[Nasıl] Ubuntu için Sis 771/671- 672 Rehberi

Başlatan gufabe, 26 Temmuz 2011 - 21:25:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gufabe

Wayan Lukito Yöntemi:

Öncelikle

X -version

ile xorg versiyonunuzu görün. Çıktının ilk satırında alttakine benzer bir veridir.

X.Org X Server 1.15.1

http://wayanlukito.blogspot.com.tr/2013/09/driver-vga-sis-771671-all-variants-linux.html adresinde listelenmiş indirme bağlantılarından kendi versiyonunuza uygun bağlantıya tıklayarak "sisimedia_drv.so" ve  tercihimize göre 1366x768'li olan veya olmayan "xorg.conf" dosyalarını sıkıştırılmış olarak indiriyoruz (yükleme sitesi sosyal medya uygulaması etkinleştiriyor kolayca devre dışı bırakabilirsiniz). Buraya çıkart dedikten sonra ev dizinimize (kullanıcı dizini) kopyalıyoruz. İşlemler için:

sudo -i
cp  sisimedia_drv.so /usr/lib/xorg/modules/drivers
cp xorg.conf /etc/X11

Komutlarından sonra sistemi yeniden başlatıyoruz.

1280x... İçin Çözünürlük Ekleme Yöntemi:

Ev dizininde xorg.conf adında bir belge oluşturup aşağıdakileri içine yapıştırın.

Section "Device"
  Identifier "Generic Video Card"
    VendorName  "Silicon Integrated Systems [SiS]"
        BoardName   "771/671 PCIE VGA Display Adapter"
    Busid "PCI:1:0:0"
    Driver "vesa"
    Screen 0
        Option "UseFBDev" "true"
        Option "DPMS"
        Option "ShadowFB"
        Option "MaxXFBMem"
        VideoRam 262016
        Option "RenderAccel" "true"
        Option "AllowGLXWithComposite" "true"
        Option "backingstore" "true"
        Option "AddARGBGLXVisuals" "True"

EndSection

Section "Monitor"
    Identifier    "Configured Monitor"
    Vendorname    "Generic LCD Display"
    Modelname    "LCD Panel 1280x800"
    HorizSync 20-107
        VertRefresh 50-185
  modeline  "800x600@56" 36.0 800 824 896 1024 600 601 603 625 +hsync +vsync
  modeline  "800x600@60" 40.0 800 840 968 1056 600 601 605 628 +hsync +vsync
  modeline  "1280x768@60" 80.14 1280 1344 1480 1680 768 769 772 795 -hsync +vsync
  modeline  "1280x720@60" 74.48 1280 1336 1472 1664 720 721 724 746 -hsync +vsync
  modeline  "1280x800@60" 83.46 1280 1344 1480 1680 800 801 804 828 -hsync +vsync
    Gamma    1.0
EndSection

Section "Screen"
    Identifier    "Default Screen"
    Monitor        "Configured Monitor"
    Device        "Configured Video Device"
    Defaultdepth    24
    SubSection "Display"
        Depth    24
        Virtual    1280    768
        Modes        "1280x768@60"    "1280x720@60"    "800x600@60"    "1280x800@60"    "800x600@56"
    EndSubSection
EndSection

Section "Module"
    Load "dri"
    Load "dbe" # Double-Buffering Extension
    Load "v4l" # Video for Linux
    Load "extmod"
    Load "type1"
    Load "freetype"
    Load "glx" # 3D layer
    Load "GLcore"
    Load "i2c"
    Load "bitmap"
    Load "ddc"
    Load "int10"
    Load "vbe"
    Load "speedo"
    Load "record"
EndSection

Section "DRI"
        Mode 0666
EndSection

Ardından alttaki komutu verip bilgisayarı yeniden başlatın.

sudo cp xorg.conf /etc/X11/xorg.conf

Kaynaklar: Linux Mint Türkiye  / Ubuntu Forums

(Forumu ilk haberdar eden başlık)

Ayrıca forumda başka bir çözünürlük ekleme anlatımı da mevcut.

* * *

Sistem sıcaklık değerlerini düşürmek için alttaki bağlantılardan faydalanabilirsiniz (aslına bakarsanız uygun fiyata bir soğutucu almanızı tavsiye ederim).

