem kızdı hem gülmüştü o gün mesleki olarak kullanıcı sonra 1991 de admin demeyin sadece kalıplaşmış şeyler... sonra 2000+ li yıllardı çocuklarım için XXXXX markadan bir masaüstü almıştım ( bazı değişimlerle monitör ve kasa bugün hala kullanılıyor:)  şimdi o tür cihaz çıkmıyor maalesef ) ve promosyon olarak kitap ; açık renk mavi kapaklı Gelecek bireysel Linux tu sanırım öncesi de teknoloji dergilerinin PC exstra ve Chip vs...promosyonları vardı işte o cdler hala elimde opensuse, fedora, mandrake, pardus, knoppix çalışan cd   ve iş güç arasında fazla ilgilenemedim ama merak işte okuyordum ...işyerinde zaten işe özgü yazılımlar üzerinde işimizi görüyorduk pasif kullanıcı tabii  bilgi az olunca randıman düşük oluyor o zamanlar.... ama 2005 di sanırım yigenin eski PC sine o promasyon 4 CD'i kurmuştum :) nasıl ettim başardım bilemiyorum karıştıra karıştıra nete de bağladım tabii o zamanlar bu kadar görsellik / grafik yok onu başarmam bende özgüven yarattı :)
ayrıca windosw'a oldum olası gıcıktım; ( kurumların bir monitöre 3500$ verdiği  yazılım için dışarı akan paralar cabası ) resmen para tuzağı, virüs ve sorunları bitmeyen kasan, ısınan, donan ayrıca devamlı göçen üstelik format atılmaktan harddiski nane mollaya çeviren abesle iştigal sistem, mantığa aykırılıklar kervanı her şeyiyle çelişkiler yığını  yada ben öyle düşünüyordum işte bu arada kendi dizüstüme ki dos değildi ...sanırım 2007 / 8 idi yine linux makaleleri okuduğum bir yazı ile ubuntuyu Wubi okuyunca balıklama daldım sanırım ubuntu 8.10 / 9.04  ve hemen peşinden ubuntu  serileri tanıdıkça sevdim ve uzun süredir 2009 olabilir yaşlılık hafıza kaybı diyelim ubuntucu oldum ha ubuntu ile nemi yapıyorum ;
nete giriyorum müzik dinliyorum fotograf düzenliyorum, film seyrediyorum yazı yazıyorum gmail, face, twit, hotmail vs.. e posta atıyorum vs... yani windows ta ne yapılıyorsa yapıyorum ekstraları da var.. ubuntu yazılım merkezi ve nette arayıp kodlarla arada karıştırıyorum yüklüyorum siliyorum ekliyorum daha nolsun cihaz benim kontrolüm de

sözün özü ;
açık yazılım olması özgür olma fikri ve önemlisi Türkiye'mizin asgari ücreti malum durumlarda, bilginin beleş olması bana cazip geldi eee 6 ayda bir yeni sürümü artısı sahi siz evinizi keyfinizce 6 ayda bir yenileye biliyor musunuz? işte özgür açık yazılım bu yeniliği hep sunuyor :)

linux ailesine emeği geçen her bireye teşekkürler

saygılar

biraz uzun oldu ama idare edersiniz
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

D@bbe

Tek sebeb windows zamanını tamamlamış olduğundan...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

alperent

Hızlı,  kararlı ve ekran kartlarını maksimum gücünde kullanabildiği için. Minecraftdan örnek veriyim aynı bilgisayarda win7'de 6 görüş mesafesinde 20 fps alırken ubuntu 14.04'de 16 görüş mesafesi 60 fps alıyorum. Oyun oynayacaksanız Ubuntu kullanın tabi oyunların orjinal ve linux desteği olması lazım.

surhay

linux agectim geceli format atmayı unuttum birde şirkette kullanıyorum autocad in linux versiyonu olan draftsight kullanıyrum bana yetiyo o ne öyle her ay format format gına geldiydi birde sapık elemanlarım var sagolsun heryere giriyorlar ama tık yok eskiden neydi her yaptıgım işi yedkliyordum şimdi gerek bile duymuyorum sadece önemli kalıcı bilgileri yedekliyorum o kadar
bu devirde en güçlü olan en bilgili olandır.....
                                                                                              surhay pasha

meda

En büyük sebebim sürücü aramaktan bıkmıştım.Artık aramıyorum.

Sağda solda yazılım aradığım çok nadir olmuştur.

