Microsoft\'tan Linux\'un 20. Yılına Özel Video

Başlatan ekopc, 23 Temmuz 2011 - 22:42:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekopc

http://youtu.be/ZA2kqAIOoZM

Kaynak

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2011 - 21:48:41

http://www.youtube.com/watch?v=ZA2kqAIOoZM&hd=1&t=3s

Kadir Can

Microsoft'un Linux'a pasta götürmesi çok saçma.Kesin içine zehir koymuştur. :)
Şaka bir yana ilginç olmuş.

kaos_07

ersinkandemir

Where there's a shell, there's a way.

omergex

vay be çok güzel yapmışlar, microsoft imana geldi :)
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

kalkan1973

Gerçekte Microsoft Linux'a bitini bile vermez ama...Görüyorum da tasarımdan işleyişe varana kadar Linux dan götürüyo... Kopya çekiyo...Örnek İE 9 daki indirme listesi görünümü...
Evde İşte her yerde Linux

qolt45

Cok merak ettim windows'un amacını simdi.Ciddi ciddi linux ile araları ısıtmaya mı calısıyor ne :) acaba neden ?

eribol

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 24 Temmuz 2011 - 01:15:12
Gerçekte Microsoft Linux'a bitini bile vermez ama...Görüyorum da tasarımdan işleyişe varana kadar Linux dan götürüyo... Kopya çekiyo...Örnek İE 9 daki indirme listesi görünümü...
Ona bakarsanız Linux'ta Windows'tan çalıyor. Bazı şeyleri görmezden gelmek gerekiyor bence, herşeyi değil elbet.

omergex

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 24 Temmuz 2011 - 01:15:12

bence dah çok linux ciddi ciddi mac os x ve windowstan çok büyük kopyalar çekmekte. ama bence sorun yok çekmesi de şart zaten :)

kalkan1973

Temel işlevsellikte ( Donanım ) zaten aynı tabanı kullanıyorlar... Orada mecburen birbirine benzerlik olacak tabi. Ama yazılımsal alanda kopya çekmeler var :)
Evde İşte her yerde Linux

BayboraKaan

Hep merak etmisimdir Windows'u yazan Mühendisler Linux kullaniyorlar mi diye :D

pwl

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 24 Temmuz 2011 - 18:37:49
Hep merak etmisimdir Windows'u yazan Mühendisler Linux kullaniyorlar mi diye :D
Bunu bende çok merak ediyorum doğrusu. Rakip işletim sistemlerini kullanıyorlardır ki ondaki eksiklikleri görüp ona göre geliştirme yapabilsinler :D

cagriemer

Microsoft zaman zaman Linux cekirdegine katkilar yapiyor. O yuzden ortada bitini paylasmaz gibi bir durum yok.

empax

Alıntı yapılan: omergex - 24 Temmuz 2011 - 17:34:46
bence dah çok linux ciddi ciddi mac os x ve windowstan çok büyük kopyalar çekmekte. ama bence sorun yok çekmesi de şart zaten :)

Hangi konularda? Biraz acar misinz konuyu. Mac temalarindan/simgelerinden bahsediyorsaniz onlari normal kullanicilar olusturuyor.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Kadir Can

@empax;
Çekirdeğe yardım edildiğinden bahsedilmiş.
Yalnız ben de böyle bir şey olacağını sanmıyorum.
Belki bir iki Microsoft mühendisi hobi olarak uğraşıyordur.

empax

Alıntı yapılan: Kadir Can - 25 Temmuz 2011 - 18:16:51
@empax;
Çekirdeğe yardım edildiğinden bahsedilmiş.
Yalnız ben de böyle bir şey olacağını sanmıyorum.
Belki bir iki Microsoft mühendisi hobi olarak uğraşıyordur.

