[Çözüldü] lamp yüklemek

Başlatan emrahgny, 13 Ağustos 2008 - 22:37:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrahgny

merhaba arkadaşlar! windows da php kulanabiliyorum ama daha yeni linux ögreniyorum ve gerçekten çok çaylakça bi soru olabilir ama ben hangi komutları yazıp apache php ve mysql tam olarak yükleyebilirim? ve bunu uçbirimde nasıl test edebilirim? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!!

izzetguntalaz

emrahgny

Alıntı
LAMP =  Linux + Apache + MySQL + PHP/Perl

1. Apache ve Php5
Kod:

apt-get install apache2 php5 libapache2-mod-php5

2. MySQL server
Kod:

apt-get install mysql-server mysql-client php5-mysql

PHP kurulumunuzu test etmek için;
Kod:

sudo nano /var/www/info.php

ile dosyanın içine
Kod:

<?php phpinfo(); ?>

yazılır. Tarayıcıdan http://localhost/info.php adresi girildiğinde sayfa açılıyorsa kurulum başarılı olmuş demektir.

burdaki işlemleri uygulamaya çalıştım ama daha ilk kodu yazdıgımda "E: libapache-mod-php4 paketinin kurulum adayı yok" şeklinde bi uyarı aldım.. linuxta yeni oldugum için tam olarak ne yapmam gerektigini bilmiyorum ilgilendiginiz ve yönlendirmeleriniz için teşşekkürler

atomkarinca

Şu an farklı bir sürümü vardır yada paketin adı değişmiştir. Synaptic den bir ara.  Yada Ubuntu üzerinde olan arkadaşlar bir baksınlar.

emrahgny

tanzer arkadaşım dedigin gibi eski sürümü denemişim synapticten bulup değiştirdim ama nano editöründen pek anlamadım kaydettim sadece firefox ile açmaya çalıştıgımda
"indirmek istediginiz dosya:
    info.php
  ...........
.........."                         
gibi geliyor windows'da not defteri text şeklinde kaydettigimdede böyle bi uyarı gelirdi. tüm dosyalar diye kaydedersem çalışırdı . linux'ta daha çok yeni oldugum için bunu nasıl yapabilirim bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

atomkarinca

Eminim lamp (php) den anlayan arkadaşlar kısa sürede cevaplayacaklardır.

heartsmagic

Sen bizim wikideki belgeye baktın mı? @izzetguntalaz'ın verdiği sayfada sabit başlıklar arasında.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrahgny

apt-get install apache2 php5 libapache2-mod-php5
apt-get install mysql-server mysql-client php5-mysql
anladıgım kadarıyla buraya kadar apache,mysql ve php yi kurmuş bulunuyorum...
burdan sonrada wiki de de yazmış oldugunuz test işlemlerini yaptım

Durum

PHP kurulum durumunuzu kontrol etmek için:

gksudo "gedit /var/www/testphp.php"

komutu ile yeni bir dosya oluşturun ve içine şunu yazın:

<?php phpinfo(); ?>

Daha sonra gezgininizde http://localhost/testphp yazarak PHP bilgilerinizi görün. Bu sayfada kurmuş olduğunuz PHP sürümü ile bilgiler olması gerekir.

fakat burda firefox ile açmak istedigimde

indirmek istediginiz  dosya:
info.php
türü:PHP script
Nereden: /home/.../Masaüstü
Firefox bu dosya ile ne yapsın?
   birlikte aç
   sabit diske kaydet

vazgeç  tamam

bu konuda sizler kadar bilgili olmadıgım için bazı yanlışlarım olabilir affınıza sıgınıyorum sadece amacım ögrenmek. yardımlarınız için çok teşşekkürler

atomkarinca

Hataya bakarsak bize Apache'nin henüz başlamadığını söylüyor. Terminalden şu komutu gir:

sudo /etc/init.d/apache2 start

ve tekrar aynı sayfaya erişmeyi dene bakalım faydası olacak mı.

emrahgny

Dediginiz gibi apache yi böyle açmamıştım ama bu şekildede komutu yazdıgımdada yine aynı hata geldi...
Acaba yazmadıgım bir komut yada komutlarmı var bilemiyorum.. ilgilendiginiz için saolun

heartsmagic

Eğer apache çalışıyor ve bu hata geliyorsa muhtemelen apache php'yi yorumlayamıyor demektir. php_mod kurulumunda ya da herhangi bir pakette sorun oldu mu?

