Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

plymouth

This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

sema

Geçiş nedenim farklı, kalış nedenim farklı. Geçiş nedenim okuldaki derslerden birinde Linux işletim sisteminin kullanım gerekliliği. Aslında çoğunluk hatta hepsi bile olabilir Pardus kullanıcısı. Ben Ubuntu CD'si istemiştim ve son sürümü , 9.10'u göndermişlerdi. Hemen kurmuştum tabi. Kalış o kalış. Sevdim ben bu işletim sistemini. Ayrıca hızına hayranım..
susema

yusuftrb

*Açık kaynaklı ve özgür olduğu için     
*Windows'un sorunlarından ötürü    
*Ücretsiz olduğu için    
*Hızlı ve kararlı olduğu için    
*Deneme amaçlı/meraktan ötürü
*Windows'tan bıktığım için
*Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
*Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
*Güvenlik

Çalıştığım iş yerinde kullanıyorum,çok memnunum açıkcası bu kadar iyi bir performans beklemiyordum, daha önce deneme amaçlı farklı linux sürümleri denemiştim diğerlerine pek ısınamamıştım, Ubuntu tek kelime ile harika win sisteminde iş yerinde kullanmam geren tüm programlarımı kullanabiliyorum özel bir ticari yazılım kullanıyoruz ağ üzerinden çalışıyor programı " wine " uygulaması ile sorunsuz çalıştırabiliyorum, ne olur ne olmaz diye  "virtualbox" ile win sistemi de kurulu ama ona hiç gerek kalmadı.

Ayrıca tüm kurulumlarım süresince Ubuntu Forumdan destek aldım tüm arkadaşlara paylaşımları için teşekkür ediyorum.
Ubuntu 9.10 Karmic Koala
Ben , Kendim ve Ubuntum :o

:.İnsan, susturuluncaya kadar konuşmaktan ziyade adam gibi bir şey konuşuncaya kadar susmasını bilmelidir.:

plusnettr

Linux'un konsolda komuttan ibaret olduğunu söyleyenlerin söylediklerinin %100 doğru olmadığının farkına varmak için ki vardım ama daha sonra konsoldan komutla kurmanın bir nevi maxrix keyfi verdiğinin farkına vardığımda hemen hemen tüm işlemleri konsoldan kullanmaya başladım :) Ayrıca lisans ücreti istemeden açık kaynak program destek ve güvenlik sağladığı için.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

Gökhany

Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için. Çünki; Kırık yazılımlar içlerinde trojan, malware, virüs vs. bir sürü zararlı kod barındırıyor. Akabinde bir antivirüs yazılımı kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Herhalükarda format kaçınılmaz bir son oluyor vakti geldiğinde.

Kıymetli vaktiniz internette seri numaraları, kırık programları full sürüm vs. aramakla geçiyor. Programın yeni sürümü çıkıyor tekrar bu kısır döngü devam ediyor. Bu harcıyacağınız vakiti internette araştırma yapmakla, bilgi edinmekle, arkadaşlarınızla sohbet etmekle geçirmek istemez misiniz?

İşletim sistemlerine ve programlara binlerce dolar ödemeyin.
Kırık yazılımlarla ve antivirüs programlarıyla değerli vaktinizi boşuna harcamayın. 
Ubuntu'yu deneyin. İhtiyacınız olan herşey Ubuntu'da mevcut.
Güvenli ve sorunsuz internetin keyfini çıkarın.

kaansef

Aslında compiz sadece janjan için yapılmamış.Örneğin kü eklentisini ctrl+alt+sol(işallah doğrudur) tuşlarına bastığımızda diğer masaüstüne geçiyo.Başka bir örnek ismini hatırlamadığım bi eklenti vardı.Pencereleri diziyodu.Hatırlamadığım daha çok yardımcı eklentiler var.
# 28065

rick

"Free Culture Movement"'ı desteklemek için.

pravda

Politik sebeplerden ötürü.
windows'u da kurdum misafir kullanıcılar arasında ön yargılı olanlar olabilir diye.
Az önce 15 dk'lık windows maceram oldu. ve "Linux"lu haayatt ne güzel hayatt diyorum şuan..

