[Çözüldü] Arch + openbox için menü düzenleme

Başlatan iceboy, 28 Temmuz 2011 - 14:57:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iceboy

Arch'ta gnome3 kullanıyordum.Openbox denemek istedim,kurulumu yaptım.Gnome3 teki oturumu kapatıp openbox'u açıyorum.Sorunlarım var

Yüklediğim çoğu program openbox menüsünde yer almıyor.Hatta yüklemediklerim var.Yüklü olan tüm programları openbox menülerine nasıl yüklerim,yüklemediğim programları nasıl kurarım ??

Mesela ben libreoffice kullanıyorum,ama openbox menülerinde openoffice var ve ben kurmadım bile openoffice'i...

Birde panele ihtiyacim var,özelleştirebileceğim,kısayollar ekleyebileceğim..Ve bu paneli openbox başlar başlamaz açılmasını istiyorum,awn,docky gibi.. ama dock değil panel istiyorum.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iceboy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Temmuz 2011 - 15:18:53
1. obmenu
2. https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=70461

1.obmenu demişsiniz.Biraz açabilirmisiniz ? Şayet openbox un menu ayarlari ile uğraşın demek istiyorsanız,openboxta hiçbir şekilde ayar yapamiyorum.Menüden openbox configuration ve diğer openbox ayarlarını buluyorum fakat tıkladığımda hiçbiri açılmıyor...

biraz arayıp obmenu paketinin kurulması gerektiğini buldum yol gösterdiğin için teşekkürler @heartsmagic.

ŞImdi openbox'a geçip çalışıp çalışmadığını test edeceğim.Sonucu burada bildireceğim
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

stratovarius

obmenu bir programdır. Openboxda menüleri düzenlemize yarar.

pacman -S obmenu

ile kurulu yapınız. Sonra uç birimden ;

obmenu

Ayrıca arch wikisini incelemenizi öneririm;

https://wiki.archlinux.org/index.php/Openbox

iceboy

obmenu ve obconf'u kurdum.Gnomede iken çalışmadılar fakat openbox a geçince ikiside çalıştı teşekkür ediyorum..

Fakat şunu bilmem gerekiyor bir örnekle açıklayacağım.

Office menüsünde,openoffice seçenekleri var word,draw,math wb fakat bende openoffice değil,libre office kurulu.Doğal olarak menüdekilerin hiçbiri çalışmıyor.Gnome3 te iken kurduğum ve sistemde kurulu olan programları & uygulamaları openbox menüsüne nasıl taşırım ?

https://wiki.archlinux.org/index.php/Openbox adresindeki

After installation, you should copy the default configuration files rc.xml, menu.xml, and autostart.sh to ~/.config/openbox:

demiş ve şu kodları vermiş

mkdir -p ~/.config/openbox

cp /etc/xdg/openbox/{rc.xml,menu.xml,autostart.sh} ~/.config/openbox

bu kodları yazdım fakat openbox menüsü hala aynı...Kendisi ile gelen standart programlar var menülerde ve bu programların çoğu kurulu bile değil..

umityakup

obmenu'den kullandığınız uygulamaları ekleyeceksiniz.Kendiliğnden eklenmez :)
Aslında menu.xml'den eklemek de çok kolay ben obmenu kullanmıyorum.Dosyanın içeriğine bakarsınız mantığı çözersiniz.

iceboy

Alıntı yapılan: umityakup - 28 Temmuz 2011 - 16:29:29
obmenu'den kullandığınız uygulamaları ekleyeceksiniz.Kendiliğnden eklenmez :)
Aslında menu.xml'den eklemek de çok kolay ben obmenu kullanmıyorum.Dosyanın içeriğine bakarsınız mantığı çözersiniz.

menu.xml nin yolunu söylermisiniz acaba ?

nano ~/.config/openbox ile açtığımda içi bomboş yani yok böyle bir dosya..

sadece

~/.config/openbox dediğimde böyle bir dosya yada dizin yok diyor

umityakup

Sanırım xdg-utils'i kurmamışsınız.kurup sonra
cp /etc/xdg/openbox/{rc.xml,menu.xml,autostart.sh} ~/.config/openbox deyin
Dosyanın yolu ~/.config/openbox/menu.xml

iceboy

Teşekkürler.xdg-utils'i kurduktan sonra komutlar hata çıktısı vermeden çalıştı...

Fakat sorun aynı,hala openoffice var ofice menüsünde,internet menüsünde chromium yok vs :)

Sanırım elle düzenlemek gerekecek.Ve nasıl yapılır hiçbir fikrim yok...

Şunu anladım galiba,sistemde kurulu olan bütün programları bir kodla openbox'a aktaramıyoruz.

umityakup

Rica ederim..:)
Maalesef , ama çok kolay ekleyebilirsiniz obmenu ile sadece uygulamanın komutunu yazmanız yeterli..

if

Yeni kurulun uygulamaları menüye elle girmek gerekir. MenuMaker uygulamasıyla işinizi kolaylaştırabilirsiniz. MenuMaker'ın oluşturduğu listeden kulanmak istediklerinizi obmenu'ye ekleyebilirsiniz. obmenu'yü kullandıkça istediğiniz gibi bir menu elde edersiniz.

iceboy

Teşekkürler,başlığı kapatabiliriz.Elle obmenu aracılığı ile yapmayı öğrendim sayılır.

agritux

openbox konusu varmış ve kaçırmışım :) tüh :P