Wikideki adımları sakin sakin gözden geçirirsen, hiç hata almadan ilerlersen bu meseleyi halletmen çok zor değil inan.

emrahgny

artık her işlemi baştan yapıcam!  Dediginiz gibi en iyisi sakin sakin ugraşmak en kısa zamanda wiki den tekrar yapıp burayada sonucu belirticem!

emrahgny

Daha Sonra http://localhost/deneme.php Şeklinde Yazdığınızda php dosyasının çalışabilmesi için yetki vermelisiniz bunun için

nano  /etc/apache2/apache2.conf yazıp

User www-data Group www-data

Kısmını kendinize göre değiştirin

User salih Group salih

wiki deki bu bölümü bi türlü yapamadım /etc/apache2/apache2.conf dosyasının içinde bulamadım User www-data Group www-data şeklinde yazan biyer. sanırım sorun burdan kaynaklanıyor

şöyle bir satır var ama
# These need to be set in /etc/apache2/envvars
User ${APACHE_RUN_USER}
Group ${APACHE_RUN_GROUP}

bu satırmı değilmi yada nasıl düzeltirim bilemedim.

heartsmagic

İlginçtir ben depolardan kurulum yaptıktan sonra hiçbir ayar yapmadan çalıştırdığımı hatırlıyorum Apache+Php ikilisini. Ancak onları değiştirmek istiyorsan:

sudo gedit /etc/apache2/envvars

emrahgny

dediginiz yerde wiki de bahsedilen düzeltmeyi yaptım ama apacheyi
sudo /usr/sbin/apache2ctl start komuduyla başlattıktan sonra
hala localhost dan açmaya çalıştıgımda bilgisayarda firefox'un yükleme penceresi açılıyor!
galiba ben çok beceriksizim birtürlü çalıştırmadım:(

heartsmagic

Apache başlarken hata dönmüyor değil mi?

Dediğim gibi ben ayarlama falan yaptığımı hatırlamıyorum. Apache+Php+mysql paketlerini synapticten bakarak kafama göre kurarım genelde. Neler lazım olduğunu az çok biliyorum. Kurulumdan sonra her şey hazır oluyordu, sende bir yerlerde sıkıntı var ama buradan görünmüyor ne yazık ki.

emrahgny

acaba sırayla yazacagım komutlar yada synapticten seçebilecegim paketleri yazabilecek birisi varsa sevinirim wiki dekileri uyguladım ama olmadı...

heartsmagic

Normal şartlar altında wikidekiler yeter, yani yetmesi lazım. Ortada bir gariplik var ama çözemiyoruz.

emrahgny

tarayıcıdan 127.0.0.1 e girdigimde apache çalışıyor(ıt works) yazıyor fakat php dosyasını localhost/phpinfo.php şeklinde açmaya çalıştıgımda download penceresi açılıyor...
sudo aptitude install php5 komutunuda yazdım(yani php de yüklü) en azından bu dosyanın açılması için yeterli olması lazım ama sebebini çözemedim

heartsmagic

Yok php yetmez mod_php lazım apache'nin yorumlaması için (yanlış bilmiyorsam).

emrahgny

heartsmagic yardımlarından dolayı çok teşşekkür ederim senin sayende sorun halloldu mod_php asıl sorunmuş...
synapticten php5-apache2-mod-bt paketini kurdum ve sorun halloldu...(wikide yazmıyor sanırım bu)

heartsmagic

mod-bt mi gerekiyormuş?

emrahgny

libapache-mod-php5 paketini tekrar yükledim konsoldan;
sudo a2enmod php5(wiki'de bunlar php4 yükleme satırında yazılmış php5 yükleme satırında olmamasına ragmen yaptım)
ardından bide php5-apache2-mod-bt 'i paketini kurdum artık bu hatayı vermiyor sorunuma hangisi derman oldu bilemiyorum ama bunlardan biri oldugu kesin!!

emrahgny

birde mysqladmin ve phpadmin nasıl kullanılıyor bilen arkadaşlara anlatırsa sevinirim kurulum komutunu verdim ama nereden çqlalıştıracagımı bulamadım!! mysql administratör çıkıyor ama serverhostname username kısımlarına ne yazıcam bilemedim

xaph

Alıntı yapılan: blacklist - 15 Ağustos 2008 - 15:37:41
birde mysqladmin ve phpadmin nasıl kullanılıyor bilen arkadaşlara anlatırsa sevinirim kurulum komutunu verdim ama nereden çqlalıştıracagımı bulamadım!! mysql administratör çıkıyor ama serverhostname username kısımlarına ne yazıcam bilemedim

http://localhost/phpmyadmin
yazarak phpmyadmine ulaşabilirsin