1. http://www.emreciftci.net/2011/07/ubuntu-and-high-cpu-temperature.html

2. https://ubuntugunluk.wordpress.com/2012/06/27/ubuntu-hard-disk-sicakligina-cozum/

3. http://askubuntu.com/questions/285434/is-there-a-power-saving-application-similar-to-jupiter

4. http://www.webupd8.org/2014/04/prevent-your-laptop-from-overheating.html                                               

* * *

Video izlerken oturum kapanma problemi yaşanırsa alttaki gibi düzenlemeler yapmak faydalı olur.

Düzenlemeler:

VLC :

- Araçlar> seçenekler> görüntü bölümünden çıkış: X11 görüntü çıkışı (XCB) olarak seçin. Görseli için>>>

- Araçlar> seçenekler> ses bölümünden çıkış modülü: ALSA ses çıkışı, aygıt: hda sis966, alc662 rev1 analog default audio device olarak düzenleyin. Görseli için>>>

Smplayer :

(Kurulumu için tıklayın )

Alttaki komutu da ekleyelim.

sudo apt-get install gnome-mplayer-dbg

- Özellikler>genel>video bölümünden çıktı sürücüsü: xv (1-SIS  315/330/340/350 series Video Blitter) olarak seçin. Görseli için>>>

- Özellikler>genel>ses bölümünden  çıktı sürücüsü: Alsa (0.0 HDA SIS966) olarak düzenleyin. Görseli için>>>

Diğer Video Formatlarını Barındıran Sitelerde:

Smplayer kurulumundan sonra sisteminizde beliren Gnome Mplayer burada kullanılır (eğer kurulumda yükleme işlemini atladıysanız restricted-extras paketlerini yüklemelisiniz). Gecko Media Player varsayılan olarak Gnome Mplayer kullanacağı için bu durumda yapmamız gereken yalnızca küçük bir düzenleme...

Gnome Mplayer> oynatıcı> video çıktısı: x11, ses çıktısı: hda sis966, alc662 rev1 analog (alsa). Görseli için>>>

Ayrıca varsayilan ayarlariyla oturum kapatma sorunu yaratmadan kullanilabilen gözde bir video duzenleme araci olan Avidemux, Yazilim Merkezinden kolayca kurulabilir.

BayboraKaan

Bizede sabitlemek düsmüs paylasim icin tesekkürler. Hatirladigim problemli bir ekran karti idi.

gufabe

Rica ederim. Bu forum olmasa asla yapamazdım. Umarım yararlı olur.

aykuluk

@gufabe

Yukarda verilenleri aynen uyguladım. Yeniden başlattıktan sonra Sistem>Tercihler>Ekranlar kısmına girip baktım. 1366*768 seçeneğinin de gelmiş olduğunu gördüm. Bunu seçip uygula deyince ekran görüntüsünü kaybettim. Bilgisayar üçüncü açılışta kendine geldi ve şu an sadece 800*600 seçeneği var. Ne yapıcaz şimdi?

gufabe

Öncelikle buraya xorg.conf dosyanı aktarabilir misin?

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

aykuluk

Başlangıçta boştu. Şu an böyle:

Section "Device"
    Identifier     "Configured Video Device"
    Option         "UseTiming1366" "yes"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Default Screen"
    Device         "Configured Video Device"
    Option         "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1; PerfLevelSrc=0x2233; PowerMizerDefault=0x3; PowerMizerDefaultAC=0x3"
EndSection

gufabe

Gösterdiğin dosyayı kapatmadan önce kaydettiğin müddetce yeniden başlattığında boş olarak gelmemesi gerekiyor. Yeniden başlattıktan sonra bir fark olacak mı tekrar kontrol edelim.

aykuluk

Hayır boş gelmiyor, aynı şekilde kalıyor.

"Başlangıçta boştu" derken yukardaki işlemler sırasında boş olan dosyayı bu şekilde değiştirmiştim onu söylemek istedim.

gufabe

Anladım.
Bu arada işlemcin 32 bit değil mi?
Kurulumu birlikte yeniden yapalım.
git clone git://github.com/hellnest/xf86-video-sismedia-0.9.1.git
cd xf86-video-sismedia-0.9.1
./configure --prefix=/usr --disable-static
make
sudo make install

İşlemlerinin bitmesini bekleyip, uçbirimi kapatıp,  bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra resimdeki gibi ubuntu klasikle giriş yapalım.

http://3.bp.blogspot.com/-78xX5VAI7dM/Tbz9Q46V0gI/AAAAAAAAAvo/nmqtKl7MsAE/s1600/Screenshot.png

aykuluk

İşlemcim 64 bit. Neden?