DoGuKaN

Değişiklik iyidir diye kurmuştum Pardus'u, o gün bu gündür Linux kullanıyorum  :)

marjinal1st

14'ünü de seçtim ama özet geçeyim >>> ÖZGÜRLÜK İÇİN !  ;D

Not: Evet büyük harfleri bağırma amaçlı kullandım  :D
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

omergex

windowsa dair hiçbir problemim yok şahsen bu yüzden meraktan, kişileştirilebilr olması ve janjanlı olması durumlarını işaretledim.
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

GurkanOzsoy

# Açık kaynaklı ve özgür olduğu için.
# Windows'un sorunlarından ötürü.
# Deneme amaçlı/meraktan ötürü.
# Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için.
# Güvenlik.
-------------------------------------------------------------
aslında herşey merakla başladı. aslında ubuntu'ya yabancı değildim. daha önce birkaç kez ubuntu kurup kaldırmıştım. ama o zamanlar donanım açısından sıkıntı yaşadığım için pek verim alamamıştım.

+ bilgisayarıma bir şekilde bulaşan virüsler ve verilerimi yedekleme konusunda tembel davranmam yüzünden onlarca gb'lık veriyi silmek durumunda kalmam, ubuntu'yu deneme ve gerekirse kullanma seçeneğini alternatifsiz kıldı...

kısaca bir musibet bin nasihatten iyidir derler ya, benim durumum aynen böyle.

GAREZ

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 14 Eylül 2010 - 20:40:20
Değişiklik iyidir diye kurmuştum Pardus'u, o gün bu gündür Linux kullanıyorum  :)

misafir kullanıcılara göre işletim sistemi kurma misafir ne umduğunu değil bulduğunu kullansın ablama ben Vista, Pardus, ubuntu 10.04 LTS kullandırtıyorum gıkını çıkartamıyor...

XRumer

Şıklara bir de eğlenceli olduğu için seçeneğinin eklenmesi iyi olurdu.
Benim nedenlerimden birisi de eğlenceli olmasıdır. Windows'ta artık oyun oynamak bile sıkıcı geliyor. Linux'ta ise sunduğu serbestlikten dolayı iş yapmak da çok eğlenceli olabiliyor. Özellikle Ubuntu'nun kolaylığı sayesinde her şeyi daha kısa zamanda yapabiliyorum.

(Bir de Openoffice.org, ribbon ya da ona benzer bir arayüze geçse işlerimi daha da kısa zamanda yapabileceğim)

Tilki

Benim geçiş sebebim merak. Yıllar önce bir dergiden çıkan Knoppix ile ilk kez Linux'la tanıştım ve ilginç buldum. Hayatımda ilk kez kurulmayan, direk cd'den çalışan bir işletim sistemi görüyordum. Gerçekten etkilendim. "Kurulmayanı böyleyse kurulanı nasıldır acaba" diye düşündüm. Bu tecrübemde sonra Pcnet'in verdiği 2007.2 cd'si ile Pardus'u kurdum. İlk geçişim böyle oldu. Sonra da Linux'a geçen her meraklı gibi farklı masaüstü ve dağıtımları denedim. Şimdi ise Pardus-Ubuntu eşliğinde bilgisayarıma ikinci baharını yaşatıyorum.

sem

Alıntı yapılan: XRumer - 29 Eylül 2010 - 16:16:21
Şıklara bir de eğlenceli olduğu için seçeneğinin eklenmesi iyi olurdu.

Alıntı YapDiğer                                                                                     60 (1.8%)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

fyodor

valla benim için 2 neden var biri güvenlik diğeri ise havalı oluyor ortamda millet msde kullanıcı adı nasıl değişiyor diye soru sorunca ben "sudo" felan diye saçmalamaya başlayınca çok havalı oluyor millet "ne diyor la bu diyor" sudo  ne felan linux ne dibler düşüyor. ama kimseye linux kurmuyorum. böyle zenci olmak güzel iş

rick

Aslında ilk olarak sırf meraktan geçmiştim ama bir türlü bırakamadım.

