[Nasıl] Ubuntu için Sis 771/671- 672 Rehberi

Başlatan gufabe, 26 Temmuz 2011 - 21:25:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ratz

Alıntı yapılan: if - 26 Temmuz 2012 - 01:45:28
Tercihler>Görüntü Biimi ayarlarından seçemiyor musunuz?
Maalesef. 640 x 480, 800 x 600 ve 1024 x 768 var seçeneklerde. 1366 x 768 kaybolmuş.

if

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg komutundan sonra yeniden başlatınca durum nedir?

ratz

@if

yeniden başlattım durum değişmedi. bu arada sizin vermiş olduğunuz linkten çektiğim 32 bitlik sürücüler ile sistemin içindekileri karşılaştırdım. sadece xorg.config dosyası aynı diğerleri değişmemiş. yani oradan indirmiş olduğum sürücüler kurulu değil.

bahsettiğim sizin vermiş olduğunuz link. https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/sis

if

xorg.conf aynı mı farklı mı? Siz xorg.conf kullanıyor musunuz? Artık gerek kalmıyor xorg.conf'e genelde de o yüzden soruyorum.

ratz

Ben acemi bir kullanıcıyım. Şimdi baktığımda yüklü olduğunu gördüm. Sizin vermiş olduğunuz bağlantıda da yüklenmesi gerektiği yazıyordu. O bağlantıdan önce uyguladığım yöntemde de dosya vardı. Bu konuda ilk mesajda anlatılanları uygulamıştım.

xorg.conf dosyası değişmiş gördüğüm kadarı ile çünkü sizin bağlantınızdaki işlemden önce farklı şeyler yazıyordu içinde.

if

@ratz, burada anlatılanları tekrardan yapmanızı önermekten başka diyeceğim bir şey ok maalesef.

ratz

Alıntı yapılan: if - 26 Temmuz 2012 - 02:48:33
@ratz, burada anlatılanları tekrardan yapmanızı önermekten başka diyeceğim bir şey ok maalesef.

pekala, ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

if

gufabe

Bu kurulumun sağlıklı yürüyebilmesi için önce xorg.conf dosyasının kaydedilmesi, sürücünün bulunduğu dizindeki diğer işlemlerinse bu bağlamda yürümesi gerekiyor. Anlatımda sırasıyla kısmının altını bu yüzden çizmiştim. Çünkü önce sürücüyü indirip işleme alışkanlığı ilk seferinde bana da sıkıntı yaratmıştı.

@ratz cızırtı meselesiyle VLC'nin bitmek bilmez güncellemeleri arasında bir bağlantı var sanırım. Araçlar> seçenekler> ses> bölümünden çıkış tercihlerini değiştirip düzeltilebiliyor. Fakat sonra yeniden nüksedip yeniden düzeltme isteyebiliyor.

ratz

Alıntı yapılan: gufabe - 26 Temmuz 2012 - 08:40:07
Bu kurulumun sağlıklı yürüyebilmesi için önce xorg.conf dosyasının kaydedilmesi, sürücünün bulunduğu dizindeki diğer işlemlerinse bu bağlamda yürümesi gerekiyor. Anlatımda sırasıyla kısmının altını bu yüzden çizmiştim. Çünkü önce sürücüyü indirip işleme alışkanlığı ilk seferinde bana da sıkıntı yaratmıştı.

@ratz cızırtı meselesiyle VLC'nin bitmek bilmez güncellemeleri arasında bir bağlantı var sanırım. Araçlar> seçenekler> ses> bölümünden çıkış tercihlerini değiştirip düzeltilebiliyor. Fakat sonra yeniden nüksedip yeniden düzeltme isteyebiliyor.

su videoda oturum kapanmasi cok can sikici bir durum. video duzenleme programlarinda da ayni sorun oldu. windowsa geri donmek zorunda kalicam.

gufabe

Avidemux (Qt) varsayilan ayarlariyla oturum kapatma sorunu yaratmadan kullanilabiliyor.  Yazilim merkezinden kolayca edinilebilir.

freekiller

gerçekten çok işime yaradı çok teşekkürler.

heartsmagic

@freekiller, kurulumu yaptın ve başarılı oldu mu? Lütfen bize şu çıktıyı geçer misin:

lspci | grep VGA

Ayrıca Ubuntu sürümün nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gufabe

programmer

Alıntı yapılan: gufabe - 26 Temmuz 2011 - 21:25:44
Wayan Lukito Yöntemi:

Öncelikle

X -version

ile xorg versiyonunuzu görün. Çıktının ilk satırında alttakine benzer bir veridir.

X.Org X Server 1.15.1

http://wayanlukito.blogspot.com.tr/2013/09/driver-vga-sis-771671-all-variants-linux.html adresinde listelenmiş indirme bağlantılarından kendi versiyonunuza uygun bağlantıya tıklayarak "sisimedia_drv.so" ve  tercihimize göre 1366x768'li olan veya olmayan "xorg.conf" dosyalarını sıkıştırılmış olarak indiriyoruz

İndirme sitesi yasaklanmış. Proxt sitelerden de indiremedim. Elide olan varsa xorg 1.18 için
olan sis driver'ını ce xorg.conf dosyasını indiriebilir bir yerlere atabilir mi acaba.
vesa'lı xorg.conf denedein 1280 çözünürük veriyor ama video çok çok yavaş izlenmiyor.

Lubuntu 14.04 'de deneteceğim.

lshw -c video
WARNING: you should run this program as super-user.
  *-display UNCLAIMED     
       açıklama: VGA compatible controller
       ürün: 771/671 PCIE VGA Display Adapter
       üretici: Silicon Integrated Systems [SiS]
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:01:00.0
       sürüm: 10
       genişlik: 32 bits
       saat: 66MHz
       kapasiteler: vga_controller cap_list
       yapılandırma: latency=0
       kaynaklar: bellek:c0000000-cfffffff bellek:b0000000-b001ffff ioport:9000(boyut=128)

Xorg 1.18 için sis driver:
http://www.4shared.com/zip/qAkbtmtSce/118x_64bits.html