Yukardakileri yaptım. İlk komut hata verdi (already exist, and not empty). O komutu geçip devam ettim.

Yeniden başlattıktan sonra Ubuntu Klasik'i seçtim. (Bu sırada çözünürlük düzelmiş haldeydi.) Ok dedim. Açıldığında çözünürlük tekrar düştü. Ama "ekran tercihleri" kısmına baktım 1024*768 ve "1376*768" tercihleri gelmiş. Ne yapalım?

Bir de, bi hata uyarısı belirdi.
"NotificationAreaAppletFactory::NotificationArea" yüklenirken panelde bir sorunla karşılaşıldı.
Bu uygulamacığı ayarlarınızdan silmek istiyormusunuz? (sil/silme)
şeklinde. Ne yapalım?

gufabe

Kurduğumuz sürücü 32 bit içindi. ilk kodun son kısmında şu şekilde görünüyor.

xf86-video-sismedia-0.9.1.git

64 bit için sorun yaratmama ihtimali de vardı. Ama şimdi aynı sürücünün senin mimarine uygun olanını araştırmak iyi olacak.

Senin varsayılan çözünürlüğün neydi bilmiyorum. Eğer 1024x768 değil idiyse xorg.conf dosyanı şu şekilde düzenleyebilirsin.

Section "Device"
   Identifier        "Configured Video Device"
   Driver            "vesa"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier       "Configured Monitor"
   HorizSync        30-68
   VertRefresh     50-85
EndSection

Section "Screen"
   Identifier    "Default Screen"
   Monitor       "Configured Monitor"
   Device        "Configured Video Device"
EndSection

Son bildirdiğin hata bir  panel(gnome panel ya da dock) uygulaması ile ilgili. Yani sana ''sistem tepsisinde çalışan uygulamaları ben zaten gösteriyorum, senin ayrıca bunu gösteren uygulama çalıştırmana gerek yok'' diyor. :) Önemli bir şey değil silsin.

aykuluk

xorg.conf dosyasını dediğin gibi güncelledim.

1024*768 'te sorun yok. 1376*768 'e geçince yine görüntüyü kaybettim ama bu defa 5-10 s sonra 1024*768 'e attı kendi kendine.

Aşağıdaki linkte 64bit için driver verilmiş:
http://hellbunker.blogspot.com/2011/01/sis-m671-64bit-driver.html

Set-up için yine aşağıdaki komutları mı uyguluyoruz? İlk komutu nasıl değiştirmek gerekiyor? İlk komut ne işe yarar?
$ git clone git://github.com/hellnest/xf86-video-sismedia-0.9.1.git
$ cd xf86-video-sismedia-0.9.1
$ ./configure --prefix=/usr --disable-static
$ make
$ sudo make install

xorg.conf dosyası son haliyle mi kalsın?

gufabe

Linkte bahsedilen sürücü için indirme penceresi bende açılmadı. Eğer sende açılırsa tar.gz dosyasını buraya çıkar diyerek içindeki readme dosyasını kontrol et. Ya da en iyisi aşağıdaki bağlantıdan yardım alarak kurulumu yap. Yani artık daha önce uyguladığımız kurulum yöntemi geçerli değil.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=179.0

Eğer kurulum yaparsan yeniden başlatmadan önce xorg.conf dosyanı aşağıdaki şekilde kaydetmelisin. Bu adımı atlamamaya özen göster.

Section "Device"
    Identifier     "Configured Video Device"
    Option         "UseTiming1366" "yes"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Default Screen"
    Device         "Configured Video Device"
    Option         "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1; PerfLevelSrc=0x2233; PowerMizerDefault=0x3; PowerMizerDefaultAC=0x3"
EndSection

Önerdiğim diğer dosya yalnızca senin 800x600 görüntü çözünürlüğüne mahkum olmaman için bir öneriydi. Bunun dışında dikkate alma, çünkü onunla en fazla 1024x768 çözünürlük alabilirsin.

Kolay gelsin. :)

Son durum: İndirme  penceresi şimdi açıldı. Ne yazık ki, o dosyanın içinde bir sürücü yok.

aykuluk

64 bit'e uygun sürücüyü buldum ve yükledim. 1280*800 çözünürlüğe geçtim. 1376*768'ten vazgeçtim.

Beni çok uğraştırdı. Kaynak olması açısından çözümü burda ayrıntılı olarak anlattım:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28991.0

gufabe

Alıntı yapılan: aykuluk - 28 Ağustos 2011 - 23:54:03
Beni çok uğraştırdı. Kaynak olması açısından çözümü burda ayrıntılı olarak anlattım:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28991.0

Öncelikle geçmiş olsun.

Ayrıca, bir ''Nasıl Belgesi'' düzenlemeyi düşünmek ve bunu özenle hazırlanmış faydalı bir anlatımla tamamlamak da başlı başına bir takdiri hakediyor tabii... Tebrikler.  :)

gufabe

Başlık, konunun Natty Narwhal sürümüne özel bir anlatım gibi algılanmasının önüne geçmek için tarafımdan değiştirilmiştir. Bu değişiklikte, belgenin hazırlanmasından sonra açılmış alttaki başlığın da etkisi bulunmaktadır.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29479.0

ratz

Merhabalar.

Yeni bir linux kullanıcısıyım. Lubuntu 12.04 desktop kullanıyorum. Bilgisayarım inanılmaz hızlandı. Konuda verilen adımları uygulayarak 1366_x_768 çözünürlüğünü sağladım. Bu 5-10 saatlik bir zamanımı aldı.  Çünkü terminal komutlarında sorun yaşadım. Komutları girdiğimde şifre soruyordu fakat yazımı engelliyordu. Sonradan şans eseri gedit'in bir program olduğunu öğrendim. Bu esnada 3 kere Lubuntu 2 kere de Ubuntu kurdum. Benim gibi acemi kullanıcıları dikkate alarak bu kodların yazımında ne gereklidir kısaca bahsedilirse yararlı olacaktır. Gedit'in sonradan indirilmesi gereken bir program olduğunu bilseydim bu kadar uğraşmayacaktım. Şimdi forumdaki konuları neden okumadın diye soracaksınız fakat inanın başlıklarda boğuldum ve google aramalarımda dahi işe yarar birşey bulamadım. Böyle küçük detaylardan bahsedilirse çok iyi olur benim gibi acemiler için.

720p videoları takılma olmadan izleyebiliyorum youtube vb. sitelerden. Fakat konuda bahsedilenleri yaptıktan sonra bilgisayardaki videoları tam ekran izleyemez oldum. Sonradan Vlc player'ın ayarlarını yaptım ve tam ekran izleyebilir hale geldim.  Youtube üzerinden rahatça 720p izleyebiliyorken bilgisayardaki 480p videolarda dahi tam ekranda takılmalar ve ufak cızırtılar ses patlamaları çıkıyor. Bazı videolarda ise yankılı ve cızırtıdan sesi kapatmak zorunda kalıyorum, zaten bu şartlarda 720p video izlemek imkansız gibi. Çok fazla takılma var ve bilgisayarın fanı videoyu açar açmaz son hızda çalışmaya başlıyor. Youtube videolarında hiç bir sorun yokken Vlc ile bilgisayardan açtığım videolarda bunun olması fazlası ile canımı sıktı.

Windows'u sadece müzik yazılımlarına ihtiyacım olduğu zaman kullanıyorum. Bu konuda Windows'a bağımlıyız mecburen. Onun dışında oyunlar ile de pek aram yok. Sadece internet ve video için kullanacağım bir işletim sistemi arıyordum 1 yıl kadar önce. Sonra çeşitli linux sürümlerini denedim sağolsun ekran hep sorun çıkarttı. 1yıldan sonra şimdi çözünürlük sorununu çözmüşken ses ve performans sorunu yüzünden Windows'a dönmek istemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

heartsmagic

@ratz, ufak tefek bilgiler zaten forumda mevcut. Örneğin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2488.0
Ayrıca o başlığın bulunduğu bölüm:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=142.0

Gedit konusunda ise, Gedit zaten kurulu gelen bir uygulamadır, kurmak gerekmez. Haliyle onun açıklaması yapılmamış yazıda. Sende neden sorun çıktı bilemiyorum.