Leroy

Ücretinde değilim işin, güvenlikçi ve yeniliklere açık olan bir yapım var kimse bana ubuntu nun u'sunda bahsetmedi; linux ün i'sinin noktasını diyen bile olmadı çevremde, tamamen araştırma neticesinde ubuntu ya merak sardım kurmadım kullanmıyorum hala xp mevcut bilgisayarımda fakat neti bağlattığım an güncelleri almak mesele olduğu için direkt ubuntu ya geçeceğim 4 gb ram çift çekirdekli 2.6 işlemcili pc aldım ubuntuya layık olan bir sistem kullanayım diye :P

Ubuntu makul cüzii bir fiyatta olsa bile satın alır kullanırdım(30 40 TL gibi) çünkü elimde orjinal xp mevcut bakın parasında değilim işin :)

Ubuntu için oyunlar çıksa gider alırdım dert değil, eğer tüm işlerimi gün gelir ubuntu üzerinden %100 olarak halleder, her isteğime azıcık araştırma ile cevap alabilirsem(ki umutluyum) linux e bağış yapabilirim ciddi söylüyorum, adamlar birşeyler yapıyor ve biz bunu kullanıyoruz, illa ki birşeyler vermek gerekir hep benci de olmaz, neticesinde sloganları bile insanlık için bu adamların.

Değişikliği yeniliği seviyorum :) ubuntuyu daha çok seviyorum her geçen gün kullanmasam da :) ama takip ediyorum :)

Ben şu zihniyete hastayım açıkçası :) ;
Spy Bot diye bir anti spyware diye bir program var bilen bilir windows için yapılmış bir program, açtığınız zaman biz bunun için çaba harcıyoruz daha iyi işler yapmamız adına bize bir miktar bağış yapabilirsin ama yapmazsan bu programa kısıtlama süreleme gibi şeyler yapmayacağız diyorlar açıkçası adamlara lisansı satın alınan ürünlerden daha çok değer verip mümkün mertebe bağışta bulunmak istiyorum kim bilir MS yi bırakacak olacağımı bile  bile ilerde yaparım :)

lotus1991

Sadece kaşıntıdan oldu benim için..Bütün dosyalarım gitti fakat bazı ufak aksaklıklarda olsa linux'umu çok seviyorum..Yeni şeyleri keşfetme  merakı bazen iyi sonuçlarda doğurabiliyor..

aklan

• Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
  • Ücretsiz olduğu için
  • Deneme amaçlı/meraktan ötürü (Seçtiğim diğer seçenekler bu merakımın nedenleridir.)
  • Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
  • Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için

mozakca

Bilgisayarımı yıllarca problemsiz kullanıyor olmam en önemli tercih sebebi. Arkadaşlarımın bilgisayarına da kuruyorum. Onlar da çok memnun hatta bir tanesi üç yıldır internetten yaptığı güncellemelerle sistemini kullanıyor. Hala o kadar memnun ki duasını alıyorum. Bir kişiye daha kuruverdim o da virüslerden ve çok çabuk sistemin işlemez hale gelmesinden bıkmış şimdi o da çok rahatım diyor.

Seçenek olarak Windowsun giderek yavaşlaması, çalışmaz olması eklenebilir.
sevgi, emek ister.

nikbinliknet

Bende yeni bir Linux kullanıcısıyım. Ubuntu 10.4 kurdum bilgisayarıma.
Açıkçası Limux'u tercih etmemde hem teknik hem de politik kaygının eşit durumu söz konusu.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

mehmetux

Linux ile daha fazla öğrenmek(Her konuda) mümkün temel nedeni bu..
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

zuugoor

Windofs , telif haklarıyla korunan bir müzik parçası ise ,linux bir halk türküsüdür.Bende türküleri severim yüzyıllarca dinlenir hiç sıkılınmaz. Kimse sormaz neden dinledin nerde dinledin diye ama devamlı dinlenir ,güzeldir.