Antivürüs gibi bir derdim yok.Sistem virüslere halay çektirmiyor. :)

Hızlıyken devamındaki süreçte yine de hızlı.Koşarak başlayıp sonradan yavaşlamıyor. :)

Ücretsiz.

Donanımlar çok daha performanslı çalışıyor.

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

YöneticiBey

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Hızlı ve kararlı olduğu için                 
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
ve tabi ki Güvenlik.

muhametsafak

Ucretsiz olmasi,
Acik Kaynak olmasi,
Kendimi gelistirmek istemem.

Haoskman

Hızlı ve kararlı oluşu gerçekten mükemmel. Hız desen var, Güvenilirlik desen var, tasarım desen var, özelleştirebilme var, .... var ...var liste uzar.. Linux varsa huzur var ;)

turkerataturk

PC oyunlarına da oynatsa tümden silecem windwsu :)
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Qeox

Windows çekilecek çile değil :) gözünü seveyim linux`un
Geçmişim, olamadığım her şeydir..

PardusPars

6-7 yıllık masaüstü bilgisayarımda Win 7 yüklüydü ve sorunluydu ve boş boş duruyordu, kullanılmıyordu ama artık Ubuntu yüklü. ;D

asusubuntu

4 seçenek işaretledim. Ama ilk tanışmama sebep olan herhalde görünümüyle fazlaca oynayıp kişiselleştirilebilir olması..

mustililer_37

Linux'ü 2aydan beri kesintisiz kullanıyorum müptelası oldum daha öncedende deneme amaçlı kullanmıştım farklı sorunlarla karşılaşmıştım artık bu sorunların birçoğunun aşılmış olduğunu görüyorum geçme fikri genelde vardı aklımda sebep olarak daha güvenli,açıkkaynak olması şeffaflık bir ortam sağlıyor ve kollektif üretimin hazzı var.Geçme hikayem ise şu şekilde oldu dizüstü bilgisayarımla gelen w8.1 işletim sisteminin bir süre sonra yavaşlamasıydı,beklentilerim windowsun bu noktaya geldiğinde dahi hala bu sorunu çözememiş olması ve çok kolay bir şekilde zararlıların bulaşması,ticari olması sebebiylede bencil bir felsefeye sahip olması uzaklaştıran bir durum oldu.Şuanda Linux kullanıyorum ilk günki hızında sadece macera olsun diye farklı dağıtımlar deniyorum :)

-DıLgEş-

Her seferinde crack mrack istediği için linux geçtim...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

sezmen

Milli duygular, özgür olması ve meraktan dolayı 2005 yılında pardus ile başlamıştım bu maceraya. Ev ahalisi için alışması zordu ama onlarda bana ayak uydurdu ve şuan sadece linux (ubuntu 14.04) kullanılıyor evde. Tamamen duygusal nedenlerle (ücretsiz olmasını kasdetmiyorum) her zaman, inadına linux kullanmak istiyorum...
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

enginn

GNU/Linux kullanmamdaki temel nden özgür ve kollektif olmasıdır. Tabiki diger nedenlerde teknik acidan bunu tamamlayan unsurlar. Bazi ticari yazilimlar olmasa kimse windows un yuzune bakmaz.

mozhan

Benim için en önemli sebep her tarafının kurcalanabilir olması :D windowsta görev çubuğunu yukarı, aşağı, sağa ve sola almaktan başka ne yapabiliyoruz :D
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

turkerataturk

Linux da performans sorunu var,
dual core 2 çekirdek işlemci 2 gb ram olan pc de ubuntuda internetten video izenmiyor cok yavaş çalışıyor, fakat yeni xp kurdum uçak gibi çalışıyor ? :(

sanırım linuxun driver konusunda sorunları var. Büyük bir sorun bunu aşması lazım linuxun.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

grayloop

Alıntı yapılan: mustangank - 08 Aralık 2014 - 00:57:51
Linux da performans sorunu var,
dual core 2 çekirdek işlemci 2 gb ram olan pc de ubuntuda internetten video izenmiyor cok yavaş çalışıyor, fakat yeni xp kurdum uçak gibi çalışıyor ? :(

sanırım linuxun driver konusunda sorunları var. Büyük bir sorun bunu aşması lazım linuxun.

Karşılaştırma biraz hatalı olmuş. XP ile hangi dağıtımı karşılaştırdınız? Dağıtım ne zaman ait bir dağıtımdı? 32/64 bit?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz