Aşırı Sıcaklara Çözüm Nedir Pc kendiğilinden Kapanıyor ?

Başlatan ecikla, 27 Temmuz 2011 - 22:31:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ecikla

arkadaşlar bugün ubuntu 11.04 kurdum fakat kurarken 1 kez kendiliğinden kapandır pc 5-6 saattir açıktı 1 saat bekledim..sonra tekrar kurdum sorun çıkmadı.
kurduktan sonra önlem olsun babadan kalma vantilatör ü dayadım iice yanına laptop'un fakat boyun ağrısı dışında pek bi faydası yok gibi çünkü kullanırken 1 kez daha çöktü.
şuan fanlar yüksek sesle çalışıyor....3 gb ram 2.4 işlemci 512 ati radeon var 1 senesi dolmadı laptopun...tahminimce sıcaklık yüzenden oluyor.
fakat win7 varken hiç olmamıştı..neyse acaba bu işi nasıl çözelebiliriz...masaüstü olsa kasanın kapağını felan açıcam ama :)...
şu altına konulan 2-3 fanlı soğutma aletleri işe yararmı ondanmı alsak..yoksa heran kapanma korkusuyla tadı çıkmıyor...

6ng4n

windows 7 de iyi çalıştığını söylemişsin top komutunun çıktısında aşırı kaynak kullanan yazılım var mı

ecikla

2 dk önce tekrar kapandı...top konutunda sayılar sürekli değişiyor işin ilmini bilmiyorum tam.. fakat tam kapandığı sırardada bakmıştım %CPU ifadesi %100 olan bi programda vardı sanırım şuan aldığım fotoda bu;

omergex

ati ekran kartını kurdunuz heralde? ama yine de bi soralım. sıcaklıkları takip etmenizi öneririm. kaç dereceye kadar geliyor? forumda sıcaklık naıl ölçülür arama yapabilirsiniz. sensors ve hddtemp olayları lazım
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

ecikla

şuan tam istediğim durumda sessiz sedasız harika çalışıyor..odada biraz serin ama..

ati radeon u şimdi aklıma geldi yükledim :)
dün sıcaklık programı indirmiştim 78 lerde geziodu şuan 67 ve tehlike sınırı kaç bu sıcaklık işinde.

Mitsukuni

Geçen yıl benim emektâr dizüstünü dağıtım deneme makinası olarak kullanıyordum fakat sıcaklardan dolayı aynı sorundan muzdariptim. Yani kurulumu sağ sağlim bitiremiyordum, kapanıp gidiyordu sizinki gibi. Kısa süreli beyin fırtınasından sonra buz koymaya karar verdik. Hastanelerde kullanılana benzer tek bölmeli plastik bir kalıbı suyla doldurup buzluğa attık, daha sonra da beze sarıp (mâlum bilgisayar nem kapmamalı) bilgisayarın en çok ısınan bölgesine yerleştirdik. Bu şekilde bilgisayar bir dağıtım kurana kadar dayanıyordu. :)
Sizinkine ek olarak benim emektâr Windows falan da dinlemiyordu, hepsinde kapanıyordu. :)

Yanlış hatırlamıyorsam kritik seviye 90 dereceydi.

omergex

internet tarayıcına eklenti olarak flaşh reklam engelleme eklentileri kurmanı öneririm. Adblock örneğin. Ati kartları biraz fazla ısınıyor tabi havalların sıcak olması baş etken bu aralar. ben bilgisayarın alına destek koyup pervanenin rahat hava almasını sağlıyorum, öneririrm çok faydasını gördüm.
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

iceboy

intel gma 4500mhd onboard ekran kartı,2 gb ddr2 ram,t5800 işlemcim var..Ubuntu ve arch kullanırken 24 saatten fazla açık bıraktığım oluyor torrentler için.Hiçbir şekilde kapanma olmuyor...Torrent programı + internet + radyo açıkken 58-60 civarında geziniyor işlemci sıcaklığı...Sadece torrent açıkken ve ben pc de başka bir işelem yapmazken 48-50 dereceye düşüyor.Sadece fikir verebilir belki diye yaziyorum...