Asıl soruna gelecek olursak. Youtube ve makinedeki videolar farklı şekilde yürütülürler. Malum Youtube Flash veya HTML5 kullanıyor. Buradaki yönergeleri izlerken tam olarak neler oldu bilemiyorum tabi ama sürücü bir yıllık. Belki 12.04 ile işler değişmiştir. Sen bu sürücüyü kurmadan önce elle çözünürlük değiştirmeyi denesen bile yapamamış mıydın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ratz

@heartsmagic İlginç bir durum lubuntuyu kurduktan sonra gedit komutunda sorun yaşadım ve ubuntuyu flash belleğe atıp işletim sistemini usb den çalıştırdığımda komutlar çalışıyordu. Sonra dedim ki herhalde lubuntuda bir problem oldu ve ubuntuyu kurdum. Fakat kurduktan sonra ubuntuda da aynı sorun oluştu. Sonra ubuntu gözüme biraz yavaş geldi tekrar lubuntuya döndüm. Dedim ya şans eseri buldum gediti.

Çözünürlüğü elle değiştirme kısmına gelirsek bir konuda denk gelmiştim. Ordaki arkadaşta 1200 x 800 den ileriye gidememiş. Benim ekranım 1366 x 768 çözünürlükte olduğu için 1200 x 800 problemli bir görünüşte olacaktır. Yine aynı konuda gördüğüm ekranın çıkış komutlarını yazdığımda, örneğin konudaki arkadaşın ekranına ait bilgileri çıkmış, fakat benim bilgi kısmında dahi ekranın ne olduğu çıkışlarının ne olduğu vb. şeyler yoktu. Varsa bile ben göremedim.

Yine dediğim gibi 1 yıl kadar önce de günlerce uğraşmıştım ubuntu üzerinde bir sonuca varamamıştım. Şurdan başlığa bakabilirsiniz http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29479.0
Bu sefer halletmek istiyorum fakat ekran kartı gerçekten sorunlu. 12.04 sürümünde 800x600 dışında 1024x768 çözünürlük ayarını eklemişler. 11.04 ve önceki sürümlerde sadece 800x600 vardı. Çözümü yoksa ya da istediğim performansı alamazsam windows kölesi olmaya devam edeceğim maalesef...

ratz

Alıntı yapılan: if - 25 Temmuz 2012 - 18:59:30
@ratz, https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/sis

emrullah@Casper:~$ cd Downloads && tar xvzf ~/Downloads/sis*.tar.gz
bash: cd: Downloads: Böyle bir dosya ya da dizin yok

hatası alıyorum. Dosyaları unzip yapıp elle eklemeyi denedim bu seferde

sis671_drv.la: Dosya taşınırken hata: Erişim engellendi
sis671_drv.so: Dosya taşınırken hata: Erişim engellendi

uyarısı alııyorum.

if

ratz

Alıntı yapılan: if - 25 Temmuz 2012 - 20:33:27
@ratz, indirdiğiniz dosya nerede?

Kodların dosya konumu olduğunu biraz geç anladım. Lubuntuyu Türkçe kullandığım için oradaki downloads yerine indirilenler yazınca kurdu. Bilgisayarı reboot ettim ve şöyle bir sorunla karşılaştım. Herhangi bir görsel ekran çıkmadı, direk bu ekran çıkıyor. Oturum adını ve şifreyi yazınca da bu şekilde kalıyor... Şimdi ne yapmam gerekli? Bunca uğraşım gitti sanırım...

http://postimage.org/image/fmgsgyt4r/

if

@ratz, sudo rm /etc/X11/xorg.conf komutundan sonra yeniden başlatınca normal olarak girebiliyor musunuz?

ratz

Alıntı yapılan: if - 25 Temmuz 2012 - 21:19:47
@ratz, sudo rm /etc/X11/xorg.conf komutundan sonra yeniden başlatınca normal olarak girebiliyor musunuz?

dosya silinemedi, aradığınız dosya ya da dizin bulunamadı şeklinde bir hata mesajı veriyor.