ubuntu - fedora kuramıyorum!!! [ COZULDU ]

Başlatan muhteremcayli, 26 Temmuz 2011 - 18:57:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muhteremcayli

Herkese merhaba,

PC yi 3 bölüme ayırdım ve C de windows xp kurdum. diğer disklerede solarix ve linuxun fedora yada ubuntu dağıtımını kurmak istiyorum fakat; isolarını indirip dwd ye yazdırarak olusturdugum kurulum cdlerını PC yenıden baslatıldıgında gormuyor.BIOS ta oncelık cd de nıtekım xp kurulumunu sorunsuz gerceklestırdım.Bu konuda yardımınıza ıhtıyacım var.

İndirdiğim iso dosyalarını virtual boxda kurabılıyorum fakar ben sabıt dıskıme yuklemek ıstıyorum.Iso olarak ındırdıgım dosyayı dırek dwd yede yazdırmayı, indirdiğim dosyayı nero ımage recorder kullanarak  iso halıne getırıp sonra dwdye yazdırmayı vede ındırdıgım dosyayı winrarla acıp sonra image recoder ile iso yapıp sonra dwd ye yazıdrmayıda denedım fakat fayda etmedı.PC nin bu cd leri gormesını nasıl saglayabılırım.

iceboy

İndirdiğiniz iso dosyalarını cd ye yakacaksınız,yazmayacaksınız.(Program tabiri ile)

Eğer program ingilizce ise burn an iso image to disc,

türkçe ise bir kalıp dosyasını cd ye yaz seeçeneğini kullanacaksınız.

İndirdiğiniz dosyaları winrar yada başka bir programla açmayacaksınız yada çıkarmayacaksınız.

Indirdikleriniz kalıp dosyalarınıdır,sizin yapmanız gereken bu kalıpları programlar vasıtasi ile(nero,clonecd,asampoo burning studio gibi) cd/dvd ye yakmaktır.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

ekopc

Bence iso dosyasını yazdırırken bir hata var boot görmüyor  indirdigin iso dosyasını sağ tıkla nero ile kalıbı yazdır de endüşük  hızda yazdır

Warlord

Boot görünmemesinin sebebi isonu içini direk dvdye atması. Eğer isoyu yazdırırsa boot gözükür. İçindekileri değil. DVD kalıbı yazdır gibi seçenekler olması lazım. Onları deneyebilirsin.

muhteremcayli

Hocam herşeye yeniden başladım http://www.cyberciti.biz/tips/fedora-14-download-cd-dvd-iso.html adresindeki Visit mirror to download Fedora ISO image 32 bit i386 DVD ISO (3.3 GB) linkinden tekrar indiriyorum.

iso dosyası inince nero startsmart progrmını baslatıp dvd secıp veri diski yarat diyerektan inen dosyayı icine atıp ileri ileri dicem dogru mu?

Önceden indirdiğim dosyalara bakıyorum gerek dwdye yazılı olanlar gerekse pcde kayıtlı olanlar su an winrar dosyası gibi görünüyolar dolayısıyla sag tıklayıp yazdır gıbı bısey dıyemıyorum bende nero startsmart ın dandıklıınden mı yoksa benım ındırdıkten sonra yaptıgım hatalardan mı kaynaklanıyor cözemedim.

ekopc

Evet Winrar dosyası gibi gözükür  yukardada belittigim gibi indirdigin iso dosyasını sağtıkla nero ile yaz de  veri diski olarak yazdırma    boot etmez.
İso dosyası inince nero startsmart progrmını baslatıp dvd secıp veri diski yarat diyerektan inen dosyayı icine atıp ileri ileri dicem dogru mu? YANLIŞ

insan

İso dosyaları cd şeklinde görünür.Bu haldeyken üzerine çift tıklarsan açılan pencerede image cd veya dvd ne ise onu seçip DVD leri 4x ile Cd leri 16x ile yakarsın(yazdırırsın).Daha sonrasında biostan önceliği cd-dvd roma verirsin.Açılırken isoyu kendisi okur.Talimatları takip ederek istediğin versiyonu kurabilirsin.

Warlord

Neroda Dvd kalıbı yazdır gibi bir bölüm olması lazım.
Yada zannedersem kopyalama ve yedekleme gibi bir bölüm vardı. Orada İmaj Dosyasını yazdır seçeneğine gir. Ve yazdır.

ekopc

Aşağıdaki anlatım Nero isimli cd yakıcı(yazıcı) program baz alınarak yapılmıştır. Alternatif programlarında benzer şekilde iso imaj yazma(yakma) özelliği bulunmaktadır.

1- Nero StartSmart Uygulamasını başlatın
2- Gelen Şirin Uygulama arayüzündeki sağdan ikinciyi yani "KOPYALA ve YEDEKLE" seçeneğini seçin. ( "Copy and Backup" )

3- Karşınıza çıkacak olan seçimliklerden "Kalıbı Diske Yazdır" seçeneğini seçin. ( "Burn Image to Disc" )

4- Karşınıza gelecek olan Aşağıdaki resimdeki gibi bir diyalog kutusu çıkacaktır. Burdan Dosya Türü seçenek kutusundan sondan ikinci seçeneği yani "Image Files ( *.nrg, *.iso, *.cue )" seçeneğini seçin. Ve yazmak istediğiniz iso'yu seçip "Aç" (open) tuşuna basın.

5- Cd yazıcınızı (yakıcınızı) ve yazma (yakma) hızını seçin ve ileri ( next ) tuşuna basın.

muhteremcayli

Alıntı yapılan: ekopc - 26 Temmuz 2011 - 19:46:17
Evet Winrar dosyası gibi gözükür  yukardada belittigim gibi indirdigin iso dosyasını sağtıkla nero ile yaz de  veri diski olarak yazdırma    boot etmez.
İso dosyası inince nero startsmart progrmını baslatıp dvd secıp veri diski yarat diyerektan inen dosyayı icine atıp ileri ileri dicem dogru mu? YANLIŞ

O halde benim sorunum buymuş çünkü ben veri diski şeklinde yazdırıyordum.
İsonun inmesini beklicem bi 15 saat :) yardımlarınız icin tesekkur ederım.

Dağıtımı yüklemeyi başarabilirsem burdan paylaşırım.

Hepinize kolay gelsin.

ekopc

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2011 - 20:00:52

Benim merak ettigim neden fedora 
ubuntu - linuxmint gayet kullanımı kolay kurulumuda kolay

muhteremcayli

Tamamen benden istenen ile alakalı bi durum.İş yerinde fedora kullanıyolarmış :))

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Temmuz 2011 - 15:20:10

Sorun cozuldu. Yardimlarinizdan dolayi cok tesekkurler ozellikle ekopc :)

hatam anlasildigi uzere cd yazdirmadaymis.

Daha once indirdigim fakat yanlis yazdirdigim dosyalari ultraiso programiyla iso formatinda cd ye yazdirarak cd nin boot edilebilmesini saglayabildim.