11.04'ü sadece 1 gün kullandım ve kaldırdım.Eğer çözüm bulamazsanız birde 10.10 yada 10.04 kurup deneyin derim,bakalım aynı sorunlar olacak mı ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Temmuz 2011 - 15:07:53

+ birde @omergex in söylediği gibi.Laptop un arka bacakları vardır mutlaka.Ikisinin de altına kola yada su şişesi kapağı koyabilirsiniz.Bende öyle yapiyorum  ;D
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

serdar321

Arkadaşlar benim daha önce cpu sıcaklığı 90-100 dereceyi bulurken termal macun aklıma geldi sürdükten sonra sıcaklığın 40-45 dereceyi geçmediğini fark ettim.Ekran kartına da sürdüm onun da performansı arttı. Anakartın soğutucusuna da süreyim dedim ama daha önce zaten çok ısınan soğutucu metal şimdi daha da fazla ısınıyor. Acaba miktarı mı az geldi ya da farklı bir macun mu sürmem gerekiyordu bu konuda bilgisi olan var mıdır aramızda ?
En kötüsü,en iyisi sandığımızdır.

burk

Alıntı yapılan: serdar321 - 22 Aralık 2011 - 16:14:06
Arkadaşlar benim daha önce cpu sıcaklığı 90-100 dereceyi bulurken termal macun aklıma geldi sürdükten sonra sıcaklığın 40-45 dereceyi geçmediğini farkettim.Ekran kartına da srdüm onun da performansı arttı.Anakartın soğutucusuna da süreyim dedim ama daha önce zaten çok ısınan soğutucu metal şimdi daha da fazla ısınıyor.acaba miktarı mı az geldi yada farklı bi macun mu sürmem gerekiyodu bu konuda bilgisi olan var mıdır aramızda ?
Termal macun orada iletken görevi görüyor yani sen bir yere termal macun sürdüğünde mevcut ısı amacına uygun olarak daha fazla iletiliyor.

Diğer arkadaşlar da top komutunun dışında ;
acpi -t
komutu ile daha somut veri elde edebilirler.

serdar321

Alıntı yapılan: burk - 22 Aralık 2011 - 18:53:13
Alıntı yapılan: serdar321 - 22 Aralık 2011 - 16:14:06
Arkadaşlar benim daha önce cpu sıcaklığı 90-100 dereceyi bulurken termal macun aklıma geldi sürdükten sonra sıcaklığın 40-45 dereceyi geçmediğini farkettim.Ekran kartına da srdüm onun da performansı arttı.Anakartın soğutucusuna da süreyim dedim ama daha önce zaten çok ısınan soğutucu metal şimdi daha da fazla ısınıyor.acaba miktarı mı az geldi yada farklı bi macun mu sürmem gerekiyodu bu konuda bilgisi olan var mıdır aramızda ?
Termal macun orada iletken görevi görüyor yani sen bir yere termal macun sürdüğünde mevcut ısı amacına uygun olarak daha fazla iletiliyor.

Diğer arkadaşlar da top komutunun dışında ;
acpi -t
komutu ile daha somut veri elde edebilirler.
Bir sorun olmamasına sevindim.Teşekkür ederim :)

burk

@serdar321 şunu da belirtmeliyim, termal macun sürme işleminde sürülen miktar çok önemlidir, eğer gereğinden fazla macun sürülürse iletimde sorun çıkarabileceği bilinmelidir.

serdar321

Alıntı yapılan: burk - 24 Aralık 2011 - 14:10:48
@serdar321 şunu da belirtmeliyim, termal macun sürme işleminde sürülen miktar çok önemlidir, eğer gereğinden fazla macun sürülürse iletimde sorun çıkarabileceği bilinmelidir.
Bununla ilgili duyumlarım vardı.O yüzden ince bir tabaka halinde sürmüştüm.Yalnız sürdüğüm yer (anakart soğutucu metal) ile ilgili kafam karışıktı çok ısınıyor diye.Ama fazla ısınmasının sebebinin anakartın ısısını iletmesi olduğunu öğrenince rahatladım.Yine de yardımınız için sağolun.