Benim degindim nokta omergex`in bu cumlesiydi. Yardim konusu ayri bir sey @Kadir Can.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم

eribol

Gnome-do araklama mesela, ubuntu-fonts yine macos araklaması. Hatta biraz daha ileriye gidip Unity ve Gnome 3 te MacOs araklaması diyebiliriz.

omergex

Alıntı yapılan: empax - 25 Temmuz 2011 - 18:12:25

Hangi konularda? Biraz acar misinz konuyu. Mac temalarindan/simgelerinden bahsediyorsaniz onlari normal kullanicilar olusturuyor.

şu unity olayı mac os x araklaması her ne kadar simgeler solda olsa da. şu pencereleri sağa sola ve yukarı sürükleyince tam ekran yarım ekran olma özellikleri windowstan araklama. system settings denetim masası araklaması,  diye biliyorum, düşünüyorum ben..

eribol

Kısacası bu görsellik konusunda herkes birbirinden esinleniyor.

empax

Alıntı Yapşu unity olayı mac os x araklaması her ne kadar simgeler solda olsa da
Bilmiyorum daha once ne kadar Mac kullandiniz ama unity'nin hangi ozellikleri Mac'de var. Soldaki panelle unity menusunu neredeyse tamamen ic ice.

Alıntı Yapşu pencereleri sağa sola ve yukarı sürükleyince tam ekran yarım ekran olma özellikleri windowstan araklama.
Bu ozellik Vista'da var miydi bilemiyorum ama eger yoksa ilk defa Win7 ile bu ozellik kazandirldi. Compiz ile bu ozellik coktandir var. Ne kadardir kullaniyorsunuz Linux'u?

Alıntı Yapsystem settings denetim masası araklaması,  diye biliyorum, düşünüyorum ben..
Fark ettiyseniz system setting Gnome'de on tanimli olarak aktif degil. Aktif olarak kullanilmasi icin menuden etkinlestirlmesi gerekiyor.
بسم الله الرحمن الرحيم

eribol

@empax; gerçekten hep onların arakladığını düşünmüyorsunuz, değil mi? Zira yılların compizi MacOs'tan alıntı. Yine Ubuntu indicator Mac işi ama değişik bir şekli. Unity ve Gnome 3'ün launcher özelliği de yine Mac esinlenmesi. Aynısı değil elbet ama esinlenme muhakkak var. Onlarda bir çok konuda esinleniyorlar ve hatta bazen çaldıkları da oluyor. Pencerelerin ekrana sığdırılması olayını ben kde4 ile gördüm.

Demek istediğim esinlenme her üçü içinde geçerli ve bu kötülenecek bir durum değil.

omergex

şu pencerelerin sürüklenince tam ekran olma özelliği ilk win 7 ile çıktı. daha sonra kde4'e geldi sonra da gnome.
unity mac os x'den araklama dedim ancak tabiki bu launcher mi deniyor bilmiyorum soldaki simgeleri kapsıyor tabi yoksa dash özelliği orjinal.

daha sonra şu andaki global menu da macos x den.

system settings şu anda aktif. bakınız ubuntu 11.04

hatta gnome üst panel olayı tamamen mac os xden olabilir çünkü gnome 1.x sürümlerinde panel sadece altta vardır. bilmiyorum yanlış mı hatırlıyorum

empax

Alıntı Yapşu pencerelerin sürüklenince tam ekran olma özelliği ilk win 7 ile çıktı

Bence bu konuda yaniliyorsnuz, benim de yanildigim konular olabilir.
Neyse bu, su ,o boyle yapti muhabbetlerinin sonu gelmez.
بسم الله الرحمن الرحيم

furkankalkan

kde4 windows 7 den önce çıkmamışmıydı ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

omergex

valla beni de kuşkuya düşürdünüz. kesin bilen biri varsa şu sürükleyip tam ekran yarım ekran olma özelliğinin kim tarafından ilk yapıldığını söylesin :)

ancak dediğim gibi ben ilk windows 7 de gördüm. belki compizde falan vardır ancak dağıtımlar etkin bir şekilde kullanmıyorlardı. öyle de olabilir. etkin bir şekilde kullanmayı diyeyim win 7de gördüm.