[çözüldü] 2006 dan kalan dell inspiron noteebok a hangi linuxu kurabilirim

Başlatan cce, 25 Temmuz 2011 - 23:52:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cce

2006 yılında aldığım dell inspiron 1300 notebook um var.

ubuntu 10.10 , 11.04 ve mint 1104 sürümlerini kurmayı denedim olmadı.canlı cd , kurulum ekranını dahi göremedim

bilgisayarın verileri şu şekilde

celeron m 380 işlemci 1.60hz
intel i915gms/i910gml chipset
1.49 gb ddr2 533 mhx ram
onboard ekran kartı

bu bilgisayara kurabileceğim bir linux sürümü varmı

if

Var, olmaz mı:) 2005'ten kalma 512 MB RAM sahibi bilgisayarda Pardus hariç diğerleri çalışırda onda çalışmaz mı... Can sıkıntısı çıkaracak tek şey ekran kartı duruyor. Ubuntu'nun bir çok türevi var. LXDE, XFCE masaüstü yöneticilerini kullananları deneyebilirsin. Forumda böyle bir sürü başlık var. Hatta: http://distrowatch.com/search.php

cce

teşekkür ederim, bir kaç tanesini deneyeceğim.bir tanesi sorunsuz olacaktır :)

burk

Ben olsam işe 10.04 ile başlar, görüntü ayarlarını da en düşük seviyede kullanırdım. Geçenlerde 512 mb ram, 128 mb ekran kartı olan bir masaüstü bilgisayara aynen bu şekilde Ubuntu kurdum, sorunsuz çalışyor.

OnurK

Benim de tavsiyem 10.04 kurmanız yönündedir. 10.04 ile sorun yaşama ihtimali, 11.04'e göre daha az.
We are silenced by the night.

serkanburda

Warlord

Linux Mint 10 veya 9 Lxde kur. Hem ubuntu tabanlı hem Lxde.

confickerbelasi

cce

Lubuntu 11.04 kurdum .şimdilik her şey yolunda

bu özelliklerdeki bilgisayardan çok fazla beklentim yok.internete girsin , torrent ten film indirsin ,indirdiğim filmler izlensin, mp3 çalsın ki çok kaliteli çalıyor yeter.

şimdilik mutluyuz , xp den kurtuldum dünya varmış

confickerbelasi

chrome ile çok sekme açma ram doluyor benimki 1,5Gb ram ile chrome 20 sekme açınca yamuluyor güle güle kullan.

cce

bende abiword sorun çıkardı.açtığım word belgelerinde çubuğu aşağıya kaydırdığımda, satırlar üst üste çakışıp yazılar okunmaz hal aldı.libreoffice kurdum, sorun yok

confickerbelasi

cce

daha önce cd den kurmayı denediğim , fakat kurulmayan linux mint 11.04 ü,  bu gün usb den yüklemeyi başardım.Lubuntudan tabiki çok daha iyi .

mint te sorunsuz çalışıyor.swap dosya olarak atadığım 2 gb takas alanı , kurduğum ubuntu tweak, aduacious ,awn ile mint çok güzel oldu.

konu çözüldüğü için kapatıyorum